30 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1822/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови в зарахуванні до пільгового та страхового стажу за Списком №1 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та згідно з статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, періодів роботи з 02.02.1995 по 02.04.2001 на посаді виконувача обов'язків головного енергетика та головного енергетика ДП “Солотвинський солерудник”, грудень 2020 року на посаді електрослюсара підземного ДП "Шахта №1 “Нововолинська” та з 01.11.2017 по 11.11.2020 на посаді електрослюсара підземного ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”; зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 02.02.1995 по 02.04.2001 на посаді виконувача обов'язків головного енергетика та головного енергетика ДП “Солотвинський солерудник”, грудень 2020 року на посаді електрослюсара підземного ДП "Шахта №1 “Нововолинська” та з 01.11.2017 по 11.11.2020 на посаді електрослюсара підземного ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” для здійснення призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, а також призначити і виплачувати пенсію з врахуванням даного пільгового стажу, з 11.11.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та з врахуванням вимог Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Проте, ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 тривалістю не менше 10 років. Зокрема, не враховано період роботи за Списком № 1 з 02.02.1995 по 02.04.2001 з тих підстав, що наданими документами не підтверджено факт його роботи на посаді головного енергетика, а посада в.о. головного енергетика не передбачена Списком 1.
Позивач вказує, що в період з 02.02.1995 по 02.04.2001 працював у ДП «Солотвинський солерудник» за професією в.о. головного енергетика та головного енергетика з повним робочим днем під землею, що підтверджується записами у трудовій книжці та довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у яких зазначено, що у спірний період позивач перебував на посадах, які віднесено до Списку № 1. Крім того, відповідно до витягів з наказів по ДП «Солотвинський солерудник» № 16 від 27.01.1993 та № 10-а від 24.02.1998 про результати проведення атестації робочих місць, вищезазначена посада, яку позивач обіймав, відноситься до Списку № 1.
Водночас, позивач вказує, що органом Пенсійного фонду також не зараховано періоду його роботи на ДП «Шахта № 1» «Нововолинська» грудень 2010 року та ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 16.02.2016 по 11.11.2020 у зв'язку з несплатою страхових внесків роботодавцем, проте у листі-відмові про вказаний період роботи відповідачем не згадано. Позивач вважає, що такими діями відповідача порушено його право на отримання пенсійного забезпечення, оскільки записами у трудовій книжці та наданими документами підтверджується, що його спеціальний (пільговий) страховий стаж за Списком №1 становить більше 10 років.
З наведених підстав просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов відповідач його вимог не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що для врахування періоду роботи з 02.02.1995 по 02.04.2001 до пільгового стажу позивача немає підстав, оскільки наданими документами не підтверджено факт роботи ОСОБА_1 на посаді головного енергетика, а посада в.о. головного енергетика не передбачена Списком №1. Також вказує, що період роботи грудень 2010 року у ДП «Шахта № 1» «Нововолинська» та у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 16.02.2016 по 11.11.2020 не зараховано до пільгового та страхового стажу у зв'язку з тим, що згідно з даними персоніфіковано обліку позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків за спірний період його роботи на даних підприємствах. У випадку сплати страхових внесків за відповідні періоди роботи орган Пенсійного фонду матиме змогу зарахувати до стажу роботи (в тому числі й пільгового) відповідний період. Вважає, що відповідачем не було допущено порушень норм чинного законодавства. З врахуванням наведеного просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 11.11.2020 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 31.12.2020 № 0300-0304-8/46007 повідомило позивача про те, що відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається працівникам, зайнятим повний робочий день підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на таких роботах і не менше як 20 років у жінок, з них не менше 7 років шість місяців на таких роботах.
У листі зазначено, що згідно з наданими документами, тривалість страхового стажу ОСОБА_1 складає 23 роки 5 місяців 15 днів. Стаж, який дає право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 складає 9 років 2 місяці 17 днів, в тому числі: робота на шахті та руднику - 7 років 4 місяці 11 днів, строкова військова служба - 1 рік 10 місяців 6 днів.
Зазначено, що у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, тривалістю не менше 10 років Головним управлінням прийнято рішення № 032450003676 від 23.12.2020 відмовити у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (за Списком № 1).
У листі повідомлено, що до стажу роботи за Списком № 1 не враховано період роботи з 02.02.1995 по 02.04.2001. Згідно трудової книжки НОМЕР_1 , з 02.02.1995 позивач був переведений на посаду виконуючого обов'язки головного енергетика Солотвинського солерудника, з 01.05.1995 - головним енергетиком солерудника, а з 02.04.2001 - переведений старшим майстром ремонтно-механічного цеху. Запис про затвердження на посаді головного енергетика внесений на підставі штатного розпису від 01.05.1995. В наданій довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 34 від 23.06.2020, виданій державним підприємством «Солотвинський солерудник», вказано, що позивач за період з 02.02.1995 по 02.04.2001 виконував підземні роботи за професією, посадою в. о. головного енергетика, головного енергетика, як керівник шахти, що передбачена Списком 1 розділом І підрозділом 1в 1010100в-21115, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162. Підрозділом 1в 1010100в-21115 вказаного списку передбачена тільки посада головного енергетика. З вказаної довідки неможливо зробити висновок, в який період ОСОБА_1 працював в. о. головного енергетика, в який - головним енергетиком. В наданих витягах з наказів «Про результати проведення атестації робочих місць» № 16 від 27.01.1993 та № 10а від 24.02.1998 відсутня інформація про атестацію робочого місця в. о. головного енергетика. В наданій архівній довідці № 07-04/332 від 12.05.2020, виданій Архівним відділом Тячівської районної державної адміністрації про період роботи в ДП «Солотвинський солерудник» - відсутня інформація про переведення на посаду головного енергетика. Згідно архівної довідки, з 02.02.1995 переведений виконувачем обов'язків головного енергетика солерудника, з 02.04.2001 - переведений старшим майстром ремонтно-механічного цеху. Для врахування вказаного періоду до пільгового стажу немає підстав, тому що наданими документами не підтверджено факт роботи на посаді головного енергетика, а посада в. о. головного енергетика не передбачена Списком 1 розділом І підрозділом 1в 1010100в-21115, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
Позивач, не погодившись з відмовою ГУ ПФ України у Волинській області у призначенні пільгової пенсії за віком згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням спірних періодів, звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановами Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 (за період роботи до 1 січня 1992); Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10; Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, від 16.01.2003 №36 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список №1).
Розділ І Списку №1 має назву “Гірничі роботи” (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд).
Підрозділом 1 “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень” (далі - підрозділ 1) розділу І “Гірничі роботи” Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться всі робітники зайняті повний робочий день на підземних роботах, в переліку яких значаться: «керівники шахт, шахтоуправлінь на правах шахт,
рудників і копалень», «головні енергетики».
Згідно з пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637.
Згідно з пунктом 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує стаж та характер роботи є трудова книжка, при цьому, у разі відсутності відомостей у ній, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для призначення пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи позивача на ДП «Солотвинський солерудник» з 02.02.1995 по 02.04.2001 у зв'язку з тим, що наданими документами не підтверджено факт роботи позивача на посаді головного енергетика, а посада в.о. головного енергетика не передбачена Списком № 1 розділ І підрозділ 1в 1010100в-21115, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162; а також у зв'язку відсутністю в наданих витягах з наказів «Про результати проведення атестації робочих місць» № 16 від 27.01.1993 та № 10а від 24.02.1998 інформації про атестацію робочого місця в. о. головного енергетика.
Проте, з такими твердженнями відповідача суд не погоджується та зазначає наступне.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 10.07.1985, позивач, зокрема, 02.02.1995 переведений на посаду в.о. головного енергетика солерудника на ДП «Солотвинський солерудник»; 01.05.1995 - затверджений головним енергетиком солерудника; 02.04.2001 - переведений старшим майстром ремонтно-механічного цеху рудника № 8; 20.06.2001 - переведений майстром участку з повним робочим днем під землею; 11.09.2001 - звільнений з роботи за власним бажанням.
Довідкою ДП “Солотвинський солерудник” про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.03.2020 № 34, яка була подана відповідачу до заяви для призначення пенсії, підтверджено, що позивач з 02.02.1995 по 02.04.2001 виконував підземні роботи за професією, посадою в.о. головного енергетика, головний енергетик, як керівник шахти, що передбачена Списком № 1 розділ І підрозділ 1в 1010100в-21115, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (а.с. 18).
Довідкою ДП “Солотвинський солерудник” про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.02.2021 №4 підтверджено, що позивач з 02.02.1995 по 01.05.1995 виконував підземні роботи за професією, посадою в.о. головного енергетика, як керівник шахти, що передбачена Списком № 1 розділ І підрозділ 1в 1010100в-21115, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162; за період з 01.05.1995 по 02.04.2001 виконував підземні роботи за професією, посадою головного енергетика, як керівник шахти, що передбачена Списком № 1 розділ І підрозділ 1в 1010100в-21115, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (а.с. 19).
Отже, вказаними довідками підтверджено, що ОСОБА_1 у період роботи на ДП «Солотвинський солерудник» з 02.02.1995 по 02.04.2001 виконував підземні роботи за посадою в.о. головного енергетика, головний енергетик як керівник шахти. Посада головного енергетика та керівника шахти передбачена Списком №1.
При цьому, наданою позивачем довідкою, виданою ДП “Солотвинський солерудник” про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.02.2021 №4 підтверджено у який період ОСОБА_1 працював в.о. головного енергетика (з 02.02.1995 по 01.05.1995) та у який головним енергетиком (з 01.05.1995 по 02.04.2001).
Тому твердження відповідача з цього приводу є безпідставними.
Крім того, ОСОБА_1 було надано відповідачу витяги з наказу по ДП «Солотвинський солерудник» № 16 від 27.01.1993 «Про результати проведення атестації робочих місць» та № 10а від 24.02.1998, якими затверджено перелік робочих місць, професій та посад працівникам, котрим у відповідності до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком №1, та в якому професію головного енергетика віднесено до Списку №1 (а.с. 20, 20 зворот).
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі також - Порядок № 442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі також - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до пунктів 8 та 9 Порядку №442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Проаналізувавши наведене суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо. Водночас особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 31.03.2020 у справі №398/2728/16-а та №678/65/17.
Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а від 19.02.2020 сформулювала правовий висновок, згідно з якою особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Наявними в матеріалах справи доказами встановлено проведення атестації робочого місця позивача за посадою головного енергетика, яку він займав в період роботи на ДП «Солотвинський солерудник», зокрема з 02.02.1995 по 02.04.2001 та яка віднесена до Списку №1, що підтверджується витягом з наказів по ДП «Солотвинський солерудник» №16 від 27.01.1993 та № 10а від 24.02.1998 “Про результати проведення атестації робочих місць” (а.с.20, 20 зворот).
Водночас суд зазначає, що не проведення атестації робочого місця за посадою в.о. головного енергетика власником підприємства не може мати наслідком позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах, у зв'язку із незарахуванням до пільгового стажу періоду роботи на підприємстві, атестація робочих місць за який не проведена.
Таким чином, суд дійшов висновку, що документами наданими позивачем повністю підтверджується його пільговий стаж за спірний період роботи на ДП «Солотвинський солерудник» з 02.02.1995 по 02.04.2001, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати вказаний період роботи позивача до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1.
Разом з тим, як встановлено судом та не заперечується представником відповідача позивачу не зараховано до спеціального (пільгового) страхового стажу для призначення пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи на ДП “Шахта № 1 «Нововолинська» у грудні 2010 року та з 01.11.2017 по 11.11.2020 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 10.07.1985, останній, зокрема, з 08.03.2010 по 01.08.2011 працював електрослюсарем підземним 4 розряду на ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» та з 01.06.2017 по даний час працює електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею на ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».
З даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 форми ОК-5 вбачається, що позивач працював на ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» у грудні 2010 року та з 01.11.2017 по 11.11.2020 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата.
Статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці” передбачено право шахтарів у разі наявності 15 років стажу на підземних роботах за списком №1 на встановлення мінімального розміру пенсії - 80% від заробітної плати.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи зі змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача як застрахованої особи, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а.
Як слідує з даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, із записів у трудовій книжці та з довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 29.05.2020 № 73, виданої ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та від 10.07.2020 № 138, виданої ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у грудні 2010 року позивач виконував підземні роботи за посадою електрослюсар підземний на ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», а в період з 01.11.2017 по 11.11.2020 позивач виконував підземні роботи за посадою електрослюсар підземний на ВП «Шахта № 9 «НВ» ДП «Волиньвугілля», за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався та сплачувався ЄСВ.
Суд зазначає, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за період роботи грудень 2010 року у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» та з 01.11.2017 по 11.11.2020 у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до пільгового, страхового стажу під час призначення пенсії позивачу.
Оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що у спірний період роботодавцем позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до пільгового та страхового стажу позивача вказаного періоду його роботи.
Необхідно звернути увагу, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Відтак, беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно не зарахувало до пільгового та страхового стажу позивача період його роботи грудень 2010 року у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» та з 01.11.2017 по 11.11.2020 у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахуванням страхових внесків.
Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги в цій частині належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи на ДП «Солотвинський солерудник» з 02.02.1995 по 02.04.2001, у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» грудень 2010 року та у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2017 по 11.11.2020 (дату звернення із заявою про призначення пенсії) та зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового (спеціального) страхового стажу вказаних періодів роботи.
Щодо зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону..
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з матеріалами пенсійної справи, відповідачем в ході розгляду поданих позивачем документів до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано 30 років 05 місяців 15 днів, в тому числі пільгового стажу за Списком №1 - 9 років 2 місяці 18 днів.
Таким чином, з зарахуванням до пільгового (спеціального) страхового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періоду роботи на ДП «Солотвинський солерудник» з 02.02.1995 по 02.04.2001, у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» за грудень 2010 року та у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2017 по 11.11.2020 загальний спеціальний (пільговий) страховий стаж роботи позивача по Списку №1 складатиме більше 10 років, а позивач набуває право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та згідно з статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Крім того, відповідно до пункту 1 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Оскільки, позивач із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернувся 11.11.2020, то призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням спірних періодів слід проводити з 11.11.2020, тобто з дня звернення з відповідною заявою для призначення пенсії.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Волинській області необхідно стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн, сплачений квитанцією від 15.02.2021 №24.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 періодів роботи з 02.02.1995 по 02.04.2001 у Державному підприємстві «Солотвинський солерудник», грудень 2010 року у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління «Нововолинське» Державного підприємства «Волиньвугілля» та з 01.11.2017 по 11.11.2020 у Відокремленому підрозділі «Шахта № 9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового (спеціального) та страхового стажу за Списком №1 періодів роботи з 02.02.1995 по 02.04.2001 у Державному підприємстві «Солотвинський солерудник», грудень 2010 року у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління «Нововолинське» Державного підприємства «Волиньвугілля», з 01.11.2017 по 11.11.2020 у Відокремленому підрозділі «Шахта № 9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та призначити і виплачувати пільгову пенсію за віком за Списком №1 згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням даного пільгового та страхового стажу, з 11.11.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Р.С. Денисюк