Справа № 752/2473/21
Провадження № 2/752/4875/21
Іменем України
26 квітня 2021 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Слободянюк А.В.,
за участю секретаря - Шевченко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Києві позовну заяву ОСОБА_1 до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В січні 2021 року ОСОБА_1 звернулась всуд з позовом про визнання дій Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з приводу відмови у зарахуванні на квартирний облік за заявою від 16.09.2019 р. протиправними та зобов'язання відповідача вчинити дії спрямовані на взяття її на квартирний облік, як внутрішньо переміщеної особи з 21.07.2014 р. з території проведення антитерористичної операції на Сході України.
Позивач вказує, що є пенсіонером за віком, малозабезпеченою особою; не має власного житла, проживає в орендованому житлі протягом 5-ти років за рахунок власних коштів.
Позивач ОСОБА_1 зазначає, що 16.09.2019 р. звернулась до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про взяття її на квартирний облік як внутрішньо переміщеної особи. Після подачі заяви до березня 2020 року від відповідача не надходило повідомлень про призначення заяви до розгляду.
За адвокатським запитом відповідачем 16.11.2020 р. надано лист № 100-16132 про відмову у прийнятті на квартирний облік з підстав відсутності реєстрації в м. Києві з посиланням на п.п.8,п.13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470.
Посилаючись на наведене, просила суд позов задовольнити, визнати протиправними дії Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови у прийнятті її на квартирний облік; зобов'язати Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію розглянути заяву 16.09.2019 р. щодо прийняття на квартирний облік відповідно до процедури, визначеної Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; зобов'язати Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію прийняти рішення про взяття на квартирний облік.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 26.01.2010 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, відповідачу надано строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву, а позивачу - строк для відповіді на відзив відповідача (а.с. 20).
22.02.2021 р. до суду надійшов відзив на позов Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з проханням відмовити в задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що Голосіївської районна в місті Києві державна адміністрація вважає, що діяла в межах повноважень та відповідно до вимог діючого законодавства України, оскільки позивачка реєстрована в м. Донецьк, а відтак, на підлягає під категорію осіб, щодо взяття на квартирний облік, відповідно до п.п.13 п.8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470. У відзиві на позов відповідач зазначає, що листом від 06.11.2019 р. № 100/24-385 (додано до відзиву) ОСОБА_1 повідомлена про відмову у прийнятті її на квартирний облік.
У відповіді на відзив відповідача на позов від 16.03.2021р. зазначається, що відсутність реєстрації, як зазначає відповідач, спростовується довідкою Департаменту соціальної політики КМДА від 22.07.2014 р. № 44187, в якій зазначено, що ОСОБА_1 прибула на тимчасове проживання в м.Києві, зареєстрована в Луганській (Донецькій) області. Крім, того зазначається, що відповідно до Правил обліку громадян не перевірено житлові умови; рішення про відмову у прийнятті на квартирний облік оформлено 17.10.2019 р. протокольно, а не розпорядженням, що є неправомірними діями, виходячи з Правил. Також, відповідачем не надано доказів стосовно отримання листа про відмову у прийнятті на квартирний облік, офіційно про це дізналась лише у листопада 2020 р.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 відповідно до довідок Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.10.4.2016 р. № 1 та від 05.03.2020 р. № 3001-5000275916 взята на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою - АДРЕСА_2 (а.с.12-13).
ОСОБА_1 надала суду довідку виконавчого органу Київської міськради (КМДА) Департаменту соціальної політики від 22.07.2014 р. № 44187, з якої вбачається, що вона прибула на тимчасове проживання в м.Києві і зареєстрована в іншому регіоні.
Позивачка, посилаючись на пункту 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, вказувала на те, що відмова відповідача у взятті її на квартирний облік з підстав відсутності постійного місця реєстрації в м.Києві є неправомірною та такою, що суперечить ст.24 Конституції України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.38 ЖК України порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Частиною першою статті 39 ЖК України визначено порядок взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов, відповідно до якого, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання-виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради УРСР від 11 грудня 1984 року № 470 (зі змінами) регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.
