Ухвала від 29.04.2021 по справі 340/1054/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1054/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача Усатенка В.Ю. щодо визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду, у справі

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вул. Гагаріна,1, с. Первозванівка, Кропивницький район, Кіровоградська область,27652

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

1)визнати протиправним та скасування рішення Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 20.12.2019 року №1077 про відмову в наданні їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, на підставі заяви від 09.04.2019 року;

2) зобов'язати Первозванівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області надати їй дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, на підставі заяви від 09.04.2019 року;

3) встановити судовий контроль.

03.06.2020 року Кіровоградським окружним адміністративним судом прийнято рішення у справі, яким позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 20.12.2019 року №1077 про відмову в наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, на підставі заяви від 09.04.2019 року.

Зобов'язано Первозванівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Постановою Третього ААС від 14.12.2020 року рішення Кіровоградського ОАС в справі залишено без змін (а.с.95-99).

25.02.2021 р. представником позивача отримано виконавчий лист у справі.

07.04.2021 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Кіровоградського ОАС від 03.06.2020 (вх.№9412/21 від 07.04.2021р.).

Ухвалою суду від 08.04.2021 р. розгляд заяви вирішено здійснювати в порядку письмового провадження.

23.04.2021 року від представника відповідача до суду надійшли докази на виконання судового рішення.

Суд, дослідивши надані матеріали, дійшов наступних висновків.

Рішенням Кіровоградського ОАС від 03.06.2020 р., яке залишено без змін постановою Третього ААС від 1412.2020р., зобов'язано Первозванівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Рішення Кіровоградського ОАС набрало законної сили 14.12.2020р.

На виконання вказаного рішення видано виконавчий лист, який пред'явлено до примусового виконання.

Відповідно до відповіді Первозванівської сільської ради №06-24/711 від 29.03.2021 року наданої на адвокатський запит, встановлено, що 26.02.2021 р. відбулась 5 сесія 8 скликання Первозванівської сільської ради, на якій розглянута заява ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Повідомлено про прийняте рішення №214 від 26.02.2021р., яким ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,0100 га (а.с.114-115).

Розглядаючи питання про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч.ч.2,3 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ч.1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України, за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Відповідно до ч.2 ст. 249 КАС України, у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Відповідно до ч.9 ст. 249 КАС України, окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.

Судом встановлено, що з моменту відкриття виконавчого провадження на виконання рішення суду, відповідачем вживалися заходи щодо виконання рішення суду.

Судовим рішенням зобов'язано Первозванівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства.

На вимогу ухвали суду, відповідачем по справі надано рішення Первозванівської сільської ради від 26.02.2021 року за №215 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0100 га для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 "

Відповідно до рішення Первозванівської сільської ради від 26.02.2021 року за №214 відхилено проект рішення "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 ".

Наведене свідчить, що відповідач допустив неналежне виконання рішення суду, без урахування всіх тих фактичних обставин та особливостей, на які суд звернув увагу у своєму рішенні.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що заява позивача у порядку ст. 383 КАС України є обґрунтованою.

Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України, за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Також відповідно до ч. 5 ст. 249 КАС України, з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Однак, суд доходить висновку, що відсутні правові підстави для постановлення окремої ухвали про притягнення до відповідальності посадових осіб сільської ради за неналежне виконання рішення, оскільки суду не надані належні та допустимі докази, що відповідач навмисно допустив не врахування всіх фактів та обставин встановлених у рішенні суду по справі № 340/1054/20 від 03.06.2020 року, зловживання своїми процесуальними правами та нехтування процесуальних обов'язків.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зазначена норма не містить застереження, що суд може встановити судовий контроль за виконанням судового рішення лише одночасно з ухваленням останнього.

Так, враховуючи тривале невиконання відповідачем рішення суду, а також необхідність контролю виконання рішення та даної ухвали суду, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали суду.

Щодо встановлення Первозванівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області строк десять днів з дати отримання ухвали для надання відповіді про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 року, суд зазначає, що воно включається в звіт про виконання рішення суду, яке судом буде встановлено, а тому задоволенню не підлягає.

Крім того, суд вважає строк подачі звіту протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали суду достатнім та розумним строком для виконання рішення суду.

Щодо витрат на правничу допомогу, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Представником позивача для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат не надано детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

За таких обставин, суд зазначає про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись ст. ст. ст. ст. 243,249,250,294, 295,382,383 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області щодо не виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 року, яким зобов'язано на найближчій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Визнати протиправним та скасувати рішення Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 26.02.2021 №215.

Зобов'язати Первозванівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дати отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 року.

В іншій частині заявлених вимог - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги, протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали суду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко