Справа № 2а-11495/09/1570
17 травня 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Юхтенко Л.Р.,
при секретарі судового засідання -Коваленко І.І.,
за участю сторін:
представника позивача - Лисюка В.В. (по довіреності)
представника відповідача - Шиленко В.В. (по довіреності)
представника третьої особи - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Державного підприємства «Енергомонтажний поїзд №754»за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на боці позивача Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона про стягнення заборгованості в сумі 1 793 грн. 38 коп. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2,-
До суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з адміністративним позовом до Державного підприємства «Енергомонтажний поїзд №754»про стягнення заборгованості в сумі 1 793 грн. 38 коп. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2.
В судовому засіданні 14 січня 2010 року ухвалою суду на місці, що занесена до журналу судового засідання в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на боці позивача було залучено до участі у справі Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у відповідача заборгованості на покриття витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах за Cписком №2 у загальному розмірі 1 793 грн. 38 коп., яка утворилася внаслідок несплати відповідачем витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за Cписком №2 пенсіонеру ОСОБА_4 за серпень та вересень 2009 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Також представник позивача вважає, що відповідач повинен відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, виходячи із положень ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Представник позивача у відкритому судовому засіданні підтримав позов у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволені відмовити повністю, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях, зокрема на те, що пенсіонер ОСОБА_4 ніколи не працював на підприємстві відповідача на посадах, які передбачені Списком № 2 та йому не призначалась пенсія на пільгових умовах за Списком № 2, що підтверджується відсутністю розпорядження про призначення йому такої пенсії, крім того протоколом №2 засідання Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона від 01.02.2010 року ОСОБА_5 припинено виплату пенсії за віком на пільгових умовах (Список № 2) за відсутністю необхідного спеціального стажу роботи -12 років 6 місяців.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Державне підприємство «Енергомонтажний поїзд №754»є суб'єктом господарювання, має статус юридичної особи та зареєстроване за адресою: м. Одеса, вул. Семінарська, 15а, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 39) та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 24.04.1991 року, що підтверджено відомостями про реєстрацію (а.с. 38).
У період з 06.08.1971 року по 05.09.1983 року на ДП «Енергомонтажний поїзд №754»працював електромонтер ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, який з 14.11.2008 року знаходиться на обліку в УПФУ в Суворовському районі м. Херсона.
Судом встановлено, що 11.02.2009 року ОСОБА_4 звернувся до УПФУ в Суворовському районі м. Херсона із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 11), та у підтвердження трудового стажу надав довідку № 69 від 15.10.2008 року (аркуш справи 12) «Для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», в якій зазначено, що ОСОБА_4 працював електромонтером - лінійником по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі, професія якої відповідає пункту «а»розділу 29 Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджену постановою Радою Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Протоколом УПФУ в Суворовському районі м. Херсона №4407 від 06.04.2009 року ОСОБА_4 призначено пенсію на пільгових умовах за Cписком №2 (аркуш справи 79), про що було повідомлено підприємство відповідача листом від 28.08.2009 року № 15501/18 (а.с. 9).
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Для запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються відповідно до пунктів «а»та «б-з»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (яким є відповідач), крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто для чоловіків -після досягнення 60 років.
Відповідно до п 6.1 Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 (із змінами та доповненнями) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (яким є відповідач) - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з п.6.4 Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п.6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п. 6.10. Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, у разі призначення на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Згідно із обґрунтованим помісячним розрахунком заявленої для стягнення суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком №2 (аркуш справи 5) заборгованість ДП «Енергомонтажний поїзд №754»по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 ОСОБА_4 за серпень та вересень 2009 року складає 1793 грн. 38 коп.
Вказана заборгованість нарахована на підставі розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»ОСОБА_4 в сумі 896, 69 грн. щомісячно (а.с. 58), який був надісланий на адресу відповідача листами від 11.09.2009 року № 16281/18 (а.с. 8) та від 07.08.2009 року № 14487/18 (а.с. 21).
Разом з цим, з матеріалів справи вбачається, що на неодноразове звернення ДП «Енергомонтажний поїзд №754»до УПФУ в Приморському районі м. Одеси та УПФУ в Суворовському районі м. Херсона, а саме: №35 від 29.09.2009 року (аркуш справи 42) та № 42 від 19.10.2009 року (аркуш справи 45), стосовно перевірки факту роботи ОСОБА_4 за Списком 2, з доданими до них копіями наказів про призначення, переведення та звільнення ОСОБА_4 по підприємству відповідача (а.с. 49-52), довідки про стаж роботи ОСОБА_4 (а.с. 48) та копії трудової книжки ОСОБА_5 (а.с. 53-55), УПФУ в Приморському районі м. Одеси 27.11.2009 року була проведена перевірка про факт пільгової роботи ОСОБА_4 на ДП «Енергомонтажний поїзд №754»за період 06.08.1971 року по 05.09.1983 року, якою встановлено недостовірність довідки №69 від 15.10.2008 року, а саме: відсутність факту роботи пенсіонера на підприємстві за Списком №2, за результатами якої складено акт перевірки довідки про факт пільгової роботи (а.с. 56-57), також була проведена перевірка й УПФ України в Суворовському районі м. Херсона, за результатами якої було складено протокол засідання комісії з питань розгляду, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій за Списком №2 від 01.02.2010 року (аркуші справи 83), в якому зазначено, що ОСОБА_4 працював на ДП «Енергомонтажний поїзд №754»електромонтером, що не відповідає назві посади вказаної в пільговій довідці № 69 від 15.10.2008 року (електромонтер -лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі) та не відповідає професії передбаченої пунктом «а»розділу 29 Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджену постановою Радою Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173, що послугувало підставою для прийняття рішення про припинення виплат пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_4 у зв'язку з відсутністю у нього необхідного стажу пільгової роботи, а саме: 12 років 6 місяців. При цьому з розрахунку розміру пенсії ОСОБА_4, наданого УПФ України в Суворовському районі м. Херсона (а.с. 76-78) вбачається, що на підставі довідки виданої ДП «Енергомонтажний поїзд № 754»від 15.10.2008 року № 69 витрати на виплату та доставку пільгової пенсії підлягають відшкодуванню підприємством відповідачем у період з 14.11.2008 року по 31.07.2009 року, в свою чергу позивач просить стягнути витрати на виплату і доставку пільгової пенсії за серпень та вересень 2009 року, які вже не входять в цей період.
Таким чином, з перелічених вище документів вбачається, що ОСОБА_4 припинені виплати пенсії на пільгових умовах, а надмірні виплати пенсії за попередні місяці здійснені на підставі недостовірних відомостей.
Відповідно до п 6.1 Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 (із змінами та доповненнями) відшкодуванню підприємством підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій.
При цьому, відповідно до п. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Отже, з системного аналізу вищевказаних положень Закону вбачається, що відшкодуванню підприємством підлягають витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій, а у випадку виплати надмірної пенсії, що мало місця відносно ОСОБА_5, повернення таких витрат на користь Управління Пенсійного фонду здійснюється в іншому порядку, встановленому ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання представника позивача на те, що ст. 50 вказаного Закону передбачає можливість стягнення надміру сплаченої пенсії також й страхувальника не приймається судом до уваги, оскільки в цій статті Закону чітко зазначається, що кошти можуть бути повернуті лише пенсіонером добровільно або стягнуті на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Також не приймаються до уваги посилання представника позивача на застосування до відповідача ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки в даному випадку позивач просить стягнути з відповідача не матеріальну шкоду, заподіяну внаслідок несвоєчасного оформлення і подання пенсійних документів, а витрати на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_5
Відповідно до п.12.1., п.12.2., Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (із змінами та доповненнями) контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 775 «Про затвердження критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування». Органи Пенсійного фонду України мають право отримувати відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених Законом, проводити планові та позапланові перевірки тощо.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси є необґрунтовані, не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.
Враховуючи відсутність документально підтверджених судових витрат відповідача, керуючись ст. 94 КАС України, судові витрати стягненню в Державного бюджету України не підлягають.
З огляду на викладене, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058, Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 року №788-XII, та керуючись ст. ст. 69-71,94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Державного підприємства «Енергомонтажний поїзд №754»за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на боці позивача Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона про стягнення заборгованості в сумі 1 793 грн. 38 коп. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк заяви про апеляційне оскарження у порядку передбаченому ст. 186 КАС України і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 25 травня 2010 року
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя Л.Р. Юхтенко