18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
22 квітня 2021 року справа № 925/344/21 м. Черкаси
За позовом Черкаського обласного центру зайнятості
до Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів"
до Лип'янської сільської ради
про стягнення 37269,81 грн.
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Рябенька Я.В.
За участю:
від позивача: Клименко А.І. за довіреністю від 03.09.2020 №17-09/2172;
від відповідача: не явилися.
Черкаський обласний центр зайнятості (далі також - позивач) звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" (далі також - відповідач 1) та Лип'янської сільської ради (далі також - відповідач 2) про стягнення 37269,81 грн. заборнгованості з повернення виплаченої допомоги по безробіттю.
Позивач у позові також просить господарський суд стягнути з відповідачів на користь позивача 2270,00 грн. судового збору.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що його Шполянська районна філія за зверненням громадянки ОСОБА_1 надала останній статус безробітного і виплатила їй за період перебування на обліку допомогу по безробіттю в сумі 37269,81 грн. За наказом відповідача 1 від 03.02.2021 №1-к, виданим на виконання рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 19.11.2020 у цивільній справі №710/901/20, ОСОБА_1 була поновлена з 01.12.2019 на роботі у відповідача 1, у зв'язку з чим відповідно до частини четвертої статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідач 2 як розпорядник коштів відповідача 1 має повернути позивачу виплачену ОСОБА_2 допомогу по безробіттю в сумі 37269,81 грн., проте в позасудовому порядку ця сума коштів позивачу не була повернута, що й спричинило даний спір.
Ухвалою від 19.03.2021 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву позивача до розгляду, відкрив провадження у справі №925/344/21, вирішив проводити її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін об 11 год. 00 хв. 22.04.2021 у приміщенні Господарського суду Черкаської області і встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Відзиви на позов до господарського суду не надійшли.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце призначеного ухвалою від 19.03.2021 судового засідання, проте відповідачі чи їх представники у це судове засідання не явилися і про причини неявки господарський суд не повідомили.
Неявка відповідачів чи його представника у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні, яке відбулося 22.04.2021, представник позивача підтримав позов з викладених у ньому підстав, а господарський суд розглянув справу по суті та оголосив вступну і резолютивну частини ухваленого ним у нарадчій кімнаті рішення.
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні у справі письмові докази, з'ясувавши обставини справи, Господарський суд Черкаської області
За наказом директора Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" від 29.11.2019 №24-к ОСОБА_1 з 30.11.2019 була звільнена з посади вихователя різновікової групи цього комплексу у зв'язку із скороченням штату працівників з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку.
04 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Шполянської районної філії позивача із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю.
Шполянська районна філія позивача відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" надала ОСОБА_1 з 11.12.2019 статус безробітного та згідно з п.1 ст. 23 та п.п 1, 3, 4 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" призначила ОСОБА_1 з 11.12.2019 допомогу по безробіттю.
Шполянський районний суд рішенням від 19.11.2020 у цивільній справі №710/901/20, яке набрало законної сили, поновив ОСОБА_1 з 01.12.2019 на посаді вихователя різновікової групи Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" та стягнув з Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" Шполянської районної ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 53430,84 грн.
Антонівський навчально-виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" своїм наказом від 03.02.2021 №1-к, виданим на виконання та рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 04.12.2020 у цивільній справі №710/901/20 та відповідного виконавчого листа від 18.01.2021 ВП №63935533, поновив ОСОБА_1 з 01.12.2019 на посаді вихователя різновікової групи Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів".
За період перебування на обліку позивач виплатив ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в сумі 37269,81 грн.
Листом від 04.02.2021 №36.01-17/25 Шполянська районна філія позивача просила відповідачів перерахувати їй 37269,81 грн. виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю.
Відповідач 1 листом від 09.02.2021 №3 повідомив позивача, що протягом 2020 року відповідач 1 не був розпорядником коштів, останнім та балансоутримувачем був сектор освіти у справах сім'ї, молоді та спорту Шполянської РДА, тому відповідач 1 запропонував позивачу звернутися до комісії з реорганізації сектору освіти у справах сім'ї, молоді та спорту, яка приймає кредиторські та боргові зобов'язання до повної ліквідації юридичної особи - сектору освіти у справах сім'ї, молоді та спорту, щодо виконання законних вимог позивача.
Відповідач 2 листом від 08.02.2021 №331/04-07 повідомив позивача, що оскільки він не був стороною у справі під про поновлення ОСОБА_1 на роботі, то у нього відсутні підстави відшкодувати суми виплаченої допомоги по безробіттю.
Листом від 11.02.2021 №36.01-17/34 Шполянська районна філія позивача просила голову комісії з реорганізації сектору освіти у справах сім'ї, молоді та спорту Шполянської РДА визнати кредиторські вимоги в розмірі 37269,03 грн. та добровільно перерахувати їй 37269,81 грн. виплаченої допомоги по безробіттю.
Звенигородська районна державна адміністрація Черкаської області листом від 17.02.2021 №64/01-17 повідомила позивача, що рішенням Шполянської РДА від 21.10.2020 №50-3/VII Антонівський навчально-виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" переданий до комунальної власності об'єднаної територіальної громади в особі Лип'янської сільської ради, яка автоматично стала його засновником.
Відповідач 2 листом від 24.02.2021 №63/04-07 повідомив Шполянську районну філію позивача, що Антонівський навчально-виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів"був прийнятий з комунальної власності Шполянської районної ради Черкаської області в комунальну власність Лип'янської сільської ради з 01.01.2021.
Листом від 26.02.2021 №02-48/167 Управління державної казначейської служби України у Шполянському районі Черкаської області повідомило Шполянську районну філію позивача, що відповідач 1 відкритих реєстраційних рахунків в органах казначейства не має.
Відповідачі у позасудовому порядку не повернули позивачу 37269,81 грн. виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно п. 8 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено право Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.
Згідно з ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" із роботодавця утримуються: сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду; незаконно виплачена безробітному сума забезпечення у разі неповідомлення про його прийняття на роботу; незаконно отримана сума допомоги по частковому безробіттю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст.45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства Господарський суд Черкаської області дійшов таких висновків.
Поновлення відповідачем 1 за наказом від 03.02.2021 №1-к, виданим на виконання рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 19.11.2020 у справі №71/901/20, ОСОБА_1 з 01.12.2019 на посаді вихователя різновікової групи Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" є достатньою підставою для стягнення з відповідача 1 на користь позивача заборгованості з повернення виплаченої останнім ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в сумі 37269,81 грн.
Отож позов підлягає задоволенню лише до відповідача 1.
За платіжними дорученнями від 10.12.2020 №3154 та від 11.03.2021 №448 позивач сплатив за подання позову 2270,00 грн. судового збору, який відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку із задоволенням позову слід покласти на відповідача 1.
Відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України у разі необхідності в резолютивній частині рішення вказується порядок його виконання.
Оскільки відповідач 1 не має відкритих рахунків в органах казначейства, банках та інших фінансових установах і фінансується безпосередньо відповідачем 2 з місцевого бюджету Лип'янської об'єднаної територіальної громади, то в резолютивній частині цього рішення слід вказати, що стягнення з відповідача 1 на користь позивача 37269,81 грн. заборгованості з повернення виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю і 2270,00 грн. судового збору слід провести за рахунок бюджетних коштів відповідача 2, передбачених для фінансування відповідача 1.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
Позов до Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" задовольнити повністю.
Судовий збір за подання позову в сумі 2270,00 грн. покласти на відповідача 1.
Стягнути з Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів" (вул. Шкільна, 1, с. Антонівка, Звенигородський район, Черкаська область, 20653, код ЄДРПОУ 24355647) за рахунок бюджетних коштів Лип'янської сільської ради (вул. І. Гончара, 1/а, с. Лип'янка, Звенигородський район, Черкаська область, 20650, код ЄДРПОУ 26323522), передбачених для фінансування Антонівського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів", на користь Черкаського обласного центру зайнятості (вул. Ложешнікова, 56, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 02771598) - 37269,81 грн. (тридцять сім тисяч двісті шістдесят дев'ять гривень 81 коп.) заборгованості з повернення виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю та 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) судового збору.
У позові до Лип'янської сільської ради відмовити.
Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Це рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено11 травня 2021 року.
СУДДЯ М.В. Дорошенко