Справа № 364/367/21
Провадження № 2-о/364/8/21
07.05.2021 року, суддя Володарського районного суду Київської області Моргун Г. Л.,
Володарської селищної ради
( ЄДРПОУ 04359732, адреса: вул. Миру, 4, смт Володарка, Київської області, 09301, засоби зв'язку: № тел.: 0456950665, e-mail: volodarka.gromada@gmail.com )
заінтересована особа
відділ « Центр надання адміністративних послуг»
( 09301, вул. Кооперативна, 9, смт Володарка, Київської області , засоби зв'язку: № тел.: 0456950472)
про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність,
Заявник звернувся до суду з заявою, якою просить передати безхазяйне нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю (пост ДАІ), за адресою: АДРЕСА_1 , площею 49,4 кв.м., Володарській селищній територіальній громаді в особі Володарської селищної ради ( код ЄДРПОУ 04359732). Визнати за Володарською селищною територіальною громадою в особі Володарської селищної ради ( код ЄДРПОУ 04359732) право власності на нерухоме майно, а саме: нежитлова будівля (пост ДАІ), за адресою: АДРЕСА_1 , площею 49,4 м2.
Стаття 294 ч. ч. 3, 4 ЦПК України зазначає, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Перевіривши матеріали заяви, вважаю, що така заява підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст. 175, 177, 330 ЦПК України, виходячи з наступного.
Так, згідно із ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 4 ст. 58 Цивільного процесуального кодексу України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Заява окремого провадження, що надійшла до суду для розгляду, підписана Юрієм Слободським, при цьому до суду не надано документального підтвердження наявності у даної особи статусу особи, уповноваженої діяти від імені органу місцевого самоврядування відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). Тобто повноваження даної особи діяти в цивільній справі як представника органу місцевого самоврядування належним чином не підтверджені.
Окрім того у заяві не обґрунтовано правовий статус самого заявника. Так, заявник повинен підтвердити, що він є органом місцевого самоврядування; що він уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади; що безхазяйне нерухоме майно, яке заявник просить передати в комунальну власність, розміщене на його території, що саме за його заявою взято це нерухоме майно на облік як безхазяйне.
У порушення п.2 ч.3ст.175 ЦПК України, у заяві не вказано повне найменування заінтересованої особи. Заінтересованою особою в даній справі зокрема є державний реєстратор речових прав на нерухоме майно, який здійснював реєстраційні дії щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
У порушення п.5 ч.3 ст.175 та ст. 330 ЦПК України, викладаючи обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, вказуючи, яку безхазяйну нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, поряд з цим не зазначає основні характеристики нерухомої речі; відсутній опис об'єкта нерухомості; не зазначено належність земельної ділянки, на якій розташовано об'єкт нерухомості. Основні характеристики нерухомої речі, залежно від її виду, можуть складати такі відомості: щодо будівлі (споруди) - адреса (місцезнаходження) нерухомого майна; опис нерухомого майна (розміри земельної ділянки, на якій розташований об'єкт; найменування будівель, споруд та їх літерація; призначення майна; матеріали стін кожної будівлі та споруди; розмір житлової та нежитлової площі; відсоток зношеності тощо); вартість будівель і споруд за даними інвентаризації, в тому числі й самовільно збудованих, прибудованих чи реконструйованих, з урахуванням фізичного зносу та діючої індексації; дані (у разі їх наявності) про самовільно збудовані, прибудовані чи реконструйовані об'єкти, про накладення арешту, про перебування майна в податковій заставі тощо; щодо земельної ділянки - визначення місця її розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму Не зазначено , що майно є нерухомим майном, воно завершене будівництвом, збудоване відповідно до встановлених законодавством будівельних норм та правил і може експлуатуватися; майно не має власника або його власник невідомий, це майно може перебувати в комунальній власності та не належить до виключної власності держави. Заява повинна містити, витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, який на разі відсутній. Також не надано Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо власника нерухомого майна, актуального на час звернення до суду. Фактично, суду не надано доказів пошуку власника нерухомого майна.
У порушення п.7 ч.3 ст.175 ЦПК України, у заяві відсутні відомості про вжиття заходів забезпечення доказів до подання заяви, якщо такі здійснювалися.
У порушення п.8 ч.3 ст.175 ЦПК України, в заяві відсутні відомості щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
У порушення п.9 ч.3 ст.175 ЦПК України, відсутній попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи та який проводиться відповідно до вимог ст. 134 цього Кодексу.
У порушення п.10 ч.3ст.175 ЦПК України, відсутнє підтвердження заявника про те, що ним не подано іншої заяви (заяв) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
З матеріалів справи вбачається, що в резолютивній частині заяви невірно вказано зміст вимог, а саме заявник просить визнати за ним право власності на нерухоме майно, коли відповідно до норм Глави 8 ЦПК України, безхазяйна нерухома річ передається у комунальну власність територіальної громади.
У зв'язку із наведеним, заявнику слід конкретизувати вимоги, з якими він звернувся до суду у відповідності до чинного цивільного процесуального законодавства.
Крім того, в заяві зазначено, що до матеріалів заяви долучено копію оголошення з часопису "Голос Володарщини", однак долучено копію витягу, який неможливо ідентифікувати, де та коли таке оголошення було опубліковано. Усовуючи недоліки слід врахувати, що оголошення у друкованих засобах масової інформації робиться з метою виявлення всіх заінтересованих осіб, які мають будь-які речові права на це майно або можуть що-небудь повідомити про власника майна. Окрім того доданий витяг ( копія оголошення) нечитабельний.
Письмові докази подаються до суду в оригіналі, у разі ж подачі копій вони повинні бути завірені належним чином установами та організаціями, які створили сам документ. Правила засвідчення копій документів, визначені
- Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації;
- уніфікованою системою організаційно-розпорядчої документації;
- вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003, затверджені наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року №55;
- правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року №1000/5;
- інструкцією з діловодства в окремих органах державної влади (місцевого самоврядування) та інші нормативно-правові акти.
Серед іншого, відповідно до пункту 8 розділу 10 зазначених Правил, копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку. Копії документів завіряють відповідно до вимог п. 5.27 ДСТУ 4163-2003 "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів" відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту.
Таким чином, суддя прийшла до висновку, що недотримання заявником обов'язкових вимог до змісту заяви є перешкодою до відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч.2 ст. 185 ЦПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, заявнику (представнику) усуваючи недоліки потрібно:
- обґрунтувати правовий статус заявника;
- приєднати повноваження представника органу місцевого самоврядування належним чином підтверджені;
- обґрунтувати свої вимоги відповідно до положень визначених главою 8 ЦПК України,
- виконати вимоги п.п. 2, 7, 8, 9, 10 ч.3 ст. 175 ЦПК України;
- подати оригінали письмових доказів або ж належним чином завірені копії документів.
З огляду на встановлені обставини та наведені вимоги закону, подану заяву слід залишати без руху та надати заявнику строк для усунення виявлених недоліків. Роз'яснити положення ч. 3 ст. 185 ЦПК України, за якими в разі, якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Керуючись ст. ст. 185, 260-261, 294, 318 ЦПК України, суддя, -
Заяву Володарської селищної ради про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, - залишити без руху.
Повідомити заявника (представника) про необхідність виправити зазначені в ухвалі недоліки заяви в десятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити заявнику положення ч. 3 ст. 185 ЦПК України, за якими в разі, якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали направити заявнику та його представнику не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Г. Л. Моргун