29 квітня 2021 року
Київ
справа №360/2526/20
адміністративне провадження №К/9901/14986/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Васильєвої І.А., Гончарової І.А.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Луганській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №360/2526/20 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Державної казначейської служби України, третя особа: Головне управління ДПС у Луганській області, про стягнення нарахованої за час затримки відшкодування ПДВ пені,
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Головне управління ДПС у Луганській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України 22.04.2021, тобто в межах строку на касаційне оскарження, звернулось з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та недотримання норм процесуального права, просить скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №360/2526/20, ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Так, відповідно до положень частини третьої статті 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
З огляду на зміст касаційної скарги, підставою касаційного оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі скаржником зазначено неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, зокрема пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
Враховуючи те, що скаржник при визначенні підстав касаційного оскарження рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №360/2526/20 навів мотиви для перевірки застосування судами норм матеріального права та дотримання норм процесуального права (пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України), Верховний Суд дійшов висновку, що такі доводи підлягають перевірці під час касаційного перегляду оскаржуваних судових рішень.
В той же час, посилаючись на пункт 4 частини четвертої статті 328 КАС України, скаржник формально зазначає про наявність підстави для скасування судових рішень, передбачених пунктами 1, 2 частини другої статті 353 КАС України. В подальшому у касаційній скарзі не міститься обґрунтованого посилання на пункти частини другої статті 353 КАС України, а вимогами касаційної скарги є не направлення справи на новий розгляд (як це передбачено статтею 353 КАС України), а скасування рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного суду і ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову, як то передбачено статтею 351 КАС України, що в свою чергу свідчить про відсутність правових підстав для прийняття касаційної скарги до розгляду на цій підставі.
Оглянувши касаційну скаргу та додані до неї матеріали судом встановлено, що скаргу подано з дотриманням інстанційної підсудності, порядку та строків касаційного оскарження, за формою і змістом відповідає вимогам статті 330 КАС України.
Підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 КАС України в порядку підготовки справи до касаційного розгляду, суддя-доповідач вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Також, як вбачається з документів долучених Головним управлінням ДПС у Луганській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до касаційної скаги, останнім заявлено клопотання про зупинення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №360/2526/20 до закінчення їх перегляду у касаційному порядку.
Згідно із частиною першою статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Проаналізувавши зміст оскаржуваних судових рішень, доводи касаційної скарги, які є підставою для відкриття касаційного провадження у цій справі, Верховний Суд вважає за можливе задовольнити клопотання Головного управління ДПС у Луганській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, зупинивши виконання оскаржуваних судових рішень до закінчення їх касаційного перегляду.
Також, Головним управлінням ДПС у Луганській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, у зв'язку з проведеною реорганізацією у органах Державної податкової служби України, у касаційній скарзі заявлено клопотання про заміну третьої особи у справі її правонаступником.
Статтею 52 КАС України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №893 (далі - Постанова №893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі Головне управління ДПС у Луганській області).
Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови 893).
Згідно з наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких Головне управління ДПС у Луганській області.
Наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови 893.
Враховуючи викладене, клопотання про заміну третьої особи у справі в порядку правонаступництва - Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) на Головне управління ДПС у Луганській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44082150), підлягає задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 334 КАС України якщо разом з касаційною скаргою подано заяву чи клопотання, суд встановлює строк, протягом якого учасники справи мають подати свої заперечення щодо поданих заяв чи клопотань.
Частиною першою статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції.
Керуючись статтями 52, 248, 330, 334, 335, 338, 355, 359 КАС України, -
Замінити третю особу у справі Головне управління ДПС у Луганській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Луганській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Луганській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №360/2526/20.
Клопотання Головного управління ДПС у Луганській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про зупинення виконання судових рішень - задовольнити.
Зупинити виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №360/2526/20 до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
Витребувати з Луганського окружного адміністративного суду справу №360/2526/20.
Встановити строк для подання відзиву на касаційну скаргу тривалістю у десять днів з дня вручення копії ухвали про відкриття касаційного провадження та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Копію ухвали про відкриття касаційного провадження надіслати скаржнику, а іншим учасникам справи разом з зазначеною ухвалою надіслати також копії касаційної скарги та додані до неї матеріали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Судді І.Я. Олендер
І.А. Васильєва
І.А. Гончарова