30 квітня 2021 року м. Чернігівсправа № 927/417/21
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 23.04.2021
за позовом: ОСОБА_1
АДРЕСА_1
до відповідача: Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь"
проспект Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013
sylaichest.chernihivshchyna@gmail.com
про визнання недійсними рішень
без повідомлення учасників справи
ОСОБА_1 подано позов до Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь", в якому просить суд:
- визнати рішення Конференції Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь", оформлені "Протоколом №1 Конференції Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь" від 01.04.2020" недійсними;
- визнати рішення Конференції Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь", оформлені "Протоколом №2 Конференції Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь" від 26.08.2020" недійсними;
- скасувати записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зроблені державним реєстратором Фроловою Т.А. - головним спеціалістом відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Чернігівській області Управління державної реєстрації Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, за наслідком проведених реєстраційних дій:
- від 15.04.2020 №10641070009003423 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах";
- від 29.04.2020 №10641070010003423 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах";
- від 27.08.2020 №10006410700011003423 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу".
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що Конференції Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь" від 01.04.2020 та від 26.08.2020 відбулись за відсутності кворуму, тому є неповноважними. Вважає, що рішення, які були прийняті на Конференціях, зокрема, про виключення зі складу та припинення повноважень попереднього складу Правління Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь", про обрання нового Голови Правління та членів Правління, про зміну місцезнаходження - є неправомочними та такими, що стали підставою для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань недостовірних записів (відомостей) про Чернігівську обласну організацію Політичної партії "Сила і Честь". Позивач зазначає, що реєстраційні дії є похідними від рішень, прийнятих на Конференціях Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь" та вважає, що їх наявність порушує законні права та інтереси позивача та членів партії, що випливають із членства у Політичній партії "Сила і Честь" та закріплені Статутом Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь" і Законом України "Про політичні партії".
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання законодавчими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.
Згідно із ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.
Згідно з ч.1, 2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Зазначене право на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Підвідомчість визначається як коло справ, віднесених до розгляду і вирішення господарських судів у силу прямої вказівки закону. Підвідомчість визначає також властивості (характер) спірних правовідносин, у силу яких їх вирішення віднесене до компетенції господарського суду.
В основу визначення підвідомчості покладено два критерії: суб'єктний склад правовідносин і характер діяльності суб'єктів (характер спірного правовідношення).
Підвідомчість справ загальним і господарським судам визначається законодавством.
В силу вимог ст.20 ГПК України фізична особа не може бути стороною у справі, за виключенням випадків коли вона звертається до господарського суду як кредитор з заявою у справі про банкрутство, або є стороною у корпоративному спорі.
Щодо предметної юрисдикції спору, позивач посилається на п.3 ч.1 ст. 20 ГПК України, відповідно до якого господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Як зазначалось вище, виник спір за позовом фізичної особи (колишнього керівника ПП "Сила і Честь") до політичної партії про визнання недійсними рішень політичної партії та скасування реєстраційних записів, які внесені на підставі таких рішень.
Отже, предметом позову є оскарження рішень ПП "Сила і Честь", які були прийняті на Конференціях політичної партії.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою для звернення до суду з цим позовом є порушення відповідачем: п.4.11 Статуту Політичної партії "Сила і Честь" щодо порядку скликання, підготовки та проведення Конференції, п.3.10 Статуту щодо участі у статутній діяльності партії, у тому числі через участь у Конференції; безпосередньо брати участь у розробленні і реалізації партійної політики, в тому числі через Конференцію; обирати та бути обраним до керівних органів обласних, місцевих організацій та первинних осередків Партії та керівних органів Партії; вільно висловлювати свої погляди і обговорювати будь-які питання партійного життя, зокрема і під час Конференції, п.п.4.9., 4.10., 4.12. Статуту (брати участь у Конференції обласної організації у встановленому Статутом порядку, п.4.20 Статуту (звітувати про діяльність Правління обласної організації на Конференції обласної організації).
Позивачем у справі є фізична особа ОСОБА_1 , який згідно з наданими до позовної заяви доказами був керівником ПП "Сила і Честь" з моменту її створення і до 15.04.2020.
Відповідачем у справі є Чернігівська обласна організація Політичної партії "Сила і Честь".
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.02.2005 було проведено державну реєстрацію юридичної особи - Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь" (далі ПП "Сила і Честь"), дата запису 10.01.2006, №1064 120 0000 003423, ідентифікаційний код юридичної особи - 34018288.
Згідно з абз.1, 2 ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Політичні партії в Україні сприяють формуванню і вираженню політичної волі громадян, беруть участь у виборах. Членами політичних партій можуть бути лише громадяни України. Обмеження щодо членства у політичних партіях встановлюються виключно цією Конституцією і законами України.
У частині 1 ст.1 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 №2365-ІІІ (далі - Закон №2365-ІІІ) закріплено, що право громадян на свободу об'єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів визначається і гарантується Конституцією України. Встановлення обмежень цього права допускається відповідно до Конституції України в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей, а також в інших випадках, передбачених Конституцією України.
Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах (ст.2 Закону №2365-ІІІ).
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (ч.1 ст.3 Закону № 2365-ІІІ).
Частиною третьою статті 4 Закону № 2365-III передбачено, що втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
У статті 8 Закону № 2365-ІІІ вказано, що політичні партії повинні мати статут, а також закріплено перелік відомостей, які має містити статут політичної партії.
Статтею 12 Закону № 2365-III визначено, що політичні партії мають право: 1) вільно провадити свою діяльність у межах, передбачених Конституцією України, цим Законом та іншими законами України; 2) брати участь у виборах Президента України, до Верховної Ради України, до інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у порядку, встановленому відповідними законами України; 3) використовувати державні засоби масової інформації, а також засновувати власні засоби масової інформації, як передбачено відповідними законами України; 4) підтримувати міжнародні зв'язки з політичними партіями, громадськими організаціями інших держав, міжнародними і міжурядовими організаціями, засновувати (вступати між собою у) міжнародні спілки з додержанням вимог цього Закону; 5) ідейно, організаційно та матеріально підтримувати молодіжні, жіночі та інші об'єднання громадян, подавати допомогу у їх створенні.
Згідно зі статтею 18 Закону №2365-III державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади; 2) Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей; 3) Рахункова палата - за цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності; 4) Національне агентство з питань запобігання корупції - за додержанням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.
Політичні партії зобов'язані подавати на вимогу контролюючих органів необхідні документи та пояснення. Рішення контролюючих органів можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.
У статті 21 Закону № 2365-III закріплено, що в судовому порядку може бути заборонено політичну партію. У частині першій цієї статті вказано, що за адміністративним позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, політична партія може бути заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо її створення і діяльності, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України.
Інших випадків та суб'єктів оскарження діяльності політичної партії, в тому числі з питань її внутрішньопартійної діяльності, Закон № 2365-III не визначає.
Згідно з п.1 Статуту ПП "Сила і Честь" - є ідейно-політичною партією парламентського типу, що діє на всій території України відповідно до Конституції України, законодавства України, цього Статуту та Програми Партії.
Діяльність партії відбувається на засадах добровільності, колективності, керівництва, рівноправності усіх її членів, самоврядування та на основі спільності інтересів громадян України, дотримання внутрішньопартійної демократії, гласності, взаємоповаги її членів, об'єднаних у межах даної Партії.
Таким чином, політична партія є добровільним об'єднанням громадян, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах і не здійснює владних управлінських функцій. При цьому до органів, які відповідно до закону можуть здійснювати контроль за діяльністю політичних партій, в тому числі і щодо дотриманням політичною партією вимог її статуту, суди не належать.
Крім того, питання щодо створення політичної партії, затвердження її найменування, символіки, програми та статуту, членства в партії, скликання і проведення з'їздів, програми з'їздів відносяться до внутрішньоорганізаційної діяльності політичної партії.
Отже, суд дійшов висновку, що цей спір пов'язаний із відносинами, які відповідно до Закону № 2365-ІІІ, Статуту ПП віднесені до її внутрішньої діяльності та виключної компетенції партії.
Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.03.2021 справа №761/3540/20.
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 23 травня 2001 року № 6-рп/2001 у справі № 1-17/2001 за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень абзаців третього, четвертого, п'ятого статті 248-3 ЦПК України та за конституційними зверненнями громадян ОСОБА_1 і ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення абзацу четвертого статті 248-3 ЦПК України (справа щодо конституційності статті 248-3 ЦПК України) вказано, що частиною другою статті 8 Закону № 4572-VI визначено, що втручання державних органів та службових осіб у діяльність об'єднань громадян не допускається, крім випадків, передбачених цим Законом. Заборона втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, міститься також в нормативних приписах частини третьої статті 4 Закону № 2365-III. Об'єднання громадян діє на основі закону, статуту, положення (стаття 13 Закону № 4572-VI).
Конституційний Суд України роз'яснив, що внутрішня організація, взаємовідносини членів об'єднань громадян, їх підрозділів, статутна відповідальність членів цих об'єднань регулюються корпоративними нормами, встановленими самими об'єднаннями громадян, які базуються на законі; визначаються питання, які належать до їх внутрішньої діяльності або виключної компетенції і підлягають самостійному вирішенню. Отже, втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб у здійснювану в рамках закону діяльність об'єднань громадян не допускається.
У разі виникнення спору щодо порушення об'єднаннями громадян, їх посадовими і службовими особами прав і свобод громадянина останній має право на підставі статті 55 Конституції України звернутись за їх захистом до суду. Визначення належності питань до внутрішньоорганізаційної діяльності або виключної компетенції об'єднання громадян у кожному конкретному випадку вирішує суд в разі оскарження громадянином актів і дій таких об'єднань.
Оскаржуючи рішення відповідача, позивач фактично вказує лише на невиконання ПП "Честь і Сила" вимог, передбачених Статутом ПП, що є її виключною компетенцією та правом вільно, в межах закону та статуту, виконувати свої цілі, мету та завдання.
Таким чином, оскільки оскаржувані рішення належать до внутрішньо організаційної діяльності політичної партії і є її виключною компетенцією, а втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється законом, за винятком передбачених Законом № 2365-III випадків, і суди не належать до органів, які відповідно до цього Закону можуть здійснювати контроль за діяльністю політичних партій, у тому числі й стосовно дотримання ними вимог їх статуту, то заявлені позовні вимоги не можуть бути предметом судового розгляду.
З урахуванням наведеного, суд відмовляє у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вказана позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
При цьому згідно з висновками Великої Палати Верховного у постанові від 23.03.2021 справа №761/3540/20 вказаний спір взагалі не підлягає судовому розгляду.
Також, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що він може звернутися до суду з відповідним клопотанням про повернення йому судового збору, сплаченого за розгляд даної позовної заяви відповідно до ст.7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. 20, 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,
Відмовити у відкритті провадження у справі №927/417/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Чернігівської обласної організації Політичної партії "Сила і Честь" про визнання недійсними рішень та скасування записів в ЄДР.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 30.04.2021.
Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
Додаток на 411 арк., у тому числі оригінали квитанцій про сплату судового збору від 22.04.2021 №78, №79, №80.
Суддя В.В. Моцьор