Справа № 663/1281/21
Провадження № 2-а/663/10/21
12 травня 2021 року м. Скадовськ Херсонської області
Суддя Скадовського районного суду Херсонської області Пухальський С. В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Скадовського районного суду Херсонської області з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просив: визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01 січня 2016 року по лютий 2018 року включно; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату належної йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01 січня 2016 року по лютий 2018 року включно.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Положеннями частини 1 статті 20 КАС України встановлений виключний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам, до яких належать:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Частиною другою статті 20 КАС України визначено, що Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Таким чином, згідно предметної підсудності адміністративних справ, визначеної статтею 20 КАС України, поданий адміністративний позов ОСОБА_1 відноситься до підсудності окружних адміністративних судів, в даному випадку, до підсудності Херсонського окружного адміністративного суду.
При визначенні окружного суду, суд приймає до уваги вимоги частини 1 статті 25 КАС України, а саме, що дана справа підлягає розгляду окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого охоплює Херсонську область. Таким судом згідно Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 є Херсонський окружний адміністративний суд.
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи, що при вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що справа не підсудна Скадовському районному суду Херсонської області та належить до підсудності іншого суду, суд вважає за необхідне передати дану адміністративну справу до Херсонського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 19, 20, 29, 171, 248, 294, 295 КАС України,
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, передати до Херсонського окружного адміністративного суду для розгляду по суті.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (вручення) безпосередньо або через Скадовський районний суд Херсонської області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Пухальський С. В.