Ухвала від 27.05.2010 по справі 5626/10/1570

Справа № 2а-5626/10/1570

УХВАЛА

27 травня 2010 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М.. розглянувши матеріали подання Відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області про обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за кордон, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло подання Відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області, в якому заявник просить суд вирішити питання щодо заборони ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідн НОМЕР_1, паспорт серії КЕ № НОМЕР_2, виданий Б-Дністровським МВ УМВС України в Одеській обл. 10.02.1998 р.) виїзду за кордон.

Вивчивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що подання Відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.

Згідно п.4 ч.І ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.

Відповідно до п.4 ч. 1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно ст.2 Закону України «Про державну виконавчу службу»правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.

Відповідно до абз. 10 ч.З ст.5 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право, зокрема, звертатися до суду з поданням про розшук боржника - фізичної особи або дитини чи про постановления вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника -фізичної особи або іншої особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина, щодо якої є виконавчий документ.

Вказаний спеціальний Закон не містить норм, згідно яких органи державної виконавчої служби та їх посадові особи мають право на звернення до суду з поданням про тимчасове обмеження права на виїзд за межі України. Відтак. Відділ державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області у даних правовідносинах не здійснює владних управлінських функцій щодо врегулювання цього спору, а отже не має встановлених нормами КАС України ознак суб'єкта владних повноважень. У зв'язку із цим, даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Такий висновок також узгоджується з положеннями Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».

Згідно ч. 2 ст. 6 цього Закону громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта, зокрема, у випадку, якщо він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням - до виконання зобов'язань. Крім цього, громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадках, передбачених п.п. 1-9 ч. 1 цієї статті. Паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено у випадках, передбачених п.п. 1-9 ч.І цієї статті, або в разі використання паспорта для вчинення злочину, або виявлення у ньому підробки, а також у випадках припинення громадянства України. Тимчасове затримання або вилучення паспорта у таких випадках здійснюється судом.

органами прокуратури, внутрішніх справи, служби безпеки. Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами та консульською службою України.

З п.8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року №57, вбачається, що для прикордонного контролю громадяни подають службовій особі контрольно-пропускного пункту Державної прикордонної служби паспорти, а у разі потреби й інші документи, передбачені відповідними міжнародними договорами України. У ході перевірки паспортів службові особи КПП з'ясовують наявність обмежуючих обставин, за яких громадянину може бути тимчасово відмовлено у виїзді з України, а у разі потреби проводять опитування громадян, які прямують через державний кордон, для з'ясування питань, пов'язаних з їх пропуском через державний кордон. Відтак, громадянину може бути тимчасово відмовлено у виїзді з України, якщо, зокрема, він ухиляється від зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в України громадян України»у разі відмови громадянину України у виїзді за кордон з підстав, передбачених п.п. 1,2,6-8 ч. 1 ст. 6 цього Закону, він може оскаржити цю дію у судовому порядку за місцем свого проживання. Відмова у виїзді з України з підстав, передбачених п.п. 3-5, 9 частини 1 ст. 6 цього Закону, оскарженню не підлягає. Отже, в судовому порядку може бути розглянуто лише оскарження рішення відповідних органів та посадових осіб про тимчасове обмеження виїзду за межі України. Зазначеним Законом не передбачено розгляд питань про обмеження виїзду з України в судовому порядку за поданням органів державної виконавчої служби.

Відповідно до п.1 ч.І ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Беручи до уваги вищевикладене, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі відповідно до приписів ч.І ст.109 КАС України.

Керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.ст.160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за поданням Відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області про обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за кордон.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати заявнику разом із поданням та доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, ухвала першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя М.М. Аракелян