29 квітня 2021 року м. Дніпросправа № 280/2919/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 р. (суддя Стрельнікова Н.В.) в адміністративній справі № 280/2919/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років з 01.04.2020 - дати подання заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Запорізької області №18-196 вих-20 від 26.03.2020 виходячи із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, з виплатою різниці за минулий час - за 12 місяців з дати звернення; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-ХІІІ, постанови КМУ від 30.08.2017 за №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", на підставі довідки прокуратури Запорізької області №18-196 вих-20 від 26.03.2020 у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, виходячи із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати з 01.04.2020 з виплатою різниці за минулий час - 12 місяців з дати звернення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він перебуває у відповідача на обліку як одержувач пенсії за вислугою років з 24.04.2017 відповідно до вимог ст.86 Закону України "Про прокуратуру". 27.03.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки прокуратури Запорізької області №18-196 вих-20 від 26.03.2020. Однак, відповідач листом від 10.04.2020 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку відповідно до прийнятого рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19). Вважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, позов задоволено повністю.
Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, скаржник просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позивачу відмовити у задоволенні позову.Скаржник вказує, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13 грудня 2019 р. не відбулося, тому у позивача не виникало права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». На теперішній час відсутній документ, який встановлює розмір заробітної плати (грошового забезпечення) длязастосування при проведенні перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Підстави та порядок створення довідки нормами чинного законодавства не врегульовано, не закріплено механізму, за якими органи прокуратури можуть визначити можливий розмір заробітної плати колишніх працівників прокуратури у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих прокурорів.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суді:з керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справ:, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".
27.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Запорізькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно Закону України "Про прокуратуру", надавши довідку Прокуратури Запорізької області від 26.03.2020 №18-196 вих-20 про складові заробітної плати/грошового забезпечення (а.с. 8-10). Листом Олександрівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУПФУ в Запорізькій області від 10.04.2020 №2708-2993/Б-02/8-0800/20 позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. Зокрема зазначено, що згідно із рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 працівники органів прокуратури набули право на перерахунок пенсії відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після його ухвалення. Право на перерахунок пенсії виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019. (а.с. 11-12).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані забезпечувати державну безпеку і захист державного кордону України.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 р. визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 р. (далі - Закон № 1789-ХІІ)
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від вік'. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з частішою 13 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Надалі 01 січня 2015 р. набрав чинності Закон України № 76-УІІІ від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-УШ), яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №. 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15 липня 2015 р. набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-УП, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Частиною 20 статті 86 Закону № 1697-УІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час звернення позивача до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, частини 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі № 825/506/18 (ТІз/9901/16/18).
Водночас, упродовж 2015-2019 років Кабінетом Міністрів України не визначалося умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ від 14 жовтня 2014 р. зі змінами, яким передбачено, шо умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
За результатом розгляду справи № 560/2120/20 як зразкової Верховний Суд у рішенні від 14 вересня 2020 дійшов наступних правових висновків:
- з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-УІІ мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;
- вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
Висновки Верховного Суду у зразковій справі 560/2120/20 підлягають обов'язковому врахуванню колегією суддів при розгляді даної справи.
Таким чином, з урахуванням висновків Верховного Суду, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугою згідно довідки прокуратури Запорізької області №18-196вих-20 від 26.03.2020. Разом з тим, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 60% від розміру заробітної плати, не підлягають задоволенню, оскільки заявлені на майбутнє.
Невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне тлумачення норм матеріального права, що призвели до ухвалення незаконного рішення, є підставою для його скасування, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, та прийняття нового рішення у справі.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 р. в адміністративній справі № 280/2919/20 - скасувати в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розрахунку 60 % від суми місячної заробітної плати та постановити нове рішення в цій частині, відмовивши у задоволенні зазначених позовних вимог.
В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 р. в адміністративній справі № 280/2919/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 29 квітня 2021 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук