30 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2137/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 про відмову в реєстрації податкової накладної від 03 листопада 2020 року №282 та від 14 грудня 2020 року №2231275/2784409409 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10 листопада 2020 року №285; зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282, від 10 листопада 2020 року №285 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач здійснює діяльність на ринку послуг з перевезення вантажів та в листопаді 2020 року на виконання умов договору від 16 квітня 2020 року №KH16/04/20FO, укладеного із Дочірнім підприємством «Кюне і Нагель», у зв'язку із наданням останньому послуг з міжнародного перевезення вантажів та відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) нею було складено та відправлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282, від 10 листопада 2020 року №285, від 17 листопада 2020 року №289. Але згідно із квитанціями від 19 листопада 2020 року їх реєстрація була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України.
Як зазначила позивач, з метою реєстрації зупинених податкових накладних вона 10 грудня 2020 року надіслала у встановленому порядку повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено; одночасно надала документи щодо здійснення господарських операцій, за якими складено податкові накладні. Однак за результатами розгляду вказаних документів Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 та від 14 грудня 2020 року №2231275/2784409409 про відмову в реєстрації податкових накладних від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285 з одних і тих же підстав - платником податків не надано розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Воднораз Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення від 14 грудня 2020 року №2231273/2784409409 про реєстрацію податкової накладної від 17 листопада 2020 року №289.
Позивач вважає, що надала усі наявні документи на підтвердження здійснених господарських операцій, щодо яких складено податкові накладні; ці документи оформлені з дотриманням вимог законодавства і вони були достатніми для реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Послуги, які надавались і на які складені податкові накладні, є ідентичними, однак відповідач одну податкову накладну реєструє, виключаючи критерії ризиковості операцій, а за іншими двома податковими накладними приймає рішення про відмову в їх реєстрації.
На думку позивача, спірні рішення є формалізованими, необґрунтованими, прийняті з надуманих підстав та не відповідають положенням податкового законодавства і фактичним обставинам; в них не зазначено, які конкретно вимоги законодавства позивачем були порушені або які недоліки мають первинні документи.
Також позивач вказала, що задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні відповідає змісту пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246.
З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05 березня 2021 року позовну заву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідачів просила відмовити в задоволенні позовних вимог повністю (а.с.68-71). В обґрунтування такої позиції вказала, що підставою для зупинення Комісією ГУ ДПС у Волинській області реєстрації податкових накладних від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285 є відповідність операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, тому платнику запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних. Для розгляду питання про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних позивач не надала усіх документів, які підтверджують господарські операції, за якими такі податкові накладні виписані. Так ФОП ОСОБА_1 податкові накладні були виписані 03 та 10 листопада 2020 року, повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, подано 10 грудня 2020 року, а тому відповідно до пункту 5 договору від 16 квітня 2020 року №KH16/04/20FO замовник мав би здійснити оплату послуг (протягом 30 календарних днів з дати отримання замовником усіх належним чином оформлених оригіналів документів). Проте позивач не надала на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а тому були всі підстави для прийняття рішень від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409, №2231275/2784409409 про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285.
Подання розрахункових документів передбачено пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216; далі - Порядок №520).
З наведених підстав представник відповідачів вважає спірні рішення правомірними, при цьому задоволення позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є втручанням в дискреційні повноваженні відповідача.
Інші заяви по суті справи сторони не подали.
Ухвалою суду від 29 березня 2021 року залишено без задоволення клопотання ГУ ДПС у Волинській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.83-84).
Також ухвалою суду від 29 березня 2021 року замінено відповідача 1 - ГУ ДПС у Волинській області (ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) на його правонаступника ГУ ДПС у Волинській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679).
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 12 лютого 2013 року; основним видом її діяльності є вантажний автомобільний транспорт (КВЕД 49.41), що видно з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.32). Позивач зареєстрована як платник податку на додану вартість (ПДВ) з 10 жовтня 2014 року, про що свідчить витяг з реєстру платників ПДВ №1403184500206 (а.с.31). Наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті від 30 грудня 2015 року №508 ФОП ОСОБА_1 видана ліцензія на міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів) (а.с.30).
16 квітня 2020 року ФОП ОСОБА_1 (перевізник) уклала з Дочірнім підприємством «Кюне і Нагель» (замовник) договір перевезення №КН16/04/20FO, за умовами якого позивач зобов'язувалася здійснювати перевезення довірених йому замовником вантажів автомобільним транспортом відповідно до заявок замовника (а.с.11-16).
На виконання договору перевезення від 16 квітня 2020 року №КН16/04/20FO за фактом надання у листопаді 2020 року послуг з міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом ФОП ОСОБА_1 склала податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282 на загальну суму 58710,75 грн, від 10 листопада 2020 року №285 на загальну суму 58260,47 грн, від 17 листопада 2020 року №289 на загальну суму 58439,15 грн (а.с.5-6, 33-34, 52-53), які надіслала в електронному вигляді для реєстрації в ЄРПН.
Як вбачається із квитанцій від 19 листопада 2020 року (а.с.7-8, 35-36), податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285 доставлені до ДПС України, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України їх реєстрація зупинена: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1 відсутні в таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу їх постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій; у першому випадку показник "D"=266,1869%, "P"=0, у другому - показник "D"=275,8077%, "P"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. В аналогічному порядку була зупинена й реєстрація податкової накладної від 17 листопада 2020 року №289.
10 грудня 2020 року ФОП ОСОБА_1 надіслала в електронному вигляді повідомлення №39, №40 та №41 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (а.с.9, 37, 54). Крім письмового пояснення про господарські операції, за якими складено податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282, від 10 листопада 2020 року №285 (а.с.10, 38), позивачем подавалися копії таких документів: договору перевезення від 16 квітня 2020 року №КН16/04/20FO, додатку 1 до договору перевезення (а.с.11-16), рахунків-фактур від 03 листопада 2020 року №СФ-0000290, від 10 листопада 2020 року №СФ-0000293 (а.с.17, 39), актів №ОУ-0000289 від 03 листопада 2020 року та №ОУ-0000292 від 10 листопада 2020 року (а.с.18, 40), міжнародних товарно-транспортних накладних (CMR) №2441186428 та №№2441191130 (а.с.19, 41), свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів від 09 лютого 2016 року на спеціалізований вантажний сідловий тягач RENAULT MAGNUM 460 ( НОМЕР_1 ), напівпричіп KOGEL SN 24 ( НОМЕР_2 ), а також свідоцтв від 12 жовтня 2017 року на вантажний сідловий тягач DAF ХF105,460 ( НОМЕР_3 ) та на напівпричіп бортовий тентований ( НОМЕР_4 ) (а.с.21-22, 43-44), цивільно-правового договору від 15 жовтня 2020 року щодо надання послуг з керування транспортними засобами виконавцем ОСОБА_2 (а.с.23), наказу від 13 жовтня 2020 року №142 про відрядження водія ОСОБА_2 з метою надання транспортних послуг (місто Хеденстенд, Данія; місто Ельмсхорн, Німеччина) (а.с.24), наказу від 23 серпня 2016 року №22К про прийняття на роботу ОСОБА_3 (а.с.45), повідомлення про прийняття працівника на роботу від 23 серпня 2016 року (а.с.46), наказу 23 жовтня 2020 року №147 про відрядження ОСОБА_3 до міста Харіслє, Німеччина (а.с.47).
Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 14 грудня 2020 року від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 про відмову в реєстрації податкової накладної від 03 листопада 2020 року №282 (а.с.25-26); від 14 грудня 2020 року №2231275/2784409409 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10 листопада 2020 року №285 (а.с.48-49). У той же час Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 14 грудня 2020 року №2231273/2784409409 про реєстрацію податкової накладної від 17 листопада 2020 року №289 (а.с.55-56).
ФОП ОСОБА_1 13 січня 2021 року подала скарги на рішення комісії регіонального рівня від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 та №2231275/2784409409, до яких разом із поясненнями додала виписки по рахунку, які підтверджують факт оплати 11 січня 2020 року послуг замовником Дочірнім підприємством «Кюне і Нагель» (а.с.27-29, 50-51).
Не погоджуючись із рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 та №2231275/2784409409 про відмову в реєстрації податкових накладних від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285, позивач звернулася до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
За правилами, визначеними пунктом 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, більше 0,05.
Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна /розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
У спірних правовідносинах зі змісту квитанцій від 19 листопада 2020 року про зупинення реєстрації податкових накладних від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285 вказано одну і ту ж причину зупинення їх реєстрації в ЄРПН: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1 відсутні в таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, серед них - відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
За визначенням, наведеним у пункту 2 Порядку №1165, таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій вказує на те, що для того, аби встановити наявність в господарській операції ознак ризиковості мають існувати визначені цим пунктом передумови, а тому слід навести обґрунтований розрахунок показника за цим критерієм. При цьому суд вважає, що покликання відповідача на відсутність кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1 в таблиці даних платника податку як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, є необґрунтованими, оскільки відповідно до пункту 12 Порядку №1165 подання такої таблиці є правом платника податків. Відповідач не надав доказів того, що позивач подавав таку таблицю.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Сформована у такий спосіб комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.
За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку про те, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної.
У постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
У розглядуваному випадку контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних.
10 грудня 2020 року ФОП ОСОБА_1 подала відповідачу 1 пояснення та копії наявних на той момент документів, які розкривають зміст господарських операцій, щодо яких складено спірні податкові накладні, та які вважала достатніми для їх реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).
Як зазначено у спірних рішеннях від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 та №2231275/2784409409 про відмову в реєстрації податкових накладних від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285, підставою для відмови у їх реєстрації в ЄРПН слугувало ненадання платником податків розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Поряд з тим відповідач 1 не звернув увагу на умови договору від 16 квітня 2020 року №КН16/04/20FO. Відповідно до пунктів 5.3, 5.4 вказаного договору платежі за послуги перевезення здійснюються замовником на умовах відстрочки платежу - 30 календарних днів з дати отримання замовником всіх належним чином оформлених оригіналів документів: заявки (договору-заявки), узгодженої перевізником; акта виконаних робіт, до якого додається детальна специфікація наданих послуг в тому випадку, якщо в акті відображено лише їх загальний обсяг та загальну вартість; рахунку; транспортної накладної з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу, оформленої та заповненої відповідно до вимог чинних нормативних актів та цього договору, та за умови належної та своєчасної реєстрації податкової накладної в ЄРПН. У разі відсутності/ненадання/неповного надання перевізником оригіналів документів, передбачених пунктом 5.3 цього договору, або надання документів, оформлених неналежним чином, замовник має право притримати оплату послуг до моменту повного виконання перевізником вимог пункту 5.3 договору.
Отже, умовами договору передбачено можливість притримати оплату послуг, зокрема, якщо реєстрація податкової накладної в ЄРПН не проведена. У розглядуваному випадку позивач своєчасно подала податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285 для реєстрації в ЄРПН, однак їх реєстрація зупинена відповідачами. Таким чином, не проведення замовником оплати станом на 10 грудня 2020 року - на день подання позивачем повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, - має логічне обґрунтування умовами договору. Наведене вказує на формальний підхід при прийнятті Комісією ГУ ДПС у Волинській області рішення, без аналізу та оцінки фактичних обставин і змісту умов договору, за яким надавалися послуги з міжнародного перевезення вантажів. Надання позивачем послуг з міжнародного перевезення відповідачі по суті не ставлять під сумнів у цілому з огляду на наявність міжнародних товарно-транспортних накладних, на яких є відповідні відмітки митного органу, та реєстрацію аналогічної за змістом податкової накладної від 17 листопада 2020 року №289.
На думку суду, надані позивачем документи, які стосуються надання послуг з міжнародного перевезення вантажів ФОП ОСОБА_1 для Дочірнього підприємства «Кюне і Нагель» відповідно до укладеного договору від 16 квітня 2020 року №КН16/04/20FO є достатніми для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних від 03 листопада 2020 року №282, від 10 листопада 2020 року №285. Надання послуг з міжнародного перевезення вантажів відповідає основному виду діяльності позивача та на такий вид діяльності їй видано ліцензію. Позивач підтвердила наявність у неї трудових ресурсів та основних засобів для здійснення цього виду діяльності, надавши копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, якими здійснювалися міжнародні вантажні перевезення згідно з CMR №2441186428 та №№2441191130, а також документи щодо водіїв ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які керували цими транспортними засобами (описані судом вище).
Отже, названі документи вказують на виконання перевізником (позивачем) обов'язку здійснити перевезення вантажів; ці первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту і у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції; ці документи є достатніми для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій. Відсутність факту оплати станом на 10 грудня 2020 року за спірними податковими накладними не є доказом нереальності господарських операцій, тим більше, що податкова накладна від 17 листопада 2020 року №289 була зареєстрована в ЄРПН.
З копії банківської виписки за рахунками позивача в Акціонерному банку «Південний» вбачається, що оплата Дочірнім підприємством «Кюне і Нагель» послуг з перевезення вантажів згідно з рахунками від 03 листопада 2020 року №СФ-0000290, від 10 листопада 2020 року 3СФ-0000293 та від 17 листопада 2020 року 3СФ-0000297 проведена 11 січня 2021 року на загальну суму 175410,37 грн (а.с.29).
Суд також звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У розглядуваному випадку відповідач 1 як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття спірних рішень, якими відмовлено в реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 03 листопада 2020 року №282 та від 10 листопада 2020 року №285, у той час як Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення від 14 грудня 2020 року №2231273/2784409409 про реєстрацію іншої податкової накладної - від 17 листопада 2020 року №289 про надання послуг з міжнародного перевезення вантажів на користь Дочірнього підприємства «Кюне і Нагель» за тих самих обставин і ця податкова накладна була зареєстрована ДПС України.
На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі, зважаючи на наявність передбачених законодавством та договором від 16 квітня 2020 року №КН16/04/20FO документів щодо здійснення господарських операцій між позивачем і його контрагентом, а також подання пояснень та документів щодо підтвердження господарської операції, при тому що чіткого переліку документів у повідомленні про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено не було, а оплата послуг фактично не була проведена замовником на момент подання позивачем повідомлення від 10 грудня 2020 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 про відмову в реєстрації податкової накладної від 03 листопада 2020 року №282; від 14 грудня 2020 року №2231275/2784409409 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10 листопада 2020 року №285.
Отже, у цій частині позовних вимог позов належить задовольнити.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282, від 10 листопада 2020 року №285 в ЄРПН, то суд враховує, що відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків. Наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, а у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341), окрім іншого, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, за якими складено спірні податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, з метою відновлення прав та інтересів ФОП ОСОБА_1 похідні позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 03 листопада 2020 року №282, від 10 листопада 2020 року №285 також належить задовольнити.
Частиною першою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 4540,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 26 лютого 2021 року №111 (а.с.4), випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с.58).
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області, комісія якого прийняла рішення, що стали підставою звернення до суду із цим позовом, необхідно стягнути судові витрати у сумі 4540,00 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679), Державної податкової служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14 грудня 2020 року №2231274/2784409409 та від 14 грудня 2020 року №2231275/2784409409.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 03 листопада 2020 року №282, від 10 листопада 2020 року №285 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати у сумі 4540,00 грн (чотири тисячі п'ятсот сорок грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк