Справа № 947/6686/21
Провадження № 1-кс/947/5509/21
28.04.2021 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваної - адвоката ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави в рамках кримінального провадження №12020160000000019 від 15.01.2020 року відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, працюючої на посаді директора Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», раніше не судимої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 364 КК України, -
1.Фактичні обставини даного кримінального провадження та обґрунтування поданого клопотання.
Досудовим розслідуванням встановлено, що слідчим слідчого управління ГУ НП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020160000000019від15.01.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 3, 5 ст. 191, ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 20.01.2012 № 41-к ОСОБА_5 з 25.01.2012призначено на посаду директора Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», відповідно до укладеного з нею контракту, надавши їй право підпису всіх фінансових документів, яку вона обіймає по теперішній час.
Пунктом 1.5 контракту № 1 з директором Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» від 20.01.2012 (далі - Контракт) передбачено, що директор є повноважним представником санаторію під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків санаторію, передбачених актами чинного законодавства, Положенням про спеціалізований Одеський санаторій «Салют», іншими нормативно-правовими документами. Згідно п. 2.1 Контракту директор здійснює поточне (оперативне) керівництво санаторієм, організує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань санаторію, передбачених законодавством, Положенням про санаторій та цим контрактом. Також, директор зобов'язується забезпечити персональну відповідальність за використанням бюджетних коштів згідно з обсягом асигнувань, затверджених кошторисом витрат на утримання санаторію; ефективне використання майна, своєчасні розрахунки з установами, організаціями, банками, постачальниками та іншими організаціями (п. 2.1 Контракту).
Пунктом 1.1 Положення про Спеціалізований Одеський санаторій «Салют» (нова редакція) (далі - Положення про санаторій) затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 08.10.2012 № 635 передбачено, що Спеціалізований Одеський санаторій «Салют», код ЄДРПОУ 24539732 (далі - Санаторій) є спеціалізованою санітарно-курортною організацією для лікування захворювань опорно-рухового апарату та периферичної нервової системи, відповідно до ст. 22 Закону України «Про курорти» та входить до сфери управління Міністерства соціальної політики України (далі - Уповноважений орган управління). Управління санаторієм здійснюється його директором, який призначається та звільняється з посади наказом Уповноваженого органу управління за погодженням з державною адміністрацією (п. 4.1 Положення про санаторій). Директор Санаторію несе персональну відповідальність за ефективне та раціональне використання бюджетних коштів та майна Санаторію; укладає в межах своїх повноважень угоди з питань забезпечення функціонування Санаторію, а у випадках, передбачених законодавством України, за погодженням Уповноваженого органу управління (п. 4.6 Положення про санаторій).
Таким чином, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції та згідно примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що директором спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 видано наказ № 139 від 06.12.2016 про тендерний комітет Санаторію згідно якого створено та затверджено персональний склад тендерного комітету та призначено головою тендерного комітету ОСОБА_8 .
Так, рішенням тендерного комітету від 09.01.2018 затверджено тендерну документацію для процедури закупівлі «Відкриті торги» на закупівлю природного газу за кодом ДК 021:2015 - 09120000-6-газове паливо та на веб-порталі публічних закупівель Уповноваженого органу з питань державних закупівель «РroZorro» опубліковано оголошення «UA-2018-01-09-001195-а» про проведення закупівлі згідно Закону України «Про публічні закупівлі» про закупівлю Газового палива на загальну суму 3 301 802,00 грн.(з ПДВ).
За результатами проведення відкритих торгів директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , (далі - Споживач) укладено з ТОВ «Одесагаз-Постачання» (далі - Постачальник) договір від 07.02.2018 № 00218 (18)-БТ (далі - Договір) на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій) на закупівлю 338, 155 тис. куб.м. газового палива із ціною 9 764,16 грн. за 1 тис. куб. м. (з ПДВ) на загальну суму 3 301 802,00 (з ПДВ) гривень.
Пунктом 2.1. зазначеного Договору передбачено, що постачальник постачає Споживачеві наступний предмет закупівлі: Газ природний, скраплений або в газоподібному стані - за кодом CPV ДК 021:2015 09120000-6 Газове паливо (далі - газ) в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач зобов'язується прийняти газ та оплатити Постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених даним Договором.
Відповідно до п. 3.10 Договору встановлено, що річний плановий обсяг постачання газу, визначено у кількості 338,155 тис. куб. м., по місяцях: лютий - 65 тис. м. куб.; березень - 60 тис. м. куб.; квітень - 30 тис. м. куб.; травень - 6 тис. м. куб; червень - 5,5 тис. м. куб.; липень - 5,5 тис. м. куб.; серпень - 5,5 тис. м. куб.; вересень - 6 тис. м. куб.; жовтень - 20,655 тис. м. куб.; листопад - 66 тис. м. куб.; грудень - 68 тис. м. кубічних.
У відповідності до п. 5.1 Договору встановлено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, що встановлюється Постачальником та оприлюднюється ним на своєму сайті. Ціна природного газу розрахована з урахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами.
Крім того, п.п. 5.1.2 передбачено, що ціна на природний газ може змінюватись і є обов'язковою для сторін з дати вступу її в дію і оприлюднення Постачальником на власному сайті та в офіційних друкованих виданнях.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що ціна природного газу підлягає зміні у випадку зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу) більш ніж на 10 % та оформлюється відповідними додатковими угодами до Договору.
Водночас, у разі зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу), що не перевищує 10 %, та при відсутності письмових заперечень між сторонами, укладення окремих Додаткових угод до Договору не є обов'язковим.
Згідно п. 5.4 Договору вартість послуг по Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу Споживачу і складає 3 301 802, 00 грн. з ПДВ.
Так, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», директором спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ОСОБА_5 , усупереч вимогам ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (від 25.12.2015 № 922-VІІ в чинній на той час редакції), прийнято умови ТОВ «Одесагаз-Постачання», а саме незаконно внесено зміни до п. п. 5.2.2 договору від 07.02.2018 № 00218 (18)-БТ (в частині можливості підвищення ціни на товар), які значно відрізнялись від умов Проекту договору на постачання природного газу, погодженого ТОВ «Одесагаз-Постачання», та розміщеного на сайті Публічних закупівель «Prozorro» під час проведення процедури відкритих торгів.
Після укладання договору від 07.02.2018 № 00218 (18)-БТ на постачання природного газу Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют», директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , отримала у невстановлений досудовим розслідуванням час від ТОВ «Одесагаз-Постачання» в електронному вигляді довідки Одеської регіональної торгово-промислової палати України № 000081 від 12.02.2018, № 000497 від 01.10.2018 та № 000509 від 02.10.2018 про вартість ціни на газ на внутрішньому ринку України, яка пропонувалась окремими постачальниками.
При цьому, у зазначених довідках не відображалась інформація щодо фактичної середньоринкової ціни на природний газ по Україні на дату їх видачі, що призвело до незаконного підвищення ціни за одиницю товару шляхом укладення додаткових угод до договору усупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Разом з тим, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно знаючи про середньо ринкової ціни на газове паливо, в тому числі про їх падіння,директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , погодились з незаконними вимогами ТОВ «Одесагз-Постачання» щодо укладання додаткових угод та підвищення цін на природний газ, з метою отримання неправомірної вигоди Постачальника.
Надалі, погодившись з незаконними вимогами ТОВ «Одесагаз-Постачання» шляхом незаконного підвищення ціни за одиницю товару, упродовж дії договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, всупереч інтересам служби та в інтересах інших фізичних та юридичних осіб, директором Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , погоджено та укладено додаткові угоди, а саме № 2 від 26.02.2018, № 3 від 19.10.2018 та № 4 від 22.10.2018, якими усупереч вимогам п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» зменшено обсяги поставки природного газу та підвищено ціну за одиницю товару.
Так, додатковою угодою № 2 від 26.02.2018 до Договору зменшено обсяги поставки природного газу з 338,155 тис. куб. м. до 312,197 тис. куб. м., тобто на 25,958 тис. куб. м., у зв'язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. з 9764,16 грн. зросла до 10576,02 грн., тобто на 811,86 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа від 07.02.2018 № 0829 директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження,у якому постачальником висунуто бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв'язку із підняттям ціни на цей товар на ринку України.
Листом Мінекономрозвитку від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 надано роз'яснення щодо змін істотних умов договору про закупівлю, в якому стосовно змін ціни товару за одиницю не більше ніж на 10 відсотків зазначено, що у залежності від коливання ціни товару на ринку, з урахуванням попередніх змін, сторони протягом дії договору про закупівлю в частині підвищення ціни до 10% можуть вносити зміни декілька разів, тобто наростаючим підсумком. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
На виконання вимог Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, до листа долучено довідку Одеської регіональної торгово-промислової палати № 000081 від 12.02.2018 про ціну на газ на внутрішньому ринку України постачальника НАК «Нафтогаз України» станом на 01.02.2018. Зазначена довідка Одеської регіональної торгово-промислової палати фактично засвідчила лише розмір комерційної пропозицій окремого постачальника природного газу НАК «Нафтогаз України».
Таким чином, вказана довідка не містила інформацію про наявність коливання (збільшення або зменшення) ціни на ринку на природний газ, а також не відображала середньоринкові ціни на цей товар.
Надалі, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для інших службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , погодилась на виконання незаконних вимог директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, та уклали з постачальником додаткову угоду № 2 від 26.02.2018, якою було необґрунтовано збільшено ціну за 1 тис. куб. м. природного газу на 811, 86 грн., у порівнянні з ціною, передбаченою основним договором.
Листом від 04.02.2020 № 04/02-100 Товарна біржа «Українська енергетична біржа» повідомила, що у період з 07.02.2018 по 26.02.2018, тобто на дату укладення додаткової угоди № 2, на внутрішньому ринку України відбувалось падіння ціни на природний газ (ціна з 9 381, 46 грн. знизилась до 9 160, 96 грн.).
Діяльність Товарної біржі регламентовано Законом України «Про товарну біржу» від 10.12.1991 № 1956-XII. Відповідно до ч. 2 ст. 1 цього Закону Товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладені біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.
Товарна біржа «Українська енергетична біржа» оприлюднює інформацію щодо вартості місячних ресурсів природного газу, яка формується протягом періоду купівлі-продажу даного ресурсу, за середньозваженими цінами.
В подальшому, зловживаючи службовим становищем, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності законних та обґрунтованих підстав уклала незаконну додаткову угоду від № 2 від 26.02.2018 до договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018 про збільшення ціни за одиницю товару.
Внаслідок укладення цієї додаткової угоди та закупівлі у подальшому за завищеною ціною природного газу, Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют», в особі ОСОБА_5 необґрунтовано витрачено бюджетні кошти в сумі 10576,02 грн., чим завдано матеріальну шкоду державним інтересам на вказану суму.
В подальшому, своїми навмисними діями, що виразились в умисному зловживанні службовим становищем, всупереч інтересам служби та в інтересах третіх осіб, директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , погодившись на незаконні умови ТОВ «Одесагаз-Постачання», в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та всупереч умовам договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, у період з лютого по вересень 2018 року, здійснила оплату за поставлений ТОВ «Одесагаз-Постачання» природний газ за цінами, які значно перевищували договірну ціну, підняту останніми в односторонньому порядку за одиницю товару без укладення письмових додаткових угод до договору, шляхом оформлення та надання на адресу відповідальних службових осіб санаторію рахунків з вимогою оплати спожитого природного газу за завищеними цінами.
Таким чином, фактично ціни за одиницю товару, який було оплачено Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют», збільшувались постачальником ТОВ «Одесагаз-Постачання», відповідно до виставлених рахунків, а не у відповідності до умов договору та додаткових угод до нього, а також в супереч вимогам ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Надалі, зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», ОСОБА_5 , виконала незаконні вимоги ТОВ «Одессага-Постачання» та сплатила у період з лютого по вересень 2018 року виставлені рахунки у повному обсязі за цінами за спожитий природний газ, які значно перевищували договірні, внаслідок чого, на розрахунковий рахунок ТОВ «Одесагаз-Постачання», через необґрунтоване підняття ціни, незаконно сплачено бюджетні кошти за природний газ, а саме: у березні 2018 року незаконну переплату здійснено на суму 48 588,55 грн., у травні 2018 року - на 6114,67 грн., у червні 2018 року - на 7350,32 грн., у липні 2018року - 11612,10 грн., у серпні 2018 року - на 9773,23,у вересні 2018року - на 8892,78 грн. та у жовтні 2018 року - на 17598,73 грн., а всього за вказаний період здійснено необґрунтоване витрачання бюджетних коштів на загальну суму 109922,11 грн., чим державним інтересам завдано матеріальну шкоду у вказаному розмірі.
У подальшому, зловживаючи своїм службовим становищем, директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ОСОБА_5 , погодившись з незаконними вимогами ТОВ «Одесагаз-Постачання», укладено додаткову угоду № 3 від 19.10.2018 до Договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, якою зменшено обсяги поставки природного газу з 312,197 тис. куб. м. до 286,858 тис. куб. м., тобто на 25,339 тис. куб. м., у зв'язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. зросла від договірної ціни на 1746,06 грн., тобто до 11510, 23 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа від 05.10.2018 № 4383директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, у якому постачальником висунуто державному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу, через підняття ціни на цей товар на ринку України.
На виконання вимог Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, до листа долучено довідку Одеської регіональної торгово-промислової палати № 000497 від 01.10.2018 про ціну на газ на внутрішньому ринку України постачальника НАК «Нафтогаз України» станом на 01.10.2018.
Відповідно до листа Товарної біржі «Українська енергетична біржа» № 04/02-100 від 04.02.2020 встановлено, що у період з 26.02.2018 по 19.10.2018, тобто на дату укладення додаткової угоди № 3, на внутрішньому ринку України відбувалось коливання цін на природний газ у бік збільшення, а саме у вказаний період ціна за 1 тис. куб. м. природного газу зросла з 9 160, 96 грн. до 12 385,83 гривень.
Разом з тим, у порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», про можливість зміни істотних умов договору, зокрема щодо зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, на незаконну вимогу ТОВ «Одесагаз-Постачання», будучи обізнаною про порушення, умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», ОСОБА_5 , укладено додаткову угоду № 3 від 19.10.2018, якою вартість природного газу за 1 тис. куб. м. незаконно збільшено на 1746,06 грн. (на 17,88% від договірної ціни), до 11510,23 грн., тобто, майже вдвічі незаконно перевищивши граничний десятивідсотковий законодавчо допустимий рівень підняття ціни.
Крім того, зловживаючи службовим становищем, ОСОБА_5 з ТОВ «Одесагаз-Постачання» укладено додаткову угоду № 4 від 22.10.2018 до договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, якою зменшено обсяги поставки природного газу з 286,858 тис. куб. м. до 279,424 тис. куб. м., а саме на 7,434 тис. куб. м., у зв'язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. зросла від договірної ціни на 2052,29 грн., тобто до 11 816, 46 гривень.
Вказану додаткову угоду ініційовано листом від 05.10.2018 № 4383директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, , на підставі якого укладено попередню додаткову угоду № 3 від 19.10.2018 про збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу.
У якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, до листа долучено довідку Одеської регіональної торгово-промислової палати № 000509 від 02.10.2018, яка не містила інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання на цін на нього, а фактично відображала ціни станом на 01.10.2018 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газ, а саме: ТОВ «Тернопіль-облгаз», ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Азовгаз» та ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
Відповідно до листа Товарної біржі «Українська енергетична біржа» №04/02-100 від 04.02.2020 встановлено у період з 19.10.2018 по 22.10.2018 коливання цін не відбувалось, тобто ціна на газ не змінювалась у бік збільшення та не змінювалась у бік зменшення, що свідчило на відсутність підстав, передбачених вимогами ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», для внесення змін до істотних умов договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
За таких обставин, зловживаючи своїм службовим становищем, директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , діючи в інтересах ТОВ «Одесагаз-Постачання», достовірно знаючи про відсутності підстав щодо збільшення ціни за одиницю товару, умисно погодилась на незаконні умови ТОВ «Одесагаз-Постачання» та уклала додаткову угоду № 4 від 22.10.2018.
За результатами укладання незаконних додаткових угод № 3 від 19.10.2018 і № 4 від 22.10.2018 на розрахункові рахунки ТОВ «Одесагаз-Постачання», у період з жовтня 2018 року по грудень 2018 року через необґрунтоване збільшення ціну за 1 тис. куб. м. природного газу, незаконно сплачено бюджетних коштів на загальну суму 378 104,70 грн., у зв'язку з чим державним інтересам завдано збитків у вказаному розмірі.
Всього, за результатами виконання умов договору № 000218 (18)-БТ від 07.02.2018 на постачання природного газу Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» у період з лютого 2018 року по грудень 2018 року через необґрунтоване підвищення ціни за одиницю товару, розмір матеріальної шкоди складає 488 026,83 грн., що в 250 та більше разів перевищує мінімальний неоподатковуваний дохід громадян, що є тяжкими наслідками.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що директором Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , видано наказ від 10.10.2018 № 80 про затвердження складу тендерного комітету спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» згідно якого створено та затверджено персональний склад тендерного комітету тапризначено головою тендерного комітету ОСОБА_8 .
Так, рішенням тендерного комітету від 14.02.2019затверджено тендерну документацію для процедури закупівлі «Відкриті торги» на закупівлю природного газу за кодом ДК 021:2015 - 09120000-6-газове паливо та на веб-порталі публічних закупівель Уповноваженого органу з питань державних закупівель «РroZorro» опубліковано оголошення «UA-2019-02-14-002381-b» про проведення закупівлі згідно Закону України «Про публічні закупівлі» про закупівлю Газового палива на загальну суму 1 756 800,00 грн. (з ПДВ).
За результатами проведення відкритих торгів, директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ОСОБА_5 (далі - Споживач) уклала з ТОВ «Одесагаз-Постачання» (далі - Постачальник) договір від 22.03.2019 № 00218 (2019)-Т на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій) на закупівлю 240 тис. куб.м. газового палива із ціною 7 320 грн. за 1 тис. куб. м. (з ПДВ) на загальну суму 1 756 800,00 грн.(з ПДВ).
Пунктом 2.1. Договору визначено, що постачальник постачає Споживачеві наступний предмет закупівлі: Газ природний, скраплений або в газоподібному стані - за кодом CPV ДК 021:2015 09120000-6 Газове паливо (далі - газ) в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач зобов'язується прийняти газ та оплатити Постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених даним Договором.
Відповідно до п. 3.10 Договору передбачено, що річний плановий обсяг постачання газу, визначено у кількості 240,000 тис. куб. м. по місяцях: квітень - 35 тис. м. куб.; травень - 10 тис. м. куб; червень - 7 тис. м. куб.; липень - 7 тис. м. куб.; серпень - 7 тис. м. куб.; вересень - 9 тис. м. куб.; жовтень - 30 тис. м. куб.; листопад - 65 тис. м. куб. та грудень - 70 тис. м. кубічних.
У відповідності до п. 5.1 Договору встановлено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, що встановлюється Постачальником та оприлюднюється ним на своєму сайті. Ціна природного газу розрахована з урахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами.
Крім того, п. п. 5.1.2 передбачено, що ціна на природний газ може змінюватись і є обов'язковою для сторін з дати вступу її в дію і оприлюднення Постачальником на власному сайті та в офіційних друкованих виданнях.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що ціна природного газу підлягає зміні у випадку зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу) більш ніж на 10 % та оформлюється відповідними додатковими угодами до Договору.
Водночас, у разі зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу), що не перевищує 10 %, та при відсутності письмових заперечень між сторонами, укладення окремих Додаткових угод до Договору не є обов'язковим.
Згідно п. 5.4 Договору вартість послуг по Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу Споживачу і складає 1 756 800, 00 гривень. з ПДВ.
Так, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», директором Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ОСОБА_5 , усупереч вимогам ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (від 25.12.2015 № 922-VІІ в чинній на той час редакції), прийнято умови ТОВ «Одесагаз-Постачання», а саме внесені зміни до п. п. 5.2.2 договорувід 22.03.2019 № 00218 (2019)-Т (в частині можливості підвищення ціни на товар),які значно відрізнялись від умов Проекту договору на постачання природного газу, погодженого ТОВ «Одесагаз-Постачання», та розміщеного на сайті Публічних закупівель «Prozorro» під час проведення процедури відкритих торгів.
Після укладання договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019 на постачання природного газу Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют», з метою одержання неправомірної вигоди, для інших фізичних осіб та ТОВ «Одесагаз-Постачання», ОСОБА_5 , отримала у невстановлений досудовим розслідуванням час від ТОВ «Одесагаз-Постачання», в електронному вигляді висновки Черкаської торгово-промисловій палаті № О-266 від 02.04.2019, № О-342 від 26.04.2019, № О-375/01 від 06.05.2019 та № О-517 від 10.07.2019 про вартість ціни на газ на внутрішньому ринку України, яка пропонувалась окремими постачальниками.
При цьому, у зазначених висновках не відображалась інформація щодо наявності фактів коливання цін на ринку та фактичної середньоринкової ціни на природний газ по Україні на дату їх видачі, що призвело до незаконного підвищення ціни за одиницю товару шляхом укладення додаткових угод до договору усупереч вимогам п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Разом з тим, достовірно знаючи про середньо ринкової ціни на газове паливо, а саме наявність про падіння цін на паливо, зловживаючи своїм службовим становищем, директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , погодилась з незаконними вимогами ТОВ «Одесагз-Постачання» щодо укладання додаткових угод та підвищення цін на природний газ.
Надалі, погодившись з незаконними вимогами ТОВ «Одесагаз-Постачання» шляхом незаконного підвищення ціни за одиницю товару, упродовж дії договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, з метою отримання неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», директором Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 ,погоджено та укладено наступні додаткові угоди: № 1 від 26.04.2019, № 2 від 17.05.2019 та № 3 від 23.07.2019, якими усупереч вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та за відсутністю підстав зменшено обсяги поставки природного газу та підвищено ціну за одиницю товару.
Так, додатковою угодою № 1 від 26.04.2019 до Договору зменшено обсяги поставки природного газу з 240,000 тис. куб. м. до 218,181819 тис. куб. м., тобто на 21, 818119 тис. куб. м., у зв'язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. від договірної ціни 7 320 грн. зросла до 8 052 грн., тобто на 732 гривні.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа ТОВ «Одесагаз-Постачання» від 16.04.2019 № 5.0-12/1284, у якому постачальником висунуто державному бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв'язку із підняттям ціни на цей товар на ринку України.
Листом Мінекономрозвитку від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 надано роз'яснення щодо змін істотних умов договору про закупівлю, в якому стосовно змін ціни товару за одиницю не більше ніж на 10 відсотків зазначено, що у залежності від коливання ціни товару на ринку, з урахуванням попередніх змін, сторони протягом дії договору про закупівлю в частині підвищення ціни до 10% можуть вносити зміни декілька разів, тобто наростаючим підсумком. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
На виконання вимог закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, до листа долучено експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-266 від 02.04.2019, який не містив інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання цін на нього, а фактично відображав ціни на природний газ станом на 01.04.2019 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газу, а саме: ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Уманьгаз збут», ТОВ «Херсон регіонгаз», ДП «КиївГазЕнерджи», ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
Таким чином, вказаний висновок не містив інформацію про наявність коливання (збільшення або зменшення) ціни на ринку на природний газ, а також не відображав середньоринкові ціни на цей товар.
В подальшому, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , погодилась на виконання незаконних вимог директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, та уклали з постачальником додаткову угоду № 1 від 26.04.2019, якою було необґрунтовано збільшено ціну за 1 тис. куб. м. природного газу на 732 грн., у порівнянні з ціною, передбаченою договором.
Листом від 04.02.2020 № 04/02-100 Товарна біржа «Українська енергетична біржа» повідомила, що у період з 22.03.2019 по 26.04.2019, тобто на дату укладення додаткової угоди № 1, на внутрішньому ринку України відбувалось падіння ціни на 1 тис. куб. м. природного газу (ціна з 7 921, 16 грн. знизилась до 6 904, 48 грн.).
Діяльність Товарної біржі регламентовано Законом України «Про товарну біржу» від 10.12.1991 № 1956-XII. Відповідно до ч. 2 ст. 1 цього закону Товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладені біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.
Товарна біржа «Українська енергетична біржа» оприлюднює інформацію щодо вартості місячних ресурсів природного газу, яка формується протягом періоду купівлі-продажу даного ресурсу, за середньозваженими цінами.
В подальшому, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності законних та обґрунтованих підстав уклала з ТОВ «Одесагаз-Постачання» незаконну додаткову угоду від № 1 від 26.04.2019 до договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, про збільшення ціни за одиницю товару.
Внаслідок укладення цієї додаткової угоди та закупівлі у подальшому за завищеною ціною цього товару, Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют», в особі ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», необґрунтовано витрачено бюджетні кошти в сумі 24 475,15 грн. на користь ТОВ «Одесагаз-Постачання», чим завдано матеріальну шкоду державним інтересам на вказану суму.
У подальшому, своїми навмисними діями, що виразились в умисному зловживанні службовим становищем, всупереч інтересам служби та в ТОВ «Одесагаз-Постачання», директоромСпеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , укладено додаткову угоду № 2 від 17.05.2019 до Договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, якою зменшено обсяги поставки природного газу з 218, 181819 тис. куб. м. до 201, 387 тис. куб. м., тобто на 16, 795075 тис. куб. м., у зв'язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. зросла від договірної ціни на 1 403,50 грн., тобто до 8 723, 50 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа від 15.05.2019 № 4212Т, директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , відносно якого матеріали виділено в окреме провадження, у якому постачальником висунуто державному бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв'язку із підняттям ціни на цей товар на ринку України.
На виконання вимог закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, до листа долучено експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати № О-342 від 26.04.2019 та № О-375/01 від 06.05.2019, які не містили інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання цін на нього, а фактично відображали ціни станом на 01.04.2019 та 01.05.2019 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газу, а саме: ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Уманьгаз збут», ТОВ «Херсон регіонгаз», ДП «КиївГазЕнерджи», ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
Таким чином, зазначені експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати фактично засвідчили наявні комерційні пропозицій окремих постачальників щодо цін на природний газ та не містили інформацію щодо наявності коливання (збільшення або зменшення) ціни на ринку на цей товар, а також не відображали середньоринкові ціни на нього.
Відповідно до листа Товарної біржі «Українська енергетична біржа» № 04/02-100 від 04.02.2020 встановлено, що у період з 26.04.2019 по 17.05.2019, тобто на дату укладення додаткової угоди № 2, на внутрішньому ринку України відбувалось коливання цін на природний газ у бік збільшення, а саме у вказаний період ціна за 1 тис. куб. м. природного газу зросла з 6 904,48 грн. до 6 976,50 гривень.
Разом з тим, у порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», якою передбачено можливість зміни істотних умов договору, зокрема щодо зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, на незаконну вимогу директора ТОВ «Одесагаз-Постачання», будучи обізнаною про порушення, умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», ОСОБА_5 , укладено додаткову угоду № 2 від 17.05.2019, якою вартість природного газу за 1 тис. куб. м. незаконно збільшено на 1 403, 5 грн. (на 19,10 % від умов основного договору) до 8 723,50 грн., тобто, майже вдвічі незаконного перевищивши граничний десятивідсотковий законодавчо допустимий рівень підняття ціни.
Крім того, зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», ОСОБА_5 ,за ініціативою ТОВ «Одесагаз-Постачання» укладено додаткову угоду № 3 від 23.07.2019 до договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, у відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» обсяг поставки природного газу порівняно з обсягом, який погоджено умовами додаткової угоди № 2 залишився незмінним (201,386744 тис. куб. м.) та ціну за 1 тис. куб. м. природного газу підвищено до 8 812, 80 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа від 15.07.2019 № 5.0-12/4447-Тдиректора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, у якому постачальником висунуто державному бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та зменшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв'язку із коливанням ціни на цей товар на ринку України.
У якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 , матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, до листа долучено експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-517 від 10.07.2019, який не містив інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання цін на нього, а фактично відображав ціни станом на 01.07.2019 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газу, а саме: ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Херсон регіон»,ТОВ «Кременчукгаз-постачання», ДП «Газпостач» ПрАТ, ТОВ «ТД» Лубнигаз.
Таким чином, зазначений експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати фактично засвідчили наявні комерційні пропозицій окремих постачальників щодо цін на природний газ та не містили інформацію щодо наявності коливання (збільшення або зменшення) ціни на ринку на цей товар, а також не відображали середньоринкові ціни на нього.
Надалі, зловживаючи службовим становищем, директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , погодилась на незаконні вимоги директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_9 та уклали з постачальником додаткову угоду № 3 від 23.07.2019, якою було необґрунтовано збільшено ціну за 1 тис. куб. м. природного газу на 1 492,8 грн., у порівнянні з ціною, передбаченою договором.
Листом від 04.02.2020 №04/02-100 Товарна біржа «Українська енергетична біржа» повідомила, що у період з 17.05.2019 по 23.07.2019, тобто на дату укладення додаткової угоди № 1, на внутрішньому ринку України відбувалось падіння ціни на 1 тис. куб. м. природного газу (ціна з 6 976,50 грн. знизилась до 5 781,66 грн.).
За таких обставин, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах ТОВ «Одесагаз-Постачання», директором Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності підстав укладено з ТОВ «Одесагаз-Постачання» незаконну додаткову угоду № 3 від 23.07.2019 до договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019 про збільшення ціни за одиницю товару.
В подальшому, своїми навмисними діями, що виразились в умисному зловживанні службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для службових осіб ТОВ «Одесагаз-Посьачання», директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» ОСОБА_5 , в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та всупереч умовам договору № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019, забезпечила, у період з липня по грудень 2019 року, постачання Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют» природного газу за цінами, які значно перевищували договірні ціни, піднявши в односторонньому порядку ціни за одиницю товару без укладення письмових додаткових угод до договору, шляхом оформлення та надання на адресу відповідальних службових осіб санаторію рахунків з вимогою оплати спожитого природного газу за завищеними цінами.
Таким чином, фактично ціни за одиницю товару, який було оплачено Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют», збільшувались постачальником ТОВ «Одесагаз-Постачання», відповідно до виставлених рахунків, а не у відповідності до умов договору та додаткових угод до нього, а також в супереч вимогам ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
В подальшому, зловживаючи службовим становищем, діючи в супереч інтересам служби та в інтересах ТОВ «Одесагаз-Постачання», директор Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ОСОБА_5 , виконала незаконні вимоги ТОВ «Одессага-Постачання» та сплатила у період з травня по грудень 2019 року виставлені рахунки у повному обсязі за цінами за спожитий природний газ, які значно перевищували договірні, внаслідок чого, на розрахунковий рахунок ТОВ «Одесагаз-Постачання», через необґрунтоване підняття ціни, незаконно сплачено бюджетні кошти за природний газ, а саме: у травні незаконну переплату здійснено на суму 13176,50, у червні 2019 року - 9107,32 грн., у липні - 8755,35 грн., у серпні 2019 року - на 7874,12 грн., у вересні 2019 року - на 8220,55 грн., у жовтні 2019 року - 20 584,22 грн., у листопаді 2019 року - на 62992,98, у грудні 2019 року - на 81927,29 грн., а всього за вказаний період здійснено необґрунтоване витрачання бюджетних коштів на загальну суму 212658,33 грн., чим державним інтересам завдано істотну шкоду у вказаному розмірі.
Всього, за результатами виконання умов договору № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019 на постачання природного газу Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» у період з квітня 2019 року по грудень 2019 року через необґрунтоване підвищення ціни за одиницю товару, внаслідок умисного порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», розмір матеріальної шкоди складає 237 113,48 грн., що єістотною шкодою.
Загалом, своїми незаконними, умисними діями, директор Спеціалізованого Одеського санаторію « ОСОБА_10 , внаслідок умисного порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі»,що призвело до необґрунтованого та незаконного підвищення ціни на природний газ на виконання умов договорів № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019 та № 00218 (18)-БТ від 07.02.2018у період 2018-2019 років, завдано шкоди державним інтересам на загальну суму 725 140,31 грн.,що є тяжкими наслідками.
Сторона обвинувачення звертається з клопотанням, обґрунтовуючи його тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, який відповідно до ст. 12 КК України та примітки до ст. 45 КК України є тяжким корупційним злочином, санкція якого передбачає покарання у виді позбавлення волі від трьох до шести років. Звільнення від покарання з іспитовим строком відповідно до ст. 75 КК України в даному випадку не може бути здійснена. Зазначена обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваної переховуватися від органів досудового розслідування чи суду, у разі визнання її винною.
Крім цього, наразі органом досудового розслідування у повному обсязі не вилучено документацію щодо укладання та виконання Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» договорів на постачання природного газу, а саме: оригінали платіжних документів щодо оплати поставленого природного газу ТОВ «Одесагаз-Постачання», внутрішню документацію замовника щодо руху документів, пов'язаних з укладанням договорів та додаткових угод до них, підготовкою проектів документів, їх візування, тощо.
З урахуванням цього маються достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності може здійснити спроби знищити або спотворити документи, які мають суттєве значення для встановлення обставин кримінального провадження.
З цією ж метою підозрювана має можливість незаконно впливати на допитаних, а також ще не допитаних в даному кримінальному проваджені свідків, у тому числі працівників Одеського санаторію «Салют», які їй підпорядковані для зміни ними своїх показів.
2.Позиції учасників судового засідання.
Прокурор в судовому засіданні вимоги поданого клопотання підтримав у повному обсязі.
Захисник підозрюваної в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, вказавши, підозра необґрунтована, ризики необґрунтовані та не підтверджені доказами, про кримінальне провадження було відомо ще у минулому році, проте підозрювана не переховувалась, не впливала на свідків, вся документація була вилучена, свідки відсутні, а визначений стороною обвинувачення розмір застави необґрунтований та є непомірним для підозрюваної.
Підозрювана в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання, з підозрою не погодилась, вказавши, що розмір застави є непомірним для неї.
3. Норми законодавства, якими керується слідчий суддя при вирішенні клопотання про застосування запобіжного заходу.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч. 1ст. 182 КПК України, застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальних рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.
Відповідно до ч. 4ст. 182 КПК України, розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
4. Висновки слідчого судді.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, вислухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
4.1. Обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри за фактом вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України.
Згідно матеріалів поданого клопотання, 23.04.2021 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 2 ст. 364 КК України, а саме у зловживанні службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної та юридичної особи, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки державним інтересам;
- ч. 1 ст. 364 КК України, а саме у зловживанні службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної та юридичної особи, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди державним інтересам.
Слідчий суддя зазначає, що нормами чинного КПК України не закріплено поняття обґрунтованості пред'явленої підозри, в зв'язку з чим, при вирішенні такого питання слід звертатися до практики ЄСПЛ, оскільки кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (ч. 5 ст. 9 КПК України).
Так, слідчий суддя зазначає, що стандарт доказування «обґрунтована підозра» передбачає існування фактів чи інформації, які б переконали об'єктивного спостерігача, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення (п. 32 рішення ЄСПЛ у справі Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom, п. 175 рішення ЄСПЛ у справі Нечипорук і Йонкало проти України, п. 161 рішення ЄСПЛ у справі Selahattin Demirtaє v. Turkey, п. 88 рішення ЄСПЛ у справі Ilgar Mammadov v. Azerbaijan, п. 51 рішення ЄСПЛ у справі Erdagoz v. Turkey).
Враховуючи наявні у слідчого судді матеріали, якими обґрунтовується подане клопотання, з огляду на вищенаведену практику ЄСПЛ (п. 32 рішення ЄСПЛ у справі Fox, Campbell and Hartley v. The United Kingdom, п. 175 рішення ЄСПЛ у справі Нечипорук і Йонкало проти України, п. 161 рішення ЄСПЛ у справі Selahattin Demirtaє v. Turkey, п. 88 рішення ЄСПЛ у справі Ilgar Mammadov v. Azerbaijan, п. 51 рішення ЄСПЛ у справі Erdagoz v. Turkey), слідчий суддя приходить до переконання про існування в рамках даного кримінального провадження обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України, підтверджується: висновком комплексної судової економічної та товарознавчої експертизи №553 від 28.01.2021 року, документами отриманими в ході тимчасового доступу, а саме: договорами № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019 та № 00218 (18)-БТ від 07.02.2018 на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій); додатковими угодами до договору № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019: № 1 від 26.04.2019, № 2 від 17.05.2019 та № 3 від 23.07.2019; додатковими угодами до договору № 00218 (18)-БТ від 07.02.2018: № 2 від 26.02.2018, № 3 від 19.10.2018 та № 4 від 22.10.2018; листами: Мінекономрозвитку від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 та Товарної біржі «Українська енергетична біржа» від 04.02.2020 № 04/02-100;Положенням про Спеціалізований Одеський санаторій «Салют» (нова редакція), затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 08.10.2012 № 635; протоколами оглядів електронної системи державних закупівель «ProZorro» (сайт prozorro.gov.ua), та іншими матеріалами клопотання в сукупності.
При цьому, слідчий суддя акцентує увагу, що слідчий суддя не вирішує питання винуватості особи у вчиненні тих чи інших кримінальних правопорушень, а лише на підставі долучених до клопотання доказів, вирішує питання наявності обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення таких кримінальних правопорушень.
4.2. Обставини, які свідчать про наявність/відсутність в рамках даного кримінального провадження ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
При вирішенні питання існування ризику переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду, слідчий суддя враховує обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України, одне з яких є тяжким, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, беручи до уваги суспільно-небезпечний характер такого кримінального правопорушення, те що ОСОБА_5 , будучи службовою особою, підозрюється у вчиненні корисливих кримінальних правопорушень, у зв'язку з чим, існує ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.
З приводу посилання сторони обвинувачення в клопотанні на ризик знищення, приховання або спотворення речей та документів, які мають значення для досудового розслідування (п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України), слідчий суддя зазначає, що вказані посилання сторони обвинувачення є необґрунтованими, з огляду на те, що з початку досудового розслідування всі необхідні докази були вилучені під час слідчих дій, крім того, у органу досудового розслідування була можливість забезпечити схоронність речей та документів.
В частині існування ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик можливого незаконного впливу підозрюваної на свідків в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необґрунтованість існування такого ризику, оскільки до матеріалів клопотання не було долучено жодного протоколу допиту свідка, та взагалі у слідчого судді відсутні будь-які відомості щодо наявності в рамках кримінального провадження свідків.
Крім того, враховуючи час, який минув з моменту виявлення ймовірного вчинення кримінальних правопорушень (дата реєстрація кримінального провадження 15.01.2020 року), з клопотання та долучених матеріалів не вбачається, що протягом цього часу підозрюваною здійснювались дії, направлені на незаконний вплив на свідків в рамках кримінального провадження, а також знищення або спотворення речей та документів.
4.3. Вирішення питання щодо можливості застосування відносно підозрюваної ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу.
Згідно ч. 1 ст. 176 КПК України, запобіжними заходами є: особисте зобов'язання; особиста порука, застава, домашній арешт, тримання під вартою.
Відповідно до ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
В клопотанні сторона обвинувачення, попри встановлені в судовому засіданні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, всупереч п. 6 ч. 1 ст. 184 КПК України, жодним чином не обґрунтовує неможливість запобігання таким ризикам шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу.
Слідчий суддя враховує те, що ОСОБА_5 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась, заміжня, має постійне місце реєстрації та проживання, працює, тобто має постійне джерело прибутку та міцні соціальні зв'язки, що вказує на можливість запобігання встановленим ризикам, шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу, зокрема, у вигляді особистого зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Враховуючи характеризуючи дані підозрюваної та встановлені в судовому засіданні обставини, слідчий суддя приходить до переконання, що відносно підозрюваної ОСОБА_5 слід застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, з покладенням на підозрювану обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, оскільки вказаний запобіжний захід є достатнім для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної та в повній мірі здатний запобігти встановленим в судовому засіданні ризикам.
Таким чином, дослідивши матеріали клопотання, вислухавши думку сторін кримінального провадження, слідчий суддя, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, приходить до переконання, що клопотання сторони обвинувачення не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 176-179, 182, 184, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави в рамках кримінального провадження №12020160000000019 від 15.01.2020 року - відмовити.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 строком до 23.06.2021 року, в межах строку досудового розслідування, наступні обов'язки :
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому вона зареєстрована, проживає без дозволу слідчого, прокурора і суду;
- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця реєстрації, проживання та роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваній, що відповідно до ч. 2 ст. 179 КПК України, у разі невиконання покладених на неї обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 ..
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1