Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 квітня 2021 р. Справа№200/1747/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (юридична адреса:85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17 код ЄДРПОУ 42169496) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
16 лютого 2021 року ОСОБА_1 , через свого представника Біцулову А.А., яка діє на підставі ордеру від 30.12.2020, звернувся із позовною заявою до Донецького окружного адміністративного суду, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №216 Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19.11.2020 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст.114 розділу XIV “Пенсійне забезпеченні окремих категорій громадян” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;
- зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до його пільгового стажу періоди роботи: на шахті “Комсомолець Донбасу” во “Октябрьвуголь” з 04.02.1989р. по 30.03.1992р.; з 24.04.1992р. по 06.02.1994 р. на шахтоуправлінні ім. “1 Травня” во Шахтоуправління; з 31.01.1995 р. по 14.06.1995 р. на вугільному підприємстві ТОВ "фірма Карбон"; з 08.12.1995 р. по 17.03.1996 р. на шахтоуправлінні ім. “1 травня” во Шахтоуправління; з 27.03.1996 р. по 01.03.2000 р. на ДП шахта “Вінницька”; з 05.06.2007р. по 12.06.2008 р. на ТОВ “Донрозробка”; з 21.08.2012 р. по 04.02.2013 р. на ТОВ Буран ЛТД; з 19.02.2013р. по 15.03.2017 р. на ПАТ ДТЕК “Шахта Комсомолець Донбасу”;
- зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії №5422 від 16.11.2020 з урахуванням пільгового стажу роботи відповідно записам у трудовій книжці серії НОМЕР_2 ).
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що маючи достатньо трудового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, звернувся за призначенням пенсії до відповідача. До заяви позивачем були надані документи, а саме: копію військового квитка, копію трудової книжки, копію диплому, та інші документи.
Рішенням відповідача №216 від 19 листопада 2020 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через недостатність спеціального стажу роботи, який дає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах за ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Відповідачем зараховано до загального страхового стажу позивача 24 роки 07 місяці 01 день, пільговий стаж 6 років 3 місяця 23 дні. Вважає зазначене рішення таким, що порушує його права, а тому звернувся до суду із даним позовом, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 19 лютого 2021 року позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачеві десятиденний строк від дня вручення копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання доказів сплати судового збору (оригінал квитанції) у розмірі 908,00 гривень або доказів на підтвердження неможливості його сплати.
02 березня 2021 року через відділ документообігу та архівної роботи суду представником позивача Біцуловою А.А. надано докази сплати судового збору (оригінал квитанції) у розмірі 908,00 гривень.
Суддя Зінченко О.В. з 04 по 05 березня включно перебував у щорічній відпустці згідно наказу ДОАС.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В межах встановленого судом строку через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем надано відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, що відповідно до абзацу сьомого пункту 20 Порядку №637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З огляду на те, що індивідуальна відомість Позивача в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування почалась вестися з 1999 року, встановити спеціальний стаж до 1999 року за даними реєстру не можливо.
Що стосується більш пізніх періодів то у персоніфікованій відомості Позивача відсутня інформація про спеціальний стаж роботи у період з 01.10.1999 по 01.03.2000, з 21.08.2012 по 04.02.2013, з 01.10.2014 по 30.04.2015 та з 03.12.2015 по 15.03.2017, у зв'язку з чим, зарахувати вказані періоди до пільгового стажу за допомогою Реєстру є неможливим.
Уточнюючи довідки відповідно до пункту 20 Порядок №637 позивачем не надавалися.
Крім того, відповідно до даних персоніфікованого обліку Позивача у період з 01.10.2014 по 30.04.2015 позивач не отримував заробітну плату та не сплачував страхових внесків, відповідно позивач не працював на підприємстві або перебував в безоплатній відпустці, отже не виконував роботу передбачену Списком №1. Таким чином, даний період не може зараховуватися до пільгового стажу роботи.
Вважає, що управлінням не порушено вимог діючого законодавства України при відмові позивачу при призначенні пенсії, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 від 02.03.2020 та довідкою ВПО (арк. справи 6-9).
16 листопада 2020 року позивач звернуся до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідачем - Волноваським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатами розгляду заяви прийнято рішення № 216 від 19 листопада 2020 року, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з не підтвердженням трудового стажу за період роботи на пільгових умовах. (арк. справи 19-20).
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, спірними питанням у справі є правомірність винесеного рішення Волноваським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області № 216 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходиnm з наступного.
Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.
На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон 1058-IV).
Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Відповідно до частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” працівникам зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць - пенсія призначається після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року N 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
На виконання вимог статті 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 31.03.1994 року № 202, якою затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (додається).
Згідно до п. I вищезазначеного Списку підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Суд зазначає, що з метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів “а”, “б” статті 13 та статті 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що у разі вперше проведеної до 21.08.1997 року атестації робочого місця до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками.
