05 травня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2904/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
У поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області та зобов'язати сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області подання про повернення ОСОБА_1 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 грн згідно квитанції АТ "ТАСКОМБАНК" № ПН1525861 від 26.08.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що помилково сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 (чотири тисячі триста двадцять чотири гривні) 00 коп. оскільки житло позивачем придбавалось вперше, що є підставою для звільнення від обов'язку сплати вказаного збору. У зв'язку із зазначеним, позивач вважає, що має право на повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, як помилково сплаченого при укладанні договору купівлі - продажу квартири. Крім того, позивач вказує, що звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з вимогою про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, однак отримала відмову мотивовану тим, що органи Пенсійного фонду не наділений повноваженнями щодо визнання особи, такою що придбаває житло вперше.
Із вказаних підстав позивач просила суд позов задовольнити у повному обсязі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у відзиві на позовну заяву зазначає, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями визнавати особу такою, що придбаває житло вперше. Також відповідач зазначає, що оскільки п.15-1 Порядок № 1740 не встановлює способу (оплатного чи безоплатного) придбання житла вперше, відтак відсутні підстави для повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 грн, як помилково чи надміру сплаченого.
Рух справи у суді
28.12.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
26.08.2020 р. позивачем укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться по АДРЕСА_1 , вартістю 432383,50 (чотириста тридцять дві тисячі триста вісімдесят три) гривні 00 коп. У п. 11 договору купівлі-продажу квартири, вказано про сплату позивачем збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна. (а.с. 8).
Позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 (чотири тисячі триста двадцять чотири) гривні 00 коп. що підтверджується квитанцією № ПН1525861 від 26.08.2020 року. (а.с. 12).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна наявний запис про реєстрацію 26.08.2020 р. права власності за позивачем на квартиру АДРЕСА_1 . (а.с. 10-11).
23.11.2020 р. позивач, вважаючи, що житло придбане вперше, звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо сформування та подання до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області подання про повернення суми сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 грн. (а.с. 14-15).
У листі № 2400-0502-8/32970 від 24.11.2020 р. органом Пенсійного фонду позивачу відмовлено у задоволенні заяви та вказано, що законодавством України не передбачено повноважень органів Пенсійного фонду щодо визнання особи такою, що придбаває житло вперше. (а.с. 15).
Мотивувальна частина
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР).
Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740).
Згідно із п.15-1 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до п. 15-3 Порядку № 1740 встановлено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 р. (справа № 819/1498/17) та 31.01.2018 року (справа № 819/1667/17).
Водночас, у постанові від 03.07.2018 р. (справа № 819/33/17) Верховний Суд дійшов правового висновку, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава, в особі Пенсійного фонду України, як уповноваженого суб'єкта владних повноважень, зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку, всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше, не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.
У свою чергу, процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).
Згідно з п. 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили. У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до пп. 2 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Таким чином, суд наголошує, що оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 28 листопада 2018 року у справі № 813/1126/17.
Відповідно до Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 січня 2013 року № 43, органи Державного казначейства України у процесі казначейського обслуговування державного бюджету за доходами та іншими надходженнями формують розрахункові документи і здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету та здійснюють безспірне списання коштів державного бюджету на підставі виконавчого документа у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До матеріалів справи позивачем додано копію договору купівлі-продажу квартири від 26.08.2020 р. та квитанцію про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 (чотири тисячі триста двадцять чотири) гривні 00 коп, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
На підставі аналізу поданих позивачем доказів, судом встановлено, що позивачем здійснено придбання житла - квартири по АДРЕСА_1 , вперше. При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача, що за позивачем зареєстровано на праві власності інші об'єкти нерухомого майна, а тому житло придбано позивачем не вперше, з огляду на наступне.
Згідно з інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна міститься реєстраційний запис, в якому вказано про те, що ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 18.04.2000 року володіє житловим будинком загальною площею 39,8 кв.м. (а.с.10). На час придбання квартири 26.08.2020 р. пунктом 15-2 Порядку № 1740 не визначалось застережень щодо звільнення від сплати збіру на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не успадковувала). Вказані доповнення було внесено у пункт 15-2 підпунктом "в" згідно з Постановою КМ № 866 від 23.09.2020 р. З вказаного слідує, що позивач у відповідності до вимог законодавства звільнена від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування як така, що придбавала житло вперше.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області не доведено суду обґрунтованість доводів, щодо відсутності підстав для повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 (чотири тисячі триста двадцять чотири) гривні 00 копійок, помилково сплаченого при укладанні договору купівлі-продажу квартири від 26.08.2020 р. Виходячи із встановлених обставин справи та вимог чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, як така, що придбаває житло вперше, а тому помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, під час укладання договору купівлі-продажу квартири, підлягає поверненню позивачу. Таким чином суд визнає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо формування та направлення до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області подання про повернення позивачу суми сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
На підставі вказаного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір, підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області та зобов'язати сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області подання про повернення ОСОБА_1 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4324,00 (чотири тисячі триста двадцять чотири) гривні 00 коп. згідно квитанції АТ "ТАСКОМБАНК" № ПН1525861 від 26.08.2020 року.
3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 840,80 грн згідно платіжної квитанції № 17831 від 23.12.2020 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ - 40329345)
Суддя Т.М. Брезіна