Рішення від 29.04.2021 по справі 620/3577/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/3577/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Смолієнко О.В.,

представника відповідача Лисиці О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Яблунівка" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Яблунівка" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державна податкова служба України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області та просить:

1. Визнати протиправним та скасувати Рішенця Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 01.03.2021 №2437517/35583912, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНІВКА» відмовлено в реєстрації Податкової накладної №2 від 18.02.2021.

2. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Податкову накладну №2 від 18.02.2021 - датою її фактичного отримання.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що зупинення реєстрації поданої позивачем податкової накладної № 2 від 18.02.2021 та відмова в її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладених є протиправною оскільки грунтується на припущеннях відповідача і є повністю не обгрунтованою.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Представник Державної податкової служби України в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Основною діяльністю Товариства з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНІВКА» (далі - Позивач) є Код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Згідно Код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур Позивач самостійно здійснює вирощування озимої пшениці (код УКТ ЗЕД 1001), соняшнику ( код УКТ ЗЕД 120600), сої ( код УКТ ЗЕД 1201900000).

У Позивача в постійному обробітку на умовах оренди земельних часток (паїв) знаходиться 693,45 та ріллі. В Позивача працевлаштовано 7 осіб: керівник, 2 тракториста- машиніста сільськогосподарського виробництва, технік з обліку, головний бухгалтер та бухгалтер, охоронник.

В 2020 році під озимою пшеницею знаходилось - 85 га., під соєю - 358,96 га, під соняшником - 249,49 га. У 2020 році отримано наступний валовий збір по культурам: пшениці - 3283,10 ц., сої - 8131,35 ц., соняшнику - 8273,59 ц., що підтверджується звітом про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році №29-СГ (річна) з квитанцією про прийняття №2 від 04.01.2021, а також звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року №4-СГ (річна) з квитанцією про прийняття від 9001171491 від 29.05.2020.

Для обробітку та посіву ґрунту Позивач володіє, на праві приватної власності, усім необхідним рухомим майном, а саме: трактор колісний марки БЕЛАРУС-892 реєстраційний номер НОМЕР_1 , трактор колісний марки БЕЛАРУС-892 реєстраційний номер НОМЕР_2 , коток зубчастий марки КЗК-6-01, культиватор марки КПСУ-4Д заводський номер НОМЕР_3 , культиватор марки КПСУ-4Д заводський номер НОМЕР_4 .

Збирання врожаю Позивач проводить за допомогою підрядних організацій, а саме:

- по збиранню озимої пшениці був укладений договір оренди техніки з екіпажом з Фермерським господарством "Добробут Вгро 2013" (код ЄДРПОУ 38276263) № 01Я20 від 01.07.2020;

- по збиранню сої - був укладений Договір оренди техніки з екіпажом з ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_5 ) № 02Я20 від 20.08.2020;

- по збиранню соняшника - були укладені договори з ФОП ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_6 ) № 03Я20 від 21.09.2020 р. та ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_5 ) № 04Я20 від 18.09.2020.

Отриманий врожай Позивач зберігав на елеваторах, які знаходяться територіально близько до земель господарства, а саме: озиму пшеницю та соняшник - на елеваторі ТОВ "Василко" (код ЄДРПОУ 36426701), сою - на Філії Акціонерного Товариства "Державна Продовольчо-зернова корпорація України" "Пирятинський комбінат хлібопродуктів"( код ЄДРПОУ 37568498).

Транспортування врожаю на вищезазначені елеватори виконувалося за допомогою фізичних осіб-підприємців: ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_7 ), ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_8 ), ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_9 ), ОСОБА_6 (ІПН НОМЕР_10 ).

16 лютого 2021 року між Позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "ДЕЛЬТА ВІЛЬМАР" був укладений Договір поставки № 500006614. Згідно цього Договору Позивач зобов'язався поставити 824 тон 607 кілограм соняшнику врожаю 2020 року, який на той час знаходився на зберіганні на складах ТОВ " Васілко" ( код ЄДРПОУ 36426701).

18 лютого 2021 року, згідно видаткової накладної №2 від 18.02.2021 та акту приймання - передавання зерна № 15 від 18.02.2021, Позивач поставив ТОВ "Торговий дім "ДЕЛЬТА ВІЛЬМАР" зазначену вище кількість соняшнику врожаю 2020 року.

Повноваження щодо отримання Товару підтверджуються довіреністю №33 від 01.08.2020.

Позивачем було виставлено ТОВ "Торговий дім "ДЕЛЬТА ВІЛЬМАР" рахунок на оплату №2 від 18.02.2021 у сумі 18 058 893,30 грн. з урахуванням ПДВ.

19 лютого 2021 року, платіжним дорученням № 1128413, ТОВ "Торговий дім "ДЕЛЬТА ВІЛЬМАР" частково сплатив за реалізовану продукцію в сумі 15 049 077,75 грн.

За фактом першої події, було подано на реєстрацію податкову накладну №2 від 18.02.2021 на суму 15 049 077,75 грн. реєстрацію якої було зупинено.

Позивачу було надіслано квитанцію №9034706394 від 24.02.2021, в якій зазначено, що Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. З огляду на те, що Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищуй величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

26.02.2021 Позивачем Відповідачу 1 було подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 2 від 18.02.2021 ( реєстраційний номер 9027498964), реєстрацію якої було зупинено, в якому Позивач зазначив, що реалізована продукція ( соняшник) являється продукцією власного виробництва. Кількість додатків - 13.

01.03.2021 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових було прийнято Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2437517/35583912 (далі по тексту Рішення №2437517/35583912), згідно якого позивачу відмовлено у реєстрації ПН №2 у зв'язку з неподанням платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В додатковій інформації зазначено: «відсутня інформація про с/г техніку та послуги обробітку та збирання врожаю».

05.03.2021 Позивачем Відповідачу 2 була направлена скарга щодо Рішення №2437517/35583912.

18.03.2021, за результатами розгляду Скарги Позивача від 05.03.2021 Відповідачем 2 було прийнято Рішення №11614/35583912/2, згідно якого вказану Скаргу Позивача було залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв'язку з неподанням платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В додатковій інформації зазначено: «Ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції» складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити)»; «Відсутні первинні документи щодо наявності с/г продукції, яка реалізується».

Не погодившись з таким рішенням, Позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України.

Згідно із пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, у силу вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 цього Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

На виконання вищевказаних норм законодавства Позивачем 18.02.2021 було сформовано ПН № 2 та засобами електронного зв'язку направлено їх контролюючому органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно із пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі по тексту Порядок № 1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246 податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

За правилами пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності, у тому числі, підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі по тексту Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).

Згідно із пунктом 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У додатку 3 до Порядку № 1165 визначено критерії ризиковості здійснення операцій. Так, відповідно до пункту 1 відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наведене дає підстави для висновку, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Зі змісту квитанції про зупинення реєстрації складеної Позивачем ПН № 2 вбачається, що контролюючий орган вказав, що господарська операція платника податків відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов:

1) відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається;

2) обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки;

3) переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Натомість, надіслана Позивачу квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту Порядок).

Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування^ навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку).

Згідно із пунктом 11 Порядку комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі, зокрема надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пункту 12 вказаного Порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Поряд з цим, Відповідачем 1 як на підставу відмови позивачу у реєстрації Податкових накладних не зазначено конкретного та чіткого переліку документів, які йому необхідно надати для реєстрації податкових накладних.

Як свідчить зміст Рішення №11614/35583912/2, підставою для відмови у реєстрації ПН № 2 стало те, що Позивачем не подано письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН. В додатковій інформації зазначено: «Ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції» складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити)»; «Відсутні первинні документи щодо наявності с/г продукції, яка реалізується».

На підтвердження фактичного здійснення спірної операції Позивачем Відповідачу 1 було подано усі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення операції по податковій накладній, а саме: копія акту приймання-передавання зерна №15 від 15.02.2021; копія акту-розрахунку №21 від 18.02.2021; копія видаткової накладної №2 від 18.02.2021; копія договору складського зберігання № 9-ПЗ/2020 від 02.09.2020; копія договору №500006614 від 16.02.2021 з ТОВ "ТД "ДЕЛЬТА ВІЛМАР"; копія рахунку №2 від 18.02.2021; копія платіжного доручення №1128413 від 19.02.2021; копія податкової накладної №2 від 18.02.2021; копія квитанції №9034706394 до податкової накладної; копія штатного розпису ТОВ «ЯБЛУНІВКА» на 2020 рік; копія договору оренди сільськогосподарської техніки з екіпажом № 03Я20 від 21.09.2020 ФОП ОСОБА_2 ; копія форми 20 ОПП від 02.03.2021; копія Додатку 5 Таблиця даних платника податку на додану вартість; копія статистичної звітності 29-сг за 2020 рік "Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду".

З огляду на наведене Позивачем надані документи та пояснення були цілком достатніми для прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових.

Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу щодо надання документів, Рішення про відмову в реєстрації ПН № 2 не відповідає критерію обґрунтованості.

Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 16 квітня 2019 (справа № 826/10649/17), від 28 жовтня 2019 року (справа №640/983/19).

Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну № 2 від 18.02.2021, оформлену Товариством з обмеженою відповідальністю "Яблунівка" , за датою її подання.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Яблунівка" підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 4540,00 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Яблунівка" (вул.Канакіна, 27, с.Нова Гребля, Прилуцький район, Чернігівська область,17586) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ,04053), Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити в поввному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішенця Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 01.03.2021 №2437517/35583912, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНІВКА» відмовлено в реєстрації Податкової накладної №2 від 18.02.2021.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Податкову накладну №2 від 18.02.2021 - датою її фактичного отримання.

Стягнути з Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Яблунівка" судовий збір в розмірі 4540,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 05 травня 2021 року.

Суддя С.Л. Клопот