просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
про відкриття провадження у справі
05 травня 2021 року м.Харків Справа № 913/230/21
Провадження №16/913/230/21
Суддя господарського суду Луганської області Шеліхіна Р.М., розглянувши матеріали позовної заяви керівника Щастинської окружної прокуратури Луганської області, смт.Новоайдар Луганської області в інтересах держави в особі позивача Північно-Східного офісу Державної аудиторської служби України, м.Харків
до відповідача-1: Новоайдарської селищної ради Луганської області, смт.Новоайдар Щастинський район Луганської області
до відповідача-2: Комунального підприємства «Новоайдарське СКП», смт.Новоайдар Щастинський район Луганської області
про визнання недійсними рішення тендерного комітету та договору про надання послуг
Суть спору: керівник Щастинської окружної прокуратури Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області з позовною заявою від 21.04.2021 №54-311вих-21 в інтересах держави в особі позивача Північно-Східного офісу Державної аудиторської служби України з наступними вимогами:
- визнати недійсним рішення уповноваженої особи Новоайдарської селищної ради, оформленого протоколом від 26.02.2021 №11 про визначення Комунального підприємства «Новоайдарське СКП» (код ЄДРПОУ 33484802) переможцем спрощеної закупівлі UA-2021-02-17-013060-а;
- визнати недійсним договір про надання послуг від 04.03.2021 №13, укладений між Новоайдарського селищного радою (код ЄДРПОУ 820172) та Комунальним підприємством «Новоайдарське СКП» (код ЄДРПОУ 33484802).
Прокурор у позові зазначає, що під час вивчення інформації, розміщеної на сайті публічних закупівель "Prozorro" прокурор встановив, що Новоайдарською селищною радою (далі - Замовник) було опубліковано оголошення про проведення спрощеної/допорогової закупівлі UА-2021-02-17-013060-а, предметом якої є Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (ДК 021:2015:50870000-4).
Як зазначає прокурор, у вказаній спрощеній закупівлі взяв участь єдиний учасник - КП «Новоайдарське СКП» (код ЄДРПОУ 33484802), на підставі чого протоколом від 26.02.2021 №11 уповноваженою особою Новоайдарської селищної ради прийнято рішення щодо визначення переможцем вказаної закупівлі КП «Новоайдарське СКП».
У подальшому, між Замовником та КП «Новоайдарське СКП» укладено договір про надання послуг від 04.03.2021 №13 на суму 197856,00 гривень.
Прокурор вважає, що тендерним комітетом замовника під час оцінки тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі залишено поза увагою невідповідність тендерної пропозиції КП «Новоайдарське СКП» визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам предмета закупівлі.
Правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді здійснюється ст. 53 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.
При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Також ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва . Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
У позовній заяві керівник Щастинської окружної прокуратури Луганської області зазначив, що він звертається до суду у зв'язку з тим, що рішення уповноваженої особи Новоайдарської селищної ради, затверджене протоколом від 26.02.2021 №11, прийнято із порушенням норм ЗУ «Про публічні закупівлі», оскільки пропозиція КП «Новоайдарське СКП» не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі, та технічному завданню, а їх виконання може призвести до неналежного та неефективного використання коштів місцевого бюджету.
Як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурор зазначив Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Статтею 7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено органи, які здійснюють державне регулювання та контроль у сфері публічних закупівель, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Згідно з п.п. 3, 4, 9 п. 4 Положення про Державну аудиторську службу України, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, перевірки державних закупівель; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку право охоронюваним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Прокурор зазначає, що Щастинською окружною прокуратурою було направлено на адресу управління Пінічно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області лист від 02.04.2021 №54-149вих-21 про встановлення порушень законодавства під час проведення закупівлі послуг UА-2021-02-17-013060-а та укладання спірного договору, з необхідністю вжити заходів державного фінансового контролю, а також заходів з метою усунення порушень, у тому числі звернення до суду з відповідною вимогою. Прокурор вказує, що у відповідь на вказаний лист ним було отримано від управління Пінічно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області відповідь від 09.04.2021 №201231-17/11898-2021, в якій зазначено про неможливість вжити заходів державного фінансового контролю та проведення моніторингу, оскільки вартість предмету закупівлі є меншою за вартість, що встановлена в ч.1 ст.3 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Щастинська окружна прокуратура Луганської області листом від 16.04.2021 №54-276вих-21 повідомила Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України про намір звернутися до господарського суду Луганської області з позовною заявою по даній справі.
Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
На підставі викладеного, суд підтверджує підстави представництва керівником Щастинської окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст.162 Господарського процесуального кодексу України.
Підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені Господарським процесуальним кодексом України відсутні.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позову до розгляду, відкриття провадження у справі та її розгляду за правилами загального позовного провадження.
Керуючись ст.ст. 12, 53, 120, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Підтвердити підстави представництва керівника Щастинської окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі позивача Північно-Східного офісу Державної аудиторської служби України з заявленими позовними вимогами.
2.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3.Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
4.Підготовче засідання призначити на 13 травня 2021 року о 16 год. 00 хв.
5.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, 2-й поверх, зал судових засідань №204.
6.Запропонувати прокурору надати:
-у строк до п'ятнадцяти днів з дня отримання відзиву надати відповідь на відзив в порядку ст. 166 ГПК України - у разі його отримання.
7. Запропонувати позивачу:
-викласти письмово правову позицію щодо суті заявлених позовних вимог та надати до матеріалів справи.
8.Запропонувати відповідачу-1:
- письмово викласти правові підстави проведення спрощеної закупівлі UА-2021-02-17-013060-а;
-у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали надати відзив на позовну заяву з урахуванням вимог ст.165 Господарського процесуального кодексу України.
9.Запропонувати відповідачу-2:
у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали надати відзив на позовну заяву з урахуванням вимог ст.165 Господарського процесуального кодексу України.
Інформація про час і місце судового засідання додатково розміщена на сторінці господарського суду Луганської області офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет за адресою: (https://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/gromadyanam/csz/).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 05.05.2021 та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.М. Шеліхіна