Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 3/641/829/2021Справа №: 641/1266/21
30 квітня 2021 року Суддя Комінтернівського районного суду м. Харкова Зелінська І.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
13.02.2021 о 09 годині 15 хвилин в м. Харкові по вул. Каштановій, 4-А водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ217030 державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння кінцівок рук, почервоніння очей. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки у встановленому законом порядку за допомогою AlkoTest Drager 6820 та в закладі охорони здоров'я КНП ХОР ОНД (м. Харків, вул. Шевченка, 26) водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 , які полягали в порушенні вимог п.2.5 ПДР України, кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП за ознаками відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину не визнав. Пояснив, що був зупинений за порушення п. 2.3 В ПДР України (керування транспортним засобом без ременів безпеки), в подальшому ж було складено постанову про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 126 КУпАП. Потім відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП. При цьому поліцейські запевнили його, що у разі відмови від проходження огляду на стан сп'яніння, його не буде позбавлено права керування транспортними засобами. Після отримання копії протоколу він поїхав до бюро судово-медичних експертиз по вул. Дмитрівській та Корчагінцев у м. Харкові, однак йому відмовили у проведенні огляду на стан сп'яніння. Про те, що за наслідками розгляду справи про зазначене адміністративне правопорушення йому загрожує крім штрафу, ще позбавлення права керування транспортними засобами йому стало відомо після консультації адвоката.З протоколом не згоден, оскільки не перебував у стані алкогольного сп'яніння, як вказано в протоколі, огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічного засобу не проводився. Крім того, йому не було роз'яснено право на захист на місці зупинки транспортного засобу. Зазначив, що зупинено його було поліцейськими без законних на то підстав, а зі свідком ОСОБА_2 , в присутності якого складено протокол, поліцейські були знайомі.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Надьон Р.А. просив провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП. Посилався на недоведеність винуватості ОСОБА_1 у інкримінованому йому правопорушенні, вказував на упередженість свідків, зазначив, що у працівників поліції не було законних підстав для зупинки транспортного засобу. Крім того, зазначив, що працівниками поліції не вівсябезперервний відеозапис і не було роз'яснено право на захист.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України, передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пунктом 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення пункту 2.5 ПДР України передбачена статтею 130 КУпАП.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Відповідно до пункту 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п.3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п.6 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У розумінні вимог ст.266 КУпАП, пункту 7 розділу І Інструкції, огляд у закладі охорони здоров'я проводиться лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейськими.
Пунктом 6 розділу ІХ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Протокол про адміністративне правопорушення складений поліцейськими саме за відмову ОСОБА_1 від огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, тобто поліцейським встановлено порушення водієм вимог п.2.5 ПДР України.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №134069 від 13.02.2021, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, рапортом поліцейського, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відеозаписом з нагрудної камери поліцейського.
Так з переглянутих відео, наданих суду, вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою AlkoTest Drager 6820 та в закладі охорони здоров'я у присутності двох свідків.
У судове засідання неодноразово викликались свідки, що були присутні під час складання протоколу, в тому числі за клопотанням захисника, однак останні у судове засідання не з'явились. Оскільки суд обмежений строками розгляду справи, остання розглядається за відсутності вказаних осіб за наявними в матеріалах справи доказами.
Доводи захисника про те, що без допиту свідків, судовий розгляд буде неповним не приймаються до уваги, оскільки суд оцінює всі докази безпосередньо і в сукупності.
Показання свідків, протокол про адміністративне правопорушення викладені послідовно та узгоджуються як між собою, так і з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського та з іншими доказами по справі, тому вони не піддаються сумнівам. Аргументи захисника щодо упередженості свідків є припущеннями та до уваги не приймаються.
Доводи ОСОБА_1 про те, що йому не було роз'яснено право на захист спростовується записом у відповідній графі протоколу про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП.
Інші аргументи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та захисника не впливають на відсутність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого йому правопорушення.
Матеріали справи не містять доказів порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, протокол складений в установленому законом порядку, з дотриманням вимог ст. ст. 256, 266 КУпАП, та положень «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року.
Суд, дослідивши матеріали справи, кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, тобто - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до змісту довідки, виданої поліцейським взводу №2 роти №3 батальону №2 в Харківській області ДПП молодшим лейтенантом поліції О.С. Карпенко, ОСОБА_1 згідно облікових даних НАІС ДДАІ отримував посвідчення водія НОМЕР_2 від 22.04.2008 року.
Враховуючи вищевикладене, вважаю необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом.
На підставі ст.40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 454,00 грн..
Керуючись ст. ст. 27, 33, 40-1, 130, 248, 251, 252, 268, 280, 283 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя - І. В. Зелінська