ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" травня 2021 р. справа № 300/613/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Главача І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Снятинбудіндустрія "Нова" до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №200743 від 17.12.2020, -
22.02.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Снятинбудіндустрія "Нова" (далі - позивач, ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова") звернулося до суду з позовною заявою до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач, Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №2000743 від 17.12.2020.
Позовні вимоги мотивовані тим, що дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області при здійсненні габаритно-вагового контролю належного позивачу автомобіля марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки «LAG» модель «Geusen», д/н НОМЕР_2 , та оформленні результатів такого контролю були неправомірними. Як наслідок, постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу від №2000743 від 17.12.2020, згідно якої ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова" нараховано штраф у розмірі 8 500,00 грн. за порушення (перевищення) норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, є протиправною та підлягає скасуванню.
26.02.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаною позовною заявою за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.
26.03.2021 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання про заміну первісного відповідача Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області на належного відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті України.
22.03.2021 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, згідно якого просив у задоволенні даного позову відмовити. Вказав, що 19.10.2020, під час проведення рейдової перевірки на автодорозі державного значення Н-10 248 км + 350м, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області, здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача - автомобіля марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки «LAG» модель «Geusen», д/н НОМЕР_2 . За результатами зважування даного автомобіля встановлено, що позивач здійснював перевезення вантажу з перевищенням допустимих вагових параметрів без відповідного дозволу, зокрема, повна маса вищевказаного транспортного засобу з причепом становила 42,85 тонн при нормативно допустимій 40 тонн (перевищення від нормативу складає 7,13%), а фактичне навантаження на осі становило 23.8 тонн при нормативно допустимому 22 тони (перевищення від нормативу складає 8,18%). За результатами зважування інспекторами складені акт за №038278 від 19.10.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідка №024900 від 19.10.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Вказані порушення зафіксовані в акті перевірки № СЕ230771 від 19.10.2020, на підставі якого відповідачем і було винесено оскаржувану постанову. Зазначив, що проведення габаритно-вагового контролю автомобіля позивача інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області здійснено з дотриманням вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 за №879 . Вказала, що оскільки дозвіл на участь у дорожньому русі транспортного засобу з перевищенням допустимих вагових обмежень водій автомобільного перевізника (позивача) ОСОБА_1 інспекторам Укртрансбезпеки не надав, підстави для скасування оскаржуваної постанови від 17.12.2020 відсутні (а.с.46-55).
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, поданий відповідачем відзив на позовну заяву встановив наступне.
19.10.2020 інспектори Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області, на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок у період з 19.10.2020 - 25.10.2020 від 16.10.2020 та відповідно до направлення на рейдову перевірку за №011286 від 16.10.2020 на автодорозі державного значення Н-10 248 км + 350м проводили рейдовому перевірку, в тому числі габаритно-ваговий контроль транспортних засобів (а.с.63).
В ході проведення рейдової перевірки інспектори Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області провели габаритно-вагового контролю автомобіля марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки «LAG» модель «Geusen», д/н НОМЕР_2 , яким керував водій ОСОБА_1 .
Транспортний засіб - вантажний спеціалізований сідловий тягач марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , належать на праві власності ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова", а напівпричіп марки «LAG» модель «Geusen» д/н НОМЕР_2 - ОСОБА_2 (а.с.16, 17).
Під час проходження габаритно-вагового контролю вантажного спеціалізованого сідлового тягача марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки «LAG» модель «Geusen», д/н НОМЕР_2 , встановлено, що водій ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу з перевищенням допустимих вагових параметрів, що підтверджується чеком зважування №20289 від 19.10.2020:
- навантаження на загальну масу склало 42,85 тонн при допустимих 40 тонн, передбачених п.22.5 Правил дорожнього руху (перевищення 2,85 тонн від нормативу, тобто 7,13%);
- навантаження на одиничну вісь склало 13 тонн при допустимих 11 тонн, передбачених п.22.5 Правил дорожнього руху (перевищення 2 тони від нормативу);
- навантаження на строєну вісь склало 23,8 тонн при допустимих 22 тони, передбачених п.22.5 Правил дорожнього руху (перевищення 1,8 тон від нормативу, тобто 8,18%) (а.с.59).
За результатами проведеного зважування вантажного спеціалізованого сідлового тягача марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки «LAG» модель «Geusen», д/н НОМЕР_2 , інспектори Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області склали акт за №038278 від 19.10.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку №024900 від 19.10.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в яких зафіксували факт повної маси вищевказаного транспортного засобу з причепом 42,85 тонн при нормативно допустимій 40 тонн, а також фактичне навантаження на осі 6,05 тонн і 13 тонн при нормативно допустимому 11 тонн (а.с.56, 57).
При цьому, інспектори Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області склали також розрахунок №38278 від 19.10.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 136,80 Євро (а. с.58).
Виявлені порушення позивачем вимог абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, посадові особи контролюючого органу зафіксували в акті перевірки за № СЕ 230771 від 19.10.2020 (а. с.55).
Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за № СЕ 230771 від 19.10.2020 Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області направило до Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області для розгляду за місцезнаходженням суб'єкта господарювання - ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова".
Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно акту № 230771 від 19.10.2020 призначило на 17.12.2020, про що ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова" листом від 10.12.2020 за №96733/25./24-20. Даний лист від 10.12.2020 позивач отримав 12.12.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.60).
17.12.2020 в.о. заступника начальника Західного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки, за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виніс постанову №200743 про застосування до ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8 500,00 грн. за порушення (перевищення) норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке встановлена частиною 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (а.с.9).
Не погоджуючись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №200743 від 17.12.2020 позивач оскаржив її у судовому порядку.
Суд зазначає, що засади організації та діяльності автомобільного транспорту в України визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-ІІІ ).
Згідно статті 3 Закону України "Про автомобільний транспорт" цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Відповідно до частини 4 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з абзацу 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Відповідно до пункту 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок № 1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до пункту 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 16 Порядку №1567 встановлено, що під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно з абзацу 3 пункту 20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Пунктом 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 (далі - Порядок № 879) визначено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підпункт 4).
Великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 2).
Єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлюють Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), встановлюють
Згідно пунктів 2, 3 Правил №30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху №1306, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Як уже встановлено судом та зафіксовано в акті за №038278 від 19.10.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідці №024900 від 19.10.2020, за результатами проведеного зважування вантажного спеціалізованого сідлового тягача марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки «LAG» модель «Geusen», д/н НОМЕР_2 , повна маса вищевказаного транспортного засобу з причепом становила 42,85 тонн при нормативно допустимій 40 тонн (перевищення від нормативу складає 7,13%), а фактичне навантаження на осі становило 23.8 тонн при нормативно допустимому 22 тонн (перевищення від нормативу складає 8,18%).
Наведене свідчить про перевезення позивачем вантажу транспортним засобом з перевищенням вагових обмежень, встановлених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення (частина 1).
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством (частина 2).
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків (частина 4).
Однак, водій автомобільного перевізника (позивача) ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу транспортним засобом з перевищенням допустимих вагових обмежень за відсутності дозволу на участь у дорожньому русі такого транспортного засобу, чим порушив приписи частини 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позивач, скасування оскаржуваної постанови від 17.12.2020 обгрунтовує недотримання посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області вимог Порядку №879 під час зважування транспортного засобу, належного позивачу, та оформленні його результатів.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком № 879.
Пунктом 16 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (пункт 6 Порядку №879).
Відповідно до підпунктів 11, 9 пункту 2 Порядку №879 точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритновагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті. Пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Згідно пунктів 18, 20 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Судом встановлено, що транспортний засіб позивача проходив точний ваговий контроль на пересувному пункті габаритно-вагового контролю за місцем розташування - автодорозі державного значення Н-10 248 км + 350км, що зазначено як в акті за №038278 від 19.10.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, так і у довідці №024900 від 19.10.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Вказані акт та довідка від 19.10.2020 видані водієві автомобільного перевізника (позивача) ОСОБА_1 .
Як наслідок, твердження позивача про те, що зі змісту документів, складених за результатами проведеного габаритно-вагового контролю належного позивачу ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова" транспортного засобу, не можливо встановити на якому пункті габаритно-вагового контролю проведено таке зважування, не відповідають дійсності.
Пунктом 12 Порядку №879 визначені вимоги до вимірювального і зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю, яке повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (пункт 13).
Згідно пункту 14 Порядку №879 вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.
Пунктом 8 розділу ІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за №1171/29301, встановлено, що вимірювальне і вагове обладнання пересувного пункту повинно бути атестовано на проведення вимірювань та мати відповідне свідоцтво спеціально уповноваженого органу у сфері метрології.
Судом встановлено, що 19.10.2020, в ході проведення рейдової перевірки, зважування належного позивачу транспортного засобу здійснювалося вагою автомобільної підкладної моделі АS у складі: вимірювальний прилад №09-232 та вантажоприймальні платформи №09-463 і №09-452, виробник «ELEKTRONIK SISTEMLER IMALAT ve TIKARET LTD STI» Туреччина, що знаходився на балансі ДП «Чернівецького облавтодору» . Автомобільні ваги мають Сертифікат типу засобів вимірювальної техніки №UA-М1/1р-1275-2010, виданий 13.01.2010 (а.с.64).
ДП «Укрметртестстандарт» (Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації метрології, сертифікації та захисту прав споживачів») 11.09.2020 провело перевірку та встановило, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 29329-92, про що видало Свідоцтво про перевірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №34-00/2395, чинне до 11.09.2021 (а.с.65).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що вище перелічені документи щодо відповідності ваги метрологічним та технічним характеристикам завжди присутні у пересувному пункті габаритно-вагового контролю, однак водій позивача (автомобільного перевізника) не запитував дані документи для ознайомлення. Доказів протилежного позивач суду не подав.
Частиною 1 статті 17 Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Стосовно законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, може також проводитися позачергова, експертна та інспекційна повірка.
Згідно статті 4 цього Закону законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
Таким чином, законодавством чітко встановлено, що ваги, як засіб вимірювальної техніки, використовується або у випадку, якщо пройшли повірку, або ж коли пройшли державну метрологічну атестацію.
Пунктом 9 розділу ІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування №255 встановлено, що вагове обладнання повинно забезпечувати поосьове зважування у русі і визначати повну масу вантажного транспортного засобу з похибкою не більше ніж 2 % та дискретністю вимірювання в межах технічних характеристик вагового обладнання, визначених виробником.
Вага автомобільна підкладна моделі АS у складі вимірювального приладу №09-232 визначила повну масу та навантаження на осі належного позивачу транспортного засобу, загальна маса якого становила 42 850 кг (перевищення від нормативу складає 7,13%), одинична вісь 13 000 кг, строєна вісь 23 800 кг (перевищення від нормативу складає 8,18%) (а.с.57,56, 59).
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що 19.10.2020, під час проведення рейдової перевірки на автодорозі державного значення Н-10 248 км + 350м, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача - автомобіля марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки «LAG» модель «Geusen», д/н НОМЕР_2 , здійснено з дотриманням вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні за №879, під час зважування транспортного засобу було використане сертифіковане обладнання, а самі результати проведеного габаритно-вагового контролю оформлені належним чином та у спосіб, визначений Порядком №879.
Позивач відсутність порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" обгрунтовує тим, що згідно із товарно-транспортною накладною №62 від 19.10.2020 повна маса вантажу, перевезення якого здійснювалося автомобілем марки «Renault» модель «Premium», д/н НОМЕР_1 , за маршрутом «м. Снятин - с. Ванчиківці Новоселицький район Чернівецька область», складала 21 400 кг, а повна маса автомобіля з вантажем становила 35 695 кг, що на 4 300 кг менше нормативно допустимої маси транспортного засобу визначеної законодавством.
Вказані доводи позивача суд до уваги не приймає та вважає їх необгрунованими, оскільки додавання маси транспортного засобу та маси вантажу є документальним, а не точним габаритно-ваговим контролем, який 19.10.2020 провели посадові особи Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області.
При цьому, позивач жодним чином не спростував виявлене навантаження на одиничну та строєну вісь, яке склало 13 тонн і 23,8 тонн при допустимих 11 тонн і 22 тони відповідно, що становило 8,18% перевищення від нормативу (1,8 тонн).
Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд дійшов висновку про те, що в.о. заступника начальника Західного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі акту за № СЕ230771 від 19.10.2020 правомірно, у відповідності до вимог чинного законодавства України, винесено постанову №200438 від 17.12.2020 про застосування до ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8 500,00 грн. за порушення (перевищення) норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке встановлена частиною 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а тому підстави для її скасування відсутні.
За таких обставин, в задоволенні позову слід відмовити.
Щодо судових витрат, то відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про те, що заявлені позивачем вимоги не підлягають до задоволення, підстави для повернення ТзОВ "Снятинбудіндустрія "Нова" сплачений ним судового збору у сумі 2 270,00 грн. відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Снятинбудіндустрія "Нова" (код ЄДРПОУ 33926268, вул. Баронська, 13, с. Хутір-Будилів, Снятинський район Івано-Франківська область, 78302);
відповідач: Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вул. Тополина, 3, с. Угорники, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76492).
Суддя Главач І.А.