Рішення від 05.05.2021 по справі 200/2207/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2021 р. Справа№200/2207/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місце знаходження: 85400, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною бездіяльність Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з 19 березня 2019 року при розгляді заяви № 1198 про перехід на інший вид пенсії щодо не зарахування до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 періодів роботи на шахті ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 грудня 1993 року по 01 січня 1994 року, на шахті «Стаханова» з 01 квітня 1995 року по 03 травня 1995 року, на ОП «Шахта 1/3 «Новогродівська» з 01 квітня 1996 року по 17 травня 1996 року, на ВП «Шахта 5/6» з 01 жовтня 1998 року по 05 жовтня 1998 року, на шахті «Стаханова» з 01 листопада 2000 року по 10 листопада 2000 року, на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» з 15 квітня 2003 року по 28 жовтня 2003 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 28 серпня 2005 року по 30 вересня 2005 року, на ОП «Шахта «Родинська» з 01 квітня 2006 року по 04 квітня 2006 року, на ОП «Шахта «Родинська» з 01 жовтня 2006 року по 18 листопада 2006 року, на ТОВ «Краснолиманське» з 04 грудня 2012 року по 09 грудня 2012 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 січня 2013 року по 11 січня 2013 року, на ТОВ «Краснолиманське» з 30 серпня 2014 року по 30 вересня 2014 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 07 жовтня 2014 року по 13 жовтня 2014 року, на ВП «Шахта «Капітальна» з 02 листопада 2017 року по 03 листопада 2017 року та зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 вказані періоди роботи.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що спірні періоди роботи підтверджені ним відповідними довідками про пільговий стаж. На підставі чого просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 03 березня 2021 року позовна заява залишена без руху.

16 березня 2021 року позивачем усунуті недоліки позовної заяви.

З 04 березня 2021 року по 26 березня 2021 року включно суддя Черникова А.О. перебувала на лікарняному.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 79-80).

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

16 квітня 2021 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.

У відзиві відповідач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року у справі № 200/11298/19-а, управлінням була повторно розглянута заява позивача від 19 березня 2019 року за № 1198 про перехід на інший вид пенсії за віком згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням управління від 15 лютого 2020 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (за рішенням суду). До пільгового стажу за Списком № 1 не були зараховані періоди роботи:

- на шахті ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 грудня 1993 року по 01 січня 1994 року, у зв'язку з перебуванням в КПЗ, на побутовій довідці, прогули, держобов'язок, автобус;

- на шахті «Стаханова» з 01 квітня 1995 року по 03 травня 1995 року, у зв'язку з прийняттям участі у страйках, прогули, автобус;

- на ОП «Шахта 1/3 «Новогродівська» з 01 квітня 1996 року по 17 травня 1996 року, у зв'язку з прийняттям участі у страйках, знаходження у безоплатних відпустках, перебування на легкій праці, прогули;

- на ВП «Шахта 5/6» з 01 жовтня 1998 року по 05 жовтня 1998 року, у зв'язку з прийняттям участі у страйках, перебування на легкій праці;

- на шахті «Стаханова» з 01 листопада 2000 року по 10 листопада 2000 року, у зв'язку з роботою на поверхні, перебування на легкій праці;

- на ВП «Шахта «Центральна» з 15 квітня 2003 року по 28 жовтня 2003 року, у зв'язку з не підтвердженням періоду роботи наказом по підприємству про проведення атестації робочих місць за умовами праці;

- на ДП «ВК «Краснолиманська» з 28 серпня 2005 року по 30 вересня 2005 року, у зв'язку з відсутністю довідки про спуски у шахту;

- на ОП «Шахта «Родинська» з 01 квітня 2006 року по 04 квітня 2006 року, у зв'язку з прогулами;

- на ТОВ «Краснолиманське» з 04 грудня 2012 року по 09 грудня 2012 року, у зв'язку з перебуванням у безоплатній відпустці;

- на ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 січня 2013 року по 11 січня 2013 року, у зв'язку з перебуванням у безоплатній відпустці;

- на ТОВ «Крансолиманське» з 30 серпня 2014 року по 30 вересня 2014 року, у зв'язку з відсутністю довідки про спуски у шахту;

- на ДП «ВК «Краснолиманська» з 07 жовтня 2014 року по 13 жовтня 2014 року, у зв'язку з перебуванням у безоплатній відпустці;

- на ВП «Шахта «Капітальна» з 02 листопада 2017 року по 03 листопада 2017 року, у зв'язку з перебуванням у безоплатній відпустці.

При цьому, відповідач зазначив, що період роботи на ОП «Шахта «Родинська» з 01 жовтня 2006 року по 18 листопада 2006 року, позивачу зарахований до пільгового стажу за Списком №1.

Відповідно до наданих документів, пільговий стаж позивача за Списком № 1 склав - 14 років 01 місяць 03 дні. Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», стаж повинен складати не менш, як 15 років для чоловіків. У зв'язку з чим, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за відсутністю необхідного пільгового стажу - 15 років. На підставі чого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. (а. с. 83- 87).

У період з 10 квітня 2021 року по 23 квітня 2021 року включно суддя Черникова А.О. перебувала у відпустці.

29 квітня 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому вказує, що оскільки відповідачем у відзиві зазначено, що період роботи на ОП шахта «Родинська» з 01 жовтня 2006 року по 18 листопада 2006 року не є спірним, у зв'язку з чим, він відмовляється від розгляду позовної вимоги в цій частині.

Щодо не зарахування стажу на ДП ВК «Краснолиманська» за період з 28 серпня 2005 року по 30 вересня 2005 рік та з 30 серпня 2014 року по 30 вересня 2014 року на ТОВ «Краснолиманська», у зв'язку з не підтвердженням довідками спусків в шахту вважає, що у спірній період він отримував заробітну плату і згідно форми ОК-5 в серпні 2005 року отримав заробітну плату 1 287,68 грн., в вересні 2005 р. отримав заробітну плату 1 548,56 грн., з якої також вбачається, що враховано повний місяць страхового стажу: серпень 31 день, вересень 30 днів, у серпні 2004 року отримав заробітну плату 10 140,08 грн., у вересні 2014 року отримав заробітну плату 4 184,55 грн., з якої також вбачається, що враховано повний місяць страхового стажу: серпень 31 день, вересень 30 днів. У зв'язку з чим, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. (а. с. 152).

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України (а. с. 11).

З 26 квітня 2018 року позивач перебуваэ на обліку у відповідача та отримував пенсію за інвалідністю.

17 березня 2019 року позивачу виповнилось 50 років, у зв'язку з чим, позивач 19 березня 2019 року звернувся до відповідача із заявою № 1198 про перехід на інший вид пенсії - пенсію за віком на пільгових умовах (а. с. 12).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року у справі № 200/11298/19-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволені частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 056650001027 від 25 травня 2019 р. в частині не зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи під час страйків і безоплатних відпусток відповідно до уточнюючих довідок підприємств, наданих із заявою від 19 березня 2019 року № 1198. Зазначеним рішенням суду відповідач зобов'язаний з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 березня 2019 року № 1198 про перерахунок пенсії в порядку, визначеному Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а. с. 19-25).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року у справі № 200/11298/19-а - змінено, Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 березня 2019 року № 1198 та прийняти відповідне рішення про перерахунок пенсії в порядку, визначеному Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо періодів роботи ОСОБА_1 в ДП "ВК "Краснолиманська" з 04 жовтня 1993 року по 17 січня 1995 року, шахті "Стаханова" з 09 березня 1995 року по 25 жовтня 1995 року, ОП "Шахта 1/3 "Новогродівська" з 12 березня 1996 року по 29 вересня 1997 року, ВП "Шахта 5/6" з 10 вересня 1998 року по 08 квітня 1999 року, ОП "Шахта 1/3 "Новогродівська" з 21 червня 1999 року по 27 листопада 1999 року, шахті "Стаханова" з 07 серпня 2000 року по 05 березня 2002 року, ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля" з 16 вересня 2002 року по 19 вересня 2002 року, ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля" з 21 вересня 2002 року по 25 вересня 2004 року, у ДП "ВК "Краснолиманська" з 09 березня 2005 року по 30 вересня 2005 року, ОП "Шахта "Родинська" з 06 лютого 2006 року по 18 листопада 2006 року, ТОВ "Краснолиманське" з 02 квітня 2012 року по 09 грудня 2012 року, ДП "ВК "Краснолиманська" 17 грудня 2012 року по 18 вересня 2013 року, ТОВ "Краснолиманське" з 19 вересня 2013 року по 30 вересня 2014 року, ДП "ВК "Краснолиманська" з 07 жовтня 2014 року по 07 серпня 2017 року, у ВП "Шахта "Капітальна" з 02 листопада 2017 року по 26 квітня 2018 року з зазначенням кількості днів для зарахування до пільгового стажу або відмови у зарахуванні до пільгового стажу з посиланням на нормативно-правові акти, на підставі яких такі періоди роботи не зараховано". В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року у справі № 200/11298/19-а - залишено без змін (а. с. 26-30).

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду та Першого апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року, відповідачем 15 травня 2020 року прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, в якому позивачу в проведенні перерахунку пенсії відмовлено, у зв'язку з не зарахуванням стажу за Списком № 1 (а. с. 147-150).

31 грудня 2020 року на письмове звернення позивача, відповідач направив позивачу рішення про відмову в перерахунку пенсії від 15 травня 2020 року у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1, згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та надав виписку за формою РС- право про зарахування стажу, для відома. (а. с. 14-16).

Не погодившись із висновками відповідача щодо не зарахування спірних періодів роботи за Списком № 1, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Закон № 1058-IV доповнено розділом XIV "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Так, частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 р. № 345-VI (далі - Закон № 345-VI), дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Згідно зі ст. 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.

Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» (далі підрозділ 1 розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (тут і надалі посилання на норми Закону № 1058-IV наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Абзацом першим пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частина друга статті 45 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058).

Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону № 1788-ХІІ визначено, що за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992 р. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 р., відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383)

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 р. (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997 р., у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992 р., 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.1992 р. не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997 р., право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 р. включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 р., право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41.

Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, що на підтвердження стажу, позивачем були надані документи та архівні довідки у зв'язку з неможливістю надання трудової книжки.

Згідно архівної довідки №477арх. від 02 липня 2018 року ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська» з 04 жовтня 1993 року по 16 листопада 1993 року та з 17 листопада 1993 року по 17 січня 1995 року за професією гірник підземний, що передбачено Списком № 1 (а. с. 114-115).

Згідно архівної довідки №360 від 18 травня 2018 року ОСОБА_1 у період з 09 березня 1995 року по 13 березня 1995 року навчався в учбовому пункті, оплата здійснювалась як підземному робітникові, з 14 березня 1995 року по 25 жовтня 1995 року працював з повним робочим днем на шахті «Стаханова» за професією гірник підземний на дільниці, що передбачено Списком № 1 (а. с. 116).

Згідно архівної довідки № 26/664 від 22 травня 2018 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ОП «Шахта 1/3 «Новогродівська» з 12 березня 1996 року по 29 вересня 1997, з 21 червня 1999 року по 27 листопада 1999 року працював за професією гірник очисного забою з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком № 1 (а. с. 117).

Згідно архівної довідки від 22 травня 2018 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах ВП «Шахта 5/6 ДП «Мирноградвугілля» з 10 вересня 1998 року по 08 квітня 1999 року за професією гірник очисного забою, що передбачено Списком № 1 (а. с. 118).Згідно архівної довідки № 356 від 16 травня 2018 року, ОСОБА_1 з 07 серпня 2000 року по 10 серпня 2000 року - навчався в учбовому пункті, оплата здійснювалась як підземному робітникові, з 11 серпня 2000 року по 05 березня 2002 року працював за шахті Стаханова з повним робочим днем за професією гірник очисного забою, що передбачено Списком № 1 (а. с. 119).

Згідного архівної довідки № 262 від 24 травня 2018 року, ОСОБА_1 з 16 вересня 2002 року по 19 вересня 2002 року навчання в учбовому пункті за професією гірник очисного забою підземний з оплатою за тарифною ставкою гірника, з 21 вересня 2002 року по 25 вересня 2004 року працював за професією гірник очисного забою на підземних роботах на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля», що передбачено Списком № 1 (а. с. 120).

Згідно архівної довідки № 478арх. від 02 липня 2018 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська» з 09 березня 2005 року по 30 вересня 2005 року за професією гірник очисного збою, що передбачено Списком № 1 (а. с. 121-122).

Згідно архівної довідки №01-10/699 від 24 травня 2018 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день на шахті «Родинська» з 06 лютого 2006 року о 18 листопада 2006 року за професією гірник очисного забою підземний, що передбачено Списком № 1 (а. с. 123-124).

Згідно архівної довідки № 249 від 02 липня 2018 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ТОВ «Краснолиманське» з 02 квітня 2012 року по 09 грудня 2012 року за професією гірник очисного забою, що передбачено Списком № 1 (а. с. 48).

Згідно архівної довідки № 476 від 21 лютого 2019 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП ВК «Краснолиманське» у період з 02 квітня 2012 року по 09 грудня 2012 року за професією гірник очисного забою, що передбачено Списком № 1 (а.с. 51).

Згідно архівної довідки № 479арх. від 02 липня 2018 року, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП ВК «Краснолиманська» з 17 грудня 2012 року по 18 вересня 2013 року за професією гірник очисного забою, що передбачено Списком №1 (а. с. 125-126).

Згідно архівної довідки № 117 від 06 червня 2018 року ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП ВК «Краснолиманська» у період з 07 жовтня 2014 року по 08 серпня 2017 року за професією гірник очисного забою, що передбачено Списком № 1 (а. с. 53).

Згідно архівної довідки № 357 від 16 травня 2018 року, ОСОБА_1 у період з 02 листопада 2017 року по 09 листопада 2017 року проходив навчання в учбовому пункті, оплата здійснювалась як підземному робітникові, з 10 листопада 2017 року по 26 квітня 2018 року працював повний робочий день на шахті «Капітальна» за професією гірник очисного забою підземний, що передбачено Списком №1 (а. с. 127).

Суд зауважує, що визначальним для зарахування того чи іншого періоду до пільгового стажу є факт роботи особи за професією (посадою), включеною до Списку № 1, а не правильність оформлення документів, в тому числі уточнюючих довідок.

Положеннями пункту 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно частини 2 зазначеної статті Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах органи Пенсійного фонду України мають не лише встановити факт зайнятості особи повний робочий день на певних (визначених нормативно-правовими актами) роботах (посадах), а й встановити ту обставину, що під час зайнятості на зазначених посадах заявник був застрахованою особою, за яку щомісяця сплачувались страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (мав страховий стаж).

Так, довідкою Пенсійного фонду України «Індивідуальні відомості про застраховану особу» за формою ОК-5 від 20.03.2019 року, підтверджується спірні періоди роботи позивача, із зазначенням виплати заробітної плати та страхових внесків за повні місяці роботи на підприємстві на ДП ВК «Краснолиманська» та ТОВ «Краснолиманське» (а. с. 153-154).

Згідно ст. 34 КЗпП України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи,невідворотною силою або іншими обставинами

Згідно ст. 113 КЗпП України ( в редакції на час роботи на даному підприємстві час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

У роз'ясненні Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.1998 р. № 02-219сл-09/2 та від 20.08.2001 року № 02-714-9 зазначено, що час простою (переведення на іншу роботу, в разі простою, строком на 1 місяць (ст. 34 КЗпП України) та періоди відпусток без збереження заробітної плати працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Оскільки у 1993 - 1994 році період простою у зв'язку з незабезпеченням підприємством автобусу для прибуття до місця роботи, що є простоєм, не перевищував 1 місяця, то дні з ознакою «автобус» мають бути зараховані до пільгового стажу.

Що стосується виконання держобов'язку, то згідно ч. 1 ст. 119 КЗпП України на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Таким чином не зарахування дня держобов'язку є протиправним, оскільки на час виконання державного обов'язку за позивачем зберігається посада - гірник підземний, та збережена тарифна ставка підземного робочого.

Статтею 18 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів» визначено, що відповідно до статті 44 Конституції України ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.

Порядок здійснення права на страйк встановлюється цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 28 «Про порядок вирішення колективних трудових спорів», організація страйку, визнаного судом незаконним, або участь у ньому є порушенням трудової дисципліни. Час страйку працівникам, які беруть у ньому участь, не оплачується. Час участі працівника у страйку, що визнаний судом незаконним, не зараховується до загального і безперервного трудового стажу.

Статтею 2-1 КЗпП України забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров'я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов'язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому об'єднанні громадян, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їх прав, повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", а також сприяння особі у здійсненні такого повідомлення, за мовними або іншими ознаками, не пов'язаними з характером роботи або умовами її виконання.

Згідно ст. 28 Закону № 137/98-ВР, організація страйку, визнаного судом незаконним, або участь у ньому є порушенням трудової дисципліни. Час участі працівника у страйку, що визнаний судом незаконним, не зараховується до загального і безперервного трудового стажу.

З аналізу наведених норм вбачається, що перебування у страйках не зараховується, зокрема до пільгового стажу у разі визнання такого страйку судом незаконним. Тобто, зазначеними нормами передбачено гарантії щодо зарахування до трудового та спеціального стажу працівника, часу його участі у страйку.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі від 05 червня 2013 року К/9991/14946/11.

Суд зазначає, що жодних доказів прийняття позивачем участі у страйку/стайках визнаних незаконними у судовому порядку, відповідачем суду не представлено.

Окрім того, на шахті «Центральна», на якій працював позивач з 16.09.2002 р. по 25.09.2004 р. атестація була проведена невчасно, а саме попередня атестація проведена згідно наказу №666 від 15.04.1998 р. (а. с. 41) , а наступна атестація проведена згідно наказу № 547 від 29.10.2003 р., тобто із запізненням на 6 місяців (а. с. 42).

Згідно листа № 219 від 30.07.2019 р. причиною невчасної атестації зазначено скрутний фінансовий стан підприємства (а. с. 43).

Згідно з пунктом 4 - Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства організації.

Отже, проведення атестації вчасно не залежало від позивача, як працівника, а відповідальність покладається на керівника підприємства.

Стосовно не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача днів безоплатної відпустки, суд зазначає, що за приписами ст. 84 КЗпП України, у випадках, передбачених статтею 25 Закону України «Про відпустки», працівнику за його бажанням надається в обов'язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати. За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Як слідує зі ст. 4 Закону України «Про відпустки», відпустки без збереження заробітної плати є одними з видів відпусток.

Відповідно до статей 25 та 26 Закону України «Про відпустки» відпустки без збереження заробітної плати надаються в обов'язковому порядку, або за згодою сторін.

Якщо брати до уваги лист Міністерства соціальної політики України від 8 лютого 2016 року № 713/039/161-16, час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місця в календарному році.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідач неправомірно прийняв рішення в частині не зарахування до пільгового стажу спірних періодів роботи позивача.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає, що для повного та ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог шляхом скасування рішення відповідача від 15 травня 2020 року про відмову позивачу у перерахунку пенсії (за рішенням суду від 29 квітня 2020 року).

Відповідно до пункту 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд приймає до уваги обставини, зазначені сторонами у справі, а саме те, що відповідачем у відзиві на позов повідомлено про зарахування періоду роботи на ОП «Шахта «Родинська» з 01 жовтня 2006 року по 18 листопада 2006 року до пільгового стажу за Списком №1 і позивачем у відповіді на відзив визначено, що цей період на день розгляду справи не є спірним, а тому в цій частині позовних вимог позивач не наполягає (а. с. 152).

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми законодавства, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, а саме:

- визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 15 травня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії (за рішенням суду у справі № 200/11298/19-а);

- зобов'язати Покровське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 19 березня 2019 року та зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи на шахті ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 грудня 1993 року по 01 січня 1994 року, на шахті «Стаханова» з 01 квітня 1995 року по 03 травня 1995 року, на ОП «Шахта 1/3 «Новогродівська» з 01 квітня 1996 року по 17 травня 1996 року, на ВП «Шахта 5/6» з 01 жовтня 1998 року по 05 жовтня 1998 року, на шахті «Стаханова» з 01 листопада 2000 року по 10 листопада 2000 року, на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» з 15 квітня 2003 року по 28 жовтня 2003 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 28 серпня 2005 року по 30 вересня 2005 року, на ОП «Шахта «Родинська» з 01 квітня 2006 року по 04 квітня 2006 року, на ТОВ «Краснолиманське» з 04 грудня 2012 року по 09 грудня 2012 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 січня 2013 року по 11 січня 2013 року, на ТОВ «Краснолиманське» з 30 серпня 2014 року по 30 вересня 2014 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 07 жовтня 2014 року по 13 жовтня 2014 року, на ВП «Шахта «Капітальна» з 02 листопада 2017 року по 03 листопада 2017 року.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією про сплату № 82881 від 19 лютого 2021 року (а. с. 59).

Згідно частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 5- 9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місце знаходження: 85400, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 15 травня 2020 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (за рішенням суду у справі № 200/11298/19-а).

Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 19 березня 2019 року та зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на шахті ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 грудня 1993 року по 01 січня 1994 року, на шахті «Стаханова» з 01 квітня 1995 року по 03 травня 1995 року, на ОП «Шахта 1/3 «Новогродівська» з 01 квітня 1996 року по 17 травня 1996 року, на ВП «Шахта 5/6» з 01 жовтня 1998 року по 05 жовтня 1998 року, на шахті «Стаханова» з 01 листопада 2000 року по 10 листопада 2000 року, на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» з 15 квітня 2003 року по 28 жовтня 2003 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 28 серпня 2005 року по 30 вересня 2005 року, на ОП «Шахта «Родинська» з 01 квітня 2006 року по 04 квітня 2006 року, на ТОВ «Краснолиманське» з 04 грудня 2012 року по 09 грудня 2012 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 01 січня 2013 року по 11 січня 2013 року, на ТОВ «Краснолиманське» з 30 серпня 2014 року по 30 вересня 2014 року, на ДП «ВК «Краснолиманська» з 07 жовтня 2014 року по 13 жовтня 2014 року, на ВП «Шахта «Капітальна» з 02 листопада 2017 року по 03 листопада 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місце знаходження: 85400, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13) судовий збір у розмірі 908, 00 грн. (дев'ятсот вісім) гривень на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений та підписаний 05 травня 2021 року.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова