Рішення від 30.04.2021 по справі 908/478/21

номер провадження справи 4/26/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.04.2021 Справа № 908/478/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя Зінченко Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін справу

за позовом Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, 50/57) в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, (03135, м. Київ, вул. Перемоги, буд. 14) в особі Придніпровського межрегіонального управління Укртрансбезпеки, (69083, м. Запоріжжя, вул.Музична, 2-а)

до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” (70615, Запорізька область, смт. Пологи, вул. Північна, 1 А)

про стягнення 8180, 39 грн.

25.02.2021 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури (в інтересах держави, в особі органу, уповноваженою державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” про:

- стягнення з ТОВ “Пологпостач”, на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 165, 12 Євро, що еквівалентно 4939, 10грн. відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку 26.06.2020.

- стягнення з ТОВ “Пологпостач”, на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 108, 36 Євро, що еквівалентно 3241, 29 грн. відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку 26.06.2020.

25.02.2021 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу №908/478/21 розподілено судді Зінченко Н.Г.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/478/21 у порядку спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 4/26/21, вирішено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що уповноваженою особою 26.06.2020 Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області виявлено факт перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на приписи ст. 131-1 Конституції України, ст.ст. 23, 24 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст. 5, 29 Бюджетного кодексу України, ст. 29 Закону України “Про дорожній рух”, ст.ст. 1, 33, 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, ст.ст. 15, 22, 1166 ЦК України та ст.ст. 217, 224 ГК України на підставі яких просив позов задовольнити та стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 165, 12 Євро, що еквівалентно 4939, 10грн. відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку 26.06.2020 за Актом № 125148 від 26.06.2020 та 108, 36 Євро, що еквівалентно 3241, 29 грн. відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку 26.06.2020, за Актом № 221206 від 29.07.2020.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.03.2021 у справі № “Пологпостач” відповідачу запропоновано у строк не пізніше 18.03.2021 подати відзив на позовну заяву і всі можливі докази у підтвердження його заперечень проти позову або його визнання.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстрованим місцем знаходження юридичної особи Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” (ідентифікаційний код юридичної особи 00904090) є: 70615, Запорізька область, смт. Пологи, вул. Північна, 1 А, що відповідає адресі відповідача, зазначеній у позовній заяві.

З наявного в матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (штрихкодовий ідентифікатор 6900119612856) вбачається, що ухвала господарського суду Запорізької області від 02.03.2021 у справі № 908/478/21 отримана уповноваженою особою Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” 11.03.2021.

Отже, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/478/21.

При цьому судом враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі “Пономарьов проти України” від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Отже, не лише на суд покладається обов'язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Про хід розгляду даної справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України “Єдиний державний реєстр судових рішень” http://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України “Про доступ до судових рішень” № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Відзив на адресу суду від відповідача у встановлений в ухвалі суду від 02.03.2021 у справі № 908/478/21 процесуальний строк для подачі відзиву не надійшов, і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

За таких обставин, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.

У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, 01.04.2021 сплив тридцятиденний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням. Будь-яких процесуальних заяв або заяв по суті протягом цього періоду до суду не надходило. Тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.

Відповідно до ч., ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 30.04.2021.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ

26.06.2020 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Так, відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області у період з 22.06.2020 по 26.06.2020 та направлення на рейдову перевірку від 19.06.2020 № 010103 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 26.06.2020 проведено перевірку транспортного засобу - автомобіля марки MAN, модель TGХ 18 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причепу марки KRONE, модель SDP 27, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Зазначений автомобіль та причіп згідно свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_4 належать на праві власності ОСОБА_1 , що зареєстрований в АДРЕСА_1 і який передав їх в оренду ТДВ «Пологпостач», яке зареєстроване за адресою: Запорізька область, Пологівський район, с.Пологи, вул.Північна, 1 А, згідно договору оренди №05/02/2020 від 05.02.2020.

За даним фактом посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області складено Акт № 125148 від 26.06.2020 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0016497 від 26.06.2020 та довідку № 0009997 від 26.06.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно з актом № 125148 від 26.06.2020 автомобіль марки MAN, модель TGХ 18 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 здійснював перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень.

У довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0009997 від 26.06.2020 зазначені результати вагового контролю автомобіля відповідача: навантаження на вісі, тонн: 1) 7,5 т; 2) 12,1; 3) 8,35; 4) 7,75; 5) 8, 65; повна маса транспортного засобу 43,9тонн. Вказана довідка підписана посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль, та оператором вагового комплексу.

Відповідно до акту від 26.06.2020 № 0016497 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів нормативно допустима маса (40,0) 44,0 т, фактична - 43,900т; осьові навантаження допустимі: 11 т, 11 т., 24 т., фактичне - 7,05 т, 12,1; 8,35; 7,75; 8, 65 т.

На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовими особами Управління складений розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу (додаток до акту ППГВК від 26.06.2020 №0016497) та нарахована плата за проїзд у розмірі 165, 12 євро. За перерахунком згідно офіційного курсу валют євро до гривні Національного банку України станом на 26.06.2020 165, 12 євро еквівалентно 4939, 10 грн.

Також, 26.06.2020 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Так, відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області у період з 22.06.2020 по 26.06.2020 та направлення на рейдову перевірку від 19.06.2020 № 010103 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 26.06.2020 проведено перевірку транспортного засобу - автомобіля марки MAN, модель TGХ 18 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_5 , та причепу марки KRONE, модель SD, державний реєстраційний номер НОМЕР_6 .

Зазначений автомобіль та причіп згідно свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів серії НОМЕР_7 та серії НОМЕР_8 належать на праві власності ОСОБА_1 , що зареєстрований в АДРЕСА_1 і який передав їх в оренду ТДВ «Пологпостач», яке зареєстроване за адресою: Запорізька область, Пологівський район, с.Пологи, вул.Північна, 1 А, згідно договору оренди №07/02/2020 від 07.02.2020.

За даним фактом посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області складено Акт № 221206 від 26.06.2020 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 031553 від 26.06.2020 та довідку № 038553 від 26.06.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно з актом № 221206 від 26.06.2020 автомобіль марки MAN, модель TGХ 18 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_3 здійснював перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень.

У довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 038553 від 26.06.2020 зазначені результати вагового контролю автомобіля відповідача: навантаження на вісі, тонн: 1) 7,3 т; 2) 13,35; 3) 7,95; 4) 7,1; 5) 8, 25; повна маса транспортного засобу 43,95тонн. Вказана довідка підписана посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль, та оператором вагового комплексу.

Відповідно до акту № 031553 від 26.06.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів нормативно допустима маса 44,0 т, фактична - 43,95т; осьові навантаження допустимі: 11 т, 11 т., 24 т., фактичне - 7,3 т, 13,35; 7,95; 7,1; 8, 25т.

На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовими особами Управління складений розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу (додаток до акту ППГВК № 031553 від 26.06.2020) та нарахована плата за проїзд у розмірі 108, 36 євро. За перерахунком згідно офіційного курсу валют євро до гривні Національного банку України станом на 26.06.2020 108, 36 євро еквівалентно 3241, 29 грн.

Відповідачем зазначені факти належними та допустимими, в розумінні ст., ст. 76, 77 ГПК України, доказами не спростовані.

Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області на адресу ТОВ “Доррем Технології” направлявся листи-повідомлення щодо необхідності внесення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 165,12 Євро та 108, 36 Євро.

Вказана сума грошових коштів у визначений строку добровільному порядку відповідачем сплачена не була, що стало підставою для звернення Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до органів прокуратури.

З урахуванням вищевикладеного підставою для представництва Запорізькою місцевою прокуратурою № 1 інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки є факт несплати відповідачем до Державного бюджету України плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 165,12 Євро, що еквівалентно 4939, 10 грн. та 108, 36 Євро, що еквівалентно 3241, 29 грн., та нездійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави з метою надходження коштів до бюджету.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи прокурора, дослідивши надані прокурором письмові докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами частини 3, 4 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підстави для здійснення прокурором представництва держави в суді визначені у частинах третій і четвертій статті 23 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VII від 14.10.2014.

Відповідно до частити 3 статті 23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов'язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об'єднань.

При цьому, частиною 4 цієї ж статті Закону визначено, що підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.

Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 цього Положення Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно із пп.1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Пунктом 8 Положення передбачено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пп. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Пунктом 1.1. Положення про Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області, (далі Управління) затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті № 996 від 28.12.2016, визначено, що Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області є структурним підрозділом апарату Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Згідно із п. 3.57. Положення про Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Управління у межах своїх повноважень здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Враховуючи викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Приймаючи до уваги нездійснення Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області заходів для звернення до суду з позовом стосовно захисту інтересів держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави, а також визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов до висновку, що прокурор, у межах своїх повноважень, мав право звернутися до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області, інтереси держави мають чітке формулювання та вмотивовані у позовній заяві, поданій прокурором.

Предметом позову у справі, що розглядається, є вимога про стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, нарахована щодо вантажного автомобіля MAN, модель TGХ 18 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , причепу марки KRONE, модель SDP 27, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 та автомобіля марки MAN, модель TGХ 18 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_5 , та причепу марки KRONE, модель SD, державний реєстраційний номер НОМЕР_6 , вагові параметри яких перевищували нормативні, та які на час вчинення відповідного порушення знаходилися у фактичному користуванні належить перевізника - відповідача у справі. Розмір плати становить 165,12 Євро, що еквівалентно 4939, 10 грн. та 108, 36 Євро, що еквівалентно 3241, 29 грн. Обов'язок із сплати зазначених коштів виник із Акта № 0016497 від 26.06.2020 та № 031553 від 26.06.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, складеного Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права, і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

В постанові Великої Палати Верхового Суду України від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17 зазначено, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. В цій же постанові Велика Палата Верхового Суду України також дійшла висновку, що вимоги про відшкодування таких матеріальних збитків вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Таким чином, з урахуванням суб'єктного складу учасників спірних правовідносин справа № 908/478/21 відноситься до юрисдикції господарського суду Запорізької області.

Статтею 1 Закону України “Про автомобільний транспорт” зазначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Частинами 14-17 статті 6 Закону України “Про автомобільний транспорт” унормовано, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Частини 1 та 4 статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

В статті 33 Закону України “Про автомобільні дороги” передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 статті 29 Закону України “Про дорожній рух” встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.

У пункті 14 Порядку № 1567 зазначено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі по тексту - Порядок № 879), в якому зазначено, зокрема:

- пп. 2 п. 2 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології;

- пп. 4 п. 2 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів;

- п. 3 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції;

- п. 26 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету;

- п. 28 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень;

- п. 30 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

- п. 311 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Розмір плати за проїзд визначається у відповідності до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879) та становить, зокрема, для великовагових транспортних засобів з перевищенням допустимих осьових навантажень, за ставкою 0,27 Євро.

У розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, (затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за № 128/2568) перевізником є фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.

Перевезення вантажу на вищезазначених вантажних автомобілів та причепів здійснювалося перевізником - ТДВ “Пологпостач” (відповідачем у справі) за маршрутом: із Запорізької області, Чернігівського району, смт.Чернігівка (пучкт навантаження) до М.Бердянськ, вул.Горького,6-А (пункт розвантаження).

При цьому, результати габаритно-вагового контролю не оскаржені перевізником у встановленому законом порядку.

