Справа № 392/1051/20
Провадження № 2/392/212/21
19 квітня 2021 року Маловисківський районний суд Кіровоградської області у складі:
Головуючої- судді Кавун Т.В.
при секретарі Стець Т.М.
розглянувши у відкритому спрощеному судовому засіданні в м.Мала Виска справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Новоукраїнська районна державна адміністрація Кіровоградської області про відшкодування матеріальних збитків, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки та стягнення моральної шкоди, -
20.08.2020 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що він є власником земельної ділянки площею 1,4 га, кадастровий номер 3523181600:02:000:5462, яка розташована на території Злинської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, яку він отримав як учасник бойових дій, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-1395/14-18-СГ від 10.04.2018 року. Після виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, він вирішив, що буде самостійно обробляти земельну ділянку, але виявив, що її самовільно зайняв відповідач ОСОБА_2 . Розпорядженням голови Маловисківської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 23.04.2019 року № 119-р затверджено акт визначення неодержаних доходів в сумі 16217 гривень 50 копійок, які відповідач у добровільному порядку відмовився сплатити. Тому, просить суд стягнути з відповідача на його користь матеріальні збитки у розмірі 16217 гривень 50 копійок, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, а також 10000 гривень моральної шкоди.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, надіслали заяву про розгляд справи у їх відсутність, позов підтримали.
Відповідач до суду не з'явився, від його представника надійшов відзив на позов, відповідно до якого просять відмовити у задоволенні позовних вимог та стягнути витрати на правову допомогу, та заява про розгляд справи за їх відсутності.
Від представника третьої особи надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_1 є ветераном війни-учасником бойових дій, що підтверджується світлокопією відповідного посвідчення серії НОМЕР_1 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, право власності на земельну ділянку площею 1,4 га, кадастровий номер 3523181600:02:000:5462, яка розташована на території Злинської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, зареєстровано за ОСОБА_1 .
Розпорядженням голови Маловисківської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 23.04.2019 року № 119-р затверджено акт визначення неодержаних доходів землекористувачу ФО " ОСОБА_1 " в сумі 16217 гривень 50 копійок.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст.152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно п."д" ч.1 ст.156 ЗК України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст.157 ЗК України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
У відповідності до вимог п."б" ч.1 ст.211 ЗК України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Зокрема, за правопорушення у вигляді самовільного зайняття земель передбачено кримінальну (стаття 197-1 КК України) та адміністративну відповідальність (стаття 53-1 КУпАП).
За змістом ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Приписами ч.1 ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено, що Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Згідно ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, позивачем не надано доказів щодо факту незаконного самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем ОСОБА_2 , яка на праві власності належить позивачу ОСОБА_1 та створення позивачу будь-яких перешкод у її користуванні, оскільки у визначеному законодавством порядку, а саме актами державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, протоколами про адміністратвні правопорушення чи то внесенням відомостей до ЄРДР, не доведено факт незаконного самовільного зайняття земельної ділянки.
Відповідно, позивачем не доведено і вину відповідача у завданні йому матеріальних збитків у вигляді неодержаних доходів від користування земельною ділянкою.
А тому, суд вважає, що за даних обставин відповідачем не завдано моральну шкоду позивачу.
Крім того, постановою Кропивницького апеляційного суду від 25.06.2020 року рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 26.03.2020 року, залишено без змін.
Відповідно до рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 26.03.2020 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позову до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості неодержаних доходів за користування земельною ділянкою в розмірі 16 217 грн.
Тому, відсутні підстави для задоволення даного позову.
Що стосується судових витрат, то згідно ч.1 та п.1 ч.3 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ч.1 ст.134 ЦПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в звязку із розглядом справи.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_2 поніс витрати на професійну правничу допомогу, які становлять 6000 грн., згідно розрахунку витрат на правову допомогу адвоката.
Відповідно до ч.2 ст.137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Відповідно до ч.2 ст.141 ЦПК України, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, враховуючи належні докази по сплаті відповідачем судових витрат, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь ОСОБА_2 понесені витрати у вигляді витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись, ст. ст. 259, 263, 265 ЦПК України,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Новоукраїнська районна державна адміністрація Кіровоградської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 матеріальні збитки у розмірі 16217 гривень 50 копійок, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, а також 10000 гривень моральної шкоди - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 понесені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 6000 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2.
Новоукраїнська районна державна адміністрація Кіровоградської області, код ЄДРПОУ: 04055110, місцезнаходження: м.Новоукраїнка Кіровоградська область, вул.Соборна, 59.
Суддя Т.В. Кавун