Справа № 357/12612/20
2/357/1310/21
Категорія 43
28 квітня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі - головуючий суддя Цуранов А. Ю. ,
при секретарі - Севериненко Д. В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії,
У грудні 2020 року представник Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з вищевказаним позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд стягнути з відповідача надміру виплачену житлову субсидію в сумі 2 399, 58 грн. та судовий збір в розмірі 2 102 грн.
В обґрунтування позову вказував, що 07.08.2017 року відповідач звернулась до позивача із заявою про призначення житлової субсидії, разом з якою подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. З серпня 2017 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. З 01.05.2018 року суттєво змінено умови надання житлових субсидій та передбачено, що під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи зі складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. 08.07.2019 року відповідачем подано заяву про перерахунок субсидії з травня 2017 року, оскільки не були враховані доходи її чоловіка. 16.07.2019 року управлінням проведено розрахунок суми надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 10 722,31 грн.
15.12.2020 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Цуранову А.Ю.
25.01.2021 року ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
05.03.2021 року на електронну адресу суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
06.04.2021 року на адресу суду надійшли заперечення ОСОБА_1 , обрунтовані тим, що вона не була проінформована про зміни в законодавстві, а субсидію нараховували автоматично. Вказала, що не згодна з розрахунком боргу та зазначила про відсутність в її діях умислу на шахрайство та недобросовісність.
16.04.2021 року представник позивача засобами електронного зв'язку подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, мотивовану тим, що 24.12.2020 року набрали чинності зміни до п. 125 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, які надали можливість, з урахуванням додатково наданих у квітні 2021 року відповідачем документів, провести ОСОБА_1 перерахунок суми надміру виплаченої житлової субсидії, просив стягнути 2 399,58 грн. та судовий збір.
28.04.2021 року на адресу суду надійшла заява відповідача, в якій остання уточнені позовні вимоги визнала в повному обсязі.
В силу вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
07.08.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради з заявою № 014122 про призначення житлової субсидії, разом з якою подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де зазначила зареєстрованих троє осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
У відповідності до вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 (в редакції чинній на момент кожного розрахунку), управлінням в автоматичному режимі проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг щомісячно, що підтверджується копіями рішень позивача про призначення субсидії: 23.06.2018 року в розмірі 637,42 грн, 16.08.2018 року в розмірі 678,45 грн., 17.08.2018 року в розмірі 690,41 грн., 21.11.2018 року в розмірі 865,37 грн., 21.11.2018 року в розмірі 1 489,54 грн., 23.01.2019 року в розмірі 1 637,42 грн., 14.02.2019 року в розмірі 1 624,33 грн., 17.04.2019 року в розмірі 949,08 грн.
З 01.05.2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, внаслідок чого змінено умови надання житлових субсидій.
20.05.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН з заявою про припинення субсидії з травня 2018 року шляхом її зняття.
08.07.2019 року відповідачем до позивача подано заяву про перерахунок раніше призначеної субсидії з травня 2018 року по квітень 2019 року з урахуванням доходів чоловіка ОСОБА_4 , надавши відомості про доходи останнього за період з І кварталу 2017 року по 4 квартал 2017 року від 03.07.2019 № 2292 та довідку форми ОК-7 від 08.07.2019 року
На підставі заяви відповідача, 16.07.2019 року позивачем здійснено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії гр. ОСОБА_1 за період з 05.2018 року по 04.2019 року у розмірі 10 722,31 грн.
Управлінням соціального захисту населення на адресу відповідача направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлової субсидії УСЗН № 8500 від 07.08.2019 року, № 8501 від 07.08.2019 року, № 11670 від 11.09.2020, а також листи № 11692 від 11.09.2020 року, № 14512 від 19.10.2020 року та № 14480 від 19.10.2020 року з попередженням про необхідність повернення коштів.
Актом від 07.12.2020 року працівники позивача зафіксували, що під час консультативної бесіди, ОСОБА_1 відмовилася повертати надміру перераховану субсидію.
Вказані обставини підтверджуються наявними в справі матеріалами.
При вирішенні справи, суд виходить з наступного.
Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
У відповідності до пункту 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
З 01.05.2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 та змінено умови надання житлових субсидій.
Так, пунктом 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329) передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Відповідно до пункту 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. № 329) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Відповідно до абзацу 2 пункту 125 Положення - сума коштів надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в разі її автоматичного призначення у травні 2018 року без урахування доходів членів сім'ї осіб із складу домогосподарства розраховується як різниця між розміром призначеної субсидії і розміром субсидії з урахуванням доходів членів сім'ї осіб із складу домогосподарства.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення, відповдіно до ст. 127 Положення, вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України - особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 Цивільного кодексу України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Отже, виходячи з наведених норм, з огляду на встановлені обставини справи, наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, а також визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку про необхідність задоволення вимог позивача та стягнення з відповідача надміру виплачену житлову субсидії у заявленому до стягнення розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 1 ст. 142 ЦПК України передбачено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Керуючись частиною 1 статті 142 ЦПК України суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, тобто 1 051 грн. сплаченого при поданні позову в сумі 2 102 грн., а іншу частину судового збору в розмірі 1 051 грн. стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 4, 12, 81, 89, 141, 142, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
Позов Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області надміру виплачену житлову субсидію в сумі 2 399,58 грн. та 1 051 грн. судового збору.
Повернути Управлінню соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області з державного бюджету 1 051 грн. судового збору згідно платіжного доручення № 6717 від 09.12.2020 року про сплату 2 102 грн.
Позивач Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, адреса: вул. Я. Мудрого, буд. 2, м. Біла Церква, Київська область, 09117, код ЄДРПОУ: 03193643.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
СуддяА. Ю. Цуранов