номер провадження справи 35/9/21
21.04.2021 Справа № 908/3390/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Топчій О.А.,
за участю секретаря судового засідання Авраменко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарську справу
за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, б.7, ідентифікаційний код юридичної особи 03345716)
до відповідача Фізичної особи - підприємця Музичук Андрія Валентиновича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 )
про стягнення коштів
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
До Господарського суду Запорізької області звернувся позивач Акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Запоріжгаз” з позовом до відповідача Фізичної особи - підприємця Музичук Андрія Валентиновича, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача вартість донарахованого не облікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 105946,37 грн.
29.12.2020 автоматизованою системою документообігу Господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справі присвоєно єдиний унікальний номер 908/3390/20, справу передано на розгляд судді Топчій О.А.
Ухвалою суду від 30.12.2020 позовну заяву залишено без руху.
16.01.2021 до Господарського суду Запорізької області надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 20.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 16.02.2021.
Ухвалою суду від 16.02.2021 відкладено розгляд справи у порядку спрощеного провадження на 02.03.2020.
Ухвалою суду від 02.03.2021 суд ухвалив перейти до розгляду справи №908/3390/20 за правилами загального позовного провадження, починаючи зі стадії підготовчого провадження. Призначено підготовче засідання на 30.03.2021.
Ухвалою суду від 30.03.2021 закрито підготовче провадження у справі № 908/3390/20 та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 13.04.2021.
У зв'язку із направленням судді Топчій О.А. на навчання у період з 12.04.2021 по 16.04.2021 включно ухвалою суду від 09.04.2021 судове засідання перенесено на 21.04.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 17.05.2018 працівниками АТ «Запоріжгаз» було здійснено огляд вузла обліку споживача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 33 та виявлено порушення п.1.3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме порушення пломби магнет. За фактом виявлення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ працівниками Оператора ГРМ, у присутності Споживача складено акт про порушення №64 від 17.05.2018. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та незацікавленою особою. Споживач від підпису відмовився.
Лічильник був демонтований у присутності Споживача, упаковано в пакет та опломбовано пломбою С43844126, відповідальним за доставку лічильника визначено Споживача про що було зазначено в протоколі. Проведення експертизи було призначено на 21.06.2018 з 11-00 до 15-00, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52 каб. 4. Протокол Споживачем підписаний без зауважень, про дату, час та місце проведення експертизи Споживач був обізнаний.
За результатами проведеної експертизи було складено акт №0874 від 21.06.2018, у відповідності до якого: «Виявленого несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ у зв'язку з недоставкою споживачем, що є визначеним, як особа відповідальна за доставку ЗВТ. Лічильник газу упаковано в пакувальну тару, опломбовану пломбою С43844126 на експертизу призначену на 21.06.2018, згідно до п.7 глави 10, розділу X Кодексу ГРМ, підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що вказано в акті про порушення №64 від 17.05.2018». Додатково, листом АТ «Запоріжгаз» від 19.07.2018 року Споживача було повідомлено про дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення.
За фактом несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ Відповідача, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №64 від 17.05.2018, що відображено у протоколі від 03.08.2018.
Зважаючи на вищезазначене, у відповідності до розділу XI Кодексу газорозподільних систем Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за період з 07.00 год. 12.02.2018 по 07.00 год. 15.06.208 у сумі 105 946,37 грн з ПДВ.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, зокрема, про те, що відповідно до умов договору №1141842JCPАР016 від 01.01.2016 природний газ придбався ФОП Музичуком А.В. у ТОВ «Запоріжгаз Збут», а не у АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», відтак правові підстави для стягнення донарахованого не облікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 105946,37 грн на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» відсутні у зв'язку з відсутністю зобов'язань в розумінні ст. 526 ЦК України.
Також зазначає, що за умовами вищезазначеного договору відповідачем закуповується певний об'єм газу з постачанням в січні, лютому, березні, листопаді та грудні 2018 року. В той же час, позивачем нарахування здійснено за період квітень-червень 2018 року, що є безпідставним, оскільки в ці місяці постачання газу не здійснювалося.
Крім того, в акті-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу від 31.08.2018 використовується ціна природного газу в розмірі 13,10 грн на 1 куб.м., що суперечить умов зазначеного договору, оскільки за умовами договору вартість 1 куб.м. газу становить 10,58 грн.
Відповідно до п. 5.1.2, 5.1.3, 5.4.4 договору №1141842JCPАР016 від 01.01.2016 повноваження щодо контролю режимів споживання природного газу належить постачальнику, тобто ТОВ «Запоріжгаз Збут», а не АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», відтак останній не мав жодних підстав як проводити перевірку на об'єкті відповідача, так і складати за її наслідками будь-яких документів.
Також відповідач вважає, що акт про порушення №64 від 17.05.2018 складено з порушеннями п.п. 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, оскільки складених без присутності Музичука А.В. та підписаний невстановленою особою начальником відділу ЖКГ Жученко О.М.
За викладених обставин просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що з 01 липня 2015 року Позивач - акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» серед, суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).
У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Заява - приєднання підписана Відповідачем та засвідчена печаткою.
Як вбачається з обставин справи та наданих доказів, між АТ «Запоріжгаз» та Підприємцем укладено договір розподілу природного газу і при наданні послуг з розподілу природного газу та виникненні спірних питань вони повинні керуватися положеннями вказаного договору, а не договором постачання природного газу для потреб непобутових споживачів укладеного з ТОВ «Запоріжгаз збут», який не є учасником даного спору. Наданий Відповідачем договір постачання не покладає на АТ «Запоріжгаз» ніяких обов'язків.
Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу згідно пункту 5.2. Договору здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.
На момент виявлення порушення, об'єкт споживання Відповідача не був забезпечений вузлом обліку газу Оператора ГРМ - АТ «Запоріжгаз», тому визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за даними вузла обліку газу споживача Газдевайс G4.
Встановлення охоронної пломби підтверджується актом встановлення побутового лічильника газу після виконаної повірки, ремонту від 30.10.2014 року №000143.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Зважаючи на вищезазначене, у відповідності до розділу XI Кодексу газорозподільних систем Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за період з 07.00 12.02.2018 року по 07.00 15.06.208 року у сумі 105 946,37 грн. з ПДВ.
Згідно до п. 1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільної системи у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу. Ціни на транспортування викладені на ресурсі АТ Укртрансгаз, ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогаз.
Просить позов задовольнити в повному обсязі.
В судому засіданні 21.04.2021 судом прийнято рішення.
У зв'язку з неявкою представників сторін фіксування судового процесу технічними засобами звукозапису не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, суд
З 01.07.2015 АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління.
У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ (оператор газорозподільної системи), до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ, згідно п.5 глави 6 розділу 5 в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Заява - приєднання №0942842JCPAP016 підписана відповідачем 01.01.2016.
17.05.2018 працівниками АТ «Запоріжгаз» було здійснено огляд вузла обліку споживача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 33 та виявлено порушення п.1.3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: порушення пломби магнет.
За фактом виявлення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ працівниками Оператора ГРМ складено акт про порушення №64 від 17.05.2018. Акт у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем, підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та незацікавленою особою - начальником відділу ЖКГ Жученко О.М., посвідчення 306 від 09.08.2016.
На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до акту про порушення внесено інформацію щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, каб.
309; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 07.06.2018 року о 10:00; контактний телефон особи Оператора ГРМ - 2808104.
Пунктом 4 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, визначено що у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:
або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;
або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Акт підписано незаінтересованою особою - начальником відділу житлово-комунального господарства О.М. Жученко, особу якого посвідчено посвідченням №06 від 09.08.2016.
08.06.2018 лічильник G4 №1095710 демонтовано для проведення експертизи, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу №000933 від 08.06.2018.
Лічильник упаковано в пакет та опломбовано пломбою С43844126, відповідальним за доставку лічильника визначено відповідача, про що зазначено в протоколі. Проведення експертизи призначено на 21.06.2018 з 11-00 до 15-00, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52 каб. 4.
Протокол Споживачем підписаний без зауважень.
За результатами проведеної експертизи було складено акт №0874 від 21.06.2018. відповідно до акту: «Виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ у зв'язку недоставкою споживачем, що є визначеним як особа відповідальна за доставку ЗВТ. Лічильник газу упаковано в пакувальну тару, опломбовану пломбою С43844126 на експертизу, призначену на 21.06.2018р., згідно до п.7 глави 10, розділу X Кодексу ГРМ, підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що вказано в акті про порушення №64 від 17.05.2018».
03.08.2018 комісією з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем у присутності споживача Музичука А.В. розглянуто акт про порушення №64 від 17.05.2018 та вирішено такий акт задовольнити.
Відповідно до акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості згідно з розділом ХІ Кодексу газорозподільних систем за період з 07.00 12.02.2018 року по 07.00 15.06.208 року у сумі 105 946,37 грн з ПДВ.
На оплату вказаного обсягу газу позивачем було виставлено відповідачу рахунок від 31.08.2018 на суму 105 946,37 грн. Вказаний рахунок разом з актом-розрахунком та листом №Zp03.1-Сл-9884-0918 від 06.09.2018 було направлено на адресу відповідача.
Як свідчать матеріали справи, донарахування обсягу природного газу, виконане згідно з Протоколом б/н від 03.08.2018 засідання комісії з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем по Акту про порушення № 64 від 17.05.2018, відповідачем не оскаржувалося та в судовому порядку не скасовано.
Таким чином, оскільки рішення комісії не оскаржено в судовому порядку, воно на час судового розгляду даної справи набрало чинності.
Відповідач не здійснив оплату донарахованого обсягу природного газу, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить стягнути з відповідача 105 946,37 грн вартості необлікованого (донарахованого) природного газу.
Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу", суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, визначені Кодексом газорозподільних систем (Кодекс ГРС), який затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015.
Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
У пункті 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, вузол обліку природного газу / вузол обліку / ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;
У спірних правовідносинах представниками позивача в присутності відповідача було опломбовано лічильник газу Газдевайс G4 заводський №1095710, про що свідчить акт встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки, ремонту від 30.10.2014, який підписано споживачем.
На момент виявлення порушення, об'єкт споживання Відповідача не був забезпечений вузлом обліку газу Оператора ГРМ - АТ «Запоріжгаз», тому визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за даними вузла обліку газу споживача Газдевайс G4.
Тобто, у цьому випадку, саме споживач несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема лічильника газу Газдевайс G4 заводський №1095710.
21.06.2018 експертною комісією встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу типу Газдевайс G4 заводський №1095710.
Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
За приписами пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
У главі 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Згідно до п. 1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільної системи у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Враховуючи положення ч. 1 ст.9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 р. (заява №4909/04), відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 202, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Музичук Андрія Валентиновича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, б.7, ідентифікаційний код юридичної особи 03345716) вартість донарахованого не облікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 105 946,37 грн (сто п'ять тисяч дев'ятсот сорок шість гривень 37 коп.), судовий збір у розмірі 2 102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30 квітня 2021 року.
Суддя О.А. Топчій