Рішення від 29.04.2021 по справі 200/2078/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 р. Справа№200/2078/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області (місце знаходження:84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Петровського, буд. 149, код ЄДРПОУ 08671567) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі- позивач) до Ліквідаційної комісії Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області (далі-відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в не здійсненні нарахування і сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з сум індексації грошового забезпечення нарахованих на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 по справі №200/1656/20-а та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.11.2020 по справі №200/8622/20-а;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з сум індексації грошового забезпечення нарахованих на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 по справі №200/1656/20-а та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.11.2020 по справі №200/8622/20-а.

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що згідно рішень Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/1565/20 та 200/8622/20, що набрали законної сили 07.08.2020 та 10.02.2021 відповідно стягнуто на його користь індексацію грошового забезпечення в загальній сумі 782,81 грн. Позивач із заявою від 15.02.2021 звернувся до відповідача, в якій просив одночасно із виконанням зазначених рішень суду в частині сплатити індексацію грошового забезпечення також перерахувати до Пенсійного фонду України внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з цієї суми відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», проте листом від 17.02.2021 відповідач відмовив у перерахуванні єдиного соціального внеску на вказану суму індексації. Вважаючи такі дії протиправними та такими, що порушують його права, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В межах встановленого судом строку через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем надано відзив, в якому зазначає, що рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 по справі №200/1656/20-а та від 23.11.2020 по справі №200/8622/20-а Арнтемівський МВ ГУМВС України в Донецькій області зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2003 по 25.08.2005. Разом із цим, Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» набрав чинності 01.01.2011, тобто вже після звільнення позивача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Позивачем надано відповідь на відзив, якою зазначено, що відповідачем виконані рішення суду по справі № 200/1565/20 та № 200/8622/20 та сплачено індексацію грошового забезпечення, тому наполягає на задоволенні позовних вимог.

Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, спірними питанням у справі є нарахування та сплата єдиного соціального внеску з індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2003 по 25.08.2005.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ.

Позивача звільнено зі служби за власним бажанням у запас з 30 серпня 2005 року наказом УМВС України в Донецькій області від 25 серпня 2005 року №267о/с.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 в справі №200/1656/20-а задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 частково, зобов'язано Артемівський міський відділ (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) ГУМВС України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2003 року по 25 серпня 2005 року, нарахувати і виплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з урахуванням висновків суду, наведених у рішенні. Вказане рішення набрало чинності 07.08.2020 (арк. справи 14-21).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.11.2020 в справі №200/8622/20-а задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 частково, визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області щодо недонарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2003 року по 25 серпня 2005 року (за виключенням виплаченої суми) в сумі 604 грн. 90 коп, стягнуто з Ліквідаційної комісії Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 недораховану суму індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2003 року по 25 серпня 2005 року (за виключенням виплаченої суми) в сумі 604 грн. 90 коп. Вказане рішення набрало чинності 10.02.2021 (арк. справи 22-32).

15.02.2021 позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив одночасно із виконанням зазначених рішень судів в частині сплатити індексацію грошового забезпечення, одночасно перерахувати до Пенсійного фонду України внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з цієї суми відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (арк. справи 10).

Листом № 2819/2021 від 17.02.2021 відповідач відмовив у перерахуванні єдиного соціального внеску на вказану суму індексації (арк. справи 11).

Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Cтаттею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон №2464-VI).

За змістом статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Закон №2464-VI набрав чинності 01.01.2011.

За приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на наведене, приймаючи до уваги, що позивачу індексація грошового забезпечення присуджена за рішенням судів за період з 01.01.2003 по 28.05.2005, тому у відповідача відсутній обов'язок нарахувати та сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності 01 січня 2011 року, оскільки норми наведеного Закону не мають зворотної дії в часі.

Слід також зауважити, що статтю 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктом 17, згідно якого загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу підлягають і є застрахованими особами, лише Законом України від 03.04.2007 № 857-V, тобто також пізніше, ніж період, за який позивачу присуджена індексація грошового забезпечення.

Зазначене кореспондується із статтею 100 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлено, що у 2007 році особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і є застрахованими особами. Страхувальниками (платниками страхових внесків до Пенсійного фонду України) є військові частини, підприємства, установи, організації та органи, які виплачують грошове забезпечення для зазначених осіб.

Отже, саме з 2007 року у відповідача виник обов'язок по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Крим цього, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 до 31.12.2006 страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування з атестованих працівників міліції не утримувались.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З урахуванням встановлених обставин у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність в не здійсненні нарахування і сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з сум індексації грошового забезпечення нарахованих на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 по справі №200/1656/20-а та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.11.2020 по справі №200/8622/20-а, та зобов'язання здійснити нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з сум індексації грошового забезпечення нарахованих на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 по справі №200/1656/20-а та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.11.2020 по справі №200/8622/20-а, не підлягають задоволенню.

Враховуючи те, що норми КАС України та Закону України "Про судовий збір" не передбачають розподілу (стягнення) судових витрат, які не були здійснені, тому питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 133, 134, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області (місце знаходження:84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Петровського, буд. 149, код ЄДРПОУ 08671567) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 29 квітня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко