Справа № 420/2078/21
11 травня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фермерського господарства «Ігнатовка» до відповідачів, Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «АДМ ЮКРЕЙН» про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, вирішив адміністративний позов задовольнити
І. Суть спору:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, Фермерського господарства «Ігнатовка», до відповідачів, Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «АДМ ЮКРЕЙН», в якому позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС в Одеській області від 03.11.2020 № 2098796/41694583 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 21.10.2020, виданої Фермерським господарством «Ігнатовка»;
- визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової служби України від 17.11.2020 № 62805/41694583/2 про залишення без задоволення скарги Фермерського господарства «Ігнатовка» на рішення ГУ ДПС в Одеській області від 03.11.2020 № 2098796/41694583 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 21.10.2020;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 21.10.2020, видану Фермерським господарством «Ігнатовка» (ідентифікаційний код 41694583) 09 листопада 2020 року (датою прийняття органом ДПС від ФГ «Ігнатовка» витребуваних документів).
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція позивача
Позивач вважає дії відповідачів щодо відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних позивача неправомірними та необґрунтованими відповідно до положень чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки відповідачів у їх рішеннях щодо відсутності копій первинних документів повністю спростовуються наданими позивачем копіями документів, що були надіслані як до органу ДПС регіонального рівня, так і до ДПС України разом зі скаргою та письмовими поясненнями позивача щодо характеру здійсненої господарської операції його і його контрагента.
Позивач вказує, що відповідачі до позивача встановили критерій ризиковості здійснення операцій, проте, відповідачі не врахували надані позивачем документи для усунення вказаних ризиків.
Позивач вважає, що ГУ ДПС в Одеській області здійснив неправомірну відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 21.10.2020 позивача, як постачальника товару 12600 своєму контрагенту ТОВ «АДМ ЮКРЕЙН». ДПС України не дослідив належним чином матеріали скарги позивача і виніс неправомірне та необґрунтоване рішення про залишення скарги позивача без задоволення, а рішення ГУ ДПС в Одеській області без змін.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що оскаржуване рішення від 03.11.2020 не містить чіткого визначення переліку первинних документів, ненадання яких стало підставою для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Рішення ДПС України від 17.11.2020 про залишення скарги позивача без задоволення лише підтвердило необґрунтоване рішення ГУ ДПС в Одеській області від 03.11.2020.
(б) Позиція відповідача
29.03.2021 відповідач, ГУ ДПС в Одеській області, до суду надав відзив на адміністративний позов в якому заперечував проти позовної вимоги, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити. Відповідач зазначав, що посилання на не визначення податковим органом у квитанції № 1 документів, які слід надати на розгляд комісії, суперечить визначеним вимогам чинного законодавства щодо встановленого переліку обов'язкової інформації квитанції № 1. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Позивач не в повній мірі надав пояснення та/або додаткові документи у зв'язку із прийняттям рішенням про зупинення реєстрації податкових накладних в силу п.201.16 ст. 201 ПК України.
В оскаржуваних рішеннях Комісії зазначено, які документи позивач не надав разом із повідомленням, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складській документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
09.03.2021 суд ухвалою відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
IV. Обставини, встановлені судом
Позивач є господарюючим суб'єктом, який спеціалізується на вирощуванні зернових та технічних культур. Позивач - платник податку на додану вартість.
Позивач уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю «АДМ ЮКРЕЙН» договір поставки 318_013729 від 19.10.2020, відповідно до якого позивач поставив ТОВ «АДМ ЮКРЕЙН» 18,7 тонн соняшнику врожаю 2020 року українського походження, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600 на загальну суму 282780,80 грн.
На підставі рахунку № 1 від 21.10.2020 ТОВ «АДМ ЮКРЕЙН» здійснило перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок позивача.
Реальне виконання договору підтверджують такі документи:
1. Рахунок № 1 від 21.10.2020;
2. Видаткова накладна № 1 від 21.10.2020;
3. Довіреність № 3617 від 19.10.2020;
4. Товарно-транспортна накладна № 662742 від 19.10.2020 з квитанцією про прийом продукції;
5. Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за жовтень 2020 року по ф.37-сг з квитанцією Держстату про прийом звіту;
6. Реєстр про прийом продукції від 21.10.2020;
7. Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 по ф.4-сг з квитанцією Держстату;
8. Виписка банку за 27.10.2020.
21.10.2020 позивач склав податкову накладну № 1 за результатами здійснення господарської операції (датою першої події - поставки товару 120600) та направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
27.10.2020 орган державної податкової служби зупинив реєстрацію податкової накладної, про що зазначив у квитанції від 27.10.2020 (про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних) відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України через те, що код товару « 1206» відсутній в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються).
Позивач 31.10.2020 надав таблицю даних платника ПДВ з кодом товару 120600. Пояснення та копії документів (разом з первинними документами) додав до повідомлення від 27.10.2020 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненому документу.
ГУ ДПС в Одеській області у рішенні від 03.11.2020 №2098796/41694583 відмовив у реєстрації податкової накладної № 1 від 21.10.2020 через ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, накладних. Однак, на думку позивача, усі необхідні документи додані до повідомлення від 27.10.2020 та відправлені до органу ДПС через систему M.E.Doc.
Позивач рішення від 03.11.2020 №2098796/41694583 оскаржив до Державної податкової служби України (скарга від 11.11.2020 та пояснення до скарги разом з копіями документів на підтвердження реальності господарської операції, відображеної у ПН № 1 від 21.10.2020). Усі необхідні документи додав до скарги, у тому числі Договір, де у п.п. 1 зазначений код товару 120600.
ДПС України відмовила позивачу у задоволенні скарги у рішенні від 17.11.2020 № 62805/41694583/2 через ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.
V. Джерела права та висновки суду.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.
Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п.п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно з яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 року затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 3 до Порядку № 1165 є Критерії ризиковості здійснення операцій. Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС. (п. 1 Критеріїв).
Віднесення Комісією контролюючого органу Товариства до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості є передумовою зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В подальшому відповідність критеріям ризиковості має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, і лише ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування або ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства є підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Отже, законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що в правовідносинах, які розглядаються, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).
Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.
З огляду на докази, які містяться в матеріалах справи, суд встановив, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення, та є достатніми для здійснення реєстрації.
Таким чином, невиконання податковим органом встановленим законодавством вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
З огляду на квитанцію, якою зупинена реєстрація податкової накладної, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкової накладної п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість та запропоновано платнику податків надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
У відповідь на зазначену квитанцію, позивач направив документи на підтвердження здійснення господарських операцій за податковою накладною. Це підтверджується відповідним повідомленням № 1 від 27.10.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Також до позовної заяви позивач надав копії укладеного договору поставки, квитанції зважування, податкової накладної, рахунку, видаткової накладної, довіреності, ТТН з квитанцією про прийом продукції, реєстру про прийом продукції, банківської виписки, платіжного доручення про сплату за соняшник, таблиці даних платника податку на додану вартість.
За таких обставин контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку № 520 наведений приблизний та не вичерпний (може включати) перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована. Тому суд вважає посилання відповідача щодо ненадання позивачем первинних документів таким, що не є вагомою підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.
Крім того, відповідачі ні у спірних рішеннях, ні у своєму відзиві на позов не вказали конкретно, які саме документи позивач не надав та відсутність яких є підставою для віднесення позивача до критерію ризиковості.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ДПС в Одеській області від 03.11.2020 № 2098796/41694583 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 21.10.2020 та рішення Державної податкової служби України від 17.11.2020 № 62805/41694583/2 про залишення без задоволення скарги Фермерського господарства «Ігнатовка» на рішення ГУ ДПС в Одеській області від 03.11.2020 № 2098796/41694583 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 21.10.2020 є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 21.10.2020, суд зазначає наступне.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДПС рішення суду, яке набрало законної сили, внесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже відповідно до вказаної правової норми датою реєстрації вважається день, зазначений в рішенні суду.
В цьому випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, яку подав позивач, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про наявність підстав для зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 1 від 21.10.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою прийняття органом ДПС від ФГ «Ігнатовка» витребуваних документів.
VI. Судові витрати
При поданні позовної заяви до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. Даний факт підтверджується квитанцією № 80138674 від 02.03.2021. З урахуванням висновку суду про задоволення позову, сплачений та документально підтверджений позивачем судовий збір належить до відшкодування. Адже відповідно до ч.1 статті 139 КАС України: «При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа».
У позові позивач зазначає, що з метою захисту своїх порушених прав звернувся за наданням правничої допомоги, а отже його витрати пов'язані з відновленням його прав суттєво зросли. З огляду на це, позивач заявив про відшкодування шляхом стягнення з відповідачів витрат на правничу допомогу у орієнтовному розмірі 12500,00 грн, які складаються з: формування позовної заяви - 4500,00 грн, збір доказів та документів для суду - 2500,00 грн, судові засідання - 3000,00 грн, отримання рішення та подача на виконання - 2500,00 грн.
Однак, суд встановив, що позивач не надав доказів щодо понесених витрат на правничу допомогу, у зв'язку з чим відсутні підстави для їх стягнення з відповідачів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС в Одеській області від 03.11.2020 № 2098796/41694583 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 21.10.2020, виданої Фермерським господарством «Ігнатовка»;
3. Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової служби України від 17.11.2020 № 62805/41694583/2 про залишення без задоволення скарги Фермерського господарства «Ігнатовка» на рішення ГУ ДПС в Одеській області від 03.11.2020 № 2098796/41694583 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 21.10.2020;
4. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 21.10.2020, видану Фермерським господарством «Ігнатовка» (ідентифікаційний код 41694583) 09 листопада 2020 року (датою прийняття органом ДПС від ФГ «Ігнатовка» витребуваних документів».
5. Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства «Ігнатовка» судовий збір у сумі 1 135 (одна тисяча сто тридцять п'ять) гривень.
6. Стягнути з Головного управління Державної податкової служби в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства «Ігнатовка» судовий збір у сумі 1 135 (одна тисяча сто тридцять п'ять) гривень.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду винесено з урахуванням перебування судді Бойко О.Я. з 26.04.2021 року по 08.05.2021 року на лікарняному.
Позивач - Фермерське господарство «Ігнатовка», ЄДРПОУ 41694583, адреса: 67231, Одеська область, Іванівський район, с. Черняхівське, вул. Олімпійська, буд. 49
Відповідач - Головне управління Державної податкової служби в Одеській області, ЄДРПОУ 39398646, адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5
Відповідач - Державна податкова служба України, ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, будинок 8
Повний текст рішення складений та підписаний 11 травня 2021 року.
Суддя О.Я. Бойко