Справа № 495/2099/21
27 квітня 2021 року м. Білгород- Дністровський
Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючої - одноособово судді Прийомової О.Ю.
за участю секретаря - Іванченко А.С.,
за участю особи, яка притягається до адмін. відповідальності - ОСОБА_1
прокурора - Гурова Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Білгород-Дністровському Одеської області матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює завідуючим складом запчастин ДП «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України»,
за ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області 26 березня 2021 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення №313/2021 від 26.03.2021 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з протоколом №313/2021 від 26.03.2021 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідуючого складом державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України та будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення ч.1 ст.45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав 11.03.2021 року о 16 годині 26 хвилин, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом №314/2021 від 26.03.2021 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідуючого складом державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України та будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення ч.1 ст.45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав 11.03.2021 року о 16 годині 28 хвилин, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права свободи, честь і гідність інших людей.
У відповідності до пункту 13 статті 1 Закону, суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частині першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Наказом ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України № 80(2)-к від 11.08.2012 року ОСОБА_1 було призначено на посаду завідуючого складом запчастин ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб,фізичних осіб-підприєців та громадських формувань організаційною формою ДП «ДГ «Андріївсье» ОДСДС НААН України є державне підприємство.
Згідно п.3.2 Статуту ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України є юридичною особою.
Відповідно до п.п. «А» п.2 ч.3 Закону, під посадовими особами юридичних осіб публічного права, насамперед комунальних та державних установ і підприємств слід розуміти осіб ,які мають повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Згідно посадової інструкції завідуючого складом запчастин ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України до функціональних обов'язків ОСОБА_1 входить: керування роботою складу з приймання, берігання та відпускання товарно-матеріальних цінностей, їх розміщення з урахуванням найбільш раціонального використання складських площ, полегшення і прискорення пошуку необхідних матеріалів, інвентарю; забезпечення зберігання складованих товарно-матеріальних цінностей, додержання режимів зберігання, правил оформлення та здавання прибутково-видаткових документів; контроль ведення обліку складських операцій, встановленої звітності; керування роботи по прийманню, відпусканню та збереженню товару, забезпечення раціонального використання складських площ, схоронність товарно-матеріальних цінностей, тощо.
Враховуючи вище викладе, виходячи із обсягів функцій ОСОБА_1 як завідуючого складом запчастин ДП «ДГ «Андріївське», відповідно до Статуту, наділений адміністративно-господарськими функціями щодо управління та розпорядження комунальним майном - ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України.
У своїх письмових поясненнях від 12.03.2021 року, ОСОБА_1 що до його основних функціональних обов'язків належить керування роботою складу, приймання, зберігання та відпускання товарно-матеріальних цінностей.
Також зазначив, що йому не було відомо, що він є суб'єктом на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції». Крім того, пояснив, що ним дійсно несвоєчасно подано щорічну декларацію за 2018 та 2019 роки, а саме їх подано 11.03.2021 року. Поважних причин для несвоєчасності подачі декларації за 2018 та 2019 роки у нього немає. Вину повністю визнає.
Таким чином на ОСОБА_1 поширюється дія Закону «Про запобігання корупції», і він є суб'єктом декларування та відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, завідуючий складом запчастин ОСОБА_1 відповідно до ч. 1, пп «а» п.2 ст. 3 Закону, є суб'єктом на якого поширюється дія Закону, та він є суб'єктом декларування і відповідальності, тож зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч. 1 ст. 45 вказаного Закону в частині обов'язку подавати декларації та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
11.03.2021 року об 16 годині 26 хвилини ОСОБА_1 подано щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2018 рік.
11.03.2021 року об 16 годині 28 хвилини ОСОБА_1 подано щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2019 рік.
Згідно Закону від 17.03.2020 № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідуючого складом запчастин ДП «ДГ «Андріївстке ОДСДС НААН України, відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону входить до кола осіб, які згідно Закону зобов'язані заповнити та подати електронну декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік до 01.04.2019 року, за 2019 рік до 01.06.2020 року. Заповнення та подача електронної декларації відбувається на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Отже, своїми діями ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, обіймаючи посаду завідуючого складом запчстин ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України, вчинив дії, які містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», які виникли у нього, як у завідуючого складом запчстин ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України. Місцем вчинення вважається місце роботи, а саме Одеська область, Білгород-Дністрвоський район, село Андріївка, вулиця Центральна, будинок 58, що адміністративно-територіально відповідає Білгород-Дністровському району Одеської області .
Датою і часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації, тобто: за 2018 рік: 11.03.2021 року о 16 годині 26 хвилин, за 2019 рік: 11.03.2021 о 16 годині 28 хвилин.
Датою виявлення, вчиненого головним інженером ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України правопорушення є фактичний момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що у свою чергу співпадає з датою складання рапорту та внаслідок цього адміністративного протоколу, а саме 26.03.2021 року.
Згідно відповіді на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний № 71-03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в TTC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині IT
Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частіші ITC Реестру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав в повному обсязі та просив призначити йому мінімальний штраф, передбачений санкцією статті 172-6 ч.1 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні вказав, що у зв'язку із визнанням ОСОБА_1 здійснення адміністративного правопорушення, просить призначити мінімальне покарання, визначене санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 26.03.2021 року та іншими зібраними матеріалами, зокрема статутом ДП «ДГ «Андріївське « ОДСДС НААН України, посадовою інструкцією завідуючого складом запчастин, рапортами оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань Богдана Іщук, копією самої декларації ОСОБА_1 за 2018 рік, копією самої декларації ОСОБА_1 за 2019 рік, та особистими поясненнями ОСОБА_1 . Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУПАП.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Стосовно справи №495/2099/21 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, матеріалами справи справи встановлено, що фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації ОСОБА_1 , за 2018 рік є 11.03.2021 року о 16 годині 26 хвилин, однак строк, напротязі якого особу може бути притягнено до адміністративної відповідальності слід відраховувати з 01 квітня 2019 року, оскільки згідно Закону України від 17.03.2020 № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня 2019 року. Отже, строк для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП сплинув 01 квітня 2021 року.
Відповідно до ч.4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже, станом на 27 квітня 2021 року, тобто на день розгляду справи, строк визначений у ч.4 ст. 38 КУпАП для притягнення особи до адміністративної відповідальності вже сплинув.
Відповідно до ст. 247 п. 7 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про необхідність закриття провадження по справі №495/2099/21 у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В зв'язку доведенням винності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення по справі "495/2100/21 також підлягає стягненню з нього судовий збір в розмірі 454 грн. на користь держави.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст.33-35, 172-6 ч. 1, 221, 283, 284 КУпАП, суд,
Справи про адміністративні правопорушення №495/2099/21, 495/2100/20, у відношенні ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч.1 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти справі №495/2099/21.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який працює завідуючим складом ДП «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України», по справі №495/2099/21 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який працює завідуючим складом ДП «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України», винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, по справі №495/2100/21.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює завідуючим складом ДП «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України», до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п"ятидесяти неопадаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює завідуючим складом ДП «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України», на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 454 грн.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Повний текст складено 30 квітня 2021 року.
Суддя: