про залишення позовної заяви без руху
30 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2012/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Олександрійський завод підйомно-транспортного обладнання" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Єфремова, 27, код ЄДРПОУ 38524210)
відповідач: Олександрійський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (28008, Кіровоградська область, місто Олександрія, вул. 6-го Грудня, будинок 138, код ЄДРПОУ 37015274)
про визнання протиправною та скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Олександрійський завод підйомно-транспортного обладнання" звернулося до суду з адміністративним позовом до Олександрійського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 49928, 96 грн., винесену державним виконавцем в межах виконавчого провадження ВП №63633424;
- стягнути з Олександрійського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) суму в розмірі 49928, 96 грн. на користь ТОВ "Олександрійський завод підйомно-транспортного обладнання".
Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Строк звернення до адміністративного суду передбачений статтею 122 КАС України.
Згідно з частинами 1, 3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлені статтею 287 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19 вказав, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття "дізнався" та "повинен був дізнатись". Під поняттям "дізнався" необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів. Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені. Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Предметом позову є законність постанови про стягнення виконавчого збору від 16.11.2020 року, якою з позивача, як із боржника у виконавчому провадженні ВП №63633424, стягнуто виконавчий збір у розмірі 49928, 96 грн.
У позовній заяві позивач вказав, що 08.04.2021 року о 16:59 год. з банківського рахунку ТОВ "Олександрійський завод підйомно-транспортного обладнання" були списані грошові кошти в сумі 49928, 96 грн., як виконавчий збір у виконавчому провадженні №63633424, на користь Олександрійського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Таким чином, зранку 09.04.2021 року позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів на користування грошовими коштами.
Суд зазначає, що позивач як боржник у виконавчому провадженні ВП №63633424, вважаючи незаконною постанову державного виконавця від 16.11.2020 року про стягнення з нього виконавчого збору у цьому виконавчому провадженні, повинен був і міг дізнатися про порушення своїх прав спірною постановою з моменту обізнаності про її існування та її наслідки. Оскільки позивач не вказує дати, коли він дізнався про спірну постанову, презюмується, що перебіг десятиденного строку для їх оскарження до суду, установлений частиною 2 статті 287 КАС України, почався з дня їх винесення. Позов направлений до суду поштою 19.04.2021 року, тобто з пропуском установленого строку.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч цій нормі позивач не подав до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, згідно з частинами 1, 2 якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, частинами 1, 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Всупереч частині 1 статті 161 КАС України до позовної заяви не додано її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.
В якості документу про сплату судового збору позивач надав платіжне доручення №3448 від 19.04.2021 року про перерахування ним коштів судового збору у розмірі 2270 грн. на рахунок отримувача UA078999980313010063000011559.
У комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" відсутнє підтвердження зарахування цієї суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України на бюджетний рахунок Кіровоградського окружного адміністративного суду, оскільки ці кошти сплачені не на його платіжні реквізити.
Тож позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання цього адміністративного позову у розмірі 2270 грн. за місцем розгляду справи, як це передбачено статтею 9 Закону України "Про судовий збір", а саме на платіжні реквізити Кіровоградського окружного адміністративного суду: "Отримувач коштів: Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області/тг м.Кропивницький /22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37918230; банк отримувача: Казначейство України; код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA528999980313181206084011559".
Відповідно до частин 1, 10 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви: протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду:
- заяву, у якій зазначити дату, коли позивач дізнався про спірну постанову про стягнення виконавчого збору від 16.11.2020 року, а у разі пропуску строку звернення до суду з позовом про її оскарження - заяву про поновлення цього строку, з наведенням поважних причин;
- копії позовної заяви та доданих до неї документів для відповідача;
- документ про сплату судового збору у розмірі 2270 гривень на платіжні реквізити Кіровоградського окружного адміністративного суду.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш