Ухвала від 05.05.2021 по справі 260/1560/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

05 травня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1560/21

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради , яким просить:1. Відкрити провадження у адміністративній справі. 2. Звільнити позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) від сплати судового збору. 3. Визнати дії Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (ЄДРПОУ 03192997, пл. Ш. Петефі, 24, м. Ужгород) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у призначенні державної допомоги при народженні дитини - протиправними. 4. Зобов'язати Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради (ЄДРПОУ 03192997, м. Ужгород, пл. Ш.Петефі, 24,26) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) державну допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до статті 171 ч.1 ч.3 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу.

Розглянувши поданий адміністративний позов, суд вважає за необхідне залишити такий без руху з огляду на наступне.

Згідно з частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Однак, в матеріалах позовної заяви документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону відсутні.

Разом з тим, позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі п.7 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI.

Вирішуючи дане клопотання по суті суд виходить з наступного.

Суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо наявності підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» з огляду на наступне.

За статтею 2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

У частині другій статті 3 Закону України «Про судовий збір» визначено перелік об'єктів - заяв до суду, за подання яких судовий збір не справляється, а в статті 5 цього закону - вичерпний перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг та за видачу судами документів, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.

Так згідно п.7 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI, зазначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Позивач посилаючись на п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», як на підставу звільнення від сплати судового збору не вказала якою нормою та яким законом пердбачено її паво звертатися о суду з даним позовом в інтересах іншої особи та яким законодавством передбачено її право на звернення до суду щодо захисту прав інших осіб.

Положення п.7 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" на позивача не поширюються, оскільки така звернулася до суду щодо порушення свого права на державну допомогу як громадянці України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, які мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та іншими законами України.

Суд зазначає, що в даному випадку порушене саме право позивача на державну допомогу сім'ям з дітьми , що вбачається з матеріалів справи судом встановлено, у призначенні такої допомоги при народженні дитини відмовлено саме позивачу.

Тобто, оскаржуючи відповідне рішення, дії чи бездіяльність Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, позивач звертається за захистом своїх прав, а тому відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору на підставі п.7 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" .

Тому клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню.

Разом з тим суд зазначає, що відповідно до положень частин першої, другої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» умови відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати:

1. Враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

2. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Однак позивачка не надала жодного документу , який би свідчив про її майновий стан, наявність якого суду би надала можливість застосувати відстрочення або розстрочення судового збору зазначені у статті 8 Закону України "Про судовий збір".( довідку про її доходи )

Відповідно до статті 9 ЗУ "Про судовий збір" кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, а також на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутня квитанція про сплату судового збору у відповідному розмірі .

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI. Частиною 1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

У відповідності до статті 4 частини 1 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено з 01.01.2021 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 2270,00 грн. Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено розміри ставок судового збору. Зокрема, за подання фізичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (908 грн.).

Отже, позивач повинен надати до суду докази сплати судового збору в розмірі 908,00грн. за вимогу немайнового характеру.

Реквізити для сплати судового збору в Закарпатському окружному адміністративному суді (за подання до адміністративного суду адміністративного позову) є наступними: Отримувач коштівГУК у Зак. обл/Ужгородська тг/22030101 ,Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37975895 ,Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.) ,Код банку отримувача (МФО) 899998 , Рахунок отримувача UA988999980313141206084007493, Код класифікації доходів бюджету 22030101 ,призначення платежу*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Відповідно до статті 169 частини 1 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду: оригінал доказу сплати судового збору згідно ставок, передбачених Законом України "Про судовий збір" за подання адміністративного позову не майнового характеру у розмірі 908,00 грн.

На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 171, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

2.Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя З.Б.Плеханова