Рішення від 30.04.2021 по справі 580/2023/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2021 року справа № 580/2023/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” про стягнення штрафних санкцій,

встановив:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - комісія, позивач) подала позов, в якому просить стягнути з публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” (далі - товариство, відповідач) 6800,00 грн штрафних санкцій в дохід Державного бюджету України на рахунок відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності банку 106.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що під час здійснення своєї діяльності сектором нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Черкаській області департаменту НКЦПФР у Південному регіоні у відношенні публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” встановлено ознаки порушення вимог ст.40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, пункту 4 глави 4 розділу II “Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 року за № 2180/24712 (зі змінами), а саме: нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2018 рік та неподання до Комісії регулярної річної інформації за 2018 рік.

За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів департаментом винесено наступні постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до яких загальна сума штрафних санкцій, застосованих до відповідача становить 6800,00 грн.

Оскільки ПАТ “Дашуківські бентоніти” штрафні санкції у добровільному порядку не сплатило, то позивач змушений звернутися до суду щодо стягнення 6800,00 грн штрафних санкцій в дохід Державного бюджету України.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 16.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

12 жовтня 2020 року представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи з урахуванням відкриття провадження у справі про банкрутство ПАТ “Дашуківські бентоніти”.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року матеріали справи № 580/2023/20 надіслані до Господарського суду Черкаської області для розгляду спору по суті в межах справи № 925/235/20 про банкрутство ПАТ “Дашуківські бентоніти”.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 09 грудня 2020 року відкладено вирішення питання про прийняття позовної заяви Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.06.2020 № 25/07/87360 для розгляду у межах справи про банкрутство № 925/235/20 та призначення судового засідання для її розгляду до повернення матеріалів справи № 925/235/20 із суду вищої інстанції.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 18 лютого 2020 року відмовлено у прийнятті справи № 580/2023/20 до розгляду в межах провадження у справі № 925/235/20 про банкрутство ПАТ “Дашуківські бентоніти” та повернуто справу тому складу суду, яким винесено ухвалу від 28.10.2020 про направлення справи для розгляду в межах справи № 925/235/20 про банкрутство ПАТ “Дашуківські бентоніти”.

23 лютого 2021 року адміністративна справа № 580/2023/20 надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року прийнято адміністративну справу до свого провадження, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені)

Відзив ПАТ “Дашуківські бентоніти” на позовну заяву до суду не надходив.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що під час здійснення своєї діяльності сектором нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Черкаській області департаменту НКЦПФР у Південному регіоні у відношенні публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” встановлено ознаки порушення вимог статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, пункту 4 глави 4 розділу II “Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 року за № 2180/24712 (зі змінами), а саме:

- нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2018 рік;

- неподання до Комісії регулярної річної інформації за 2018 рік.

Враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушень, уповноваженою особою комісії у відношенні ПАТ “Дашуківські бентоніти” порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів, про що винесено постанови від 14 листопада 2019 року № 884-ПД-6-Е та № 885-ПД-6-Е, якими зобов'язано керівника або уповноваженого представника прибути до сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Черкаській області департаменту НКЦПФР у Південному регіоні (надалі - сектор) 28.11.2019 для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєних правопорушень.

Про своєчасність відправлення постанов від 14.11.2019 року (№ 884-ПД-6-Е т а №885-ПД-6-Е) свідчить список згрупованих внутрішніх поштових відправлень від 14.11.2019 року № 13047.

У відношенні ПАТ “Дашуківські бентоніти” 28.11.2019 складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 684-ПД-6-Е та № 685-ПД-6-Е. Керівник та/або уповноважений представник товариства на складання актів та їх підписання не з'явився.

Постановами від 04 грудня 2019 року № 710-ПД-1 -Е та № 711 -ПД-1 -Е у відношенні ПАТ “Дашуківські бентоніти” розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 19 грудня 2019 року.

Про своєчасність відправлення актів від 28.11.2019 року № 684-ПД-6-Е, № 685-ПД-6-Е та постанов від 04.12.2019 року № 710-ПД-1-Е, № 711-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 04.12.2019.

За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів департаментом винесено наступні постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів:

1) постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.12.2019 року № 699-ПД-1-Е за порушення вимог статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” та пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, а саме: нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії ПАТ “Дашуківські бентоніти” регулярної річної інформації за 2018 рік, за що передбачена відповідальність юридичної особи відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.12.2019 року № 699-ПД-1-Е до ПАТ “Дашуківські бентоніти” застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що у гривневому еквіваленті становить 3400 гривень.

2) постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.12.2019 року № 701-ПД-1-Е за порушення вимог статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” та пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, а саме: неподання до Комісії ПАТ “Дашуківські бентоніти” регулярної річної інформації за 2018 рік, за що передбачена відповідальність юридичної особи відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.12.2019 року № 701-ПД-1-Е до ПАТ “Дашуківські бентоніти” застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що у гривневому еквіваленті становить 3400 гривень.

Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до ПАТ “Дашуківські бентоніти” становить 6800 гривень.

Про своєчасність відправлення постанов від 19.12.2019 № 699-ПД-1-Е та № 701-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 26.12.2019 № 4302.

Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.12.2019 №699-ПД-1-Е та №701-ПД-1-Е не були оскаржені ні до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ні до суду.

ПАТ “Дашуківські бентоніти” штрафні санкції у добровільному порядку не сплатило.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в України” від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон №448/96).

Відповідно до статті 1 Закону № 448/96 державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 Закону № 448/96 передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з частинами 1-4 статті 6 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Наказом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про затвердження структури центрального апарату НКЦПФР № 72 від 11.05.2018 утворено департамент НКЦПФР у Південному регіоні як відокремлений структурний підрозділ центрального апарату Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, повноваження якого поширюються на територію Черкаської, Вінницької, Херсонської, Миколаївської, Кіровоградської областей.

Пунктом 14 статті 8 Закону № 448/96 передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та діяльності у системі накопичувального пенсійного забезпечення.

Відповідно до положень пункту 6-7 статті 11 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:

- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.;

- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 14 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 № 1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167 (далі - Правила № 1470) постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Суд встановив, що за порушення вимог статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондового ринку” та пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, а саме: нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії ПАТ “Дашуківські бентоніти” регулярної річної інформації за 2018 рік та неподання до Комісії ПАТ “Дашуківські бентоніти” регулярної річної інформації за 2018 рік, відповідальність за які визначена пунктами 6-7 вимог пункту 7 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, позивачем прийнято постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.12.2019 року№ 701-ПД-1-Е та № 701-ПД-1-Е, відповідно до яких до ПАТ “Дашуківські бентоніти” застосовано штрафні санкції на загальну суму 6800 гривень.

Вказані постанови направлені рекомендованими листами, що підтверджується реєстром рекомендованих листів №4302 від 26.12.2019.

Згідно з положеннями п. 2 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати винесення постанови.

Статтею 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Відповідно до положень статті 11 Закону № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є суб'єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” 6800 (шість тисяч вісімсот) грн штрафних санкцій в дохід Державного бюджету України на рахунок відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності банку 106.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення цього Кодексу.

Учасники справи:

1) позивач - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30, код ЄДРПОУ 37956207);

2) відповідач - публічне акціонерне товариство “Дашуківські бентоніти” (19330, Черкаська область, Лисянський район, с. Дашуківка, код ЄДРПОУ 00223941).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 30.04.2021.

Суддя В.О. Гаврилюк