справа № 361/3785/21
провадження № 2-о/361/129/21
06.05.2021
Іменем України
06 травня 2021 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.,
за участю секретаря Площинської М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті,-
У квітні 2021 року до Броварського міськрайонного суду Київської області надійшла вищевказана заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті.
Стислий виклад обставин та зміст позовних вимог
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ, помер її батько ОСОБА_2 . Звернувшись до Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) щодо державної реєстрації смерті батька, заявник отримала відмову, оскільки на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 подано документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку з тим, що м. Луганськ на даний час є тимчасово неконтрольованою територією України, а будь-який документ, виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово неконтрольованих територіях, не створює правових підстав - реєстрація смерті батька заявника неможлива.
З огляду на викладені обставини, заявник змушена звернутися до суду з даною заявою. Встановлення такого факту заявнику необхідно для здійснення державної реєстрації смерті батька та отримання свідоцтва про його смерть.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 травня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялась належним чином. До початку судового засідання подала заяву, в якій заявлені вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити. Також просила здійснювати розгляд справи за її відсутності.
Представник Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання також не з'явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку судового засідання від начальника відділу Лідії Мальченко надійшов лист, в якому остання просила здійснювати розгляд справи без участі представника відділу, проти задоволення поданої заяви не заперечувала.
Обставини справи, що встановлені судом
ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника, серії НОМЕР_1 , виданого 08 лютого 1983 року.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища сформованого 06 червня 2019 року, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 після реєстрації шлюбу змінила прізвище із « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».
Зі змісту довідки від 07.07.2017 року № 0000256915/5734 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої ОСОБА_1 вбачається, що остання зареєструвала своє фактичне місце проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_1 .
Із копії довідки про причину смерті № 295 та копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 02 березня 2021 року Артемівським відділом записів акту цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротична хвороба серця.
Із відмови Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) № 1011/21.6-74 від 22 квітня 2021 року, вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті її батька ОСОБА_2 , оскільки заявником подано документи, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2019 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Як встановлено у пункті 1 Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIIІ до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.
Місто Луганськ географічно знаходиться у межах території, визначеної Додатком до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIIІ про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей.
Так, у заяві ОСОБА_1 зазначає, що її батько - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ.
Згідно із Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07 лютого 2019 року м. Донецьк є тимчасово окупованою територією.
Законодавчим актом, який визначає поняття «тимчасово окупована територія» є Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частиною 1 та 3 ст. 9 цього ж Закону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Так, матеріалами справи встановлено, що документами, які свідчать про смерть батька заявника є свідоцтво про смерть та довідка про причину смерті, однак такі документи відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За змістом ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Як передбачено п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно абз. 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до роз'яснень, даних у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті батька ОСОБА_2 та отримання свідоцтва про смерть останнього.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
Згідно із абз. 2 ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягають негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, та керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 18, 293, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця селища міського типу Куйбишево, Куйбишевського району Запорізької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ, Україна, причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротична хвороба
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання/перебування: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження:, 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 155.
Суддя Н.М. Петришин