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 4 (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно із зазначеним нормативним актами основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Отже, з аналізу норм Закону України “Про пенсійне забезпечення” та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах незалежно від віку є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку за умови безпосередньої зайнятості повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Так, з трудової книжки позивача вбачається наступні записи:
- запис за № 4 від 04.02.1989 прийнятий учнем гірника з ремонту гірничих виробок (наказ № 216-к від 16.02.1998) Шахта «Комсомолець Донбасу» в/о «Октябрьвуголь»;
-запис № 5 від 16.02.1989 направлено на курси гірників (наказ № 227-к від 21.02.1989);
- запис № 6 від 16.06.1989 переведений гірником з ремонту гірничих виробок підземним третього розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 700-к від 16.06.1989);
- запис № 8 від 30.11.1989 переведено учнем гірничого підземного з повним робочим днем під землею ( наказ № 1440-к від 30.11.1989);
- запис № 9 від 29.10.1990 направлений на курси навчання гірником очисного забою (наказ № 1404-к від 29.10.1990);
- запис № 10 від 11.03.1991 переведено гірничим очисного забою п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 270-к від 11.03.1991);
- запис № 11 від 30.03.1992 звільнено за власним бажанням ( наказ № 430-к від 03.04.1992);
- запис № 17 від 31.01.1995 прийнято гірничим очисного забою п'ятого розряду з повним робочим днем під землею( наказ № 9-к від 14.02.1995) ТОВ «Карбон»;
- запис № 18 від 14.06.1995 звільнено за власним бажанням (наказ № 29 від 13.06.1995);
- запис № 19 від 08.12.1995 прийнятий ГРОЗ п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 942-к від 08.12.1995) шахтоуправління «1травня»;
- запис № 20 від 17.03.1996 звільнено за власним бажанням (наказ № 199-к від 15.03.1996) ;
- запис № 21 від 27.03.1996 прийнятий гірничим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею ( наказ № 161-к від 28.03.1996) ДП шахта «Вінницька»»;
- запис № 22 від 02.02.1999 переведено гірничим підземним з повним робочим днем під землею ( наказ № 66-к від 04.02.1999);
- запис № 23 від 01.10.1999 направлено на курси електрослюсарем підземним ( наказ № 605-к від 23.09.1999);
- запис № 24 від 01.03.2000 звільнено за власним бажанням (наказ № 198-к від 05.04.2000) ;
- запис № 25 від 05.06.2007 прийнято електрослюсарем п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 60-к від 05.06.2007) ТОВ «Донрозробка»;
- запис № 26 від 01.09.2007 переведено гірничим очисного забою п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 95-к від 31.08.2007);
- запис № 27 від 12.06.2008 звільнено за власним бажанням (наказ № 56-к від 12.06.2008) ;
- запис № 31 від 21.08.2012 прийнято електрослюсарем п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 32-к від 21.08.2012) ТОВ «Буран ЛТД»;
- запис № 32 від 04.02.2013 звільнено за власним бажанням (наказ № 7-к від 06.02.2013) ;
- запис № 33 від 19.02.2013 прийнято електрослюсарем третього розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 590-к від 21.02.2013) ПАТ ДТЕК «шахта Комсомолець Донбасу»
- запис № 34 від 12.11.2013 переведено електрослюсарем п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (наказ №337-к від 12.11.2013);
- запис № 37 від 15.03.2017 звільнено за власним бажанням (наказ № 1211-к від 15.03.2017) ;
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати уточнюючі довідки.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що посилання відповідача на неможливість включення до пільгового стажу спірних періодів праці позивача у зв'язку з ненаданням уточнюючих довідок є безпідставними, оскільки наявний трудовий стаж позивача - підтверджено записами в трудовій книжці, яка є основним документом.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14 квітня 2018 року у справі № 164/1993/14-а, від 19 червня 2018 року у справі № 592/5846/17, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17.
Позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади, і такі підприємства були утворені відповідно до законодавства України.
Всі первинні документи, які сформовані до проведення антитерористичної операції, не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особи права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де набутий відповідний стаж роботи.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі “Ковач проти України” від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі “Мельниченко проти України” від 19.10.2004, пункт 50 рішення у справі “Чуйкіна проти України” від 13.01.2011, пункт 54 рішення у справі “Швидка проти України” від 30.10.2014 тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав, а тому спірні періоди навчання також підлягають зарахування до страхового стажу позивача, з урахуванням висновків суду.
Слід зауважити, що відповідач як орган, що призначає пенсії, має право самостійно вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі (пункт 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1).
Втім, означеним правом відповідач не скористався, будь-які документи від підприємств, установ та організацій не вимагав, так само як і дооформлення документів позивачем.
Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов до висновку, що рішення № 216 від 19 листопада 2020 року прийнято не обґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення, а тому позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню. При цьому, є достатні підстави для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 16 листопада 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням висновків суду.
Отже, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією про сплату від 23 лютого 2021 року (арк. справи 36).
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 133, 134, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (юридична адреса:85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17 код ЄДРПОУ 42169496) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19 листопада 2020 року № 216 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17 код ЄДРПОУ 42169496) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 листопада 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса:85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17 код ЄДРПОУ 42169496) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень).
Рішення прийнято в порядку письмового провадження 29 квітня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко