ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 квітня 2021 року м. Київ №640/28963/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправ-ними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позива-чу щорічної грошової допомоги до 5 травня 2020р. у розмірі, передбаченому ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплатити позивачу щорічну разову грошової допомогу до 5 травня 2020р. відповідно до ч. 5 ст. 12 вказаного Закону у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
Підстава позову: - всупереч рішенню Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 позивачу виплачено у 2020р. грошову допомогу до 5 травня у розмірі 1390 грн., що відповідає розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, визначеному ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (8190 грн.); - позивач звернувся до відповідача щодо нарахування і виплати допомоги у відповідному розмірі, однак відповідач повідомив про відсутність підстав для цього; - вважає, що відповідь відповідача суперечить законодавству, зокрема на час виникнення спірних правовідносин законодавством не було встановлено, що Кабінет Міністрів України має визначати інші розміри грошової допомоги.
Відповідач подав відзив, в якому просить залишити без розгляду позов щодо виплати позивачу грошової допомоги, посилаючись на те, що сума допомоги зарахована на картковий рахунок позивача 27.04.2020, а позов подано 18.11.2020, тобто після закінчення шестимісяч-ного строку звернення до суду і позивачем не подано заяви про поновлення цього строку із зазначенням поважних причин його пропуску.
У решті відповідач просить відмовити в позові з тих підстав, що при проведенні перера-хування коштів на виплату щорічної разової допомоги відповідач діяв в межах своїх повнова-жень та відповідно до чинного законодавства. Відповідач зазначив такі обставини: - виплата щорічної разової грошової допомоги у 2020р. здійснена у розмірі 1390 грн., що відповідає пос-танові Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112, яка не була визнана неконституцій-ною та була чинною; - організація виплати до 5 травня грошової допомоги відноситься до повноважень Міністерства соціальної політики України, яке здійснює перерахування коштів на зазначені цілі розпорядникам бюджетних коштів; - перерахування коштів на виплату грошової допомоги позивачу проводилось на підставі наданого Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України списку, в якому було зазначено суму до виплати; - перерахування коштів згідно з платіжним дорученням №110 від 13.04.2020 на загальну суму 2196200 грн. здійснено на спеціальний рахунок Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України; - виплата допомоги провадилась за місцем служби, а саме Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України; - відповідач є проміжною ланкою між Міністерством та місцем служби позивача і проводить перерахунок коштів між ними; відповідач не впливає на розмір самої допомоги й у нього відсутні повноваження встановлю-вати її розмір; - відповідно до БК України відповідач не мав повноважень на фінансування виплати позивачу допомоги у іншому розмірі з огляду на відсутність відповідних бюджетних призначень.
Клопотання позивача про витребування від відповідача доказів виплати йому допомоги у розмірі 1390 грн. залишено без задоволення, оскільки дана обставина визнається сторонами у своїх заявах по суті справи, тому не підлягає доказуванню.
Клопотання відповідача про зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20 залишено судом без задово-лення, оскільки вказане рішення набрало законної сили 13.01.2021.
Клопотання відповідача про залишення позову без розгляду залишено судом без задово-лення, зважаючи на те, що про відмову у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у належ-ному, на думку позивача, розмірі, яка є предметом оскарження, останній міг дізнатись після отримання листа відповідача від 09.10.2020 №14/07-Т-1609-011. Позов подано в межах шести-місячного строку з дня прийняття відповідачем оспорюваної відмови, тому підстави для залишення його без розгляду відсутні.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм пра-вовідносини.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що визнається сторонами і підтверджується копією посвідчення від 02.05.2015 Серія НОМЕР_1 .
У 2020р. позивачу здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі 1390 грн., що визнається сторонами і підтверджується копіями виписки АТ КБ "Приватбанк" від 07.10.2020 по рахунку позивача, листа відповідача від 09.10.2020 №14/07-Т-1609-011, повідомлення відповідача від 05.01.2021 №09/28-044.
Позивач звернувся до відповідача із запитом на інформацію від 10.10.2020, в якому, пославшись на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, просив про-вести нарахування і виплату недоплаченої різниці щорічної грошової допомоги до 05 травня 2020р. у розмірі 6800 грн., а у разі відмови - пояснити причини.
Відповідач у листі від 09.10.2020 №14/07-Т-1609-011 повідомив про відсутність підстав для здійснення перерахунку та доплати грошової допомоги, оскільки вона надана позивачу за місцем служби, а саме Фінансовим управління Генерального штабу Збройних Сил України, в розмірі відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, списку, який надійшов до відпові-дача, та виділених бюджетних коштів на 2020 рік. Відповідач послався на ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 26 Прикінцевих і перехідних положень БК України, постанову Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112.
Спірні правовідносини виникли у сфері соціального забезпечення і стосуються розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.
Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551) (у редакції Закону України від 28.12.2007 №107-VI) учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконс-титуційними положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України від 28.12.2007 №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 №107-VI, яким ст. 12 Закону №3551 викладено в зазначеній редакції.
Згідно з попередньою редакцією ч. 5 ст. 12 Закону №3551 учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабіне-том Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова №112) у 2020р. виплату до 5 травня разової грошової допомоги <...> проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (регіональні органи соціального захисту населення), які розпо-діляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам п. 47 ч. 1 ст. 2 БК України (центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Підпунктом 1 п. 1 Постанови №112 установлено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: учасникам бойових дій - 1390 грн.
Підпунктом 2 п. 1 Постанови №112 установлено, що військовослужбовцям <...> виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби (пп. 2 п. 1).
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення п. 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і поло-ження статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551 застосовуються у порядку та розмірах, встанов-лених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального стра-хування
При вирішенні справи суд відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховує висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду щодо застосування вищенаведених норм права у рішенні від 29.09.2020 та у постанові від 13.01.2021 у зразковій справі №440/2722/20.
У цих рішеннях Верховний Суд і Велика Палата Верховного Суду зазначили, що на час виплати у квітні 2020р. щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова №112, а також дійшли висновку, що, виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги у 2020р. слід застосовувати не Постанову №112, а Закон №3551, який має вищу юридичну силу.
Ураховуючи викладене, Верховний Суд і Велика Палата Верховного Суду дійшли вис-новку про те, що разова грошова допомога до 5 травня у 2020р. повинна виплачуватися у розмірі, встановленому Законом №3551 у редакції Закону №367.
Беручи до уваги наведені вище рішення Верховного Суду і Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку, що розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2020р. для позивача, як учасника бойових дій, становив п'ять мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2020 рік" мінімальний розмір пенсії за віком встановлювався в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, і становив 1638 грн.
Отже, позивач мав право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020р. у розмірі 8190 грн. Виплата позивачу грошової допомоги у розмірі 1390 грн., що на 6800 грн. менше встановленого законом розміру, не відповідає вимогам Закону №3551 і порушила вищевказане право позивача.
При розгляді звернення позивача відповідач не врахував рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, на яке позивач посилався, і зазначену ним редакцію Закону №3551, яка підлягала застосуванню, внаслідок чого необґрунтовано відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у належному розмірі (з урахуванням проведеної виплати).
Суд відхиляє посилання відповідача у відзиві на те, що організацію виплати грошової допомоги до 05 травня здійснює Міністерство соціальної політики України, і на те, що відпові-дач не виплачував, а лише здійснив перерахування коштів на спеціальний рахунок Фінансо-вого управління Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до поданого ним списку із зазначенням суми допомоги, а також на відсутність бюджетних призначень.
По перше, дії щодо виплати позивачу грошової допомоги у квітні 2020р. не є предметом оскарження у справі. Предметом оскарження є відмова у проведенні перерахунку і виплати допомоги у належному розмірі.
По друге, ці та інші аналогічні доводи були предметом оцінки у справі №440/2722/20 та у повній мірі відхилені Верховним Судом і Великою Палатою Верховного Суду.
Відзив відповідача не спростовує його належність щодо нарахування і виплати позивачу грошової допомоги та наявність повноважень на перерахунок розмірів грошової допомоги, що було передбачено п. 4.9 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійс-ненню соціальних виплат, затверджений розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27.01.2007 №65 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 №349, яке було чинне на час виникнення спірних правовідносин) та передбачено п. 4.10 цього Положення (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.04.2021 №955).
Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.
Позивач звільнений від сплати судового збору; інші судові витрати сторонами не заявлялись, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 повністю.
2. Визнати протиправною відмову Київського міського центру по нарахуванню та здійс-ненню соціальних виплат щодо перерахунку і виплати ОСОБА_1 щоріч-ної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
3. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат;
03165, м. Київ, вул. Любомира Гузара, 7; ЄДРПОУ 22886300.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко