Рішення від 22.04.2021 по справі 280/3547/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2021 року Справа № 280/3547/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., представників позивача: адвоката Берлізової О.Л., адвоката Шестірікова В.В., представника відповідача 2: Воронкової Н.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою

Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар'єроуправління» (69015, м.Запоріжжя, вул.Дніпровські зорі, буд.1, код ЄДРПОУ 00110183)

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146),

Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар'єроуправління» (далі - позивач, ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління») до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач 1, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008461411 від 12.06.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в орендному користуванні позивача знаходиться земельна ділянка площею 18,1056 га, розташована за адресою: м.Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1, надана для розташування промислового майданчика. Підставою землекористування є договір оренди землі, укладений 07.09.2007 між Відкритим акціонерним товариством «Запорізьке кар'єроуправління» (позивач до перейменування) та Запорізькою міською радою. Відповідно до умов договору оренди землі щодо внесення орендної плати визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 17 189 456, 64 грн. (в цінах 2007 року), орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 42 973,64 грн., що складає 0,25% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року. В акті перевірки державним ревізором-інспектором в основу висновків було покладено той факт, що рішенням Господарського суду Запорізької області у справі №908/5336/15 від 03.12.2015 до зазначених положень договору оренди землі №040726100898 було внесено зміни, а саме, визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 96 332 655 грн. 36 коп. в цінах 2015 року, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2 889 979,66 грн., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року. Проте, станом на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення не було жодних підстав здійснювати нарахування саме на основі пунктів договору оренди землі у редакції, зміненій рішенням Господарського суду Запорізької області у справі №908/5336/15 від 03.12.2015, оскільки даний господарський спір між Запорізькою міською радою та позивачем на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення ще не був вирішений остаточно, тривав розгляд прийнятої до провадження заяви ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» про перегляд рішення Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 у справі №908/5336/15 за нововиявленими обставинами. Тож підставою висновків перевіряючих про заниження позивачем плати за землю були виключно рішення у вказаній господарській справі щодо внесення змін до договору оренди землі. Однак 07.05.2019 Господарським судом Запорізької області у справі №908/5336/15 було прийнято нове рішення, яким було задоволено заяву ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» про перегляд рішення від 03.12.2015 у даній справі за нововиявленими обставинами; скасовано рішення у справі №908/5336/15, в задоволенні позовних вимог відмовлено. Відтак підстави для застосування збільшеного розміру орендної плати відпали, і за результатами перевірки підстав для висновків відповідача про начебто заниження розміру плати за землю позивачем не існувало. Крім того, в ході перевірки не було враховано, що всупереч приписам чинного законодавства, зміна розміру орендної плати за землю, раніше присуджена скасованими на даний час судовими рішеннями, так і не була оформлена та не пройшла державну реєстрацію в порядку, передбаченому законодавством України в сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Таким чином, Акт перевірки, на підставі якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідає вимогам щодо його складання, а висновки перевірки не ґрунтуються на нормах чинного законодавства і фактичних правовідносинах щодо користування позивачем земельною ділянкою та не може бути основою для нарахування позивачу податкових зобов'язань та штрафних (фінансових) санкцій. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 29.07.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 12.08.2019, визначено строки подання заяв по суті справи.

Відповідач 1 позов не визнав, 12.08.2019 подав відзив на позовну заяву (вх.№33357), в якому вказує, що контролюючим органом проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління», якою встановлено, що в користуванні позивача знаходиться земельна ділянка відповідно до договору оренди землі, укладеного з Запорізькою міською радою від 19.09.2007. Згідно умов договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 17 189 456, 64 грн. (в цінах 2007 року), річна сума орендної плати складає 42 973,64 грн.- 0,25% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007. Рішенням господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 по справі №908/5336/15 внесено зміни до пунктів 5 та 9 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління», а саме: викладено п.5 та п.9 Договору в наступній редакції: « 5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 96332655,36 грн. в цінах 2015 року»; «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2889979,66 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року». 04.04.2016 Донецьким апеляційним господарським судом прийнято постанову щодо змінення п.9 договору оренди від 19.09.2007, виклавши його в такій редакції: «п.9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі, що складає 2889979,66 грн. - 3 відсотка від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2015р.». 14.07.2016 Вищим господарським судом України постанову Донецького апеляційного господарського суду від 04.04.2016 залишено без змін. Зазначає, що в порушення вимог пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України) ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» безпідставно занижено суму податкових зобов'язань по орендній платі за землю за період з 01.11.2016 по 31.12.2018 у розмірі 9 249 291,62 грн., у т.ч. за: листопад - грудень 2016 року - 674 146,62грн., 2017 рік-4 287 572,50 грн., 2018 рік - 4 287 572,50 грн. На підставі вищевказаного, просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 12.08.2019 підготовче засідання відкладено на 26.09.2019.

Ухвалою суду від 26.09.2019 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 30.09.2019.

Ухвалою суду від 30.09.2019 приєднано до матеріалів справи подані відповідачем 1 письмові докази.

Ухвалою суду від 30.09.2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

Ухвалою суду від 30.09.2019 відкладено підготовче засідання на 15.10.2019.

Ухвалою суду від 15.10.2019 відкладено підготовче засідання на 24.10.2019.

Ухвалою суду від 24.10.2019 витребувано докази по справі, а саме: витребувано від Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером №2310100000:04:026:0037 загальною площею 18.1056 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Дніпровські зорі,1, за 2016, 2017 та 2018 роки.

Ухвалою суду від 24.10.2019 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 04.11.2019.

01.11.2019 до суду надійшли докази на виконання вимог ухвали суду від 24.10.2019 (вх.№45421).

04.11.2019 підготовче засідання відкладено на 07.11.2019.

07.11.2019 представник позивача подав письмові пояснення, в яких за результатом вивчення витребуваних судом витягів з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2016-2018 роки звертає увагу, що контролюючий орган в Акті перевірки при нарахуванні грошових зобов'язань з орендної плати за період з 01.11.2016 по 31.12.2018 за базу оподаткування плати за землю використав нормативну грошову оцінку земельної ділянки в цінах 2015 року, розмір якої було встановлено рішенням господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 по справі №908/5336/15, і яка виконана з порушенням вимог чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 07.11.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Господарського суду Запорізької області від 07.05.2019 у справі №908/5336/15.

Ухвалою суду від 11.11.2020 провадження у справі поновлено, призначено підготовче засідання на 23.11.2020.

Ухвалою суду від 23.11.2020 залучено у справу як другого відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 2, ГУ ДПС у Запорізькій області). У відповідності до частини 6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд адміністративної справи розпочато спочатку, призначено підготовче засідання на 10.12.2020.

07.12.2020 позивачем подано уточнену позову заяву (вх.№59426), якою доповнено підстави позову. В обґрунтування уточненого позову позивач додатково зазначив, що приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення відповідач керувався нечинною нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, що була затверджена рішенням Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008, однак втратила чинність у зв'язку з прийняттям Запорізькою міською радою рішення від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яке введено в дію з 01.01.2016, тобто не підлягало застосуванню при розрахунку орендної плати за землю у 2016-2018 роках. Позивач вказує, що застосування нечинної нормативної грошової оцінки земельної ділянки призвело до завищення визначеного грошового зобов'язання та застосованих штрафних санкцій.

Ухвалою суду від 10.12.2020, прийнято до розгляду уточнену позовну заяву, встановлено строк для подання відзиву.

Ухвалою суду від 10.12.2020 зупинено провадження у справі до 03.02.2021, призначено наступне підготовче засідання на 03.02.2021.

23.12.2020 відповідач 2 подав відзив на уточнений позов (вх.№62933), в якому з посиланням на норми ПК України звернув увагу, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку с договір оренди такої земельної ділянки, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає щорічній індексації відповідно до статті 289 ПК України. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: за 2015 рік -1,433, за 2016 рік - 1,06, за 2017 рік - 1,0. Таким чином, в порушення вимог пункту 288.1, пункту 288.2, пункту 288.3, пункту 288.4 статті 288 ПК України ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» безпідставно занижена сума податкових зобов'язань по орендній платі за землю за період з 01.11.2016 по 31.12.2018 у розмірі 9 249 291,62 грн., у т.ч. за: листопад - грудень 2016 року - 674 146,62 грн., 2017 рік - 4287 572,50 грн., 2018 рік- 4 287 572,50 грн.

Ухвалою суду від 03.02.2021 поновлено провадження у справі

Ухвалою суду від 03.02.2021 зупинено провадження у справі до 25.02.2021, призначено наступне підготовче засідання на 25.02.2021.

Ухвалою суду від 25.02.2021 замінено відповідача ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на правонаступника - ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663), відкладено підготовче засідання на 01.04.2021.

01.04.2021 представник відповідача 2 подав додаткові письмові пояснення (вх.№18701), в яких зазначив, що з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів, зокрема й актів органів місцевого самоврядування, в разі їх суперечності, який закріплено в пункті 5.2 статті 5 цього Кодексу, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Відповідно до рішення Запорізької міської ради №6 від 30.06.2015 ставка орендної плати для відповідної категорії земельної ділянки становить 3% від нормативної грошової оцінки землі, затвердженої по м.Запоріжжя. Рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 було затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя та відповідні коефіцієнти. В даному випадку рішення Запорізької міської ради не скасовані та є діючими. Таким чином платник податків зобов'язаний виконати положення нормативно-правового акта та нараховувати та сплачувати орендну плату у відповідному розмірі.

Ухвалою суду від 01.04.2021 закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті на 21.04.2021.

У судовому засіданні 21.04.2021 оголошено перерву до 22.04.2021.

У судовому засіданні 22.04.2021 судом проголошено вступну на резолютивну частини рішення.

Під час судового розгляду представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених в уточненій позовній заяві, просили позов задовольнити.

Під час судового розгляду представник відповідача 2 підтримав заперечення проти позову з підстав, викладених у відзиві на уточнену позовну заяву та додаткових письмових запереченнях, просив в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача 2 у судові засіданні з розгляду справи по суті не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належними чином, про причини неявки суду не повідомляв, суд вирішив можливим здійснювати судовий розгляд справи по суті без участі представника відповідача 1.

Заслухавши вступне слово та пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, надані сторонами, суд встановив такі обставини.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» (код ЄДРПОУ 00110183) зареєстровано як юридична особа з 25.03.1994, дата запису: 01.08.2005, номер запису: 11031200000007047, основним видом діяльності підприємства є (код КВЕД): 08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну (основний), перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області (Вознесенівське управління у м.Запоріжжя) (т.1 а.с.39-46).

07.09.2007 між Відкритим акціонерним товариством «Запорізьке кар'єроуправління» (найменування змінено на Приватне акціонерне товариство «Запорізьке кар'єроуправління» відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів протокол №1 від 29.04.2011, т.1 а.с.118) (Орендар) та Запорізькою міською радою (Орендодавець) укладено Договір оренди землі (далі - Договір оренди землі), зареєстрований 19.09.2007 у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у державному реєстрі земель вчинено запис №040726100898 (т.1 а.с.27-30).

Згідно з умовами Договору оренди землі Орендодавець, відповідно до рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 49/137 від 27 червня 2007 р., надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування промислового майданчика, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1 . В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 18,1056 га (пункти 1, 2).

Пунктом 5 Договору оренди землі визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 17 189 456,64 грн. (в цінах 2007 року).

Відповідно до пункту 9 Договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 42 973,64 грн., що складає 0,25% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.

Запорізька міська рада звернулась до Господарського суду Запорізької області з позовом до ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» про внесення змін до Договору оренди землі в зв'язку з тим, що з набранням чинності ПК України законодавчо змінено мінімальний розмір орендної плати за землю не менше 3% від нормативної грошової оцінки землі. У зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та прийняттям рішення Запорізькою міською радою щодо затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного призначення, нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки збільшилась. За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагенства від 28.04.2015р. № 1404/16, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 96 332 655,36 грн. В зв'язку зі міною у бік збільшення грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває у оренді відповідача, відповідно має бути збільшений і розмір орендної плати за неї.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 у справі №908/5336/15 позов задоволено. Внесено зміни до п.5 договору оренди землі, зареєстрованого 19 вересня 2007 р. за № 040726100898, укладеного між Запорізькою міською радою та ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління», щодо земельної ділянки площею 18,1056 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1, наданої для розташування промислового майданчика, виклавши його в такій редакції: 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 96 332 655 грн. 36 коп. в цінах 2015 року. Внесено зміни до п.9 договору оренди землі, зареєстрованого 19 вересня 2007 р. за №040726100898, укладеного між Запорізькою міською радою та ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління», щодо земельної ділянки площею 18,1056 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1, наданої для розташування промислового майданчика, виклавши його в такій редакції: 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2 889 979 грн. 66 коп., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року (т.1 а.с.85-91).

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 04.04.2016 рішення Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 залишено без змін (т.1 а.с.92-97).

Постановою Вищого господарського суду України від 14.07.2016 постанову Донецького апеляційного господарського суду від 04.04.16 залишено без змін (т.1 а.с.97-101).

У період з 10.04.2019 по 12.04.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» з питань дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016, 2017, 2018 роки, за результатами якої складений акт від 19.04.2019 №231/08-01-14-11/0011018 (далі - Акт перевірки) (т.1 а.с.8-16, 68-73).

Згідно з висновками Акту перевірки встановлено порушення ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 ПК України, в результаті чого підприємством занижено розмір орендної плати за землю в сумі, що підлягає сплати до бюджету: 9 249 291,62 грн, у тому числі: за листопад-грудень 2016 року 674 146,62 грн, 2017 рік - 4 287 572,50 грн, за 2018 рік - 4 287 572,50 грн.

За змістом Акту перевірки висновки контролюючого органу ґрунтуються на тому, що рішенням Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 у справі №908/5336/15, яке набрало законної сили, внесено зміни до Договору оренди землі в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати за землю, яку визначено на рівні 2 889 979,66 грн. При обрахунку належної до сплати суми грошового зобов'язання розмір орендної плати, визначений рішенням Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 у справі №908/5336/15, проіндексовано із застосуванням таких коефіцієнтів: за 2015 рік - 1,433, за 2016 рік - 1,06, за 2017 рік - 1,0.

На підставі вищенаведеного контролюючий орган визначив, що сума орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, яка повинна сплачуватись ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» згідно вимог діючого законодавства становить:

1) 2016 рік (листопад - грудень): (2889979,66 х 1.433) /12х2 = 690 223,48 грн.,

2889979,66 - розмір орендної плати для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено; 1,433 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015р.;

2) 2017 рік; 2889979,66 х 1,433 х1,06= 4 389 821.3 грн.,

2889979,66 - розмір орендної плати для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено; 1,433 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015р. 1,06 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2016р.;

3) 2018 рік: 2889979,66 х 1,433 х1,06 х 1 = 4389 821.3 грн.

2889979,66 - розмір орендної плати для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено; 1,433 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015р. 1,06 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2016р.; 1 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2017р.

Таким чином, контролюючий орган дійшов висновку, що в порушення вимог пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 ПК України ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» безпідставно занижена сума податкових зобов'язань по орендній платі за землю за період з 01.11.2016 по 31.12.2018 у розмірі 9 249 291,62 грн., у т.ч. за: листопад - грудень 2016 року - 674 146,62 грн., 2017 рік - 4 287 572,5 грн., 2018 рік - 4 287 572,5 грн.

03.06.2019 позивач подав заперечення на Акт перевірки, за результатами розгляду яких ГУ ДФС у Запорізькій області листом від 11.06.2019 №33162/10/08-01-14-11-08 «Про розгляд заперечень» повідомило, що заперечення задоволенню не підлягають (т.1 а.с.17-24, 74-78).

На підставі висновків Акту перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.06.2019 №008461411, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 13 873 937,43 грн, у тому числі: 9 249 291,62 грн за податковим зобов'язанням та 4 624 645,81 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (т.1 а.с.25, 79).

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 12.06.2019 №008461411, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України (тут і в подальшому в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За визначенням підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

За приписами пункту 285.1 статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Відповідно до пункту 285.2 статті 285 ПК України базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з пунктом 288.2 статті 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Відповідно до пункту 288.3 статті 288 ПК України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно з пунктом 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до пункту 288.5 статті 288 ПК України (станом на 01.01.2016, в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення зміни до статті 288 Податкового кодексу України щодо граничного розміру орендної плати» від 30 червня 2015 року №557-VIII) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року №1797-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України викладено в такій редакції: «288.5.1. не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території».

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 7 грудня 2017 року №2245-VIII, який набрав чинності з 01.01.2018, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 викладено в такій редакції: «288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області».

Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.

Таким чином, з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу.

Вказана правова позиція також відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним в постановах від 07.08.2018 року по справі №826/20301/13-а, від 25.02.2019 по справі №805/4039/16-а, від 24.03.2020 у справі №440/3063/19, від 17.09.2020 у справі №160/3242/19, від 31.03.2021 у справі №816/422/17, від 08.04.2021 у справі №820/125/17, що враховується судом відповідно до частини 5 статті 242 КАС України.

Таким чином, доводи позивача про те, що належний до сплати розмір орендної плати за землю за 2016-2018 роки має визначатись виключно виходячи з умов Договору оренди землі, є помилковими.

Разом з тим, суд зазначає, що нарахування (донарахування) податку має здійснюватись на підставі законодавства, чинного в податкові періоди, за які провадиться таке нарахування, з урахуванням частини 1 статті 58 Конституції України, за змістом якої дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже, при визначенні належного до сплати грошового зобов'язання з орендної плати за 2016-2018 роки контролюючий орган мав врахувати відповідні зміни до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, встановити дійсний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та нижню граничну межу річної суми платежу, у тому числі з урахуванням відповідного рішення органу місцевого самоврядування щодо розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (для визначення грошового зобов'язання, починаючи з 01.01.2017).

Разом з тим, за змістом Акту перевірки єдиною підставою для визначення розміру орендної плати був Договір оренди землі зі змінами, внесеними рішенням Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 у справі №908/5336/15, відповідно до якого нормативна грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки становить: 96 332 655,36 грн. в цінах 2015 року, а орендна плата становить 2 889 979, 66 грн. на рік, що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року.

При цьому дійсний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки на момент виникнення обов'язку сплати орендної плати (у 2016-2018 роках) не встановлювався, рішення органу місцевого самоврядування щодо розміру земельного податку для відповідної категорії земельних ділянок не досліджувались, посилання на них в Акті перевірки відсутні.

Суд звертає увагу, що відповідно до встановлених обставин справи, рішення Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 у справі №908/5336/15, яке було покладено в основу висновків контролюючого органу про заниження позивачем належної до сплати орендної плати за земельну ділянку, скасовано.

Так, рішенням Господарського суду Запорізької області від 07.05.2019 у справі №908/5336/15 задоволено заяву ПРАТ «Запорізьке кар'єроуправління» про перегляд судового рішення від 03.12.2015 у справі №908/5336/15 за нововиявленими обставинами, рішення у справі №908/5336/15 за позовом Запорізької міської ради до відповідача: Приватне акціонерне товариство «Запорізьке кар'єроуправління», третя особа - Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області про внесення змін до договору оренди землі від 19.09.2007 № 040726100898, а саме: - Внести зміни до пункту 5 договору оренди землі, зареєстрованого 19 вересня 2007 № 040726100898, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним акціонерним товариством «Запорізьке кар'єроуправління», щодо земельної ділянки площею 18, 1056 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Дніпровські зорі, 1, наданої для розташування промислового майданчика, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 96 332 655, 36 грн. в цінах 2015 року». Внести зміни до п.9 договору оренди землі, зареєстрованого 19 вересня 2007 № 040726100898, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним акціонерним товариством «Запорізьке кар'єроуправління», щодо земельної ділянки площею 18, 1056 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Дніпровські зорі, 1, наданої для розташування промислового майданчика, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2 889 979, 66 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року», скасовано. У задоволенні позовних вимог відмовлено (т.1 а.с.127-139).

Рішення Господарського суду Запорізької області від 07.05.2019 у справі №908/5336/15 залишено в силі постановою Верховного Суду від 25.02.2021 (т.2 а.с.40-45).

Крім того, суд зазначає, що, оскільки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є розрахунковою величиною для визначення належної до сплати орендної плати за землю, входить до предмету доказування у даній справі, судом було витребувано від Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером №2310100000:04:026:0037 загальною площею 18.1056 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Дніпровські зорі, 1, за 2016, 2017 та 2018 роки.

Дослідивши Витяги з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером №2310100000:04:026:0037 загальною площею 18.1056 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Дніпровські зорі, 1, надані на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів, суд встановив, що розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, застосований контролюючим органом при визначенні позивачу грошового зобов'язання з орендної плати за землю відповідно до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, не відповідає фактичному розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2016-2018 роках (т.1 а.с.175-177).

Крім того, з'ясовані судом під час розгляду даної справи фактичні обставини справи свідчать про те, що при визначенні належного до сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю контролюючий орган застосував нормативну грошову оцінку, встановлену рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» зі змінами.

Зазначене слідує зі змісту врахованого контролюючим органом рішення Господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 у справі №908/5336/15, а також підтверджується поясненнями, які надані представником відповідача 2 у судовому засіданні.

Разом з тим, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель міста Запоріжжя», було затвердженого технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім.Ю.М.Білоконя, яку впроваджено з 01.01.2016. Крім іншого, пунктом 9 рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 передбачено «Визнати рішення Запорізької міської ради від 03.03.08 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки» (т.1 а.с.151).

Таким чином, судом встановлено, що контролюючим органом застосовано нормативну грошову оцінку, як втратила чинність.

Необхідно наголосити, що прийняття рішення про визначення грошових зобов'язань приймається контролюючим органом виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Лише їх дотримання може бути належною підставою для прийняття правомірного рішення. Невиконання вимог вищенаведених норм призводить до визнання такого спірного рішення незаконним та відсутності правових наслідків такого.

При цьому, довести правомірність своїх дій чи рішень, відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві, зобов'язаний суб'єкт владних повноважень.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції», Суд звертав увагу на необхідність покладення обов'язку доказування на податковий орган, що цілком відповідає положенням статті 77 КАС України.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не доведено правомірність визначення належної до сплати суми грошового зобов'язання за податковим повідомленням-рішенням від 12.06.2019 №0008461411, а судом встановлено, що таке грошове зобов'язання визначено необґрунтовано та безпідставно.

При цьому, як неодноразово зазначав Верховний Суд (зокрема, у постановах від 06.08.2019 у справі №140/1992/18, від 29.08.2019 у справі №824/866/17-а, від 08.04.2021 у справі №820/3950/16 тощо) суд не може підміняти собою державний орган, рішення якого оскаржуються, усувати необґрунтованість оскаржуваного рішення в ході судового розгляду, приймаючи замість актів індивідуальної дії, які скасовуються, інші рішення, які б відповідали закону, а тому податкове повідомлення-рішення від 12.06.2019 №0008461411 підлягає скасуванню в повному обсязі.

Згідно з частиною 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані сторонами докази, суд доходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачений судовий збір в сумі 19 210,00 грн. відповідно до платіжного доручення №1107 від 18.07.2019.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, підлягаю стягненню на користь позивача документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 19 210,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008461411 від 12 червня 2019 року, прийняте Головним управлінням ДФС у Запорізькій області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар'єроуправління» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 19 210,00 грн (дев'ятнадцять тисяч двісті десять гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Приватне акціонерне товариство «Запорізьке кар'єроуправління», місцезнаходження: 69015, м.Запоріжжя, вул.Дніпровські зорі, буд.1, код. ЄДРПОУ 00110183.

Відповідач 1 - Головне управління ДФС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146.

Відповідач 2 - Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663.

Повне судове рішення складено 05.05.2021.

Суддя М.О. Семененко