Рішення від 21.04.2021 по справі 685/176/21

Справа № 685/176/21

Провадження № 2/685/132/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області в складі

головуючого судді Самойловича А.П.,

за участі секретаря Казмірчук І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Теофіпольської селищної ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, є Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області,

ВСТАНОВИВ:

09 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Теофіпольської селищної ради, третя особа на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, заявивши вимогу визнати за ним, ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку в розмірі 3,1279 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лідихівської сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області та належала його матері - ОСОБА_2 згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку ІV-ХМ №012112 за кадастровим №6824783500:05:014:0097.

Позовна вимога обґрунтована неможливістю в позасудовому порядку оформити прийняття спадщини через втрату правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Позивачем надана суду заява про підтримання позову та розгляд справи за його відсутності.

19 лютого 2021 року відповідачем направлений до суду відзив, у якому просять розгляд справи проводити за відсутності їх представника та у вирішенні даного спору покладаються на розсуд суду.

Третьою особою надано суду письмові пояснення, відповідно до яких при вирішенні даного спору просить врахувати, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який набрав чинності з 01 січня 2019 року, землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Тому Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та його структурні підрозділи відповідно до ст. 122 ЗК України не розпоряджається спірною земельною ділянкою, оскільки вона належить до земель колективної власності, а не до земель державної власності.

Справа розглянута за відсутності осіб, які беруть участь у справі, та без здійснення фіксації судового засідання звукозаписувальним технічним засобом.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов переконання про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 392 ЦК України власник майна має право пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтями 1216, 1225 та 1268 ЦК України встановлено, що спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), належність спадщини спадкоємцю з часу відкриття спадщини незалежно від часу її прийняття, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Позивач являється спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , інші спадкоємці відсутні, що підтверджується:

- свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , повторно виданим 11 грудня 2020 року Теофіпольським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), згідно якого батьками ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Троянівка, Теофіпольського району, Хмельницької області є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ;

- свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Виконавчим комітетом Лідихівської сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області 25 листопада 2019 року, відповідно до якого ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 85 років в с. Троянівка Теофіпольського району Хмельницької області;

- довідкою Теофіпольської селищної ради від 29 січня 2021 року № 217 про те, що ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 похоронив матір ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та до дня смерті проживали разом та вели спільне господарство;

- витягом з погосподарської книги від 29 січня 2021 року № 218 про те, що на день своєї смерті ОСОБА_2 проживала по АДРЕСА_1 і до складу її сім'ї входив син ОСОБА_1 , його дружина та син;

- витягом № 62845497 від 10 грудня 2020 року про реєстрацію в Спадковому реєстрі спадкової справи за № 66381397 (номер у нотаріуса 160/2020) після смерті ОСОБА_2 ;

- довідкою Теофіпольської державної нотаріальної контори від 10 грудня 2020 року № 761/01-16 про те, що в провадженні контори знаходиться спадкова справа за № 160/2020 після смерті ОСОБА_2 , спадкоємцем за законом є її син ОСОБА_1 , інших спадкоємців немає.

Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ХМ № 012112, архівну копію якого надано Відділом у Теофіпольському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_2 є власницею земельної ділянки площею 3,1279 га, яка розташована на території Лідихівської сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Як вбачається з постанови державного нотаріуса Теофіпольської державної нотаріальної контори від 10 грудня 2020 року № 760/02-31, підставою для відмови позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку, яка знаходиться на території Лідихівської сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області є відсутність правовстановлюючих документів на неї.

Оголошення про визнання недійсним державного акту серії IV-ХМ № 012112 від 24 жовтня 2000 року, виданого на ім'я ОСОБА_2 опубліковано на 6-й сторінці газети «Життя Теофіпольщини» № 50 від 10 грудня 2020 року.

Таким чином, дослідивши докази в їх сукупності, суд дійшов переконання, що позивач ОСОБА_1 успадкував за законом після смерті матері ОСОБА_2 земельну ділянку, однак не має можливості офіційно оформити прийняття спадщини через відсутність правовстановлюючих документів на землю, тому позов в частині визнання права власності на земельну ділянку підлягає задоволенню.

Разом з тим, судом не вбачається підстав для задоволення позову в частині визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку із зазначенням конкретного кадастрового номеру земельної ділянки, оскільки вищезазначений державний акт на право приватної власності на землю не містить кадастрового номеру ділянки. Із наданого витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, де зазначений кадастровий номер, неможливо встановити належність номеру спірній земельній ділянці.

Керуючись ст.ст. 15, 16, 328, 392, 1216, 1225, 1258, 1261, 1264 ЦК України, ст.ст. 197, 200, 263-265 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Троянівка Теофіпольського району Хмельницької області, право власності на земельну ділянку площею 3,13 гектара, призначену для товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лідихівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка належала ОСОБА_2 згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії IV-ХМ № 012112, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 756.

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні решти позовних вимог.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) сторін, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 21 квітня 2021 року

Суддя А.П. Самойлович

Попередній документ
96771275
Наступний документ
96771277
Інформація про рішення:
№ рішення: 96771276
№ справи: 685/176/21
Дата рішення: 21.04.2021
Дата публікації: 11.05.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Теофіпольський районний суд Хмельницької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (09.02.2021)
Дата надходження: 09.02.2021
Предмет позову: визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом
Розклад засідань:
01.04.2021 15:00 Теофіпольський районний суд Хмельницької області
21.04.2021 09:00 Теофіпольський районний суд Хмельницької області