Рішення від 11.05.2021 по справі 420/2846/21

Справа № 420/2846/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Приватне підприємство «МИТ ОД ТОРГ» з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 30.11.2020 року №156453, від 18.02.2021 року №29368 про відповідність Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, зобов'язання відповідача виключити Приватне підприємство «МИТ ОД ТОРГ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податків.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.

Ухвалою суду від 11.05.2021 року замінено відповідача Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на його правонаступника - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Позов обґрунтований позивачем тим, що оскаржувані рішення не містять розшифровки, яка саме податкова інформація слугувала підставою для віднесення ПП «МИТ ОД ТОРГ» до переліку ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку, а лише зазначено про якесь СГ, яке є учасником формування схемного податкового кредиту.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що згідно даних ІТС «Податковий блок» ПП «МИТ ОД ТОРГ» внесено до переліку ризикових платників податків відповідно до Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, які затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», діючої з 01.02.2020 року. При цьому, внесення до інформаційних баз даних ДПС та системи АІС «Податковий блок» податкової узагальненої інформації та інформації, щодо відповідності товариства критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а відтак, останні безпосередньо не порушують прав та законних інтересів платника податку.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Приватне підприємство «МИТ ОД ТОРГ» є юридичною особою, основним з видів діяльності якого є інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (код КВЕД 52.29).

Позивач зазначає, що 30.11.2020 року засобами електронного зв'язку від ГУ ДПС в Одеській області Приватне підприємство «МИТ ОД ТОРГ» отримало рішення №156453 від 30.11.2020 року про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, а саме п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку

09.02.2021 року представник позивача звернувся до ГУ ДПС із адвокатським запитом щодо надання належним чином засвідчених копій документів, на підставі яких прийнято рішення №156453 від 30.11.2020 року про відповідність ПП «МИТ ОД ТОРГ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

З рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 30.11.2020 року №156453 вбачається про відповідність ПП «МИТ ОД ТОРГ» критеріям ризиковості платника податку, а саме п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (за результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено СГ, є учасником формування схемного податкового кредиту).

Крім того, 09.02.2021 року позивачем подано до ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №1 та зазначено інформацію: з 30.11.2020 року ПП «МИТ ОД ТОРГ», по невідомим причинам було віднесено до «ризикових» підприємств, що повністю заблокувало повноцінну роботу нашого підприємства. Знаходячись у такому стані, підприємство не має можливості розвиватися та виконувати власні зобов'язання перед покупцями та постачальниками, узгоджувати контракти та договори, у зв'язку із тим, що не має можливості проводити логічне завершення взятих на себе зобов'язань, а саме реєструвати податкові накладні власним покупцям для логічного завершення угод. Просимо вивести з переліку «ризикових» підприємств наше підприємство та надати можливість реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та проводити повноцінну роботу.

Листом №2322/6/15-32-18-02-13 від 15.02.2021 року повідомило представника позивача проте, що Комісією ГУ ДПС в Одеській області відповідно до п. 6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165, прийняте рішення від 30.11.2020 року №156453 про відповідність ПП «МИТ ОД ТОРГ» критеріям ризиковості платника податку. Матеріали, які використовувались Комісією ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при розгляді питань про внесення ПП «МИТ ОД ТОРГ» до переліку ризикових, містять інформацію з обмеженим доступом, яка може зашкодити інтересам третіх осіб в разі її проголошення, а тому ГУ ДПС в Одеській області не має законних повноважень для їх надання.

Крім того, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 09.02.2021 року №1 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (за результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено СГ, є учасником формування схемного податкового кредиту).

Позивач не погодився із зазначеними рішеннями та звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. п. 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка, за результатами якої формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.

Відповідно до п. 6, 7 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операці первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Додатком 4 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 встановлено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в якому зазначено, що Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку та таке рішення має містити податкову інформацію, яка є підставою для включення платника податків до переліку ризикових.

Додатком 1 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 встановлено, зокрема п. 8 «Критеріїв ризиковості платника податку»: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Суд звертає увагу, що в оскаржуваних рішеннях про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку зазначено тільки п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків та його зміст, однак в рішеннях відсутнє посилання на податкову інформацію, яка стала підставою для включення позивача до переліку ризикових платників податків.

Таким чином, такі рішення є не обґрунтованими та з них не вбачається підстави його прийняття.

Крім того, суд звертає увагу на те, що зміст п. 8 «Критеріїв ризиковості платника податку» стосується конкретної господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній, яка на підставі податкової інформації є ризиковою та з цих підстав платник податків включається до переліку ризикових, однак з оскаржуваного рішення не вбачається яка ризикова операція та по якій податкові накладній досліджувалася податкова інформація по платнику податків.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що згідно даних ІТС «Податковий блок» ПП «МИТ ОД ТОРГ» внесено до переліку ризикових платників податків відповідно до Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, які затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», діючої з 01.02.2020 року.

Проте, жодного іншого доказу, зокрема, службових записок, належним чином оформлених даних із зазначенням відповідальної особи, яка проводила аналіз даних ІТС «Податковий блок», первинних документів, тощо, до суду відповідачем не надано.

Так само, відповідачем не надано доказів, які б давали можливість суду з'ясувати, подання на реєстрацію якої податкової накладної стало підставою для розгляду питання включення позивача до переліку ризикових платників податків.

Враховуючи не доведення податковим органом правомірності включення позивача до переліку ризикових платників податків, оскаржувані рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 30.11.2020 року №156453, від 18.02.2021 року №29368, є необґрунтованими та протиправними, а тому підлягають скасуванню судом.

Оскільки рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податків є протиправними та підлягають скасуванню, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача виключити Приватне підприємство «МИТ ОД ТОРГ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» (вул. Водопровідна, буд. 1, корп. Б, м. Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 43469665) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 30.11.2020 року №156453, від 18.02.2021 року №29368 про відповідність Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, зобов'язання відповідача виключити Приватне підприємство «МИТ ОД ТОРГ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податків - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 30.11.2020 року №156453 про відповідність Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 18.02.2021 року №29368 про відповідність Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Приватне підприємство «МИТ ОД ТОРГ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «МИТ ОД ТОРГ» (вул. Водопровідна, буд. 1, корп. Б, м. Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 43469665) сплачений судовий збір у розмірі 4540 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида