26 квітня 2021 року справа № 580/823/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кульчицького С.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу Фермерського господарства «Красива земля» (вул. Спеціалістів, 30, с. Родниківка, Уманський район, Черкаська область, 20324) до Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18001) та Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Фермерське господарство «Красива земля» (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач 1) та Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області від 19 жовтня 2020 року № 2045766/31423271 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23 вересня 2020 року №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 23 вересня 2020 року №11 на суму податку на додану вартість 194 533,28 грн, подану Селянським (фермерським) господарством “Красива земля” за датою її отримання;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області від 19 жовтня 2020 року № 2045767/31423271 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26 вересня 2020 року №13 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26 вересня 2020 року №13 на суму податку на додану вартість 64 159,52 грн, подану позивачем за датою її отримання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення є протиправними, оскільки відповідачами не взято до уваги надані позивачем документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції.
Ухвалою суду від 23.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №580/823/21, без повідомлення учасників справи.
Відповідач Головне управління ДПС України у Черкаській області позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що комісією ГУ ДПС розглянуто повідомлення позивача щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій, з яких встановлено, що позивачем не надано достатніх документів та пояснень для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН.
Відповідач Державна податкова служба України відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
16.04.2020 до суду надійшли пояснення у яких позивач зазначив, що доводи відповідача, викладені у відзиві є необгрунтованими. Позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Черкаській області, як платник єдиного податку 4 групи.
Фермерське господарство “Красива земля” займається, зокрема вирощуванням зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур КВЕД 01.11.
21.09.2020 між Фермерським господарством “Красива земля” (постачальник) та ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” (покупець) укладено договір поставки №318_013271 відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити та передати у власність, а покупець прийняти та оплатити соняшник українського походження врожаю 2020, код УКТЗЕД 120600 на умовах, передбачених договором.
Відповідно до п.3.1 розділу 3 Договору кількість (вага) Товару у фізичній вазі складає 100,0 тон +/-5% за вибором Продавця.
Загальна вартість з ПДВ за договором складає 1 458 999,60 грн., ПДВ 245 166, 60 грн. (п. 4.2 Договору).
У відповідності до п.5.1 додаткової угоди №1 до Договору поставки №318_013271 від 21.09.2020 Покупець здійснює попередню оплату у розмірі 80% від контрактної кількості Товару, що зазначена в п.3.1 Договору, по ціні, вказаній в п.4.1 Договору шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Постачальника.
На виконання умов Договору ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” здійснив попередню оплату у розмірі 1 1671 99,68 грн., в тому числі ПДВ 194 533,28 грн., що підтверджується платіжним дорученням №00288022 від 23.09.2020
Згідно видаткової накладної №19 від 25.09.2020 позивач здійснив ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” поставку соняшника в кількості 82,460 тонн на загальну суму 1 186 327,61 грн., в тому числі ПДВ 197 721,27 грн. та видаткової накладної від 26.09.2020 №20 позивачем здійснено ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” поставку соняшника в кількості 27,120 тонн на загальну суму 384 957,12 грн., в тому числі ПДВ 64 159,52 грн.
Відповідно до товаро-транспортних накладних від 25.09.2020 №1, №2, №3 та від 26.09.2020 №4 здійснено транспортування товару.
На виконання вимог Податкового кодексу України, позивачем сформовано податкові накладні №11 від 23.09.2020 (дата перерахування коштів від покупця) на суму 1 167 199,68 грн., в тому числі ПДВ 194 533,28 грн. та №13 від 26.09.2020 (дата відвантаження товару) на суму 384 957,12 грн., в тому числі ПДВ 64 159,52 грн. та направлено їх на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно отриманої квитанції від 01.10.2020 податкова накладна № 11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020 прийнята, але її реєстрація зупинена.
У квитанціях від 01.10.2020 №9250492676 та №9250497017 зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК №11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник “D”=27, 0944%, “P”=12490, 67.
Позивачем на адресу Головного управління ДПС у Черкаській області 09.10.2020 подано повідомлення № 1 та № 2 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.
Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄДРПН від 19.10.2020 №2045766/31423271, №2045767/31423271 позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних №11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020. Вказане рішення прийнято з підстав ненадання платником копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-Фактури/інвойси. акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових Форм та галузевої специфіки накладних.
Позивач скористався правом на адміністративне оскарження та подав скарги до ДПС України.
За результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Держаною податковою службою України винесено рішення від 18.11.2020 №63173/31423271/2 та від 18.11.2020 №63246/31423271/2, якими скарги позивача залишено без задоволення з підстав не надання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів.
Вважаючи дії відповідачів щодо відмови в реєстрації податкових накладних позивача № 11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020 протиправними, позивач з звернувся до суду з позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Так, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок №1246).
У відповідності до п. 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
У силу вимог п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У відповідності до п. 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для зупинення реєстрації спірних податкових накладних стала відповідність пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Так, Постановою Кабінету міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165), яким визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку № 1165).
Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).
Відповідно до пункту 46 Порядку № 1165 у протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
У додатку 4 до Порядку № 1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку
Отже, між сторонами виник спір щодо правомірності рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Право на оскарження в судовому порядку Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника випливає з норм пункту 6 Порядку №1165, за якими у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Право на звернення до суду також передбачено в затвердженій формі Рішення (додаток 4 до Порядку № 1165), а саме “Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку”.
Тобто, Порядок № 1165, який є чинним та діяв під час прийняття спірних рішень, прямо передбачає можливість оскарження рішень про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зі змісту квитанцій від 01.10.2020 №9250492676 та №9250497017 вбачається, що податкові накладні №11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020 прийнято, але її реєстрація зупинена, з посиланням на те, що позивач відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій. Податковим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, зі змісту вказаних квитанцій неможливо встановити з яких саме підстав зупинено реєстрацію податкових накладних №11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020, що вказує на невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії та призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на адресу Головного управління ДПС у Черкаській області направлено повідомлення №1 та №2 про надання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено разом з поясненнями щодо видів діяльності товариства та копіями первинних документів на 10 арк.
В поясненнях ФГ “Красива земля” зазначено, що 21.09.2020 року між Фермерським господарством “Красива земля” (Постачальник) та ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” (Покупець) укладено договір поставки №318_013271. Відповідно до вказаного договору Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність, а Покупець прийняти та оплатити Соняшник українського походження врожаю 2020, код УКТЗЕД 120600 на умовах, передбачених даним договором. Фермерське господарство “Красива земля” створено 18.05.2001 року, основний вид діяльності господарства: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Таким чином, фермерське господарство “Красива земля” є сільськогосподарським товаровиробником. Продукція “Соняшник УКТ ЗЕД 120600” вирощена на полях орендованих у Родниківської сільської ради, загальною площею 119, 5939 га. Відомості про наявність земельних ділянок відображена в додатку до податкової декларації платника єдиного податку 4 групи за 2020 рік. Також, наявність земель підтверджує звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під ожай 2020. Обмолот соняшника згідно договору №1/09-2020 на надання сільськогосподарських послуг від 10.09.2020 було надано КСП “Родниківка” на суму 18 000 грн.
Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄДРПН від 19.10.2020 №2045766/31423271, №2045767/31423271 позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних №11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020 з підстав ненадання платником податків копій первинних документів. В додатковій інформації зазначено: Первинні документи щодо придбання послуг по обробітку.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.
Відповідно до п. 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія контролюючого органу згідно з п. 44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Отже, відповідні Комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН.
Згідно з п.п.3, 4 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Виконання вказаної норми платником не полягає у формальному підході, а є орієнтиром для спростування платником виявлених автоматизованою системою моніторингу ознак ризиковості.
Відповідно до п.п. 10, 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.
Суд зазначає, що оскаржувані рішення контролюючого органу є актом індивідуальної дії по відношенню до позивача, адже видані суб'єктом владних повноважень, прийняті із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, які не містять загальнообов'язкових правил поведінки та стосуються прав і обов'язків лише чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому (яким) воно адресоване.
Головною рисою таких актів є чітке Формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, шо виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб:виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування є його обгрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Крім того, акти, шо затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.04.2019 року у справі №822/1878/18.
Натомість, оскаржуване рішення контролюючого органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
При цьому у постанові Верховного Суду від 30.07.2019 року у справі №320/6312/18, Верховний Суд визначив, що «загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта, правозастосування, є його обгрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Невиконання вказаних вимог призводить до його протиправності».
Суд зазначає, що в квитанціях від 01.10.2020 №9250492676 та №9250497017 зазначено, що позивач відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник “D”=27, 0944%, “P”=12490, 67. Натомість рішення комісії ГУ ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄДРПН від 19.10.2020 №2045766/31423271, №2045767/31423271 містять загальне твердження про надання платником податків копій первинних документів та додаткову інформацію в якій зазначено: Первинні документи щодо придбання послуг по обробітку.
Щодо реальності господарських операцій та наявності первинних документів суд зазначає наступне.
Відомості про наявність земельних ділянок у ФГ “Красива земля” відображена в додатку до податкової декларації платника єдиного податку 4 групи за 2020 рік, згідно якої площа земельної ділянки позивача становить 119, 5939 га. Також, наявність земель підтверджує довідка видана виконавчим комітетом Родниківської сільської ради від 24.02.2020 №89/02-34 згідно якої в адміністративних межах Родниківської сільської ради за позивачем рахується всього земель 119, 5939 га.
Зі звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020, прийнятий Управлінням статистики 02.06.2020 №9001208691, вбачається, що для вирощування соняшника (код УКАТЗЕД 120600) позивачем використано 30 га посівної площі та обсяг виробництва склав 1097 ц.
Обмолот соняшника згідно договору №1/09-2020 на надання сільськогосподарських послуг від 10.09.2020 було надано КСП “Родниківка” на суму 18 000 грн.
Реальність господарської операції також підтверджується наступними первинними документами:
- договором поставки №277/18-Ч від 30.11.2018 щодо придбання посівного матеріалу соняшника та засобів захисту рослин у ТОВ “Спектр-Агро” та видаткових накладних №3464 від 18.03.2019, №9757, №9759 від 11.04.2019, №20835 від 28.05.2019, №30266 від 25.06.2019;
- договором купівлі продажу оприскувача напівпричіпного ОПШ 2,4-21,6 АСУ №719-т від 12.05.2020 у ТОВ “Агроресурс” та видатковою накладною №/06/01176 ід 24.06.2020;
- договором №01/02-09/20 П/П від 02.09.2020 щодо технічного обслуговування та ремонту техніки з ПП “Західна сервісна група”, актом прийому передачі запчастин та надання послуг №277 від 11.09.2020.
З довідки ТОВ “ДЖІН ЕНД СІДЗ” від 10.02.2021 №11-02/21 вбачається, що у ФГ “Красива земля” при існуючій в польовій сівозміні технології вирощування 52 гібриди соняшнику за урожайністю перевищували показник 3, 6 т/га, а 11 нових гібридів формували урожайність зерна більше 4 т/га.
Згідно договору поставки від 21.09.2020 №318_013271 між ФГ “Красива земля” (постачальник) та ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” (покупець) постачальник зобов'язується поставити та передати у власність, а покупець прийняти та оплатити соняшник українського походження врожаю 2020 року.
Згідно додаткової угоди №1 від 22.09.2020 до договору поставки №318_013271 від 21.09.2020 покупець здійснює попередню оплату у розмірі 80% від контрактної кількості товару.
Відповідно до додаткової угоди №2 від 21.09.2020 до договору поставки №318_013271 від 21.09.2020 вартість договору без ПДВ складає 1 215 833, 00 грн.
Згідно виставленого позивачем рахунку №6 від 23.09.2020 сума до сплати разом з ПДВ складає 1167199, 68 грн.
На виконання умов Договору ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” здійснив попередню оплату у розмірі 1 1671 99,68 грн., в тому числі ПДВ 194 533,28 грн., що підтверджується платіжним дорученням №00288022 від 23.09.2020
Згідно видаткової накладної №19 від 25.09.2020 позивач здійснив ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” поставку соняшника в кількості 82,460 тонн на загальну суму 1 186 327,61 грн., в тому числі ПДВ 197 721,27 грн. та видаткової накладної від 26.09.2020 №20 позивачем здійснено ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН” поставку соняшника в кількості 27,120 тонн на загальну суму 384 957,12 грн., в тому числі ПДВ 64 159,52 грн.
З пункту 2.6 до Договору поставки від 21.09.2020 №318_013271 вбачається, що покупець забезпечує перевезення товару за власний рахунок до пункту розвантаження ПрАТ “АДМ ІЛЛІЧІВСЬК”.
Відповідно до товаро-транспортних накладних від 25.09.2020 №1, №2, №3 та від 26.09.2020 №4 здійснено транспортування товару з пункту навантаження: Черкаська область, Уманський район, с. Родниківка до пункту розвантаження: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 26.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, суд вважає необгрунтованими, оскільки з наявних первинних документів, позивачем доведено реальність господарської операції між ним та ТОВ “АДМ ЮКРЕЙН”.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 19.10.2020 №2045766/31423271, №2045767/31423271 про відмову в реєстрації податкових накладних позивача є протиправними.
Згідно з п. 20 Порядку №12346 у разі надходження до податкового органу рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, на Державну податкову службу України покладено обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд вважає, що для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача №11 від 23.09.2020 та №13 від 26.09.2020 днем її фактичного подання на реєстрацію.
За вказаних обставин, виходячи за межі позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області від 19 жовтня 2020 року № 2045766/31423271 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23 вересня 2020 року №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 23 вересня 2020 року №11 на суму податку на додану вартість 194 533,28 грн, подану Фермерським господарством “Красива земля” днем її фактичного подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області від 19 жовтня 2020 року № 2045767/31423271 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26 вересня 2020 року №13 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26 вересня 2020 року №13 на суму податку на додану вартість 64 159,52 грн, подану Фермерським господарством “Красива земля” днем її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області на користь Фермерського господарства «Красива земля» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства «Красива земля» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Кульчицький