Відповідно до абз.1 п.15 вищевказаних Правил на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. Зазначені вимоги не поширюються на внутрішньо переміщених осіб, визначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і мають реєстрацію місця проживання у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків, а також осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил.
Згідно з пунктом 8 Правил внутрішньо переміщені особи, визначені у п.п.8 п.13 цих Правил, беруться на облік в будь-якому населеному пункті за їх бажанням в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про переміщених осіб. При цьому члени сім*ї інваліда війни, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, беруться на квартирний облік разом з ним незалежно від місця перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про переміщених осіб.
Згідно з пунктами 2, 5, 7 постанови виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів і президії Київської міськради профспілок від 30.04.1991 № 234 встановлено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають житлову площу до 7,5 кв. м. включно на кожного члена родини та постійно проживають та зареєстровані в місті Києві не менше, як 5 років, а також громадяни, які постійно зареєстровані та мешкають в гуртожитках.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» рішення про взяття на соціальний квартирний облік або про відмову у взятті на такий облік приймається органом місцевого самоврядування, що здійснює взяття на облік, за результатами розгляду заяви та інших представлених відповідно до частини третьої цієї статті документів не пізніше тридцяти робочих днів від дня подання зазначених документів у даний орган.
Рішення засідання комісії з житлових питань при Голосіївської районної в м.Києві державної адміністрації про відмову у взятті на квартирний облік з підстав відсутності у ОСОБА_1 в м. Києві реєстрації оформлено Протоколом № 1 від 17.10.2019 р. (а.с.16).
Відповідно до п.21 Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради УРСР від 11 грудня 1984 року № 470, зазначається, що у у рішенні виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів або у спільному рішенні адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілкового комітету, які розглядали
заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.
Про прийняте рішення виконавчий комітет місцевої Ради, адміністрація підприємства, установи, організації направляють заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви.
Отже, доводи позову стосовно того, що така відмова має бути винесена у формі розпорядження є безпідставною і не міняє суті прийнятого рішення комісії з житлових питань при Голосіївської районної в м.Києві державної адміністрації від 17.10.2019 р., що не суперечить законодавству.
Відповідачем з відзивом на позов надано копію листа № 100/24-385 від 06.11.2019 р., відповідно до якого ОСОБА_1 була повідомлена про відмову у взятті на квартирний облік.
Позивачка зазначає, що про відмову у взятті її на квартирний облік , вона дізналась у листопаді 2020 р. після подання запиту адвоката.
Отже, відмова Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації у взяті на квартирний облік, яка оформлена протоколом, не впливає на правильність рішення комісії з житлових питань.
Судом не приймаються до уваги доводи позовної заяви стосовно того, що відповідно до Правил комісією з житлових питань не було обстежено житлові умови, оскільки відмова у прийнятті на квартирний облік базується на відсутності постійної реєстрації в м. Києві.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позову.
За умовами ч.3 ст. 12, ч.1 ст. 13 ЦПК України обов'язок доказування покладається на сторони у справі.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, системний аналіз положень чинного законодавства України, вважає, що відмова Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації про взяття позивачки на квартирний облік для отримання житла з підстав, на які посилалася у заяві остання, узгоджується з вимогами закону.
З огляду на наведене, позов ОСОБА_1 до Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації про взяття на квартирний облік задоволенню не підлягає.
Судовий збір позивачем в дохід держави не сплачувався у зв'язку з майновим станом позивача, ухвалою суду від 26.01.2021 р. звільнено від сплати судового збору за подачу позову відповідно до ч.1ст.136 ЦПУ України (довідка про майновий стан а.с.10).
Аналіз вказаної норми закону дозволяє стверджувати, що оскільки на час ухвалення рішення Кабінетом Міністрів України не визначений порядок компенсації судових витрат, тому під час розгляду даної категорії справи судові витрати щодо сплати судового збору відносяться за рахунок держави.
Суд, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 223, 259, 263-265, 279 ЦПК України -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: А.В.Слободянюк