Рішення від 07.05.2021 по справі 300/752/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" травня 2021 р. справа № 300/752/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач., ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (далі - відповідач 1), та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 2), в якій просить: визнати протиправними дії Міністерства Внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, з виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку моєї пенсії з порушенням відповідного законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року та подання її такою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №3308/108/05/8-17 від 07.07.2017, а Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - за відсутністю контролю за чинністю поданої до нього довідки; зобов'язати Міністерство Внутрішніх Справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням складових: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, та надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 46,5%, і премії в розмірі 17,3%; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 з врахуванням складових нової довідки про грошове забезпечення від Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, та надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 46,5%, і премії в розмірі 17,3%, та виплатити суму заборгованості з різниці між розміром підвищеної в результаті перерахунку та розмірами отриманої пенсії, починаючи з 01.01.2016, з підстав протиправного зменшення грошового забезпечення, яке враховувалось при перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII). На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) в березні 2018 ГУ ПФУ В Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016. Цей перерахунок пенсії здійснено на підставі відомостей про грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, що було фактично виплачене в січні 2016 року, які зазначені в довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Івано-Франківській області. Позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки із зазначенням розміру посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за військовим/спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, а також інших щомісячних надбавок, підвищень і доплат та премій. У відповідь отримав відмову у видачі такої довідки. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови видати довідку із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, інші щомісячних надбавок, підвищень і доплат та премії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 04.03.2021 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду 26.03.2021. У відзиві відповідач 2 заперечив проти задоволення позову. ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зазначило, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії цим особам, не входять до компетенції ГУ ПФУ в області. Також вказаний відповідач зазначив, що аналіз норм законодавства свідчить, що при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 визначено вичерпний перелік видів грошового забезпечення який використовується для обрахунку пенсії. Окрім цього вказав, що Верховним Судом 12.03.2018 (справа № Пз/9902/1/18) розглянуто зразкову адміністративну справу щодо нескладення Ліквідаційною комісією МВС довідки для перерахунку пенсії пенсіонерам МВС та відмовлено у задоволенні позовних вимог повністю. Тому позивачу в квітні 2018 року правомірно здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 та постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016. Інших підстав, які б передбачали необхідність перерахунку пенсії позивачу, в пенсійного органу не виникло. Окрім цього вказаний відповідач зазначив, що позовні вимоги до нього є передчасними. Просить суд в задоволенні позову відмовити.

Також 05.04.2021 на поштову адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Міністерства внутрішніх справ України на позовну заяву. МВС України заперечує проти позовних вимог. Вказує, що оскільки жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача не надходило, то у Міністерства відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки для органів Пенсійного фонду. У зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають до задоволення. Також, зазначає, що прийняття актів Кабміну, внесення до них змін, відновлення їх дії, тощо відноситься до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом. Крім того, представник МВС України вказала, що чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття відновлення в силу нормативних актів Уряду, які у встановленому порядку втратили чинність. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

13.04.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшли відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та відповідь на відзив Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, згідно яких позивач вказав на безпідставність доводів відповідачів та просив суд позов задовольнити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 21.02.2005 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як пенсіонер органів внутрішніх справ (МВС України), що підтверджується протоколом за пенсійною справою № 00-7759 (МВС) від 01.01.2008, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII (а.с. 18).

У березні 2018 року ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Івано-Франківській області сформувала та скерувала до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку № 3308/108/05/8-17 від 07.07.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), в якій відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 №260, визначила розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського за нормами, чинними на січень 2016 року.

Відповідно до числових значень цієї довідки, розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою: "заступник начальника відділу - начальник міліції громадської безпеки ЛВ" (до посади "заступник начальника відділу") за нормами, що були чинними (тобто фактично виплачувалися) за січень 2016 року становить 8483,38 грн., а саме: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник поліції) - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2452,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 грн., премія 3,11% - 255,88 грн. (а.с. 20).

На підставі цих відомостей про грошове забезпечення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016.

