05 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/1345/21
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача в частині відмови ОСОБА_1 у здійсненні нарахування та виплати з 21.06.2020 пенсії за віком на підставі абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% середньої заробітної плати із збереженням доплати за 18 років страхового стажу понад необхідних 35 років для чоловіків у розмірі 18% від мінімального розміру пенси;
- зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком та виплату пенсії за віком з 21.06.2020 на підставі абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% середньої заробітної плати із збереженням доплати за 18 років страхового стажу понад необхідних 35 років для чоловіків у розмірі 18% від мінімального розміру пенсії.
В обгрунтування позову вказує, що на виконання рішення суду відповідач призначив пенсію за віком та здійснив нарахування, на підставі ст.114 Закону, без застосування положення абз3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» в частині призначення і виплати пенсії у розмірі 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст.40 цього Закону. Не погоджуючись із цим, 26.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою наступного змісту:«прошу здійснити нарахування пенсії, враховуючи вимоги абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як особі, яка відпрацювала з повним робочим днем під землею більше ніж 15 років на посадах згідно Списку № 1, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Таке право встановлено згідно рішення суду від 14.09.2020 за справою № 240/11380/20) - копія заяви додається. Листом від 23.12.2020 №19806-19900/М-02/8-0600/20 відповідач повідомив, що на виконання судового рішення позивачу з 21.06.2020 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач у своєму листі приводить норми права, згідно з якими мені призначена пенсія, водночас, зазначає наступне: «...на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 Вам призначена пенсія відповідно до ст.114 Закону, інших зобов'язань на Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області судом не покладалось, в т.ч. щодо обчислення пенсії з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач вважає такі дій відповідача протиправними, а свої права - порушеними.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду у термін, протягом п'ятнадцяти днів, з дня отримання даної ухвали, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 надійшли до суду 02.03.2021.
Відзив на позовну заяву зареєстровано відділом документального забезпечення суду 15.03.2021. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 у справі №240/11380/20 позивачу з 21.06.2020 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст.114 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Статтею 28 Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи вищевикладене, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 позивачу призначена пенсія відповідно до ст. 114 Закону. Звертаємо увагу, що інших зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судом не покладалось в тому числі щодо обчислення пенсії з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Розмір пенсії позивача обчислено із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 30.04.2020 за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, обчислений як співвідношення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату в Україні за відповідний рік, становить 1,49272. Страховий стаж позивача для обчислення пенсії становить 53 роки 3 місяці 10 днів, в тому числі 21 рік 9 місяців 8 днів (з 03.08.1982 по 09.07.2004 та з 02.08.2004 по 30.06.2014 - період роботи за списком №1), тобто додатково враховано 21 рік страхового стажу. Коефіцієнт страхового стажу - 0,53250. Середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії становить 11588,24 грн. (7763,17 грн. - середня заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2017, 2018, 2019 роки х 1,49272).На даний час розмір пенсійної виплати становить 6465,58 грн., де: 6170,74 грн. - основний розмір пенсії (11588,24 грн. х 0,53250); 294,84 грн. - доплата за 18 років страхового стажу понад необхідних 35 років для чоловіків в розмірі 18% від мінімального розміру пенсії (1638,00 грн, х 18%). Пенсія обчислена відповідно до вимог чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідь на відзив надійшла до суду 18.03.2021. Позивач вказує, що не згодний із позицією відповідача, що викладена у відзиві та переконаний, що захистити моє законне право на пенсію можливо виключно судовим рішенням оскільки відповідач вважає за можливим на власний розсуд тлумачити норми чинного пенсійного законодавства та вибірково їх застосовувати. Так, при вирішення питання щодо призначенні в виплати мені пенсії, Відповідач не вважає за потрібним застосувати ті норми пенсійного права, які реально врегульовують пенсійні відносини між мною та Пенсійним фондом України в особі відповідача. Просить позов задовольнити.
У період із 15.03.2021 по 02.04.2021 головуюча суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 27.05.2020 про призначення пенсії.
Сторонами визнається, що на виконання рішення Житомисрького окружного адміністратвиного суду від 14.09.2020 у справі №240/11380/20 позивачу із 21 червня 2020 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
З матеріалів справи вбачається, що у листопаді 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив здійснити нарахування пенсії, враховуючи вимоги абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як особі, яка відпрацювала з повним робочим днем під землею більше ніж 15 років на посадах згідно Списку №1, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Таке право встановлено згідно рішенням суду від 14.09.2020 у справі №240/11380/20.
Листом №19805-19900/М-02/8-0600/20 від 23.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про те, що судом не покладалось в тому числі щодо обчислення пенсії з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Розмір Вашої пенсії обчислено із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 30.04.2020 за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, обчислений як співвідношення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату в Україні за відповідний рік, становить 1,49272. Ваш страховий стаж для обчислення пенсії становить 53 роки З місяці 10 днів, в тому числі 21 рік 9 місяців 8 днів (з 03.08.1982 по 09.07.2004 та з 02.08.2004 по 30.06.2014 - період роботи за списком №1), тобто додатково враховано 21 рік страхового стажу. Коефіцієнт страхового стажу - 0,53250. Середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії становить 11588,24 грн. (7763,17 грн. - середня заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2017, 2018, 2019 роки х 1,49272). Пенсія обчислена відповідно до вимог чинного законодавства.
Вважаючи таку відмову протиправною, а свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком №1.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі №640/4469/17.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що пільговий стаж позивача за списком №1 складає 21 рік 9 місяців 8 днів (із 03.08.1982 по 09.07.2004, із 02.08.2004 по 30.06.2014).
Окрім того, згідно висновків викладених у рішенні суду, у адміністративій справі №240/11380/20 , що набрало законної сили, підтверджується, що у вказані періоди позивач працював повний робочий день на підземних роботах
Враховуючи, що позивач має стаж на підземних роботах 21 рік 9 місяців 8 днів, тобто він набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Враховуючи наведене вище суд дійшов висновку, що на позивача розповсюджуються приписи ст. 8 Закону №345-VI та, як наслідок, приписи абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV.
Разом з тим, щодо твердження відповідача про те, що рішенням суду у справі №240/11380/20 не встановлено обов"язок відповідачу обчислювати пенсію позивачу з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, наявність норми закону, чинної на дату виникнення права, є обов"язком суб"єкта владних повноважень її виконувати.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає протиправними дії відповідача в частині відмови у здійсненні нарахування та виплати позивачу пенсії на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV, а тому з метою захисту прав позивача суд вважає за можливе зобов"язати відповідача здійснити з 21.06.2020 перерахунок пенсії позивача з урахуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV.
Разом з тим, щодо позовних вимог у яких позивач просить при здійсненні перерахунку пенсії зберегти доплату за 18 років страхового стажу понад необхідних 35 років для чоловіків в розмірі 18% від мінімального розміру пенсії, суд зазначає наступне.
Захисту підлягає лише порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивач не звертався із заявою до відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії із збереженням доплати за 18 років страхового стажу понад необхідних 35 років для чоловіків в розмірі 18% від мінімального розміру пенсії.
Окрім того, перерахунок пенсії з урахуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV позивачем не здійснено.
Зважаючи на наведене, суд дійшов до висновку, що вимоги позивача в цій частині є передчасними та задоволенню не підлягають.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог та сплатою судового збору за одну позовну вимогу немайнового характеру, суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341), - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 21.06.2020 пенсії за віком з урахуванням абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 21 червня 2020 року перерахунок ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням вимог абз. 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 908 ( девятсот вісім ) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук