3/134/132/2021 Справа №: 134/225/21
28 квітня 2021 року Суддя Лабай О. В.
Крижопільського районного суду Вінницької області
розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції № 1 Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, на утриманні має одну неповнолітню дитину, РНОКПП - невідомий.
Раніше не притягувався до адміністративної відповідальності.
За ч. 1 ст. 130 КУпАП.
До Крижопільського районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу серії ДПР 18 № 462598 05.02.2021 о 22 годині 05 хвилин в с. городківка по вул. Благовіщенській водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом AUDI Q5 д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння водій відмовився в присутності двох свідків.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав, просив закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутністю події і складу, оскільки вважає, що протокол працівники поліції склали з порушенням інструкції, а саме коли зупинили автомобіль, яким він керував, то запропонували пройти огляд на сп'яніння, на що погодився, однак приладу Драгер у них не було. Чекали коли привезуть прилад близько трьох годин і коли після довгого очікування чекати вже не мав часу, працівники поліції запропонували пройти огляд на сп'яніння у лікарні, на що відмовився, тому що хотів пройти огляд на місці вчинення правопорушення.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні вказала, що ішла з роботи близько 10 години вечора, бачила ОСОБА_1 і поліцію. Пішла додому, потім подзвонив ОСОБА_1 і попросив повернутись та бути свідком. Коли повернулась, ОСОБА_1 не відмовлявся проходити огляд на сп'яніння, у поліцейських не було Драгера, поліцейські дзвонили щоб привезли прилад, але його так і не привезли.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні вказала, що попросила ОСОБА_1 щоб він її підвіз додому. Коли вийшла його машина стояла біля сільської ради і поліція була. Сіла в машину і чекала, працівники поліції покликали і сказали, що ОСОБА_1 п'яний, але запаху від нього не було чути. Запропонували пройти огляд на сп'яніння, на що ОСОБА_1 погодився, але у працівників поліції не було Драгера, чекали поки привезуть його, але так і не привезли.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , свідків, оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Так, за положеннями ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст.245 КУпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Як вбачається з диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність настає в разі як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та так само і за відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння визначена ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (надалі - Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення у водіїв стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Порядком).
Відповідно до змісту ст.266 КУпАП та Інструкції якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.
За ч.2 ст.266 КУпАП (в ред. від 14.07.2015) огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів, який має бути у наявності у поліцейського у присутності двох свідків.
Відповідно до п.6 Розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Згідно з п.7 Розділу І Інструкції та ч.3 ст.266 КУпАП у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я.
В судовому засіданні було досліджено відеозапис доданий до протоколу, на якому зафіксовано, що працівники поліції запропонували ОСОБА_1 у присутності двох свідків пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на приладі Драгер, однак відразу вказали, що приладу у них немає і необхідно чекати поки привезуть, на що ОСОБА_1 погодився. Після довготривалого очікування прилад не привезли і тому працівники поліції запропонували пройти огляд на стан сп'яніння в лікарні, на що ОСОБА_1 відмовився, бо був пізній час та холодно.
Пояснення допитаного судом ОСОБА_1 підтвердженні поясненнями свідків події ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , допитаних в судовому засіданні та збігаються із подіями, що зафіксовані на відеозаписі та не відповідають письмовим поясненням долучених до матеріалів справи, тому суд надає перевагу та приймає до уваги покази свідків, які вони надали безпосередньо суду та які відповідають зафіксованим на відео подіям.
З урахуванням наведених показань свідків, протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №462598 від 05.02.2021 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, в розумінні статті 251 КУпАП, не може підтверджувати вчинення останнім правопорушення, оскільки факт його складення, в порушення зазначених вимог ст.266 КУпАП, Інструкції та Порядку, мало здійснюватися у відповідному процесуальному порядку (відмова від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу, відмова від огляду у відповідного закладі охорони здоров'я, та лише за таких умов складання протоколу).
Тобто, протокол про адміністративне правопорушення складений працівниками поліції в порушення вимог ст.266 КУпАП, Інструкції та Порядку, не може бути достовірним доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушення.
За таких обставин, інші докази, зокрема, акт огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, хоча як встановлено судом цей прилад на місці події 05.02.2020 у працівників поліції був відсутній, при встановленні наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, правового значення не мають.
Інші належні, допустимі та достовірні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вимоги ч.2 ст.62 Конституції України про те, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд вважає необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу даного адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 130, 245, п.1ст.247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Вінницького апеляційного суду в 10-ти денний строк з дня винесення постанови.
Суддя