Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/251/21
Провадження по справі № 3/281/213/21
07 травня 2021 року смт Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Данчук В. В. розглянувши матеріали, які надійшли від Лугинського РВ ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,
У травні 2020 року до суду від Лугинського РВ ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький) надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 2 від 05.05.2021 року, ОСОБА_1 за період з 03.03.2014 року по 01.05.2021 року має заборгованість по сплаті аліментів в сумі 83532,60 грн. по виконавчому провадженню № 46075973 з виконання виконавчого листа № 277/314/19 від 13.05.2019 року виданого Ємільчинським районним судом Житомирської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання синів ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/3 всіх видів його заробітку (доходу), але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину та не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, для кожної дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення повноліття сином ОСОБА_3 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 , а далі, якщо ніхто з батьків не звернеться до суду з позовом про визначення розміру аліментів на сина ОСОБА_4 , аліменти будуть стягуватись з врахуванням тієї рівної частки, що припадала на сина ОСОБА_3 , але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину та не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, для кожної дитини відповідного віку сина ОСОБА_4 , до досягнення ним повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5 , починаючи стягнення з дня набрання рішенням суду законної сили. Вказана заборгованість ОСОБА_1 перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, чим останній порушив вимоги ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та ч. 12 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до п. 2, 4 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У протоколі про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 256 КУпАП зазначаються: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 4 розділу XIV Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (далі - Інструкція) у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) на бланку за встановленою формою (додаток 11). Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі. У разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.
Указаних вимог інструкції державним виконавцем при оформленні адміністративних матеріалів не дотримано.
Зокрема, 25.03.2021 року за № 1263 на адресу ОСОБА_1 був направлений виклик державного виконавця, яким боржника зобов'язано з'явитись до виконавця 31.03.2021 року. Зазначений виклик був отриманий ОСОБА_1 10.04.2021 року, що підтверджується копією поштового повідомлення.
Станом на 07.05.2021 року державним виконавем складено акт датований 30.05.2021 року про неявку боржника на виклик від 25.03.2021 року.
Доказів виклику ОСОБА_1 на 05.05.2021 року суду не надано.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення від 05.05.2021 року зазначено, що його копію направлено поштою ОСОБА_1 25.03.2021 року, вих № 2068, тобто, до складання протоколу та довідки про заборгованість станом на 01.05.2021 року, що ставить під сумнів достовірність інформації зазначеної у протоколі.
Таким чином ОСОБА_1 був позбавлений можливості надати свої пояснення до протоколу, йому не роз'яснено право на захист, оскільки останній не був належним чином повідомлений про час, день та місце складення протоколу.
Суд самостійно збирати докази не має права, позаяк обов'язок щодо збирання доказів, в силу положень ч. 2 ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За таких обставин, адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 підлягають поверненню для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суд
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП повернути для належного оформлення до Лугинського РВ ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В. В. Данчук