29 квітня 2021 року
Київ
справа №460/3227/18
адміністративне провадження №К/9901/20537/20
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Пасічник С.С., розглянувши клопотання Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Зоря" про зупинення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2020 у справі №460/3227/18 за позовом Головного управління ДФС у Рівненській області до Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Зоря", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області про стягнення коштів за простроченою заборгованістю за бюджетною позичкою,
Ухвалою Верховного Суду від 07.09.2020 відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
На адресу суду касаційної інстанції від Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Зоря" надійшло клопотання, вимоги якого свідчать про те, що фактично скаржник просить зупинити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2020.
Відповідно до статті 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами частини першої статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Зупинення виконання оскаржених судових рішень та зупинення їх дії є повноваженнями суду касаційної інстанції, завданням яких є не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати.
Виходячи зі змісту наведеної норми, зупинення виконання оскаржуваного як такого рішення є правом, а не обов'язком суду касаційної інстанції та має зумовлюватись настанням юридично значимих наслідків для учасників справи, що здійснюють реальний вплив на права та обов'язки останніх, а отже може застосовуватись судом у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й здійснюватися таким чином, щоб не допустити порушення прав інших учасників справи.
В заявленому ж клопотанні відповідачем не наведено жодних мотивів й обґрунтувань, які б в розумінні наведених положень закону могли слугувати достатньою підставою для зупинення виконання оскаржуваного судового рішення.
Враховуючи викладене та керуючись статтею 375 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні клопотання Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Зоря" про зупинення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2020 у справі №460/3227/18 за позовом Головного управління ДФС у Рівненській області до Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Зоря", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області про стягнення коштів за простроченою заборгованістю за бюджетною позичкою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
...........................
С.С. Пасічник,
Суддя Верховного Суду