Справа № 404/1951/21
Номер провадження 3/404/772/21
06 травня 2021 року м. Кропивницький
Суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Загреба Ірина Віталіївна, розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за скоєння правопорушення, передбаченого ст.ст.124, 122-4 КУпАП,
ОСОБА_1 , 02.03.2021 року о 08-30 год. керуючи транспортним засобом - «Hyundai Santa Fe», д/н НОМЕР_1 , в порушення п.п.2.3 «б», 2.10 «а», 13.1 ПДР України, по вул.Яновського, 157 в м.Кропивницький, був неуважним, недотримався бокового інтервалу та допустив наїзд на автомобіль «ВАЗ 219000», д/н НОМЕР_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Після чого, ОСОБА_1 залишив місце пригоди.
Постановою від 27.04.2021 року дані справи об'єднано в одне провадження.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушень, передбачених ст.124, 122-4 КУпАП не визнав та пояснив, що 03.02.2021 року керував автомобілем «Hyundai Santa Fe», д/н НОМЕР_1 , та рухався по вул.Яновського в м.Кропивницький. Зазначив, що дорожньо-транспортної пригоди він не вчиняв, на підтвердження чого надав фото автомобіля без наявних на ньому пошкоджень
В судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 вказав, що винуватцем ДТП є безпосередньо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності. Вказав, що 02.03.2021 року під'їхав до ринку «Європейський», що в м.Кропивницький. Жінка залишилась в машині, після чого сказала, що зацепили їх автомобіль. Потім вони викликали поліцію. Пам'ятає, що дружина записала номера автомобіля порушника. Також ДТП бачив продавець шпалерів, але той відмовився бути свідком. Зазначив, що пошкоджено бампер. Однак, вказані пошкодження були незначними. Наразі вони їх уснули.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що вона сиділа в автомобілі на передньому пасажирському сидінні. Чоловік побіг в середину ринку. О 08.30 год. автомобіль розпочав рух вперед та подумала, що чоловік грузить в багажник, так як попереду був стовб. Пам'ятає, що дуже злякалася. Бачила, як автомобіль особи, яка притягується до адміністративної відповідальності зачепив їх автомобіль. Після чого, вийшла з автомобіля і пересвідчилася в цьому. Пам'ятає, як водій пригальмував направився вправо, а потім взяв вліво і поїхав. Номер транспортного засобу допоміг записати чоловік - продавець шпалер, який стояв поряд.
Заслухавши учасників, проаналізувавши всі зібрані по справі докази в їх сукупності / протоколи про адміністративні правопорушення, схему місця ДТП, письмові пояснення, поліс, реєстраційну картку на т/з/, а також фототаблицю надану особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя приходить до такого висновку.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ст.9 ч.1 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Цією ж нормою закону передбачено, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності її дія або бездіяльність повинна бути протиправною, тобто порушувати встановлений законом порядок.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Відповідальність за ст.124 КУпАП порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів та ст.122-4 КУпАП - залишення водіями транспортних засобів місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Також, відповідно до чинного КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише у межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Це узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
У відповідності до рішень Європейського суду з прав людини ("Малофеєв проти Росії" та "Карелін проти Росії"), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що вина ОСОБА_1 в скоєнні ним правопорушень, передбачених ст.124 та 122-4 КУпАП є недоведеною та в судовому засіданні не встановлено доказів вини ОСОБА_1 в порушенні ним правил дорожнього руху України.
Отже, при розгляді справи не встановлено фактичних даних на спростування доводів особи, відносно якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, а при складанні протоколу про адміністративне правопорушення працівником поліції не було долучено будь-яких інших доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень.
Відсутність самої події адміністративного правопорушення - це діяльність особи, яка не є такою, що могла б розцінюватися як правопорушення.
Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
За таких обставин направлені до суду матеріали та їх аргументація є сумнівними, однак наявність останніх (сумнівів) не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа Коробов проти України № 39598/03 від 21.07.2011 року (стаття 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини), тож, суд, враховуючи вищезазначене, позбавлений можливості самостійно надати оцінку відомостям в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не доведено згідно з законом.
Зважаючи на вищевикладене, а також на пояснення учасників, суд приходить до переконання про необхідність закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку з недоведеністю його вини у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.124, 122-4 КУпАП, а відповідно до ст.247 ч.1 п.1 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.124, 122-4, 247, 283-285 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст.122-4 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаних адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Кіровський районний суд м. Кіровограда.
Суддя Кіровського районного суду
м. Кіровограда І.В.Загреба