Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
01 червня 2010 р. Справа № 2а-3344/10/1470
Суддя Гордієнко Т. О., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Місцева громадська огрганізація спілка підприємців " Аджіяска " вул. Першотравнева, 7,Рибаківка,Березанський район, Миколаївська область,57460
до ДП "Очаківське лісомисливське господарство" вул. Леніна, 10,Очаків,Миколаївська область,57500
прозобов»язання ДП «Очаківське лісомисливське господарство» надати висновок про погодження відведення земельної ділянки державного лісового фонду та визнання протиправними дій директора ДП «Очаківське лісомисливське господарство» відносно відмови надати висновок щодо відведення земельної ділянки
Місцева громадська організація спілки підприємців «Аджіяска»звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Очаківське лісомисливське господарство»про зобов»язання надати висновок про погодження відведення земельної ділянки державного лісового фонду та визнання протиправними дій директора ДП «Очаківське лісомисливське господарство»відносно відмови надати висновок щодо відведення земельної ділянки.
Адміністративний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України під справою адміністративної юрисдикції розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто суб'єкт владних повноважень.
ДП «Очаківське лісомисливське господарство»не є суб»єктом владних повноважень та не наділений владними управлінськими функціями в розумінні статті 3 КАС України.
Таким чином, зазначений спір не є адміністративним, оскільки заявлені у позові вимоги не пов»язані зі здійсненням суб»єктом владних повноважень управлінських функцій у сфері реалізації публічної влади.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суд відмовляє у відкритті провадження в справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, керуючись п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т. О. Гордієнко