Постанова від 14.08.2006 по справі 29/206пн

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.06 р. Справа № 29/206пн

09 год. 45 хвилин, м. Донецьк, вул.Артема157, нарадча кімната

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гаврищук Т.Г. при секретарі судового засідання Пашко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом - Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» м.Донецьк

до відповідача - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку

про зобов'язання списати штрафні санкції в сумі 3027986 грн.

від позивача - Батрак М.Г. - заст..голови правління з юридичних питань (за довір.)

від відповідача - Кулай Л.О.- гол.держподатковий інспектор(за довір.), Дзюба Д.А. - гол.держподатковий інспектор (за довір.), Яковенко О.В. - ст.держподатковий інспектор (за довір.)

Позивач, Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз»,звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про зобов'язання здійснити списання штрафних санкцій в сумі 3027986 грн., нарахованих за прострочення уплати податку на додану вартість.

В обгрунтування позову позивач посилається на ст.9 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» і вважає, що відповідач зобов'язаний був списати штрафні санкції в сумі 3027986грн., нараховані за прострочення уплати податку на додану вартість згідно наданої довідки від 25.05.2006р. Позивач вважає, що за приписами наведеного Закону списанню підлягають штрафні санкції, які були нараховані на суми податкових зобов'язань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату 01.01.2005р. Позивач зазначив, що 70 податковими повідомленнями-рішеннями від 06.07.2006р. на загальну суму 3027986 грн. до нього були застосовані штрафні санкції, які нараховані на суму податкового боргу, яка існувала на розрахункову дату. Наведені податкові повідомлення-рішення узгоджені в адміністративному порядку, на теперішній час не відмінені, суми штрафних санкцій не сплачені, тому відповідач зобов'язаний здійснити їх списання.

Відповідач надав відзив, у якому проти позову заперечує і вважає, що за приписами Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» списанню підлягає заборгованість у складі сум пені, штрафних та фінансових санкцій нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобов'язань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату - 01.01.2005р.

Відповідач зазначив, що штрафні санкції в сумі 3027986 грн. були визначені у виданій довідці як довідково нараховані, та не значаться на обліковому рахунку позивача. Податкові повідомлення-рішення про застосування до позивача штрафних санкцій відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" були прийняті ним 06.07.2005р. Отже на розрахункову дату - 01.01.2005р. ці штрафні санкції не були податковим боргом, тому відсутні підстави для їх списання.

У судовому засіданні досліджені надані сторонами письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, суд встановив:

Позивач є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за номером №03361081 , та як платник податків перебуває на податковому обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку.

З виписки із Реєстру від 30.05.2006р. №577\218, наданого Розрахунковим центром - структурним підрозділом Державного підприємства “Енергоринок», вбачається, що позивач внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу,що підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005р. №2711-1Y.

Відповідачем було видано позивачеві довідку про податкову заборгованість №85 від 25.05.2006р. у якій зазначено, що за позивачем податкова заборгованість з податку на додану вартість, яка виникла станом на 01.01.2005р. і непогашена на дату формування довідки складає: всього - 3027986,00 грн., штрафна санкція (довідково нарахована)- 3027986,00 грн.

Листом від 26.05.2006р. №11\2920 позивач звернувся до відповідача із заявою про списання суми податкового боргу ( у частині пені та штрафних санкцій) відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006р. №191.

Відповідач листом від 19.06.2006р. №16684\10\24-013 повідомив позивача про відсутність підстав для проведення списання довідково нарахованих штрафних санкцій, оскільки штрафні санкції(довідково нараховані) не входять до складу податкового боргу, тому що вони самостійно не узгоджені платником податків, не узгоджені в адміністративному або судовому порядку і не нараховані в особових рахунках підприємства.

Підпунктом 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» встановлено, що на умовах, визначених цим Законом, дозволяється списання заборгованості , у тому числі: підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, у складі: сум пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобов'язань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату.

Згідно до п.1.4 ст.1 цього Закону заборгованість це - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих.

Як вбачається з п.1.8. ст.1 цього Закону розрахункова дата це - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2005 року.

За приписами п.1.14 ст.1 наведеного Закону термін "податковий борг" вживається в цьому Законі у значенні відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.1.3 ст.1 якого встановлено, що “податковий борг (недоїмка) це - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до ст..6 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» однією з умов застосування кожного механізму погашення заборгованості, встановленого цим Законом, є підтвердження учасниками розрахунків сум заборгованості в тій частині, яку передбачається погасити на умовах, визначених цим Законом.

Порядок підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. за №191, згідно до пункту 14 якого суми податкового боргу встановлюються (уточнюються) учасниками розрахунків - платниками податків на підставі довідки про суму податкового боргу станом на розрахункову дату, який не погашено на день складення довідки.

Довідка складається за даними карток особових рахунків платників податків в органах державної податкової служби і дійсна протягом 10 днів.

Після встановлення (уточнення) сум податкового боргу платник податків складає акт про наявність та розмір податкового боргу.

За приписами п.15 цього Порядку для підтвердження сум податкового боргу (у частині пені та штрафних санкцій), що передбачається погасити шляхом списання, підприємство паливно-енергетичного комплексу надсилає до органу державної податкової служби за місцем обліку податкового боргу: заяву про списання сум податкового боргу (у частині пені та штрафних санкцій), підписану керівником або іншою уповноваженою особою підприємства та скріплену печаткою; витяг з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (далі - Реєстр), складений не пізніше ніж за 10 днів до подання документів; один примірник акта про наявність та розмір податкового боргу.

Списання податкового боргу (у частині пені та штрафних санкцій) здійснюється органами державної податкової служби відповідно до пункту 18.2 статті 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та цим Порядком.

З викладеного вбачається, що за приписами Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» списанню підлягають штрафні санкції, які були самостійно узгоджені платником податків або узгоджені в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачені станом на 01.01.2005р.

З дослідженої картки облікових рахунків вбачається, що за позивачем не обліковувалась податкова заборгованість з податку на додану вартість у вигляді штрафних санкцій в розмірі 3027986,00 грн., яка виникла станом на 01.01.2005р. і не погашена на дату формування довідки - 25.05.2006р.

Податкові повідомлення-рішення, якими до позивача застосовані штрафні санкції відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", були прийняті відповідачем тільки 06.07.2006р., тому визначена в них сума штрафних санкцій не могла бути податковим боргом станом на розрахункову дату - 01.01.2005р.

За приписами п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків його оскарження згідно до п.п.5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 наведеного Закону процедура адміністративного оскарження закінчується останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що оскільки на розрахункову дату - 01.01.2005р. за позивачем не обліковувалась податкова заборгованість з податку на додану вартість у вигляді штрафних санкцій в розмірі 3027986 грн., то у відповідача відсутні підстави для їх списання.

За таких обставин, вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись, ст.1,9 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» ст.ст.1,4,5,18 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст.ст.9,17-20,69-72,86,94,158-163, 167,185,186,254, п.6,7 розділу V11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,

ПОСТАНОВИВ :

У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про зобов'язання здійснити списання штрафних санкцій в сумі 3027986 грн., нарахованих за прострочення уплати податку на додану вартість, відмовити.

Судові витрати по справі покласти на позивача.

Постанова суду, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження буде подана, але апеляційна скарга не була подана у зазначений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку .Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через господарський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суддя Гаврищук Т.Г.

Постанова в повному обсязі виготовлена 17.08.2006р.

Надрук. 3 примір.

1 суду

2 сторонам