Рішення від 05.05.2021 по справі 140/3266/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3266/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області (далі - Управління СБУ у Волинській області) від 10 вересня 2020 року №54/16-243 починаючи з 01 квітня 2019 року; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 90 % суми грошового забезпечення на підставі довідки Управління служби безпеки України у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 9590 грн, оклад за військовим званням - 1550 грн, надбавка за вислугу років - 5570 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1438,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 11864,10 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в ОРД на конфіденційній основі - 1918 грн, преміювання - 959 грн, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України (далі - СБУ), перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Зазначає, що за його заявою Управлінням СБУ у Волинській області було виготовлено та надіслано відповідачу довідку від 10 вересня 2020 року№54/16-243 про розмір грошового забезпечення за посадою станом на 05 березня 2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії, однак ГУ ПФУ у Волинській області листом від 25 вересня 2020 року №0300-0313-8/30941 відмовило у проведенні обчислення та перерахунку пенсії, а довідка була повернута без відпрацювання.

На думку позивача, відповідач безпідставно посилається на відсутність окремого акту Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсії як на підставу для відмови у її проведенні, адже таким актом є постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), на підставі якої пенсійний орган провів перерахунок пенсії у 2018 році, проте у зв'язку з визнанням протиправними та нечинними окремих положень цієї постанови рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, виникли правові підстави для проведення нового перерахунку пенсій.

Щодо збереження розміру призначеної пенсії при проведенні перерахунку вказує, що набув право на отримання пенсії після звільнення з військової служби у 2007 році та розмір пенсії відповідно до вислуги років було визначено із розрахунку 90 відсотків від сум грошового забезпечення. Після проведення перерахунку у 2018 році пенсія протиправно обраховується в розмірі 70, а не 90 процентів грошового забезпечення, оскільки при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Стосовно відсутності підстав для обмеження максимального розміру пенсії вказує, що з довідки Управлінням СБУ у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243 убачається, що загальний розмір грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії складає 32889,60 грн, а відтак пенсія за вислугу років у розмірі 90 процентів грошового забезпечення має становити близько 29600,64 грн та у разі задоволення судом даного позову відповідачем буде застосовано норму частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, відповідно до внесених змін Законом № 3668-VI, проте враховуючи, що пенсія позивачу була призначена з 2000 року, тобто до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI) з 01 жовтня 2011 року, тому перерахунок та виплата мають бути здійснені без обмеження максимального розміру.

Уважає бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області незаконною, необґрунтованою та такою, що звужує і порушує його права та законні інтереси, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 28 квітня 2021 року №0300-0802-8/19150 відповідач позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що на виконання Постанови №103 пенсію позивача було перераховано з 01 січня 2018 року та проведено її виплату згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14 серпня 2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено порядок виплати пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704 здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визначено порядок виплати таких пенсій з 01 січня 2020 року. Жодних інших рішень щодо перерахунку пенсій Кабінет Міністрів України не приймав, жодних інших повідомлень від вищестоящих органів до ГУ ПФУ у Волинській області не надходило.

Зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення від 10 вересня 2020 року №54/16-243 була направлена до пенсійного органу листом Управління СБУ у Волинській області від 15 вересня 2020 року №54/19/3080 на підставі рішення Верховного Суду України від 17 грудня 2019 року та постанови Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19, всупереч положенням Порядку №45, а, отже, не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії, у зв'язку із чим довідку повернуто як таку, що сформована та подана з порушенням норм чинного законодавства.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з розрахунку 90 процентів від суми місячного грошового забезпечення без обмеження граничного розміру пенсії вказує, що спору щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача до суду не існувало, натомість судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Враховуючи передчасність вимог позивача про відсоток грошового забезпечення з якого відбувається перерахунок пенсії та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження їх граничного розміру, не підлягають до задоволення.

Крім того, звертає увагу суду, що позивачу, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії на даний час виплачується пенсія в розмірі 94 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного відповідач просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 37-41).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (акр. спр. 32).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Згідно посвідчень від 03 грудня 2007 року серії СБВ №008380 та від 06 грудня 2007 року серії Є №030637 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи, має пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни та ветеранів військової служби (арк. спр. 23) та відповідно до посвідчення від 06 вересня 2019 року серії НОМЕР_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 1 (арк. спр. 27).

Позивач є пенсіонером СБУ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 20 листопада 2007 року отримує пенсію за вислугу 33 (тридцять три) роки в розмірі 90 відсотків грошового забезпечення у відповідності з законодавством про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та їх сімей, що підтверджується посвідченням від 21 грудня 2007 року серії СБУ №000882, протоколом від 21 листопада 2007 року та розрахунком пенсії за вислугу років від 13 грудня 2007 року по пенсійній справі №0302000364 (арк. спр. 23, 26, 42 зворот.).

Як убачається із розрахунку пенсії за вислугу років від 13 грудня 2007 року по пенсійній справі №0302000364 пенсія позивача була обрахована із таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, додаткова грошова надбавка (ОУС та інше) (арк. спр. 42 зворот.).

Відповідно до перерахунку пенсії від 19 грудня 2011 року у пенсійній справі №0302000364 - СБУ з 01 січня 2012 року позивачу виплачується пенсія в розмірі 94 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 55).

Подальші перерахунки пенсії ОСОБА_1 здійснювалися пенсійним органом з урахуванням 94% сум основних та додаткових видів грошового забезпечення (арк. спр. 57-60).

З 01 січня 2018 року на виконання Постанови №103 та на підставі довідки Управління СБУ у Волинській області від 11 квітня 2018 року №54/16-92 (арк. спр. 61 зворот.) пенсія позивача була перерахована ГУ ПФУ у Волинській області виходячи із 94 процентів таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 9590,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1550,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 5570,00 грн, усього - 16710,00 грн. З урахуванням попередньої суми пенсії 13429,38 грн та підвищення 150,31 грн (50% від 300,62 грн) до виплати підлягає 13579,69 грн та на підставі Постанови №103 підвищення виплачується відповідачем: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - щомісячно 50 відсотків суми підвищення, тобто, 150,31 грн, з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісячно 75 відсотків суми підвищення, тобто, 225,47 грн; з 01 січня 2020 року - щомісячно 100 відсотків суми підвищення, тобто 300,62 грн (арк. спр. 61).

На підставі заяви позивача від 04 вересня 2020 року Управлінням СБУ у Волинській області було виготовлено довідку від 10 вересня 2020 року №54/16-243 про розмір його грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, копія якої листом від 15 вересня 2020 року №54/19/К-421/23 була надіслана ОСОБА_1 (арк. спр. 25).

Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення позивача за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) начальник Управління СБУ у Волинській області станом на 05 березня 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), становить 32889,60 грн, у тому числі: посадовий оклад - 9590,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням генерал-майор - 1550,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 5570,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1438,50 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в ОРД на конфіденційній основі (20%) - 1918,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (71%) - 11864,10 грн, преміювання (10%) - 959,00 грн (арк. спр. 24).

Управління СБУ у Волинські області листом від 15 вересня 2020 року №54/19-3080 направило до пенсійного органу ряд довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2020 року колишніх працівників управління, які перебувають на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, в тому числі ОСОБА_1 (арк. спр. 28).

Однак за результатами такого звернення відповідач листом від 25 вересня 2020 року №0300-0313-5/28306 повідомив, що станом на 05 березня 2019 року зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ до Постанови №704 не вносились, рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалося, тому підстави для перерахунку пенсій, згідно з наданими довідками відсутні. З огляду на викладене, довідки про розмір грошового забезпечення повернені без відпрацювання, як такі, що сформовані та подані з порушенням норм чинного законодавства (арк. спр. 29-30).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 90 процентів грошового забезпечення на підставі довідки Управління СБУ у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243 з урахуванням 100 процентів суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року, протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

У свою чергу, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону №2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45 в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Як було зазначено вище, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відтак, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зазначена позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною у рішенні від 17 грудня 2019 року по справі № 160/8324/19.

Таким чином, враховуючи вищезазначене відповідач безпідставно повернув без виконання оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є довідка видана Управлінням СБУ у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243.

При цьому, суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами або позивачем довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

У розглядуваному випадку відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки із зазначеними основними та додатковими щомісячними видами грошового забезпечення, яку до ГУ ПФУ у Волинській області надіслав орган, уповноважений видавати таку довідку - Управління СБУ у Волинській області.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії відповідно до виданої Управлінням СБУ у Волинські області довідки від 10 вересня 2020 року №54/16-243 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 05 березня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до приписів статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений саме з 01 квітня 2019 року, оскільки це є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (05 березня 2019 року).

Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 90 процентів грошового забезпечення та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 90 процентів суми грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року, суд зауважує, що відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії за оновленою довідкою, покликаючись на відсутність підстав для такого перерахунку. Тобто, сам перерахунок проведений не був.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, то питання щодо відсоткового розміру основної пенсії позивача та обмеження її максимальним розміром є передчасним, а тому до задоволення не підлягають.

Окрім того, суд уважає за необхідне звернути увагу, що відповідно до перерахунку пенсії від 19 грудня 2011 року у пенсійній справі №0302000364 - СБУ з 01 січня 2012 року позивачу виплачується пенсія в розмірі 94 процентів грошового забезпечення (арк. спр. 55), з урахуванням вказаного відсотку сум грошового забезпечення здійснювалися і всі наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 (арк. спр. 57-60).

З 01 січня 2018 року пенсія позивача була перерахована ГУ ПФУ у Волинській області також виходячи із 94 процентів грошового забезпечення (арк. спр. 61), а не з 90 процентів, як помилково, на думку суду, уважає позивач.

У такому випадку відсутні підстави уважати, що права позивача щодо належного йому відсоткового розміру пенсії будуть порушені при здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки від 10 вересня 2020 року №54/16-243.

При вирішенні позовних вимог в частині зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення починаючи з 01 квітня 2019 року, суд виходить із такого.

З метою реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, пунктом 1 якої установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із вказаним законом до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704).

Пунктом 2 Постанови №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Як убачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами, починаючи з 01 січня 2018 року виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 %; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 - 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

За наслідками касаційного оскарження постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року - без змін.

За правилами частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, у зв'язку із визнанням нечинним пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня року 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Враховуючи, що відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу у період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103.

На вказаний календарний проміжок часу Постанова №103 такою, що суперечить Конституції України або вимогам закону не визнавалась та не скасовувалась, а, відтак, була діючою, і як наслідок, підлягала обов'язковому застосуванню в межах спірних правовідносин.

Суд зазначає, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у зразковій справі №160/3586/19, які полягають у тому, що з 05 березня 2019 року пенсія підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії та дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

Отже, з наведеного вбачається, що із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, пункт 2 Постанови №103 втратив чинність, а тому виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови надалі є безпідставною, оскільки з 05 березня року 2019 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 09 квітня 2020 року у справі № 640/19928/18.

Водночас, суд враховує, що 14 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №804, якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Отже, з 04 вересня 2019 року Кабінетом Міністрів України запроваджено на 2019 рік виплату пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ та відповідно до Постанови №804 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Верховний Суд у постанові від 16 жовтня 2019 року у справі №2040/6740/18 зазначив, що відповідач (ГУ ПФУ в області) повинен керуватись, зокрема, обов'язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому орган Пенсійного фонду України не наділений правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно-правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.

З огляду на ту обставину, що Постанова №804 набрала чинності 04 вересня 2019 року та підлягала обов'язковому застосуванню відповідачем, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно.

Надалі постановою №1088 установлено, що з 01 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Одночасно виключено пункти 1-3 Постанови № 103.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року включно, тобто до дати набрання чинності Постановою №804, відповідач мав виплачувати позивачу пенсію, розраховану відповідно до Закону № 2262-ХІІ в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Відповідно до частини другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи вищезазначене, з урахуванням вимог частини другої статті 9, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про те, що належним способом захисту у даній справі є визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243; визнання протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо виплати пенсії позивачу у заниженому розмірі у період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно та зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Управління служби безпеки України у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243 та провести перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Згідно посвідчення від 06 грудня 2007 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи (арк. спр. 23), а, відтак, звільнений від сплати судового збору за подання адміністративного позову у даній справі та як убачається із матеріалів справи такий судовий збір останнім не сплачувався.

З урахуванням зазначеного та зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи (сплати судового збору), вимога позивача про стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області судового збору в розмірі 908,00 грн до задоволення не підлягає.

Керуючись статями 139, 243, 244, 245, 246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 у заниженому розмірі у період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Управління служби безпеки України у Волинській області від 10 вересня 2020 року №54/16-243.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 05 травня 2021 року.