З Актів проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 125148 від 26.06.2020 та № 221206 від 26.06.2020 вбачається, що відповідач здійснював перевезення вантажу з перевищенням нормативно допустимого навантаження на одиночну ось склало 12, 10 т. (допустиме 11т), та на строєну ось 24.75 (допустиме 24 т) ( за Актом №125148 від 26.06.2020 та перевищення на одиночну ось склало 13,35 т ( допустиме 11т) (Актом № 221206 від 26.06.2020).

В зазначених Актах перевірки № 125148 від 26.06.2020 та № 221206 від 26.06.2020 в графі “Пояснення водія про причини порушень” міститься відмітка: “з порушенням не згоден, від підпису відмовився”, що відповідає вимогам п. 22 Порядку № 1567, яким передбачено, що у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідачу на загальну суму 165,12 Євро та 108, 36 Євро відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 “про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування”. (Розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування).

Пунктом 27 Порядку № 879 закріплено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно інформації з офіційної веб-сторінки Національного Банку України офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним Банком України, станом на 26.06.2020 становив: 100 EUR - 29,9122 грн.

Таким чином, на день проведення розрахунку, тобто на 26.06.2020, як це передбачено Порядком № 879, сума плати за проїзд в розмірі 165,12 Євро за офіційним курсом, встановленим Національним Банком України, еквівалентна 4939, 10грн. та в розмірі 108, 36 Євро, еквівалентна 3 241, 29грн.

Згідно інформації Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області як на момент звернення прокурора до суду з позовом у даній справі, так і на час вирішення спору судом нарахована ТДВ “Пологпостач” плата за проїзд в розмірі 4939, 10грн. грн. (165,12 Євро) та в розмірі 3 241, 29грн. (108, 36 Євро) не сплачена.

Відповідно до п., п. 37, 41 Порядку № 879 учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством; дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Відповідачем не надано будь-яких доказів на спростування факту перевищення нормативно вагових параметрів транспортним засобом, який станом на час виявленого порушення перебував в його користуванні. Відповідні дії Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми збитків відповідачем не оскаржені.

Відповідно до ч., ч. 1-4 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. (ст. 86 ГПК України)

Прокурор надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, проти позову не заперечив, належними доказами доводи позивача не спростував.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст., ст. 129, 233, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі органу, уповноваженою державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” (70615, Запорізька область, смт. Пологи, вул. Північна, 1 А, ідентифікаційний код юридичної особи 00904090) в дохід Державного бюджету України (УК у Олександрівському районі, м. Запоріжжя/Олекс./22160100, ЄДРПОУ р-ну 3825440, Банк: Казначейство україи (ЕАП), №UA 528999980313151216000008003) 4939 (чотири тисячі дев'ятсот тридцять дев'ять) грн. 10 коп. (що еквівалентно 165, 12 Євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним Банком України на день проведення розрахунку 26.06.2020) плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні. Стягувач - Державна служба України з безпеки на транспорті, (03135, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 39816845). Видати наказ.

3. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” (70615, Запорізька область, смт. Пологи, вул. Північна, 1 А, ідентифікаційний код юридичної особи 00904090) в дохід Державного бюджету України (УК у Олександрівському районі, м. Запоріжжя/Олекс./22160100, ЄДРПОУ р-ну 3825440, Банк: Казначейство україи (ЕАП), №UA 528999980313151216000008003) 3 241 (три тисячі двісті сорок одну) грн. 29 коп. (що еквівалентно 108, 36 Євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним Банком України на день проведення розрахунку 26.06.2020) плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні. Стягувач - Державна служба України з безпеки на транспорті, (03135, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 39816845). Видати наказ.

4. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю “Пологпостач” (70615, Запорізька область, смт. Пологи, вул. Північна, 1 А, ідентифікаційний код юридичної особи 00904090) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Токмацької місцевої прокуратури, (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, 50/57, розрахунковий рахунок UA 438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: прокуратура Запорізької області, ідентифікаційний код 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 4 540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн. 00 коп. Видати наказ.

Повне судове рішення складено “ 30” квітня 2021 р.

Суддя Н. Г. Зінченко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.