Рішення від 07.05.2021 по справі 635/7858/20

07.05.21

Справа № 635/7858/20

Провадження № 2/635/1106/2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2021 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді ? Шинкарчука Я.А.,

секретар судового засідання - Желізова О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - голова Ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_2, про порушення законодавства про оплату праці, ?

встановив:

У листопаді 2020 року до Харківського районного суду Харківської області надійшла від ОСОБА_1 надійшла позовна заява до Ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, про порушення законодавства про оплату праці, в якій позивач просить суд:

- зобов'язати Комісію з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації нарахувати та виплати ОСОБА_1 доплату у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати пропорційну відпрацьованому часу в умовах карантину з одночасною виплатою компенсації за її затримку на дату виплати.

- стягнути з Комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації на користь позивача моральну шкоду у розмірі 10000,00 (десяти тисяч) гривень.

Короткий зміст позовних вимог

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказала, що наказом Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації від 18.04.2011 №97 позивач призначена на посаду заступника завідувача відділення соціальної допомоги вдома Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, а на підставі наказу від 31.10.2016 №12-О переведена посаду провідного фахівця із соціальної допомоги вдома відділення соціальної допомоги вдома з 01.11.2016. згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 11.11.2020 Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації знаходиться в процесі припинення на підставі рішення заступника Харківської районної державної адміністрації щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, а головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_2 , яка була керівником відповідної юридичної особи. Оскільки позивач внаслідок виконання свої обов'язків мала безпосередній контакт з населенням, відповідач був зобов'язаний нарахувати їй та виплатити доплату у граничному розмірі до 100 % заробітної плати передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», зі змінами (далі - постанова №375), включивши позивача до персонального переліку працівників, яким встановлюються відповідні доплати на період дії карантину. Дії відповідача, які пов'язані з не нарахуванням та не виплатами позивачу відповідних коштів, спричинило останній душевні страждання та погіршення стану здоров'я, а відтак позивач просить суд стягнути на її користь моральну шкоду оцінену нею у розмірі 10 000,00 гривень. Саме посилаючись на викладене вище, позивачем приведено підстави звернення до суду з позовом про порушення законодавства про оплату праці та стягнення моральної шкоди.

Процесуальні дії у справі

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 листопада 2020 року вказана справа надійшла до провадження судді Шинкарчука Я.А.

На підставі ухвали суду від 30 листопада 2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, а також за клопотанням позивача витребувано докази у відповідача, а саме:

- копії наказів про преміювання працівників Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації у січні-червні 2020 року;

- копію витягу з Відомостей нарахування заробітної плати ОСОБА_1 у січні-червні 2020 року;

- копії наказів про встановлення персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата у граничному розмірі до 100% виплати на період дії карантину, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID 19 , спричиненої коронавірусом SARS Co V 2, та протягом 30 днів з дня його відміни».

29 грудня 2020 року до суду від відповідача подано докази, витребувані на підставі ухвали суду від 30 листопада 2020 року (а.с. 41-97 том 1), а 11 січня 2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с.98-110 том 1) та письмові пояснення третьої особи (а.с. 111-123 том 1).

22 січня 2021 року представником позивача - адвокатом Осадчою Вікторією Вікторівною, яка дії на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АХ №1035758, виданого у відповідності до вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», подано пояснення до позовної заяви (а.с.139-144 том 1), а 29 січня 2021 року від відповідача та третьої особи також надійшли письмові пояснення (а.с. 130-138, 145-159 том 1).

Учасники справи в судове засідання не з'явилися.

Від представника позивача - адвоката Осадчої В.В. в матеріалах справи міститься заява, в якій остання просить проводити розгляд справи у її відсутність та відсутність позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Від голови Ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_2, яка в даній справі є як представником відповідача, так і третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, в матеріалах справи міститься заява, в якій остання просить проводити розгляд справи у її відсутність, проти вимог позову заперечує в повному обсязі та просить відмовити в його задоволенні.

Частиною третьою статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Позиція учасників у справі

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву

Вимоги позовної заяви відповідач вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 не визначено обов'язку у відповідача вносити позивача до персонального переліку працівників, яким встановлено доплата, адже такий перелік визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади, а доплата здійснюється за рахунок та в межах видатків державного та місцевого бюджетів передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. Крім того, позивачем не доведено та не обґрунтовано підстав відшкодування моральної шкоди визначених статтею 233 КЗпП України.

Аналогічні пояснення надано головою ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_2, як третьою особою у даній справі.

Думка представника позивача у відповідь на відзив відповідача, викладена у поясненнях

Представник позивача не погоджуючись із твердженням відповідача щодо відсутності у останнього обов'язку включати позивача до персонального переліку працівників на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 вказала, що за вимогами передбаченими вказаною постановою підставами для здійснення доплати у граничному розмірі до 100 % заробітної плати є категорія працівника (працівники, які є надавачами соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома)), який внаслідок своїх обов'язків має безпосередній контакт з населенням, а позивач обіймаючи посаду провідного фахівця із соціальної допомоги вдома відділення соціальної допомоги мав безпосередній контакт з населенням, що підтверджується листом відповідача від 31.07.2020 №01-20/126 та актом, складеним у серпні 2020 року соціальними робітниками відділення соціальної допомоги вдома селища Високий Харківського району Харківської області у кількості 12 осіб.

У письмових поясненнях відповідач спростовував доводи представника позивача, викладені у поясненнях

Так, відповідач обґрунтовуючи безпідставність тверджень позивача про надання останньою соціальних послуг за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома) надав суду копію посадової інструкції провідного фахівця із соціальної роботи вдома відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування ХРДА, з якими позивач ознайомлена під особистий підпис 01.11.2016, вказавши на те, що обов'язки визначені вказаним документом не передбачаються наявність у позивача посадового обов'язку мати безпосередній контакт за місцем проживання отримувачів соціальної допомоги.

Інших доказів чи доводів учасниками справи не було надано/приведено.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

18 квітня 2011 року на підставі наказу Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) ХРДА №97, ОСОБА_1 призначено на посаду заступника завідувача відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації з 18.04.2011 (а.с. 12 том 1), а згідно наказу від 31.10.2016 №12-О ОСОБА_1 за її згодою з 01.11.2016 переведено з посади заступника завідувача відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації на посаду провідного фахівця із соціальної допомоги вдома відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації (а.с. 13 том 1).

Відтак, з 01.11.2016 ОСОБА_1 обіймала посаду провідного фахівця із соціальної допомоги вдома відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

У відповідності до посадової інструкції провідного фахівця з соціальної допомоги вдома відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, затвердженої директором територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації Ушакою Н.А. 01.11.2016 (з якою позивач ознайомлена 01.11.2016, про що свідчить її особистий підпис та що не заперечувалось останньою) (а.с.150-155 том 1), до завдань та обов'язків відповідної посади належить:

-забезпечення виконання покладених на відділення завдань щодо виявлення одиноких громадян похилого віку та одиноких непрацездатних громадян, які мешкають у зоні обслуговування, та тих, які потребуються соціальної підтримки;

-на підставі особистої заяви громадянина, медичного висновку, акта обстеження матеріально-побутових умов проживання, карти визначення індивідуальних потреб одинокого непрацездатного громадянина, визначення характеру та обсягу обслуговування, якого він потребує;

-надання допомоги під час оформлення документів для прийняття на обслуговування до територіального центру, стаціонарного лікування чи влаштування на постійне місце проживання до будинку-інтернату, на отримання матеріальних та натуральних видів допомоги, пільг, надає консультації під час вирішення питань, що пов'язані з наданням соціальної допомоги;

-співпраця з представниками закладів охорони здоров'я, житлово-комунальних підприємств, громадських організацій, ветеранськими організаціями, благодійними фондами з метою надання соціальної допомоги громадянам похилого віку та інвалідам;

-контроль своєчасного, повного та якісного виконання послуг підприємствами, закладами, установами, організаціями тощо, що виконують послуги за замовленням чи зверненням одиноких громадян;

-своєчасне інформування завідувача відділення соціальної допомоги вдома та медичну установу обслуговування про зміни здоров'я одиноких непрацездатних громадян для надання необхідної допомоги, що підтверджується поновленим медичним висновком та карткою визнання індивідуальних потреб, з метою внесення змін у періодичність обслуговування (відвідування) або організації стаціонарного лікування чи влаштування на постійне місце проживання до будинку-інтернату за профілем захворювання;

-аналіз стану матеріально-побутового забезпечення та в разі потреби сприяння його поліпшенню в установленому чинним законодавством порядку;

-спільно з підприємствами житлово-комунального господарства, місцевими органами державної влади організація поховання померлих одиноких громадян, які ними обслуговувались;

-забезпечення виконання покладених на відділення завдань щодо реалізації державних програм певного напрямку соціальної політики;

-щомісячно складання за встановленими формами звіти про виконану роботу;

-своєчасно та якісно виконання розпорядження, накази, окремі доручення керівників;

-додержання правил охорони праці передбачених нормативними актами про охорону праці та навколишнього середовища, дотримання норм, методів і прийомів безпечного використання робіт та протипожежного захисту;

-знання і застосування в роботі чинних нормативних документів стосовно діяльності відділення соціальної допомоги вдома;

-виконання обов'язків завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома територіального центру на час його відсутності.

Згідно витягу з розрахункової відомості нарахувань за січень 2020 року (а.с. 50 том 1) ОСОБА_1 всього нараховано 20 943,20 гривень, з них: 4456,00 гривень ? оплата за посадовим окладом згідно відпрацьованого часу, 891,20 гривень ? надбавка за вислугу років, 2228,00 гривень ? надбавка за складність, напруженість у роботі, 13368,00 гривень ? премія.

Згідно витягу з розрахункової відомості нарахувань за лютий 2020 року (а.с. 51 том 1) ОСОБА_1 всього нараховано 20 943,20 гривень, з них: 4456,00 гривень ? оплата за посадовим окладом згідно відпрацьованого часу, 891,20 гривень ? надбавка за вислугу років, 2228,00 гривень ? надбавка за складність, напруженість у роботі, 13368,00 гривень ? премія.

Згідно витягу з розрахункової відомості нарахувань за березень 2020 року (а.с. 52 том 1) ОСОБА_1 всього нараховано 20 943,20 гривень, з них: 4456,00 гривень ? оплата за посадовим окладом згідно відпрацьованого часу, 891,20 гривень ? надбавка за вислугу років, 2228,00 гривень ? надбавка за складність, напруженість у роботі, 13368,00 гривень ? премія.

Згідно витягу з розрахункової відомості нарахувань за квітень 2020 року (а.с. 53 том 1) ОСОБА_1 всього нараховано 7575,20 гривень, з них: 4456,00 гривень ? оплата за посадовим окладом згідно відпрацьованого часу, 891,20 гривень ? надбавка за вислугу років, 2228,00 гривень ? надбавка за складність, напруженість у роботі.

Згідно витягу з розрахункової відомості нарахувань за травень 2020 року (а.с. 54 том 1) ОСОБА_1 всього нараховано 8388,78 гривень, з них: 3517,89 гривень ? оплата за посадовим окладом згідно відпрацьованого часу, 703,58 гривень ? надбавка за вислугу років, 1758,95 гривень ? надбавка за складність, напруженість у роботі, 2408,36 ? тарифна відпустка.

Згідно витягу з розрахункової відомості нарахувань за червень 2020 року (а.с. 55 том 1) ОСОБА_1 всього нараховано 15400,44 гривень, з них: 3119,20 гривень ? оплата за посадовим окладом згідно відпрацьованого часу, 623,84 гривень ? надбавка за вислугу років, 1559,60 гривень ? надбавка за складність, напруженість у роботі, 5641,80 ? тарифна відпустка, 4456,00 гривень ? матеріальна допомога.

Наказами директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) ХРДА ОСОБА_3 від 24.04.2020 №29/1-О (а.с. 59-70 том 1), від 21.05.2020 №51-О (а.с. 71-85 том 1), від 22.06.2020 №69-О (а.с. 86-96 том 1) виданих згідно пункту 3, абзацу 2 пункту 4, пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» та наказу Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 22.05.2020 №321 «Про затвердження Переліку посад працівників надавачів соціальних послуг державного сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання їх отримувачів (вдома)», затверджувався персональний перелік працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації за поданнями завідувачів відділень у квітні, травні і червні 2020 року відповідно та вирішено виплатити працівникам відповідно до затвердженого переліку доплати за рахунок та в межах видатків місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. Як встановлено з текстів вказаних наказів, до відповідного персонального переліку працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_1 не ввійшла.

У відповідності до наказу Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) ХРДА від 07.09.2020 №65-В ОСОБА_1 провідному фахівцю із соціальної допомоги вдома відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) ХРДА надано відпустку без збереження заробітної плати з 07 вересня 2020 року до дати закінчення карантину встановленого на території України (а.с. 22 том 1).

Розпорядженням Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 28 жовтня 2020 року №344 ліквідовано територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації та утворено ліквідаційну комісію з припинення юридичної особи ? територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, із затвердженням її персонального складу, де головою ліквідаційної комісії з припинення відповідної юридичної особи визначено ОСОБА_2 (а.с. 46-47 том 1).

Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи

Відносини, які виникають між працівником і роботодавцем із приводу оплати праці, у тому числі й у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати, регулюються трудовим законодавством, зокрема, КЗпП України та Закону України «Про оплату праці».

Главою VІІ КЗпП України регламентовано питання оплати праці.

Статтею 94 КЗпП України та статті 21 Закону України «Про оплату праці» закріплено обов'язок роботодавця та кореспондуюче йому право працівника на оплату виконаної останнім роботи.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата ? це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно до статті 2 вищевказаного Закону, в структуру заробітної плати входять: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші компенсаційні та заохочувальні виплати.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

За положеннями Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 по всій території України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, встановлено карантин.

У відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», зі змінами (далі - постанова №375) установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Згідно з пунктом 3 Постанови №375 визначено, що встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади (пункт 4 Постанови №375).

Пунктом 5 Постанови №375 встановлено, що доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

На виконання положень пункту 4 Постанови №375 наказом Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 22.05.2020 №321 «Про затвердження Переліку посад працівників надавачів соціальних послуг державного сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання їх отримувачів (вдома)» затверджено Перелік посад працівників надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома) (педагог соціальний/фахівець із соціальної роботи, фахівець із соціальної допомоги вдома, соціальний працівник, соціальний робітник, фахівець з фізичної реабілітації та практичний психолог/психолог), яким установлюється доплата в граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення), а також визначено, що персональний перелік працівників, яким здійснюється доплата, затверджується керівником надавача соціальних послуг.

Із наданих позивачем доказів вбачається, що вона з 01.11.2016 обіймала посаду провідного фахівця із соціальної допомоги вдома відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, в тому числі, під час карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а саме, з 12 березня 2020 року по 07 вересня 2020 року (з дати надання ОСОБА_1 відпустки без збереження заробітної плати). Проте, доказів здійснення позивачем безпосереднього надання соціальних послуг за місцем проживання їх отримувачів (вдома) внаслідок виконання своїх обов'язків, позивачем до суду не надано.

Посилання ОСОБА_1 на лист відповідача від 31.07.2020 №01-20/126 (а.с. 14 том 1), як доказ безпосереднього надання позивачем соціальних послуг за місцем проживання їх отримувачів (вдома) в період з 12 березня 2020 року по 07 вересня 2020 року, судом до уваги не беруться з огляду на те, що лист відповідача не містить інформації про те, що в ході виконання своїх посадових обов'язків позивач безпосередньо надавала соціальні послуги за місцем проживання їх отримувачів (вдома), тоді як вказівка про її залучення для видачі благодійної допомоги від ТОВ «ТАЙФУН» про таке не свідчить.

Статтею 237-1 КЗпП України встановлено, що відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Висновок за результатами розгляду справи

Оцінивши всі приведені сторонами доводи, враховуючи, що будь-які належні докази виконання позивачем обов'язків безпосереднього надання соціальних послуг за місцем проживання їх отримувачів (вдома) в період з 12 березня 2020 року по 07 вересня 2020 року, в наслідок якого відбувалося спілкування з населенням, відсутні, суд дійшов висновку, що відповідач у межах спірних правовідносин діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Оскільки судом не встановлено порушення законодавства про оплату праці та законних прав позивача, підстав для відшкодування позивачу в силу статті 237-1 КЗпП України моральної шкоди, немає.

Розподіл судових витрат

Згідно із статтею 133 ЦПК судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною шостою статті 141 ЦПК України визначено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", яка особа з інвалідністю II групи.

Керуючись статями 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218, 234, 256 ЦПК України, суд, ?

ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - голова Ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_2, про порушення законодавства про оплату праці ? відмовити.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач - Ліквідаційна комісія з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації, юридична адреса місцезнаходження: вулиця Харківська, буд.6, кім.3 смт Буди Харківського району Харківської області, фактичне місцезнаходження за адресою: проспект Гагаріна, 15 А м.Харків, 61124; ідентифікаційний код юридичної особи (код ЄДРПОУ) - 37263468.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - голова ліквідаційної комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_2.

Повне судове рішення складено 07 травня 2021 року

Суддя - Я.А. Шинкарчук