Постанова від 05.05.2021 по справі 160/9415/19

ПОСТАНОВА

і м е н е м У к р а їн и

05 травня 2021 року справа 160/9415/19

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Дніпропетровської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2019 (суддя Турлакова Н.В.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Такт» до Дніпропетровської митниці про скасування картки відмови в прийнятті митної декларації

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Такт» 26.09.2019 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровської митниці, в якому просить визнати протиправними і скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA110150/2019/00586 від 18.09.2019 (ас4,77).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2019 позов задоволений. Суд погодився з доводами позивача, що подані до митного оформлення прутки з легованої сталі марки 12Х1МФ не відносяться до арматурного прокату та катанки, а тому не підпадають під застосування антидемпінгових заходів (ас121).

В апеляційній скарзі Дніпропетровська митниця просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що позивач не довів що заявлений до митного оформлення товар не є арматурним прокатом та катанкою. До митного оформлення представлені гарячекатані прутки з вуглецевої сталі, які мають круглий поперечний переріз та за кодом УКТЗЕД 7227 90 95 00 і описом відповідають товару походженням з Росії, до якого застосовані антидемпінгові заходи. Оскільки митна декларація подана з порушенням вимог, встановлених Митним Кодексом України, у відповідності до частин 11, 12 статті 264 Митного Кодексу України, прийнята картка відмови у прийнятті цієї митної декларації (ас136).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Між Білоруською компанією «Мечел Сервіс Бел» та ТОВ «Такт» укладений контракт №17630007 від 29.01.2018 на поставку металопродукції. Згідно додаткової угоди від 24.04.2019, специфікації №17630007-3 від 22.05.2019, сертифікату якості №5120 від 27.07.2019, рахунку-фактури (інвойсу) №0967109 від 13.08.2019, міжнародної автотранспортної накладної (СМR) від 13.08.2019, на адресу позивача поставлений металопрокат марки сталі 12Х1МФ у вигляді кругу діаметром 12мм ГОСТ 2590-2006, ГОСТ 20072-74 (ас28-36).

Позивачем 15.08.2019 подана митна декларація UA110150/2019/235038 для митного оформлення товару походженням з Російської Федерації за кодом згідно УКТЗЕД 7227 90 95 00: чорні метали: прутки з легованої сталі марки 12Х1МФ вільно укладені в мотки, гарячекатані, без вм'ятин, ребер, канавок та інших рельєфів на поверхні, прутки використовуються в сільськогосподарському машинобудуванні згідно ГОСТ 2590-2006, ГОСТ 20072-74, марка сталі 12Х1МФ, розмір кругу 12мм - 3,48тн, хімічний склад С-0,15% Mn-0,51% Si-0,27% Р-0,011% S-0,008% Сг-1,05% Ni-0,09% Cu-0,04% Мо-0,29% V-0,16% W менш 0,005% Ті менш 0,005%; виробник ВАТ «Іжсталь», торговельна марка «Mechel». В графі 47 зазначено про сплату антидемпінгового мита в сумі 16871гр52коп (ас25).

Митницею складений акт UA110150/2019/235038 від 15.08.2019 взяття проб для лабораторних випробувань з метою встановлення характеристик товару (ас37).

Згідно висновку №142008200-1409 від 21.08.2019 лабораторного дослідження, проведеного Департаментом податкових та митних експертиз ДФС України, товар ідентифікований як пруток круглого поперечного перерізу із сталі легованої, іншої, діаметром менш як 80мм (12,00±0,02). Вміст вуглецю не визначався із-за відсутності необхідного обладнання. Визначений в результаті дослідження якісний хімічний склад не суперечить зазначеному в графі 31 митної декларації (ас38).

Позивачем 18.09.2019 подана митна декларація UA110150/2019/239417. В графі 31 зазначено що товар не є арматурним прокатом або катанкою. В графі 47 зазначено про надмірну сплату антидемпінгового мита 16871гр52коп та податку на додану вартість 3374гр30коп, всього 20245гр82коп (ас26).

Митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA110150/2019/00586 від 18.09.2019, в якій вказано, що декларантом порушений підпункт 4 пункту 1 статті 266 Митного Кодексу України в частині несплати антидемпінгового мита. Рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі АД-382/2017/4411-05 від 27.12.2017 застосовані остаточні антидемпінгові заходи щодо імпорту в Україну арматури і катанки походженням з Російської Федерації шляхом встановлення остаточного антидемпінгового мита в розмірі 15,21 процентів. За результатами перевірки наданих товаросупровідних документів за алгоритмом ідентифікації, доведеним листом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №4413-06/37204-03 від 22.08.2018, за хімічним складом, механічними характеристиками, геометричними параметрами, марочним складом, класом міцності, - не підтверджено, що задекларований товар не є об'єктом антидемпінгового розслідування та заходів (ас23).

В зв'язку з відмовою у митному оформленні, позивач подав митну декларацію UA10150/2019/239441 від 18.09.2019 без вказівки що товар не є арматурним прокатом чи катанкою (ас27).

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 266 Митного Кодексу України, декларант зобов'язаний у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим Кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.

Відповідно до частини 1 статті 271 Митного Кодексу України, мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини 2 статті 271 Митного Кодексу України, в Україні застосовуються такі види мита: 1) ввізне мито; 2) вивізне мито; 3) сезонне мито; 4) особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне, додатковий імпортний збір.

Відповідно до частини 4 статті 275 Митного Кодексу України, у випадках, передбачених законами України (якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України), з метою захисту економічних інтересів України та українських товаровиробників в разі ввезення товарів на митну територію України, незалежно від інших видів мита, можуть застосовуватися особливі види мита: 1) спеціальне мито; 2) антидемпінгове мито; 3) компенсаційне мито; 4) додатковий імпортний збір.

Відповідно до частини 4 статті 275 Митного Кодексу України, антидемпінгове мито встановлюється відповідно до Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» в разі ввезення на митну територію України товарів, які є об'єктом демпінгу, що заподіює шкоду або створює загрозу заподіяння шкоди національному товаровиробнику.

Відповідно до частини 9 статті 280 Митного Кодексу України, особливі види мита нараховуються за ставками, встановленими рішеннями Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про застосування антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів, відповідно до Законів України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну».

Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі прийнято рішення АД-382/2017/4411-05 від 27.12.2017 про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну товару походженням з Російської Федерації, що має такий опис: арматурний прокат (арматура) діаметром від 6 до 40 мм та каптанка діаметром від 5,5 до 14 мм, що класифікуються відповідно до УКТЗЕД за кодами 7213 10 00 00, 7213 91 10 00, 7213 91 20 00, 7213 91 41 00, 7213 91 49 00, 7213 91 70 00, 7213 91 90 00, 7213 99 10 00, 7213 99 90 00, 7214 20 00 00, 7214 99 10 00, 7214 99 39 00, 7214 99 50 00, 7214 99 79 00, 7214 99 95 00, 7227 20 00 00, 7227 90 10 00, 7227 90 50 00, 7227 90 95 00, 7228 20 91 00, 7228 20 99 00, 7228 30 20 00, 7228 30 69 00, 7228 30 89 00.

Рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі АД-390/2018/4411-05 від 20.04.2018 внесені зміни до рішення АД-382/2017/4411-05 від 27.12.2017 «Застосувати остаточні антидемпінгові заходи щодо імпорту в Україну товару походженням з Російської Федерації, що має такий опис: арматурний прокат (арматура) діаметром від 6 до 40 мм та катанка діаметром від 5,5 до 14 мм, а саме: прутки гарячекатані (в тому числі й прутки, що отримані гарячим волочінням та гарячим пресуванням), які мають однаковий (в тому числі й періодичний) суцільний круглий поперечний переріз за всією довжиною, з вуглецевої та інших легованих сталей, в тому числі укладені в бунти чи розрізані на відрізки, що можуть мати вм'ятини, ребра, канавки або інші рельєфи, створені під час прокатування з подальшою обробкою чи без неї (за винятком прутків з автоматної, швидкорізальної та інструментальної сталі, кованих, холодного деформування або оброблення в холодному стані та кутиків, фасонних та спеціальних профілів з легованої сталі, порожнистих прутків та брусків для буріння), що можуть класифікуватися відповідно до УКТЗЕД за кодами 7213 10 00 00, 7213 91 10 00, 7213 91 20 00, 7213 91 41 00, 7213 91 49 00, 7213 91 70 00, 7213 91 90 00, 7213 99 10 00, 7213 99 90 00, 7214 20 00 00, 7214 99 10 00, 7214 99 39 00, 7214 99 50 00, 7214 99 79 00, 7214 99 95 00, 7227 20 00 00, 7227 90 10 00, 7227 90 50 00, 7227 90 95 00, 7228 20 91 00, 7228 20 99 00, 7228 30 20 00, 7228 30 69 00, 7228 30 89 00».

З огляду на спірне питання, колегія суддів звертає увагу, що до товарної позиції УКТЗЕД 7227 90 95 00 входять прутки та бруски гарячекатані, вільно укладені в бунти з інших легованих сталей з масовою часткою вуглецю 0,9 процентів або більше, але не більш як 1,15 проценти, і хрому 0,5 процентів або більше, але не більш як 2 проценти, та за наявності молібдену 0,5 процентів або менше.

Тобто суд першої інстанції правильно підкреслив, що для застосування антидемпінгового мита недостатньо класифікації товару за кодом УКТЗЕД 7227 90 95 00 оскільки цей код не містить таких найменувань як арматурний прокат і катанка. Обов'язково товар має бути за описом гарячекатаним арматурним прокатом діаметром від 6 до 40 мм та катанкою діаметром від 5,5 до 14 мм, (в тому числі й прутки, що отримані гарячим волочінням та гарячим пресуванням), які мають однаковий суцільний круглий поперечний переріз за всією довжиною, з вуглецевої та інших легованих сталей, що можуть мати вм'ятини, ребра, канавки або інші рельєфи, створені під час прокатування з подальшою обробкою чи без неї.

Як вже зазначалось вище, згідно специфікації №17630007-3 від 22.05.2019, сертифікату якості №5120 від 27.07.2019, рахунку-фактури (інвойсу) №0967109 від 13.08.2019, поставлений металопрокат марки сталі 12Х1МФ у вигляді кругу діаметром 12мм згідно ГОСТ 2590-2006, ГОСТ 20072-74.

Згідно листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №4413-06/37204 від 22.08.2018, металопрокат ДСТУ 4738:2007 (ГОСТ 2590-2006) відноситься до сортового прокату (гарячекатаного прокату із вуглецевої сталі круглого перерізу) не є арматурою чи катанкою та не є об'єктом застосування антидемпінгових заходів (ас48).

Згідно листа Білоруської компанії «Мечел Сервіс Бел» №126 від 21.06.2019, металопрокат круглого поперечного перерізу, поставлений за контрактом №1763007 від 29.01.2018 виготовлений згідно ГОСТ 2590-2006 не відноситься до класу арматурний прокат і катанка та не використовується в будівельний галузі при армуванні залізобетонних конструкцій. Цей металопрокат використовується в машинобудуванні для виготовлення колінчатих і розподільних валів, шестерній, шпинделів, бандажів, циліндрів (ас47).

Згідно опису державних стандартів, арматурний сортовий прокат, катанка, арматурний прокат для залізобетонних конструкцій мають різний хімічний склад, механічні характеристики, геометричні параметри профілю, марочний склад, клас міцності, спосіб виготовлення (ас64-76,97-111).

Таким чином, класифікація поставленого на адресу позивача металопрокату марки сталі 12Х1МФ за кодом УКТЗЕД 7227 90 95 00 не свідчить що цей товар є арматурним прокатом чи катанкою оскільки митниця не довела що за хімічним складом, механічними характеристиками, геометричними параметрами, марочним складом, класом міцності, способом виготовлення в сукупності всих цих параметрів товар відповідає опису, наведеному в рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі АД-382/2017/4411-05 від 27.12.2017 про застосування остаточних антидемпінгових заходів зі змінами відповідно до рішення АД-382/2017/4411-05 від 27.12.2017.

Крім того, посилання в апеляційній скарзі що позивач не довів що заявлений до митного оформлення товар не є арматурним прокатом та катанкою, - протирічать принципам адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проведене Департаментом податкових та митних експертиз ДФС України лабораторного дослідження взятих митницею проб з партії поставленого товару не підтвердило що цей товар є арматурним прокатом та катанкою.

Відтак окружним судом на законних підставах визнана протиправною і скасована картка відмови в прийнятті митної декларації.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дніпропетровської митниці залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2019 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 05.05.2021 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді Т.І. Ясенова

судді О.В. Головко