Рішення від 26.04.2021 по справі 924/1329/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"26" квітня 2021 р. Справа № 924/1329/20

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Ключки Н.М., розглянувши матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства "Катіон", м. Хмельницький

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача:

- Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький

- Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький

до Хмельницької районної державної адміністрації, м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство „Спецбудресурс” Хмельницької районної ради (31335, Хмельницька область, хмельницький район, с. Малашівці

про - скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації прав згідно запису №4322051 від 15.01.2014, припинивши право власності Хмельницької районної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001, площею 42,8378 га;

- скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації прав згідно запису №4322395 від 15.01.2014, припинивши право власності Хмельницької районної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001, площею 19,4628 га;

- скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001, площею 42,8378 га;

- скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001, площею 19,4628 га.

Представники сторін:

позивач: Сергійчук Ю.В. - згідно ордера від 01.12.2020р.

відповідач: не з'явився

третя особа (Хмельницька обласна державна адміністрація): Ницько Д.В. - згідно витягу з ЄДР

третя особа (Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області): не з'явився

третя особа: (комунальне підприємство „Спецбудресурс”): не з'явився

Рішення ухвалюється 26.04.2021р., оскільки в судовому засіданні 25.03.2021р. постановлено ухвалу про відкладення судового засідання, а 05.04.2021р. судом постановлено ухвалу про оголошення перерви, які занесені до протоколів судових засідань.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення відповідно до ст. 240 ГПК України.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 29.12.2020р. відкрито провадження у справі №924/1329/20, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10:00 год. 26.01.2021р.

Ухвалою суду від 26.01.2021р. залишено без розгляду позов публічного акціонерного товариства "Катіон" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною і скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації прав згідно запису №4322051 від 15.01.2014, припинивши право власності Хмельницької районної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001; визнання протиправною і скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації прав згідно запису №4322395 від 15.01.2014, припинивши право власності Хмельницької районної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001; визнання протиправною і скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001; визнання протиправною і скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001. Також залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Хмельницьку обласну державну адміністрацію; Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/1329/20 на 30 днів.

В підготовчому засіданні 17.02.2021р. судом прийнято до розгляду заяву публічного акціонерного товариства "Катіон" від 16.02.2021р. про зміну предмету позову та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - комунальне підприємство „Спецбудресурс” Хмельницької районної ради.

Ухвалою суду від 11.03.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу №924/1329/20 до судового розгляду по суті на 12:00 год. 25.03.2021р.

В судового засіданні 25.03.2021р. постановлено ухвалу про відкладення судового засідання на 16:00 год. 05.04.2021р. Дана ухвала занесена до протоколу судового засідання.

05.04.2021р. судом постановлено ухвалу про оголошення перерви на 12:00 год. 26.04.2021р., яка занесена до протоколу судового засідання.

Позиція позивача.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ПАТ „Катіон” зазначає, що він є правонаступником заводу „Катіон”, виробничого об'єднання „Катіон” та ВАТ „Катіон”, що підтверджується статутом ПАТ „Катіон”. Повідомляє, що на підставі державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328 від 21.03.1999р. ПАТ „Катіон” є законним користувачем земельної ділянки площею 100,6 га, що також підтверджено рішеннями господарського суду Хмельницької області від 04.12.2017 року у справі №924/1105/14 та від 13.02.2019 року у справі №924/1104/14. Вказує, що судовому рішенні у справі №924/1104/14 на підставі, проведених судових експертиз встановлено факт входження земельних ділянок з кадастровими номерами: 6825089600:03:001:0001 площею 42,8378 га та 6825082200:04:013:0001 площею 19,4628 га в межі земельної ділянки площею 100,6 га, що перебуває в постійному користуванні ПАТ „Катіон” згідно державного акту на право постійного користування землею серії І-ХМ №000328. Цим же судовим рішенням встановлено незаконність рішень і договорів вчинених Хмельницькою райдержадміністрацією стосовно земельних, ділянок з кадастровими - номерами 6825089600:03:001:0001 площею 42,8378 га та 6825082200:04:013:0001 площею 19,4628 га, результатом чого стало їх скасування.

Зазначає, що на цей час у Державному реєстрі прав відсутні зареєстровані будь-які похідні речові права (оренди, суборенди) чи обтяження на земельні, ділянки з кадастровими номерами 6825089600:03:001.0001 площею 42,8378 га та 6825082200:04:013:0001 площею 19,4628та.

В свою чергу, у Державному реєстрі прав залишаються зареєстровані право власності за Хмельницькою районною державною адміністрацією на земельні ділянки площами 42,8378 га, і 19,4628 га, які сформовані Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, що порушує права позивача, як користувача земельної ділянки площею 100,6 га та третьої особи - Хмельницької обласної державної адміністрації, як уповноваженого органу розпоряджатися землею.

Більше того, у листі №40/06-2796/19 від 30.10.2019 відповідач підтверджує, що органом, уповноваженим здійснювати розпорядження земельною ділянкою площею 100,6 га, що перебуває в постійному користуванні ПАТ „Катіон” згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328, є Хмельницька облдержадміністрація, а не відповідач. Вважає, що у даній справі порушуються права Хмельницької облдержадміністрації.

Повідомляє, що листом Хмельницької облдержадміністрації від 23.09.2020№ 99/24-26-5423/2020 позивачу надано згоду на відновлення меж земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні ПАТ „Катіон” згідно державного акту на право постійного користування землею серія І-ХМ № 000328. Однак рішенням №РВ-6800667392020 від 04.12.2020 року Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в особі державного кадастрового реєстратора відмовив позивачу у внесенні відомостей про земельну ділянку площею 100,6 га згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328 до державного земельного кадастру, у зв'язку з накладанням на земельні ділянки з кадастровими номерами 6825089600:03:001:0001 та 6825082200:04:013:0001.

З огляду на зазначене, позивач стверджує, що наявність зареєстрованого права власності Хмельницької райдержадміністрації на земельні ділянки з кадастровими - номерами 6825089600:03:001:0001 площею 42,8378 га та 6825082200:04:013:0001 площею 19,4628 га, а також наявність державної реєстрації цих земельних ділянок у Державному земельному кадастрі перешкоджає позивачу відновити межі земельної ділянки площею 100,6 га згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328 і внести відомості про ділянку площею 100,6 га у Державний земельний кадастр та Державний реєстр прав речових прав на нерухоме майно.

Позиція відповідача.

Відповідач у відзиві від 15.02.2021р. проти позову заперечує. Вказує, що при підготовці 30.10.2019 року (№40/06-2796/19) відповіді на клопотання ПАТ „Катіон” від 17.10.2019 №169 про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості площею 100,6 га за межами с. Шаровечка на території Шаровечківської ради Хмельницького району, Хмельницькою районною державною адміністрацією не враховано відомості зазначені в державному акті на право постійного користування землею від 21 березня 1999 року серія І-ХМ № 000328, а саме той факт, що землю надано у постійне користування Хмельницькому ВАТ завод „Катіон” для розміщення водосховища технічного водопостачання.

Посилаючись на п. а ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України зазначає, що розпорядження такими земельними ділянками відноситься до повноважень Хмельницької районної державної адміністрації.

Вважає, що задоволення позову не призведе до відновлення порушених прав позивача, оскільки державним кадастровим реєстратором Відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в рішенні від 04 грудня 2020 року № РВ-6800667392020 рекомендовано ПАТ „Катіон” виправити пересічення та перетин земельних ділянок, а не виключити з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власника. Зазначає, що виключення запису про власника з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно залишить земельні ділянки без власника, оскільки позивач не просить замінити власника з Хмельницької райдержадміністрації на Хмельницьку облдержадміністрацію.

Відповідь позивача на відзив відповідача.

Позивач у відповіді на відзив від 10.03.2021р. зазначає, що повноваження райдержадміністрації визначаються та обмежуються саме видами дозволеного використання в межах відповідної категорії за цільовим призначенням. Вказує, що районній державній адміністрації надані повноваження для розпорядження землями, зокрема для „ведення водного господарства”, що не охоплює інший вид цільового призначення - „рибогосподарські потреби” (риборозведення). При цьому посилається на правовий висновок Вищого господарського суду України від 15.08.2017р. у справі №924/257/16.

Посилаючись на те, що відповідач не надає доказів того, що спірні земельні ділянки водного фонду мають цільове призначення „ведення водного господарства”, стверджує що у Хмельницької райдержадміністрації відсутні повноваження щодо розпорядження спірними земельними ділянками водного фонду, в тому числі щодо передачі їх для риборозведення, про що було зазначено у спірних розпорядженнях райдержадміністрації, які було визнано недійсними та скасовано судом.

Також позивач зазначає, що обраний ним спосіб захисту є ефективним та відповідає як нормам законодавства, так у правовим позиціям Верховного Суду (постанова Великої Палати Верховного Суду від 29.05.20019р. у справі №367/2022/15-ц).

Вважає, що твердження відповідача про те, що земельні ділянки залишаться без власника, оскільки позивач не просить замінити власника з Хмельницької райдержадміністрації на Хмельницьку облдержадміністрацію не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Наголошує, що після скасування права власності за Хмельницькою райдержадміністрацією на спірні земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, право власності на земельні ділянки залишиться за державою в силу Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності” та не потребує додаткової реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Позиції третіх осіб.

Третя особа - Хмельницька обласна державна адміністрація у поясненні від 21.02.2021р. зазначає, що враховуючи положення п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”, п. „а” ч. 1 ст. 17, ч. 5 ст. 122 ЗК України, п. „г” ч. 10 ст. 55 Закону України „Про землеустрій” та наявність у ПАТ „Катіон” державного акту на право постійного користування землею, Хмельницька обласна державна адміністрація листом від 23.09.2020р. №99/24-26-5423/2020 надала згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Повідомляє, що на даний час технічна документація із землеустрою розроблена ПАТ „Катіон” на адресу обласної державної адміністрації не надходила. Також зазначає, що не заперечує щодо відновлення права ПАТ „Катіон”, як землекористувача, земельною ділянкою, якою він володіє на праві постійного користування на підставі державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328.

Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у відзиві від 20.01.2020р. зазначає, що відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України „Про Державний земельний кадастр” державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Вказує, що у випадку якщо суд прийде до висновку про скасування речових прав відносно земельних ділянок з кадастровими номерами 6825089600:03:001:0001 та 6825082200:04:013:0001 і скасування їх держаної реєстрації у Державному земельному кадастрі, лише тоді позивачу необхідно повторно звернутися до державного кадастрового реєстратора Головного управління для скасування кадастрових номерів.

У додаткових поясненнях від 23.03.2021р. Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області зазначає, що повноваження райдержадміністрації визначаються та обмежуються саме видами дозволеного використання в межах відповідної категорії за цільовим призначенням. Вказує, що районній державній адміністрації надані повноваження для розпорядження землями, зокрема для „ведення водного господарства”, що не охоплює інший вид цільового призначення - „рибогосподарські потреби” (риборозведення). Посилається на правовий висновок Вищого господарського суду України від 15.08.2017р. у справі №924/257/16.

Зазначає, що при реєстрації права постійного користування за ПАТ „Катіон” на підставі державного акту від 31.03.1999 року серія І-ХМ №000328 державним реєстратором має бути проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку 100,6 га за державою в особі Хмельницької обласної державної адміністрації. Після скасування права власності за Хмельницькою районною державною адміністрацією на спірні земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, право власності залишається за державною в силу Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності” та не потребує додаткової реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

31.03.1999 Шаровечківською сільською радою народних депутатів відповідно до рішення від 31.03.1999 №8 видано державний акт на право постійного користування І-ХМ №000328, згідно з яким Хмельницькому ВАТ заводу „Катіон” передано в постійне користування 100,6 га землі на території Шаровечківської сільської ради для розміщення водосховища технічного водопостачання. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №8.

Відповідно до п. 1.1. Статуту ПАТ „Катіон” Публічне акціонерне товариство „Катіон” (Товариство) зареєстровано на підставі рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства „Катіон” від 06.09.2011р. Вказаним рішенням змінено тип акціонерного товариства з відкритого на публічне. Вказане акціонерне товариство „Катіон” було створене на базі держаного підприємства заводу „Катіон”.

Згідно з п. 1.2. Статуту товариство є правонаступником усього майна, прав і обов'язків заводу „Катіон”, виробничого об'єднання „Катіон”, дочірнього підприємства „Катіон-Побут” відкритого акціонерного товариства „Катіон”.

19.11.2012 Хмельницькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №2295/2012-р, яким надано дозвіл КП „Спецбудресурс” на розробку проекту землеустрою щодо відведення в користування на умовах оренди земельної ділянки водного фонду для риборозведення площею 101га з земель державної власності за межами населеного пункту на території Шаровечківської сільської ради.

Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації №2337/2012-р від 23.11.2012 внесено зміни у розпорядження від 19.11.2012 № 2295/20129-р „Про надання дозволу КП „Спецбудресурс” на розробку проекту землеустрою щодо відведення в користування на умовах оренди земельної ділянки водного фонду для риборозведення на території Шаровечківської сільської ради”, в якому вислів „Шаровечківської сільської ради” замінено на „Шаровечківської та Грузевицької сільських рад”.

27.06.2013 Хмельницькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №302/2013-р, яким:

- затверджено проект землеустрою щодо відведення в користування на умовах оренди комунальному підприємству „Спецбудресурс” земельних ділянок водного фонду з земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб на території Шаровечківської та Грузевицької сільських рад;

- передано в користування на умовах оренди КП „Спецбудресурс” терміном на 49 років: земельну ділянку водного фонду (6825089600:03:001:0001) площею 42, 8378 га із земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Шаровечківської сільської ради; земельну ділянку водного фонду (6825082200:04:013:0001) площею 19,4628 га із земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Грузевицької сільської ради.

27 червня 2013 року між Хмельницькою районною державною адміністрацією (орендодавець - власник) та КП „Спецбудресурс” (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки №651, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку з земель державної власності (землі водного фонду), розташовану за межами населеного пункту на території Грузевицької сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області. В оренду передається земельна ділянка площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001.

На підставі договору від 27.06.2013 №651 орендодавець і орендар здійснили передачу і прийом земельної ділянки площею 19,4628 га, що підтверджується актом приймання-передачі від 27.06.2013 року.

15.01.2014р. на підставі договору оренди земельної ділянки №651 від 27.06.2013р. за КП „Спецбудресурс” проведено державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №16514619 від 22.01.2014 року. Орендодавцем зазначеної земельної ділянки є Хмельницька районна державна адміністрація.

27.06.2013 року між Хмельницькою районною державною адміністрацією (орендодавець, власник землі) та КП „Спецбудресурс” (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки №652, за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку з земель державної власності (землі водного фонду), розташовану за межами населеного пункту на території Шаровечківської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області. В оренду передається земельна ділянка площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001.

На підставі договору від 27.06.2013 №652 орендодавець і орендар здійснили передачу і прийом земельної ділянки площею 42,8378 га, що підтверджується актом приймання-передачі від 27.06.2013 року.

Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №16519550 від 22.01.2014 на підставі договору оренди земельної ділянки №652 від 27.06.2013р. на земельну ділянку площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 зареєстровано право оренди за орендарем - КП „Спецбудресурс”, орендодавець - Хмельницька районна державна адміністрація.

Підставою для державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельних ділянок площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 став проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, виготовлений 05.03.2013 ПП „Діорит Плюс 1”, ОСОБА_1 . Реєстрація вказаних земельних ділянок проведена 05.04.2013р. відділом У Хмельницькому районі Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області. Зазначене підтверджується Витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6813179462021 від 27.01.2021 та №НВ-6813179502021 від 27.01.2021.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 13.02.2019 у справі №924/1104/14 задоволено позов ПАТ "Катіон" до Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради, ПП "Царське Озеро" про визнання незаконними та скасування розпоряджень Хмельницької районної державної адміністрації та визнання недійсним договорів оренди земельної ділянки та суборенди земельної ділянки, а саме:

- визнано недійсним та скасовано розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 19.11.2012 №2295/2012-р "Про надання дозволу КП "Спецбудресурс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельної ділянки водного фонду для риборозведення на території Шаровечківської сільської ради";

- визнано недійсним та скасовано розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 23.11.2012 № 2337/2012-р;

- визнано недійсним та скасовано розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 27.06.2013 № 302/2013-р "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу в користування на умовах оренди КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб на території Шаровечківської та Грузевицької сільських рад";

- визнано недійсним договір оренди земельної ділянки №652 від 27.06.2013, укладений між Хмельницькою районною державною адміністрацією та КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради, згідно якого була передана в оренду земельна ділянка (кадастровий номер 6825089600:03:001:0001) площею 42,8378 га з земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Шаровечківської сільської ради;

- визнано недійсним договір оренди земельної ділянки №651 від 27.06.2013 укладений між Хмельницькою районною державною адміністрацією та КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради, згідно якого була передана в оренду земельна ділянка (кадастровий номер 6825082200:04:013:0001) площею 19,4628 га з земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Грузевицької сільської ради;

- визнано недійсним договір суборенди земельної ділянки №2 від 21.04.2014, укладений між КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради та приватним підприємством "Царське Озеро", згідно якого була передана в суборенду земельна ділянка (кадастровий номер 6825089600:03:001:0001) площею 42,8378 га з земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Шаровечківської сільської ради;

- визнано недійсним договір суборенди земельної ділянки № 1 від 21.04.2014, укладений між КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради та Приватним підприємством "Царське Озеро", згідно якого була передана в суборенду земельна ділянка (кадастровий номер 6825082200:04:013:0001) площею 19, 4628 га з земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Грузевтцької сільської ради.

Рішення Господарського суду Хмельницької області від 13.02.2019р. у справі №924/1104/14 набрало законної сили 22.04.2019р.

Судом на підставі висновку експерта за результатами проведеної у справі №924/1104/14 судової експертизи (від 23.08.2018 №608/018) встановлено, що земельні ділянки (контури ділянки) кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 площею 42,8378 га та кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 площею 19,4626 га, передані Хмельницькою РДА в оренду КП „Спецбудресурс” (та в подальшому в суборенду ПП „Царське озеро”) накладаються на земельну ділянку (контури ділянки) площею 100,6 га, визначену державним актом на право постійного користування землею серії І-ХМ №000328 від 31.03.1999 року, право користування на яку має позивач - ПАТ „Катіон”.

Під час розгляду даної справи суд дійшов висновку, що рішення про передачу спірних земель на умовах оренди на користь КП „Спецбудресурс”, в період прийняття спірних розпоряджень (при наявності рішення про передачу землі в користування позивачу) мало бути прийнято за умови дотримання вимог земельного законодавства, яке визначає порядок проведення відповідних дій. Так, за ч. 1 ст. 31 Земельного кодексу України (в редакції, діючій на момент виникнення спірних відносин) вилучення (викуп) земельних ділянок з метою передачі їх у власність або надання у користування громадянам, підприємствам, установам і організаціям провадиться за згодою власників землі і землекористувачів на підставі рішення Верховної Ради України, місцевих Рад народних депутатів. При цьому, така передача має бути здійснена за вимогами ст. 34 даного Кодексу, яка передбачає спеціальний порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земель. Матеріали справи не містять доказів надання згоди позивачем (ПАТ „Катіон”) на вилучення в нього земельної ділянки площею 100,6 га на території Шаровечківської сільської ради, як і немає доказів здійснення процедури вилучення таких земель згідно ст. 34 Земельного кодексу.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 04.12.2017 у справі №924/1105/14 також встановлено, що ВАТ „Катіон” не відмовлявся від свого права постійного користування земельною ділянкою, не подавав заяв про її вилучення, земельна ділянка не вилучалась, оригінал державного акту на право користування земельною ділянкою серії І - ХМ № 000328 від 31.03.99 до архіву державного органу земельних ресурсів не здавався, запис про припинення права користування земельною ділянкою у відповідну книгу записів (реєстрації) не вносився. Відділ у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області своїм листом від 20.07.17 повідомив, що записи про припинення права користування земельною ділянкою ВАТ „Катіон” площею 100,6 га наданою в постійне користування згідно книг записів реєстрації державних актів на право постійного користування землею відсутні.

Судовим рішенням у справі №924/1105/14 визнано незаконним та скасовано п. 2 рішення Шаровечківської ради № 4 від 06.10.1999р. „Про передачу земельної ділянки ВАТ „Катіон” в зв'язку із викупом споруд технічного водопостачання ТОВ „Торговий дім „Бартерсервіс”. В частині визнання за публічним акціонерним товариством „Катіон” права користування землею - земельною ділянкою розміром 100,6 га, призначеною для розміщення водосховища технічного водопостачання, згідно (на підставі) державного акту на право постійного користування землею серії І -ХМ № 000328 від 31 березня 1999 року, виданого Шаровечківською сільською радою Хмельницького району та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 8 відмовлено та зазначено, що за наявності дійсного державного акту, яким посвідчено право ПАТ „Катіон” на постійне користування земельною ділянкою, позовна вимога про визнання такого права, повторне дублювання права постійного користування земельною ділянкою на підставі рішення суду є безпідставною.

Також від час розгляду справи №924/1105/14 судом встановлено, що рішенням Господарського суду Хмельницької області по справі №7/436-НА від 27.03.2007 за позовом прокурора Хмельницького району в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради, м. Хмельницький до Шаровечківської сільської ради, с. Шаровечка Хмельницького району, за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ТОВ “Торговий дім “БАРТЕРСЕРВІС”, та ВАТ “Катіон”, про визнання протиправним та скасування п.1 рішення Шаровечківської сільської ради №4 від 06.10.1999року, яке набрало законної сили, встановлено, що спірна земельна ділянка площею 100,6 га відноситься до земель водного фонду.

Рішення Господарського суду Хмельницької області від 04.12.2017 у справі №924/1105/14 набрало законної сили 14.02.2018р.

Як вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №2419404408 від 27.01.2021 та №241939982 від 27.01.2021 речові права оренди та суборенди на земельні ділянки площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 скасовано 24.05.2019 на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 13.02.2019р. у справі №924/1104/14. Право власності на вказані земельні ділянки залишено зареєстрованим за Хмельницькою районною державною адміністрацією.

ПАТ „Катіон” звернувся до Хмельницької районної державної адміністрації з листом від 17.10.2019р. №169 про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 100,6 га за межами с. Шаровечка на території Шаровечківської сільської ради, яка знаходиться у постійному користуванні ПАТ „Катіон”.

Листом від 30.10.2019 за №40/06-2796/19 Хмельницька районна державна адміністрація повідомила ПАТ „Катіон”, посилаючись на положення ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України, рекомендувала звернутися до Хмельницької обласної державної адміністрації.

Хмельницька обласна державна адміністрація листом від 23.09.2020 №99/24-26-5423/2020 ПАТ „Катіон” надала згоду на відновлення меж земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні ПАТ „Катіон” згідно державного акту на право постійного користування землею серія І-ХМ № 000328, виданого відповідно до рішення Шаровечківської сільської ради народних депутатів від 31.03.1999 №8, що зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №8 від 31.03.2019 року.

У 2020 році на замовлення ПАТ „Катіон” сертифікованим інженером-землевпорядником Космак Р.І. розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для розміщення водосховища технічного водопостачання за адресою: Хмельницький район, на території Шаровечківської сільської ради.

Рішенням №РВ-6800667392020 від 04.12.2020 року державним кадастровим реєстратором Відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Кушнірук А.П. відмовлено ПАТ „Катіон” у внесенні відомостей (змін до них) про земельну ділянку площею 100,6 га згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328 до Державного земельного кадастру. Рекомендовано виправити пересічення з ділянкою з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001, площа співпадає на 19,3467% та перетин ділянок з ділянкою з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001, площа співпадає на 42,5829%.

Позивач посилаючись на те, що наявність в Державному реєстрі зареєстрованих на праві власності за Хмельницькою районною державною адміністрацією земельних ділянок площами 42,8378 га, і 19,4628 га, а також наявність в державної реєстрації цих земельних ділянок у Державному земельному кадастрі перешкоджає позивачу відновити межі земельної ділянки площею 100,6 га, право на яку підтверджується державним актом на право постійного користування землею І-ХМ №00328 та внести відомості про дану земельну ділянку до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

За змістом частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Аналогічні висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 у справі № 923/876/16, від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340.

З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

Як слідує з пункту 1.2. Статуту ПАТ „Катіон”, позивач є правонаступником усього майна, прав та обов'язків заводу „Катіон”, виробничого об'єднання „Катіон”, дочірнього підприємства „Катіон-Побут” відкритого акціонерного товариства „Катіон”.

На підставі державного акту на право постійного користування І-ХМ №000328 від 31.03.1999 ПАТ „Катіон” є постійним користувачем земельної ділянки площею 100,6 га на території Шаровечківської сільської ради, що також підтверджено рішеннями Господарського суду Хмельницької області від 04.12.2017 справі №924/1105/14 та від 13.02.2019 у справі №924/1104/14.

Згідно з частиною 1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державній реєстрації прав підлягають речові права на нерухоме майно, похідні від права власності, зокрема, право постійного користування земельної ділянки.

Згідно з частиною 4 статті 18 даного Закону державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку. Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельні ділянки, що здійснюється з відкриттям розділу в Державному реєстрі прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Державного земельного кадастру про наявність/відсутність зареєстрованих речових прав щодо відповідної земельної ділянки до 1 січня 2013 року.

Відповідно до пункту 2 „Прикінцевих та перехідних положень” Закону України „Про Державний земельний кадастр” земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

З метою державної реєстрації права постійного користування на земельну ділянку площею 100,6 га на території Шаровечківської сільської ради, позивачем на підставі згоди Хмельницької обласної державної адміністрації на відновлення меж земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні ПАТ „Катіон” згідно державного акту на право постійного користування землею серія І-ХМ №000328 (лист від 23.09.2020 №99/24-26-5423/2020) було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для розміщення водосховища технічного водопостачання за адресою: Хмельницький район, на території Шаровечківської сільської ради (виконавець - сертифікований інженер-землевпорядник Космак Р.І.).

Однак, рішенням №РВ-6800667392020 від 04.12.2020 року державним кадастровим реєстратором Відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Кушнірук А.П. відмовлено ПАТ „Катіон” у внесенні відомостей (змін до них) про земельну ділянку площею 100,6 га згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328 до Державного земельного кадастру. Рекомендовано виправити пересічення з ділянкою з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001, площа співпадає на 19,3467% та перетин ділянок з ділянкою з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001, площа співпадає на 42,5829%.

Згідно з частиною 6 статті 24 Закону України „Про Державний земельний кадастр” підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Як вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №241939982 від 27.01.2021 та №2419404408 від 27.01.2021 на підставі договорів оренди земельних ділянок №651 від 27.06.2013 та №652 від 27.06.2013р. за КП „Спецбудресурс” 15.01.2014 проведено державну реєстрацію права оренди на земельні ділянки площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 та площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001, а в подальшому права суборенди за ПП „Царське озеро”. Цільове призначення вказаних земельних ділянок - для рибогосподарських потреб; форма власності - державна; власник - Хмельницька районна державна адміністрація.

Із наявних у справі Витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6813179462021 від 27.01.2021 та №НВ-6813179502021 від 27.01.2021 вбачається, що підставою для державної реєстрації земельних ділянок площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 став проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, виготовлений 05.03.2013 ПП „Діорит Плюс 1”, ОСОБА_1 . Реєстрація вказаних земельних ділянок проведена 05.04.2013р. відділом у Хмельницькому районі Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Господарським суду Хмельницької області у рішення від 13.02.2019р. у справі №924/1104/14, на підставі висновку судової експертизи, проведеної у даній справі встановлено, що земельні ділянки (контури ділянки) кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 площею 42,8378 га та кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 площею 19,4626 га, передані Хмельницькою райжержадміністрацією в оренду КП „Спецбудресурс” (та в подальшому в суборенду ПП „Царське озеро”) накладаються на земельну ділянку (контури ділянки) площею 100,6 га, визначену державним актом на право постійного користування землею серії І-ХМ №000328 від 31.03.1999 року, право користування на яку має позивач - ПАТ „Катіон”.

Під час розгляду даної справи суд дійшов висновку, що рішення про передачу спірних земель на умовах оренди на користь КП „Спецбудресурс”, в період прийняття спірних розпоряджень (при наявності рішення про передачу землі в користування позивачу) мало бути прийнято за умови дотримання вимог земельного законодавства, яке визначає порядок проведення відповідних дій. Так, за ч. 1 ст. 31 Земельного кодексу України (в редакції, діючій на момент виникнення спірних відносин) вилучення (викуп) земельних ділянок з метою передачі їх у власність або надання у користування громадянам, підприємствам, установам і організаціям провадиться за згодою власників землі і землекористувачів на підставі рішення Верховної Ради України, місцевих Рад народних депутатів. При цьому, така передача має бути здійснена за вимогами ст. 34 даного Кодексу, яка передбачає спеціальний порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земель. Матеріали справи не містять доказів надання згоди позивачем (ПАТ „Катіон”) на вилучення в нього земельної ділянки площею 100,6 га на території Шаровечківської сільської ради, як і немає доказів здійснення процедури вилучення таких земель згідно ст. 34 Земельного кодексу.

Судовим рішенням у справі №924/1104/14 встановлено незаконність розпоряджень і договорів, вчинених Хмельницькою райдержадміністрацією стосовно земельних ділянок з кадастровими - номерами 6825089600:03:001:0001 площею 42,8378 га та 6825082200:04:013:0001 площею 19,4628 га, результатом чого стало їх скасування та визнання недійсними, а саме:

- розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 19.11.2012 №2295/2012-р "Про надання дозволу КП "Спецбудресурс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельної ділянки водного фонду для риборозведення на території Шаровечківської сільської ради";

- розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 23.11.2012 № 2337/2012-р (яким внесено зміни до розпорядження 19.11.2012 №2295/2012-р);

- розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 27.06.2013 № 302/2013-р "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу в користування на умовах оренди КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб на території Шаровечківської та Грузевицької сільських рад";

- договір оренди земельної ділянки №652 від 27.06.2013, згідно якого Хмельницькою районною державною адміністрацією передано в оренду КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради земельну ділянку (кадастровий номер 6825089600:03:001:0001) площею 42,8378 га з земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб;

- договір оренди земельної ділянки №651 від 27.06.2013, згідно якого Хмельницькою районною державною адміністрацією передано в оренду КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради земельну ділянку (кадастровий номер 6825082200:04:013:0001) площею 19,4628 га з земель державної власності (землі водного фонду) для рибогосподарських потреб;

- договір суборенди земельної ділянки №2 від 21.04.2014, згідно якого КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради передано в суборенду земельну ділянку (кадастровий номер 6825089600:03:001:0001) площею 42,8378 га;

- договір суборенди земельної ділянки № 1 від 21.04.2014, згідно якого КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради передано в суборенду земельну ділянку (кадастровий номер 6825082200:04:013:0001) площею 19, 4628 га.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 04.12.2017 у справі №924/1105/14 також встановлено, що ВАТ „Катіон” не відмовлявся від свого права постійного користування земельною ділянкою, не подавав заяв про її вилучення, земельна ділянка не вилучалась, оригінал державного акту на право користування земельною ділянкою серії І - ХМ № 000328 від 31.03.99 до архіву державного органу земельних ресурсів не здавався, запис про припинення права користування земельною ділянкою у відповідну книгу записів (реєстрації) не вносився. Відділ у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області своїм листом від 20.07.17 повідомив, що записи про припинення права користування земельною ділянкою ВАТ „Катіон” площею 100,6 га наданою в постійне користування згідно книг записів реєстрації державних актів на право постійного користування землею відсутні.

Відповідно до частини 4 статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Преюдиціальність - це обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки вони вже встановлені у рішенні суду і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив у законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.

Правило про преюдицію спрямоване не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив у законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі. У випадку преюдиціального установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження і оцінку. Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було б не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії. (Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 01.10.2019р. у справі №924/848/18).

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для формування Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та проведення державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельних ділянок площею 42,8378 га та площею 19,4628 га став проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, виготовлений на замовлення КП "Спецбудресурс" з метою отримання даних земельних ділянок в оренду, дозвіл на розробку та затвердження якого надано розпорядженнями Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, які визнано недійсними та скасовані в судовому порядку.

Таким чином, документи на підставі яких було сформовано та проведено державну реєстрацію за Хмельницькою районною державною адміністрацією права власності на земельні ділянки площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 на даний час скасовані.

Як вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №2419404408 від 27.01.2021 та №241939982 від 27.01.2021 речові права оренди та суборенди на земельні ділянки площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 скасовано на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 13.02.2019р. у справі №924/1104/14.

Разом з тим, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно залишається зареєстрованим за Хмельницькою районною державною адміністрацією право власності на вищевказані земельні ділянки, які сформовані Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, що порушує права позивача, як постійного користувача земельної ділянки площею 100,6 га, до складу якої увійшли земельні ділянки площею 19,4628 га та площею 42,8378 га.

За приписами частин 2, 3 статті 152 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент звернення з даним позовом) власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян і юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом застосування способів, передбачених законом.

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України „Про Державний земельний кадастр” державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Аналогічні норми зазначені в ч. 13 ст. 79-1 Земельному кодексі України, згідно якої земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав. їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Згідно з частиною 3 статті 26 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

З огляду на викладене, відновити порушене право позивача на користування земельною ділянкою площею 100,6 га можливо лише шляхом скасування судовим рішенням державної реєстрації земельних ділянок площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, тобто скасування державної реєстрації прав відповідача на земельні ділянки з кадастровими номерами 6825089600:03:001:0001 та 6825082200:04:013:0001, які увійшли до складу земельної ділянки площею 100,6 га з одночасним припиненням усіх речових прав відносно таких земельних ділянок.

Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту є ефективним та відповідає як нормам чинного законодавства так і правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постановах від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц.

Цільове призначення сформованих та зареєстрованих земельних ділянок площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001 - для рибогосподарських потреб (риборозведення).

Згідно з частиною 4 статті 59 Земельного кодексу України (в редакції на момент їх формування та реєстрації земельних ділянок) громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Відповідно до частини 3 статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.

Частиною 5 зазначеної статті передбачено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 14.01.2000 №1390 „Про Концепцію розвитку водного господарства України” водне господарство - галузь, завданням якої є забезпечення потреб населення і народного господарства у водних ресурсах, збереження, охорона та відтворення водного фонду, попередження шкідливої дії вод і ліквідація її наслідків.

Згідно зі статті 1 Закону України „Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів” рибне господарство - галузь економіки, завданнями якої є вивчення, охорона, відтворення, вирощування, використання водних біоресурсів, їх вилучення (добування, вилов, збирання), реалізація та переробка з метою одержання харчової, технічної, кормової, медичної та іншої продукції, а також забезпечення безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості.

Частиною 1 статті 51 Водного кодексу України передбачено, що у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що використання терміну „рибогосподарські потреби” є самостійним, підстав для ототожнення його з терміном „водне господарство” не має.

У частині 3 статті 122 Земельного кодексу України, визначаючи повноваження районної державної адміністрації, законодавцем вжито термін „водне господарство”.

З аналізу частини 3 статті 122 Земельного кодексу України слідує, що розмежування повноважень органів виконавчої влади (райдержадміністрацій та облдержадміністрацій) залежить від цільового призначення земельних ділянок, що слідує із вжитих у правовій нормі слів "... для всіх потреб... для: а) ведення водного господарства".

Ведення водного господарства є одним із видів цільового призначення земель водного фонду (стаття 19 Земельного кодексу України; Класифікація видів цільового призначення земель, затверджено Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 №548). Іншим видом цільового призначення в цій категорії (водного фонду) є "рибогосподарські потреби".

Таким чином, повноваження райдержадміністрації визначаються та обмежуються саме видами дозволеного використання в межах відповідної категорії за цільовим призначенням.

Відтак, районній державній адміністрації надані повноваження для розпорядження землями, зокрема для „ведення водного господарства”, що не охоплює інший вид цільового призначення -„рибогосподарські потреби” (риборозведення).

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Вищого господарського суду України від 15.08.2017 року у справі №924/257/16.

Відповідачем не надано доказів того, що спірні земельні ділянки водного фонду мають цільове призначення „ведення водного господарства”. Зазначене свідчить про відсутність повноважень у Хмельницької районної державної адміністрації щодо розпорядження спірними земельними ділянками водного фонду. Більш того, у листі від 30.10.2019 за №40/06-2796/19 Хмельницька районна державна адміністрація посилаючись на частину 5 статті 122 Земельного кодексу України підтвердила, що органом, уповноваженим здійснювати розпорядження земельною ділянкою площею 100,6 га за межами с. Шаровечка на території Шаровечківської сільської ради, яка знаходиться у постійному користуванні ПАТ „Катіон” є Хмельницька обласна державна адміністрація.

Згідно зі статтею 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Частиною 2 статті 28 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” передбачено, що під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування”.

Державна реєстрація права власності на земельні ділянки державної чи комунальної власності проводиться з обов'язковим урахуванням пунктів 3 та 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності".

Відповідно пункту 4 та пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності”, який набирав чинності з 1 січня 2013 року у державній власності залишаються: ... г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу. З дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.

Органом уповноваженим здійснювати розпорядження земельною ділянкою площею 100,6 га за межами с. Шаровечка на території Шаровечківської сільської ради, яка знаходиться у постійному користуванні ПАТ „Катіон” є Хмельницька обласна державна адміністрація.

Таким чином, при реєстрації права постійного користування за ПАТ „Катіон” на підставі державного акту від 31.03.1999 року серія І-ХМ №000328 державним реєстратором має бути проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку 100,6 га за державою в особі Хмельницької обласної державної адміністрації. Після скасування права власності за Хмельницькою районною державною адміністрацією на спірні земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, право власності залишається за державною в силу Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності” та не потребує додаткової реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Враховуючи зазначене, безпідставним є твердження відповідача, про те що виключення запису про власника з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно залишить земельні ділянки без власника, оскільки позивач не просить замінити власника з Хмельницької райдержадміністрації на Хмельницьку облдержадміністрацію.

З огляду на вище викладене та зважаючи на те, що наявність зареєстрованого права власності за Хмельницькою районною державною адміністрацією на земельні ділянки площею 42,8378 га, кадастровий номер 6825089600:03:001:0001 та площею 19,4628 га, кадастровий номер 6825082200:04:013:0001, а також наявність державної реєстрації цих земельних ділянок у Державному земельному кадастрі перешкоджає позивачу відновити межі земельної ділянки площею 100,6 га згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000328 та внести відомості про дану земельну ділянку у Державний земельний кадастр і Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, що з урахуванням положень статей 92, 95 Земельного кодексу України, свідчить про порушення прав ПАТ „Катіон”, як постійного користувача земельною ділянкою площею 100,6 га за межами с. Шаровечка на території Шаровечківської сільської ради.

Тому позовні вимоги про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації прав згідно записів №4322051 та №4322395 від 15.01.2014 з припиненням права власності Хмельницької районної державної адміністрації на земельні ділянки з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001, площею 42,8378 га та кадастровим номером 6825082200:04:013:0001, площею 19,4628 га, а також скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації вказаних земельних ділянок підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонами.

З урахуванням положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, зокрема, судовий збір, покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу.

Частиною 1 ст. 124 ГПК України встановлено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи.

Поряд з цим, згідно з вимогами ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст. 129 ГПК України).

Позивачем у позові визначено орієнтовний розрахунок суми судових витрат, до якого включено витрати на правову допомогу в розмірі 35000,00 грн. та надано договір про надання правової допомоги №30/07/20-2 від 30.07.2020р. з додатком №1, додаткову угоду №1 від 06.08.2020р. до договору про надання правової допомоги. У редакціях первинно поданої позовної заяви та позовної заяви поданої під час усунення недоліків позовної заяви, ПАТ „Катіон” не зазначало, що подання доказів на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи буде здійснено відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України.

Позивачем до закінчення судових дебатів у справі не надано доказів на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, а також згідно з вимогами ч. 8 ст. 129 ГПК України не надано заяви до закінчення судових дебатів у справі про намір подати такі докази після ухвалення судового рішення.

Таким чином, відшкодування судових витрат здійснюється у разі наявності відповідної заяви сторони, яку вона зробила до закінчення судових дебатів, якщо справа розглядається з повідомленням учасників справи з проведенням дебатів, а відповідні докази надані цією стороною або до закінчення судових дебатів або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.

Зазначений висновок викладений у додатковій постанові Верховного Суду від 19.08.2020р. у справі №910/7520/19 .

Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію прав згідно запису №4322051 від 15.01.2014, припинивши право власності Хмельницької районної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001, площею 42,8378 га.

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію прав згідно запису №4322395 від 15.01.2014, припинивши право власності Хмельницької районної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001, площею 19,4628 га.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825089600:03:001:0001, площею 42,8378 га.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:04:013:0001, площею 19,4628 га.

Стягнути з Хмельницької районної державної адміністрації (29018, м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 122/2, код ЄДРПОУ 21318806) на користь Публічного акціонерного товариства „Катіон” (29016. м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 19, код ЄДРПОУ 05470288) 8408,00 грн. (вісім тисяч чотириста вісім гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку визначеному ст. 257 ГПК України до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 30.04.2021р.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 7 прим.: 1 - до справи,

2 - позивачу, публічне акціонерне товариство "Катіон" (29016, м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 19);

3- представнику позивача, адвокат Сергійчук Юрій Вікторович (31244, Хмельницька область, Волочиський р-н, с.Поляни, вул.Набережна, 79);

4 - відповідачу, Хмельницька районна державна адміністрація (29016, м.Хмельницький, вул. Кам'янецька, 122/2);

5- третій особі - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, м.Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1);

6 - третій особі - Хмельницька обласна державна адміністрація (29005, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, будинок рад).

7 - третій особі - комунальне підприємство „Спецбудресурс” Хмельницької районної ради (31335, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Малашівці)

Всім рекомендованим з повідомленням про вручення.