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 в справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

ОСОБА_1 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності із заявою від 29.10.2020 про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нової довідки для перерахунку пенсії з зазначенням розміру посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за військовим/спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, а також інших щомісячних надбавок, підвищень і доплат та премій (а.с. 25-26).

Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України листом від 05.11.2020 № К-20686/22 відмовив у складанні нової довідки. Така відмова мотивована тим, що після визнання судами нечинними окремих норм постанови Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21.02.2018, і до моменту звернення позивача, Урядом України не приймалися рішення щодо змін в грошовому забезпеченні службовців органів внутрішніх справ, про нові умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не змінено діючого алгоритму видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Щодо цього також додатково посилається на постанову Верховного суду у справі № 160/8324/19, якою суд підтвердив, що для видачі нової довідки необхідною передумовою є складання та надсилання пенсійним органом списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Отже, вважає, що відсутні підстави для видачі нових довідок та перерахунку пенсій на будь-яку іншу дату. Також довідково вказує, що Міністерством соціальної політики України, після визнання нечинними судами окремих положень постанови Кабінету Міністрів України № 103, опрацьовується проект закону щодо удосконалення пенсійного забезпечення (а.с. 27).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 129 від 25.02.2019 визначено, що в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

При цьому наказом Міністерства внутрішніх справ від 23.12.2019 № 1088 "Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України" Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано у Департамент персоналу МВС України.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-XII (далі Закон - № 2262-XII). Вказаний Закон містить такі положення:

- особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (частина сімнадцята статті 43 Закону № 2262-XII);

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 43 Закону № 2262-XII).

- у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-XII).

Статтею 63 Закону № 2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII), яким статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), постанова набрала чинності 02.12.2015. Згідно з пунктом першим цієї постанови КМУ установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3 Постанови № 988 КМУ затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Згідно з пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VII та Постанови № 988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (надалі по тексту також - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, Порядок №260, Наказ №260).

За приписами пункту 2 розділу І Порядку № 260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Пунктом 13 розділу І Порядку № 260 передбачено, що виплата грошового забезпечення поліцейським та здобувачам ЗВО здійснюється щомісяця з 25 числа по останній день місяця за поточний місяць. Виплата грошового забезпечення поліцейським поліції охорони здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць.

За змістом пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260 встановлено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України. Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103)

Відповідно до абзацу першого пункту третього цієї Постанови постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови № 103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постанови, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додавались. Так, пунктом 2 цих Змін внесені зміни до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в такій редакції:

5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.;

- додаток 2 до Порядку викласти в новій редакції (форму ДОВІДКИ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій;

- доповнено Порядок додатком 3 такого змісту "ДОВІДКА про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки розмір грошового забезпечення визначався на нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби, грошове забезпечення включало: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, премія.

Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва № 826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018. Верховний Суд постановою від 12.11.2019 залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18.Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Згідно з частиною першою статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Отже, серед іншого, зміни до пункту 5 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019.

Таким чином, пункт 5 Порядку № 45 з 05.03.2019 діє в такій редакції (до внесення змін Постановою № 103):

"5. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються".

Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва № 826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), визнано протиправним та скасовано пункт постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Постановою від 19.11.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін часткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019.

Отже, пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), втратив чинність з 19.11.2019.

Надалі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду № 826/6453/18 від 29.01.2020 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким вносилися зміни у Порядок № 45 (зокрема, у пункти 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

Поряд з цим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 у справі № 640/6077/19 визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у частині пункту 5, яким визначалося, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постанови, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45.

Наказом МВС України № 760 від 17.09.2018 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань (далі - Інструкція №760).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи (визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів абз. 4 п. 3 р. 1 Інструкції № 760) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції № 760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (Порядок 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (2262-12). Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За обставинами цієї справи позивач є колишнім працівником органів внутрішніх справ (міліції) України, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Розмір цього виду пенсії обчислюється у відсотках від розміру грошового забезпечення за посадою, яку особа займала на момент звільнення зі служби. На момент призначення позивачу пенсії розмір основних та додаткових складових грошового забезпечення визначався Постановою КМУ від 07.11.2007 за № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294).

07.11.2015 набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII. 02.12.2015 набрала чинності Постанова №988, якою затверджені схеми посадових окладів поліцейських та визначено перелік надбавок та доплат для поліцейських.

Законом України № 900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015, доповнено статтю 63 Закону № 2262-ХІІ новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Грошове забезпечення поліцейських на підставі Постанови № 988 є суттєво більшим за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ на підставі Постанови № 1294.

Отже, з 29.12.2015 виникли підстави для перерахунку пенсій за вислугу років усім колишнім працівникам міліції на підставі положень статті 63 Закону № 2262-XII та Порядку № 45, з урахуванням визначеного Постановою № 988 грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського.

Разом з тим, як вказує численна судова практика в Єдиному державному реєстрі судових рішень, в період 2016-2017 років МВС України і його територіальні підрозділи, а також ПФУ та інші уповноважені Порядком № 45 державні органи ухилялися від вчинення дій, алгоритм яких був передбачений цим Порядком, та, як наслідок, автоматичний перерахунок пенсій колишніх працівників міліції не відбувся.

Так, чисельні звернення колишніх працівників органів внутрішніх справ України до судів з типовими позовами (про спонукання територіальних підрозділів МВС видати нову довідку про грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, потім - до територіальних органів ПФУ про зобов'язання провести перерахунок пенсії на підставі такої довідки) стали передумовою для розгляду Верховним Судом зразкових справ щодо таких спорів.

Першим таким рішенням Верховного Суду у зразковій справі було рішення від 15.02.2018 № Пз/9901/8/18 (№820/6514/17) щодо перерахунку пенсій пенсіонерам МВС з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Суд переконаний, що однією з підстав для прийняття 21.02.2018 Постанови за № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було вказане рішення Верховного Суду у зразковій справі.

Постановою № 103 Кабінет Міністрів України вирішив перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені на підставі Закону № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988, при цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Постановою № 103 також внесено відповідні зміни до Порядку № 45: - абзац другий пункту 5 містив аналогічні норми щодо пункту 3 Постанови № 103; - доповнено Порядок додатком № 3, який визначав форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

На підставі положень пункту 3 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою здійснено з 01.01.2016 виходячи з грошового забезпечення поліцейського у встановлених законом розмірах (за відповідним окладом за посадою, спеціальним званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії) за січень 2016 року, розмір премії визначався в середніх розмірах, що також фактично була виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Разом з тим лише в квітні 2016 року МВС України видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських. Цим Порядком МВС унормувало критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України; а грошове забезпечення поліцейських визначалось залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. При цьому Порядок установлював додаткові види грошового забезпечення як-от надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання заслужений; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

МВС України в згаданому листі від 05.11.2020 визнає, що в січні 2016 року із передбачених Постановою № 988 додаткових видів грошового забезпечення поліцейським була виплачена лише премія, інші передбачені Постановою № 988 надбавки за січень 2016 року не виплачувалися (а.с. 27).

Таким чином, Порядком № 260 МВС в квітні 2016 року упорядкувало виплату грошового забезпечення поліцейських з врахування додаткових видів грошового забезпечення, як от надбавок, доплат, які хоча і були передбачені Постановою № 988, проте фактично не виплачували поліцейським в січні 2016 року.

Як наслідок ці додаткові види грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського не враховувались при формуванні нової довідки розмір грошового забезпечення позивача на виконання Постанови № 103, оскільки не виплачувалися поліцейським у січні 2016 року.

В квітні 2018 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у порядку та розмірах, визначених Постановою № 103 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Івано-Франківській області, в якій зазначено складові грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, що фактично виплачувалися в січні 2016 року.

Отже, пенсія позивача на підставі Постанови № 103 обчислена з грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на січень 2016 року, що фактично не враховує всіх додаткових видів грошового забезпечення, оскільки такі почали виплачуватися поліцейському за прирівняною посадою після квітня 2016 року.

Рішенням суду у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, що набрало законної сили 05.03.2019, визнано нечинними, серед іншого, внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45 Постановою № 103. Таким чином, з 05.03.2019 пункт 5 Порядку № 45 відновив дію в редакції, до внесення змін Постановою № 103. Разом з тим, положення щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського саме за січень 2016 року зберігали свою дію, оскільки дублювалися в пункті 3 Постанови № 103. Частковим рішенням у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, що 19.11.2019 набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, а тому відпала прив'язка грошового забезпечення за прирівняною посадою до виплаченого в січні 2016 року.

Додатково, необхідно вказати, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 у справі № 640/6077/19 визнано протиправною та нечинною Постанову у частині пункту 5, яким визначалося, що перерахунок пенсій особам з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку №45.

Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (частина 2 статті 265 КАС України).

Отже, саме з дня набрання законної сили судового рішення в адміністративній справі № 826/12704/18, тобто 19.11.2019, а не з 01.01.2016 як зазначає позивач, виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою поліцейського, оскільки до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, слід включити інші передбачені Постановою № 988 додаткові види грошового забезпечення.

Суд також бере до уваги правовий висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а, згідно з яким застосування статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виключає можливість включення до показника грошової величини бази обчислення розміру пенсії у цілях перерахунку раніше запроваджених платежів (виплат), котрі не одержуються діючим службовцем.

Як зазначено вище, у зв'язку із набранням законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 826/3858/18, з 05.03.2019 має місце відновлення дії положень попередньої реакції пункту 5 Порядку №45, яка була чинною до 24.02.2018.

Так, за змістом абзаців 1, 2 4, 5, 7 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції від 01.01.2016) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в установлених розмірах та у середніх розмірах (в залежності від його видів) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та спеціальним званням; при цьому додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Суд вважає, що з системного аналізу вказаних вище норм чинного законодавства, випливає, що закон і підзаконні нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання, фактично прямо прив'язують (актуалізують) пенсії колишніх військовослужбовців (прирівняних до них осіб, в тому числі колишніх працівників МВС тощо) до грошового забезпечення осіб, які на момент виникнення права на перерахунок проходять військову службу чи іншу відповідну службу. Тобто чинним законодавством про пенсійне забезпечення не передбачено право чи обов'язок відповідного органу надавати довідки для перерахунку пенсії за вислугою років, виходячи із розміру посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання і надбавки за вислугу років одного періоду на певну календарну дату, а додаткових видів грошового забезпечення чи їх середньомісячного значення у відсотках та премії - за інший період. На переконання суду, такі відомості не можуть міститися в одному документі про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які фіксуються у відповідній довідці, виданій за правилами пункту 3 Порядку № 45, або у відповідному зведеному списку, оформленому згідно пункту 24 Порядку № 3-1.

Таким чином при виданні довідок для перерахунку пенсій відповідним компетентним органам необхідно враховувати не тільки підвищені оклади основного грошового забезпечення, але і розміри відповідних додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються діючому поліцейському за прирівняною посадою, за новою сіткою посадових окладів, та премії станом на листопад 2019 року.

Отже, для забезпечення можливості перерахунку пенсії позивача з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, відповідачу необхідно видати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років/надбавки за стаж служби із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року.

Суд зазначає, що з врахуванням норми пункту 23 Порядку 3-1 підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

З огляду на викладене суд не погоджується з доводами відповідача 1 про відсутність в нього обов'язку в скласти та надати до органу пенсійного фонду нову довідку про розмір його грошового забезпечення через те, що Кабінетом Міністрів України не встановлено умов та порядку перерахунку пенсії після визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.

Отже, на переконання суду, відповідач 1 протиправно відмовив позивачу у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

В силу приписів статті 51 Закону № 2262-ХІІ, пенсія позивача підлягає перерахунку з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.12.2019.

Відтак, відновлення права позивача на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки з врахуванням станом на 19.11.2019 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також премії у значеннях/розмірах, що фактично виплачені за відповідною (прирівняною) посадою поліцейського у листопаді 2019 року, підлягає саме з 01.12.2019, а не з 01.01.2016, як помилково зазначив ОСОБА_1 в позовній заяві. Як наслідок позовні вимоги в цій частині є безпідставними.

Враховуючи положення Інструкції № 760, обов'язок забезпечувати оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до ПФУ для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, покладено на МВС України.

Щодо позовних вимог про визначення у довідці конкретних сум складових грошового забезпечення, то суд зазначає, що вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню. Суд звертає увагу, з огляду на висновки суду, викладені вище, про те, що складення таких довідок, входить до компетенції МВС. Отже, такі позовні вимоги є передчасними, оскільки відповідачем ще не підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Відтак на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало спору з відповідачем 1 щодо конкретних сум складових грошового забезпечення, які повинна містити довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Як наслідок, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при формуванні та видачі такої довідки будуть порушені.

Суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Отже, в задоволенні цих позовних вимог потрібно відмовити, оскільки вони є передчасними, тобто такими, що заявлені для захисту права позивача, яке ще не порушено відповідачем.

Підсумовуючи, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених протиправними діями МВС України прав позивача є зобов'язання вказаного відповідача скласти та подати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016, із обов'язковим зазначенням відомостей: про розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, які мають постійних характер) в розмірах, встановлених за відповідною (прирівняною) посадою та спеціальним званням станом на 19.11.2019; про інші надбавки, доплати, підвищення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, та щомісячні премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною (прирівняною) посадою поліцейського у листопаді 2019 року, - для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності належить задовольнити частково.

Суд також відмовляє в задоволенні позову в частині вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 з врахуванням складових нової довідки про грошове забезпечення від Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, та надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 46,5%, і премії в розмірі 17,3%, та виплатити суму заборгованості з різниці між розміром підвищеної в результаті перерахунку та розмірами отриманої пенсії, починаючи з 01.01.2016, з підстав протиправного зменшення грошового забезпечення, яке враховувалось при перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Так, питання щодо перерахунку пенсії, її розміру, порядку виплати є похідними і повинні вирішуватись пенсійним органом після отримання від відповідача 1 нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій. До моменту отримання належної довідки від відповідача 1 в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Відповідач 2 ще не ухвалював рішення щодо перерахунку чи відмови в перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині будуть порушені.

Суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому. Отже, в задоволенні цих позовних вимог потрібно відмовити, оскільки вона є передчасними, тобто такими, що заявлені для захисту права позивача, яке ще не порушено відповідачем 2.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 08.10.2020 у справі № 520/4705/19 та від 26.11.2020 у справі № 300/2464/19.

Щодо зазначення позивачем у позовній заяві вимоги про зобов'язання відповідачів подати звіт про виконання судового рішення, то суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право, а не обов'язок суду встановлювати такий вид судового контролю за виконанням рішення суду.

З огляду на вказане, а також враховуючи те, що позивач не надав суду доказів ймовірного уникнення чи зволікання відповідачами у відновленні порушеного права ОСОБА_1 , на переконання суду, відсутні підстави для встановлення вказаного виду судового контролю за виконанням рішення суду в цій адміністративній справі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 06.03.2019, ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) (а.с. 16).

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, керуючись частинами 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягали у відмові ОСОБА_1 у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, фактично виплачені за листопад 2019, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (ідентифікаційний код - 00032684, вулиця Академіка Богомольця, 10, місто Київ, 01601) підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016, із обов'язковим зазначенням відомостей: про розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, які мають постійних характер) в розмірах, встановлених за відповідною (прирівняною) посадою та спеціальним званням станом на 19.11.2019; про інші надбавки, доплати, підвищення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, та щомісячні премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною (прирівняною) посадою поліцейського у листопаді 2019 року, - для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

відповідач 1 - Міністерство внутрішніх справ України, ідентифікаційний код - 00032684, вулиця Академіка Богомольця, 10, місто Київ, 01601.

відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Главач І.А.