30.04.2021
справа № 642/2578/21
провадження № 1-кс/642/1047/21
30 квітня 2021 року Ленінський районний суд м. Харкова:
у складі:слідчого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Харкова клопотання процесуального керівника прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні ОСОБА_3 про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з середньою освітою, неодруженого зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4202022000000427 від 28.08.2020р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 3, 4 ст. 185 КК України, -
До суду надійшло вищезазначене клопотання. В обґрунтування зазначено, що обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №4202022000000427 від 28.08.2020р. за ч. ч. 3, 4 ст. 185 КК України за фактом крадіжки майна у великому розмірі, а також за фактом таємного викрадення чужого майна (крадіжки), за попередньою змовою групою осіб, поєднаної з проникненням у сховище.
Досудове розслідування проводиться Другим слідчим відділом слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження Харківським управління ДВБ НП України отримано інформацію стосовно причетності до вищевказаного кримінального правопорушення поліцейського БКС ГУНП в Харківській області рядового поліції ОСОБА_6 , 1992 р.н. та Інспектора роти № 5 батальйону № 1 УПП в Харківській області ДПП НПУ старшого лейтенанта поліції ОСОБА_7 , 1990 р.н., які за попередньою змовою особами з числа цивільного населення - ОСОБА_4 , 1997 р.н., ОСОБА_8 , 1993 р.н., впродовж року систематично здійснюють крадіжки магістральних кабелів зв'язку «Укртелеком» та «Держспецзв'язку» на території м. Харкова.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що 30.09.2020р. о 01:55 до Шевченківського ВП ГУНП в Харківській області надійшло повідомлення від чергового спец зв'язку про те, що о 01:54, по Білгородському Шосе у м. Харкові (навпроти Дача 55, велосипедний міст) вчинено крадіжку кабелю, а поблизу місця пошкодження виявлено двох підозрілих чоловіків - ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , та їх автомобілі ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_1 та BMW, д.н.з. НОМЕР_2 . У рапорті зазначено, що вказані особи повідомили що виїхали для пробіжки близько 03:00, проте, були вдягнуті в робочий одяг, що спростовує версію про біг.
Так у невстановлений в ході досудового розслідування час, у ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , виник злочинний умисел, спрямований на таємне викрадення чужого майна (крадіжку), за попередньою змовою групою осіб, поєднану з проникненням у сховище.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , вступивши у невстановлений в ході досудового розслідування час у злочинну змову щодо вчинення крадіжки кабелю ліній зв'язку, 08.01.2021 приблизно о 00:30, прибули на автомобілі BMW «316» д.н.з. НОМЕР_2 , 2001 р.в., vin НОМЕР_3 , сірого кольору, під керуванням ОСОБА_7 , до оглядового пристрою, який використовується Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області в якості сховища для розташування магістральних кабельних ліній зв'язку, поблизу будинку АДРЕСА_2 з однієї сторони, та до оглядового пристрою, розташованого поблизу будинку по АДРЕСА_3 , що також використовується Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області в якості сховища для розташування магістральних кабельних ліній зв'язку.
При цьому, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , розробили план злочинних дій, розподіливши між собою функціональні ролі вчинення крадіжки кабелю із застосуванням в якості знаряддя злочину інструменти: бокорізи (кусачки), ножовку, лебідку, викрутку, які заздалегідь взяли із собою.
Реалізовуючи спільний злочинний умисел, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , за допомогою заздалегідь заготовленого знаряддя, відчинили металеву кришку, що закриває вхід до оглядового пристрою та шляхом зламу та пошкодження запірного пристрою відчинили сховище (оглядовий пристрій), в якому зберігаються кабелі зв'язку.
Таким чином, діючи узгоджено, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , виконали всі дії, які вважали за необхідне, для здійснення проникнення у зазначені сховища.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , діючи узгоджено між собою, використовуючи темний час доби та ту обставину, що за їх діями ніхто не спостерігає, застосовуючи в якості знаряддя злочину наявні у них заздалегідь заготовлені інструменти: бокорізи (кусачки), перекусили ними кабелі ліній зв'язку.
Після цього, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , бажаючи довести злочинний задум до кінця, усвідомлюючи протиправний характер спільного діяння, бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, таємно заволоділи кабелем лінії зв'язку марки ТЗГ 7х4х1,2, вартістю 980 грн., які належать Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, змотавши їх у шість бухт та, поклали їх у багажне відділення автомобіля марки BMW «316» д.н.з. НОМЕР_2 , 2001 р.в., vin НОМЕР_3 , сірого кольору.
Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , виконали всі дії, які вважали за необхідне, для заволодіння майном Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, поєднаним з проникненням у сховище.
Після цього, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , з місця скоєння злочину зникли, звернувши на свою користь викрадене майно, з тим, щоб в подальшому розпорядитись ним на власний розсуд.
В результаті протиправного діяння ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , завдали потерпілій стороні, юридичній особі Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, матеріальної шкоди на загальну суму 980 грн., без вартості відновлювальних робіт.
Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 обґрунтовано підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, тобто у таємному викраденні чужого майна (крадіжка), за попередньою змовою групою осіб, поєднана з проникненням у сховище.
08.01.2021р., слідчим Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, на підставі ухвали Октябрського районного суду м. Полтави від 24.12.2020р. проведено обшук автомобіля BMW 316 сірого кольору д.н.з. НОМЕР_2 в ході якого виявлено та вилучено ножовку з металу з помаранчевою ручкою; ланцюг металевий 2 шт.; викрутку; полотно з ножовки; бокорізи (кусачки) з синіми рукоятками; лебідку металеву з гачком, а також кабель лінії зв'язку марки ТЗГ 7х4х1,2, змотаний у шість бухт.
08.01.2021р. о 04:27 ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , затримано в порядку ст. 208 КПК України та цього ж дня останнім повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, а саме про те, що вони підозрюються у таємному викраденні чужого майна (крадіжка), за попередньою змовою групою осіб, поєднана з проникненням у сховище.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , підозри у вчиненні вказаного кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними відповідно до вимог кримінального процесуального кодексу України у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами проведення негласних слідчих(розшукових) дій якими задокументовано обговорення протиправної діяльності, протоколом обшуку автомобіля BMW «316» д.н.з. НОМЕР_2 , в ході якого виявлено та вилучено ножовку з металу з помаранчевою ручкою; ланцюг металевий 2 шт.; викрутку; полотно з ножовки; бокорізи (кусачки) з синіми рукоятками; лебідку металеву з гачком, а також кабель лінії зв'язку марки ТЗГ 7х4х1,2, змотаний у шість бухт, протоколами огляду місця події оглядових пристроїв від 08.01.2021р., в ході яких оглянуто та вилучено аналогічний вилученому в автомобілі кабель лінії зв'язку, протоколами допиту представника потерпілого, протоколами проведення обшуків за місцем мешкання підозрюваних, в результаті яких вилучено: телефони, схеми розташувань оглядових пристроїв в місті Харкові, в яких знаходиться кабелі лінії зв'язку. На все вилучене майно увалами суду накладено арешт.
Під час документування протиправної діяльності ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , проводилися негласні слідчі (розшукові) дії.
Виходячи з викладеного, та наявності перевіреної судом обґрунтованості підозри, а також існування ризиків передбачених ст.177 КПК України, ОСОБА_4 , 09.01.2021р. ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_9 , застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період доби з 22.00 год. ввечері та 06.00 год. ранку наступного дня, після чого строк дії запобіжного заходу 03.03.2021 було знову продовжено Октябрським районним судом м. Полтави та покладено обов'язки: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; не відлучатися з місця постійного проживання(реєтрації) за адресою: АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання відповідним органам державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну; утримуватися від спілкування з потерпілими, свідками та іншими підозрюваними у кримінальному провадженні;
У кримінальному провадженні виконано ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на отримання та перевірку зібраних доказів, повідомлено про підозру ОСОБА_4 та іншим фігурантам даного кримінального провадження, обрано останньому запобіжний захід, допитано ряд свідків, допитано ряд підозрюваних у даному кримінальному провадженні, опрацювано інформацію, отриману за результатами здійснення тимчасового доступу до інформації про зв'язок кінцевих обладнань споживачів телекомунікаційних послуг по телефонним з'єднання абонентів: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , отримано висновок судової товарознавчої експертизи, отримано висновок судової трасологічної експертизи, розсекречено частину протоколів за результатами проведення негласних слідчих розшукових дій, разом з тим, на даний час з метою забезпечення належного виконання завдань кримінального провадження та закінчення досудового розслідування необхідно виконати низку слідчих процесуальних дій, результати яких мають значення для судового розгляду, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин кримінального провадження, а саме: отримати висновок судової експертизи відео-звукозапису; вирішити питання про повідомлення про нову підозру за результатами здійснення тимчасового доступу до інформації про зв'язок кінцевих обладнань споживачів телекомунікаційних послуг та проаналізованої інформації по телефонним з'єднання абонентів: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , встановлено причетність до інших епізодів скоєння крадіжок; провести слідчий експеримент з підозрюваними; призначити додаткові судові товарознавчі експертизи по новим епізодам крадіжок; розсекретити всі клопотання, доручення, які стали підставами для проведення НСРД, а також ухвали суду про надання дозволу на проведення НСРД у кримінальному провадженні; виконати інші процесуальні дії, направлені на закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні в розумні строки; ознайомити підозрюваних з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні, скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування та інші слідчі (розшукові) дії, направлені на встановлення обставин кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду ОСОБА_10 , у кримінальному провадженні строк досудового розслідування унаслідок особливої складності продовжено до шести місяців.
А також, виникає необхідність у проведенні подальших слідчих дій по даному кримінальному провадженню, тому вплив підозрюваного може зашкодити проведенню всебічного, повного та об'єктивного досудового розслідування.
Завершення та проведення вищевказаних слідчих та процесуальних дій мають виключне значення для досудового розслідування, прямо вплинуть на його результати, нададуть можливість слідству притягти до відповідальності усіх причетних до вчинення злочину осіб, вірно кваліфікувати їх дії.
Обставиною, що перешкоджала раніше здійснити вказані слідчі та процесуальні дії є тривалість проведення досліджень та тривалість процедури зняття грифів секретності «таємно» з носіїв інформації, клопотань, доручень, ухвал суду про дозвіл на проведення НСРД.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 № 641, відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” Кабінет Міністрів України, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у зв'язку з чим можливість проведення частини слідчих дій із залученням громадян (допити, одночасні допити, слідчі експерименти) є обмеженим.
Вказані факти об'єктивно свідчать про неможливість проведення повного комплексу слідчих дій, необхідних для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Наразі строк дії запобіжного заходу спливає 08.05.2021р. Тому виникла необхідність у його продовженні.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на обставини, викладені у клопотанні.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні вважали домашній арешт надміру важким запобіжним заходом та прохали у задоволенні прокурора - відмовити.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як зазначила сторона обвинувачення, відповідно до вимог ч. 4 п. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених у п.п. 1, 3, 5 ч.1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 , покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, спеціаліста, експерта у цьому ж провадженні з метою ухилення від кримінальної відповідальності, вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється, насамперед шляхом використання зав'язків, що склались з правоохоронними органами, оскільки інші підозрювані у кримінальному провадженні ОСОБА_6 та ОСОБА_7 працювали в поліції.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України установлено, що підставою продовження строку дії запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_4 є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ним злочину, який в аспекті кримінально-правової кваліфікації відноситься до категорії тяжких.
Згідно ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчинені злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волію
Згідно ч. 6 ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.
Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених ч. 1 ст. 194 КПК України, слідчий суддя застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади. Стан здоров'я ОСОБА_4 та вік не перешкоджають продовженню строку дії запобіжного заходу, застосованого до нього відповідно до ухвали слідчого судді.
На даний час ризики, визначені в ухвалах слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_9 від 09.01.2021р., ОСОБА_10 від 03.03.2021р. про застосування запобіжного заходу - домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_4 , не зменшилися та продовжують існувати.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства
Таким чином слідчий суддя вважає, що подане клопотання прокурора достатньо мотивоване та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 132, 176-178, 181, 186, 193-194, 196-197, 205, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
ухвалив:
Клопотання процесуального керівника прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні ОСОБА_11 - задовольнити.
Продовжити застосування до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з середньою освітою, неодруженого зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з 22.00 год. ввечері та до 06.00 год. ранку наступного дня, строком на два місяці;
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 наступні обов'язки:
прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду;
не відлучатися з місця постійного проживання (реєтрації) за адресою: АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора або суду;
здати на зберігання відповідним органам державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.
утримуватися від спілкування з потерпілими, свідками та іншими підозрюваними у кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення, а підозрюваним - в той же строк, але з моменту вручення йому копії ухвали суду.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1