Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
про відкладення розгляду справи
05 травня 2021 року м. Рівне Справа № 918/756/13
Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р., при секретарі судового засідання Мамчур А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів
у справі
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Квартет"
про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Земкомерц".
В засіданні приймали участь:
Ліквідатор боржника (в режимі ВКЗ): Сокольвак М.В. (дов. № 16 від 01.02.2013 р.);
Від кредитора (в режимі ВКЗ): Денисенко Л.М. (дові. № 467 від 30.12.2020 р.);
Від кредитора (в режимі ВКЗ): Півошенко П.О. (ордер ЧК № 117951 від 01.04.2021 р.).
У провадженні Господарського суду Рівненської області на стадії ліквідаційної процедури перебуває справа № 918/756/13 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Земкомерц".
Постановою Господарського суду Рівненської області від 25 лютого 2014 року ТОВ "Земкомерц" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Сокольвака М.В.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 26 жовтня 2020 року продовжено строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Земкомерц" на шість місяців.
03 березня 2021 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від арбітражного керуючого Сокольвака М.В. надійшло клопотання про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів .
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 03 березня 2021 року призначено клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів на 16 березня 2021 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16 березня 2021 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів на 30 березня 2021 року, клопотання кредитора Публічного акціонерного товариства "МТБ Банк" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на 30 березня 2021 року, клопотання кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рітейл Пласт" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на 30 березня 2021 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30 березня 2021 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів на 13 квітня 2021 року, клопотання кредитора Публічного акціонерного товариства "МТБ Банк" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на 13 квітня 2021 року, клопотання кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рітейл Пласт" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на 13 квітня 2021 року.
07 квітня 2021 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від арбітражного керуючого Сокольвака М.В. надійшло клопотання про зменшення розміру забезпечених вимог Публічного акціонерного товариства "МТБ Банк".
08 квітня 2021 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від Публічного акціонерного товариства "МТБ Банк" надійшли додаткові пояснення на клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Земкомерц".
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 13 квітня 2021 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів на 05 травня 2021 року, клопотання кредитора Публічного акціонерного товариства "МТБ Банк" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на 05 травня 2021 року, клопотання кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рітейл Пласт" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на 05 травня 2021 року.
16 квітня 2021 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від арбітражного керуючого Сокольвака М.В. надійшло клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та строку повноважень ліквідатора.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 19 квітня 2021 року призначено клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та строку повноважень ліквідатора на 05 травня 2021 року.
28 квітня 2021 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від Головного управління ДПС у Львівській області надійшло клопотання, відповідно до якого останній просить суд замінити кредитора правонаступником.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 29 квітня 2021 року призначено клопотання Головного управління ДПС у львівській області до розгляду у судовому засіданні на 05 травня 2021 року.
В судовому засіданні 05 травня 2021 року присутні учасники процесу не заперечили проти відкладення розгляду клопотань.
З метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору, всебічного та повного розгляду обставин справи, суд прийшов до висновку про відкладення розгляду клопотання про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів.
Відповідно до ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість з'явлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.
У відповідності до ст. 216 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу. Про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.
Щодо розгляду клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про продовження строку ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "Земкомерц" та повноважень ліквідатора, суд зазначає наступне.
Суд розглянувши матеріали клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та строку повноважень ліквідатора, прийшов до висновку про його задоволення з наступних підстав.
Пунктом 4 Прикінцевих та Перехідних Положень Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Реалізація майна боржника здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу, крім майна боржника, оголошення про продаж якого опубліковане до дня введення в дію цього Кодексу. У разі не продажу такого майна його подальша реалізація здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов'язаний здійснити ліквідацію боржника.
Згідно з ч. 2 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно ч. 6 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи-банкрута.
Стаття 90 Кодексу України з процедур банкрутства визначає випадки при настанні яких господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо: боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того самого боржника; відновлено платоспроможність боржника або погашені всі вимоги кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів; затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом; до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про його банкрутство не висунуто вимог; справа не підлягає розгляду в господарських судах України; господарським судом не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника; в інших випадках, передбачених законом.
При цьому слід врахувати, що зазначена норма Закону не містить такої підстави для закриття провадження у справі про банкрутство, як закінчення строку ліквідаційної процедури.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги те, що у встановлені Кодексом України з процедур банкрутства строки ліквідатору завершити процедуру ліквідації банкрута не вдалось, вбачається за необхідне продовжити строк ліквідаційної процедури банкрута та строк повноважень ліквідатора на шість місяців.
Щодо розгляду клопотання Головного управління ДПС у Львівській області про процесуальне правонаступництво, суд, розглянувши документи і матеріали, які подані заявником, з'ясувавши обставини, на які заявник посилається як на підставу своїх вимог, безпосередньо дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що заява про заміну сторони у справі № 918/756/13 підлягає задоволенню з посиланням на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи державної податкової служби, в тому числі і ГУ ДПС у Львівській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2019 року № 682-р функції і повноваження Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Наказом ДПС у Львівській області від 03 вересня 2019 року № 8 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Львівській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Львівській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Судом встановлено та матеріалами справи стверджено, що згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30 вересня 2020 року за номером № 1000741030008085321 утворено Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090).
Згідно із положеннями ч. 2-3 ст.21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкові політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунків органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Пунктом 2 Постанови від 30 вересня 2020 року № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державної податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Згідно з п. 3 Постанови № 893 Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.
З метою реалізації Постанови КМУ від 30 вересня 2020 року № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ДПС України видано наказ від 12 листопада 2020 року № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" яким встановлено, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.
Відповідно до пункту 1 Положення про ГУ ДПС у Львівській області від 12 листопада 2020 року № 643 ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090) є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039).
Відповідно до ст. 516 ЦК України, заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника.
У статті 512 Цивільного Кодексу України наведено підстави для заміни кредитора у зобов'язанні, серед яких і правонаступництво.
Згідно з ст. 43 Кодексу України з процедур банкрутства у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про заміну сторони у справі, замінивши кредитора Головне управління ДФС у Львівській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 12, 202, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 42, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, суд -
1. Відкласти розгляд клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про притягнення до відповідальності кредитора та внесення змін до реєстру кредиторів на "18" травня 2021 р. об 10:30 год., засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Рівненської області (м. Рівне, вул. Набережна 26-А, зал судових засідань каб. № 15).
2. Відкласти розгляд клопотання кредитора Публічного акціонерного товариства "МТБ Банк" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на "18" травня 2021 р. об 10:30 год.
3. Відкласти розгляд клопотання кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рітейл Пласт" про зобов'язання ліквідатора внести зміни до реєстру вимог кредиторів на "18" травня 2021 р. об 10:30 год.
4. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Рітейл Пласт" надати суду пояснення щодо реєстрації іпотеки з долученням документів.
5. Установити учасникам процесу строк для подачі документів до 12 травня 2021 року.
6. Усі заяви, клопотання, заперечення подати до суду з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених ст. 170 ГПК України. Звернути увагу сторін на положення ст.ст. 74, 80, 81 ГПК України щодо порядку подання доказів, наслідків неподання доказів, їх направлення іншим учасникам справи.
7. Попередити сторін, що відповідно до ч. 2 ст. 118 ГПК України заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
8. Звернути увагу сторін на те, що копії письмових доказів, які подаються, повинні бути оформлені відповідно до вимог ч. 4 ст. 91 ГПК України та п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003).
9. При направленні у судове засідання уповноважених представників, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України документи, що підтверджують їх повноваження.
10. Клопотання арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та строку повноважень ліквідатора - задоволити.
11. Продовжити строк ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "Земкомерц" та строк повноважень ліквідатора Сокольвка М.В. на шість місяців.
12. Ліквідатору по завершенні строку ліквідаційної процедури подати суду звіт про свою роботу та ліквідаційний баланс банкрута.
13. Клопотання Головного управління ДПС у Львівській області про заміну кредитора його правонаступником у справі № 918/756/13 - задоволити.
14. Замінити кредитора Головне управління ДФС у Львівській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код. 43968090).
15. Арбітражному керуючому внести зміни до реєстру вимог кредиторів у відповідності до п. 14 даної ухвали, після чого останній направити суду.
16. Копію ухвали направити всім учасникам провадження у справі про банкрутство.
Ухвала набирає законної сили 05.05.2021 року та оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Войтюк В.Р.